Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2022, 01:26

Ο δυτικός πολιτισμός, έχει πολύ ψηλά το ιδανικό της ελευθερίας. Και πολύ σωστά κάνει.

Παρατηρούμε ωστόσο ότι τα κινέζικα λόκνταουν, τα οποία φιμώνουν την ελευθερία εντελώς, είναι σαφώς πιο αποτελεσματικά στον κόβιντ. Αυτό είναι κάτι που απορρέει από την κοινή λογική, ακόμη κι αν τα στοιχεία που παρέχει η Κίνα, είναι μαγειρεμένα. Γιατί όταν όλος ο πληθυσμός είναι κλεισμένος, ο ιός δεν κυκλοφορεί και -μοιραία- σβήνει.

Επίσης η κινέζικη οικονομία εμφανίζεται οργανωμένη με τρόπο ώστε να μπορεί να αντέξει τα λόκνταουν τέτοιου τύπου.

Αντίθετα παρατηρούμε ότι η δυτική οικονομία βασίζεται στον συγχρωτισμό, σε σημείο πολύ μεγαλύτερο απ' ότι πιστεύαμε μέχρι χθες. Αν οι επί μέρους τομείς των οικονομιών της δύσης σταματήσουν να λειτουργούν για ένα διάστημα, ζημιώνεται το σύνολο της οικονομίας. Μέχρι και σαβουρο-τομείς όπως η διασκέδαση, ο επισιτισμός, τα μπαράκια, αποδεικνύονται κρίσιμοι για την επιβίωση μιας ολόκληρης χώρας.

Επιπλέον τα λόκνταουν όπως επιβλήθηκαν, μόνο ζημιά έκαναν, διότι επί της ουσίας, δεν είναι λόκνταουν. (Εδώ σε εμάς το πρώτο πήγε καλά γιατί πειθαρχήσαμε όλοι. Τα προβλήματα εμφανίστηκαν στο δεύτερο).

Και έχουμε το εξής παράδοξο: Ενώ ολόκληρη δύση αδυνατεί να αντιμετωπίσει τον κόβιντ με ανελεύθερα μέσα και θα υποστεί όλεθρο σε περίπτωση που το επιχειρήσει, έχουμε τους συνωμοσιολόγους κορονο-ψεκ να αιτούνται ακόμη περισσότερη ελευθερία. Και να διαμαρτύρονται μέχρι και που τους καταπιέζει η μάσκα (!!?)

Δεν είναι λίγο περίεργο που ενώ υπάρχει άφθονη -για τα δεδομένα της συγκυρίας- ελευθερία, οι κορονο-ψεκ ζητούν ακόμη περισσότερη;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 13 Ιαν 2022, 01:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Ιαν 2022, 01:32

Από τη στιγμή που αποδεδειγμένα κολλούν τον συγκεκριμένο ιό και τον μεταδίδουν και τα ζώα μεταξύ τους και στον άνθρωπο. Ακυρώνεται όλο το παραπάνω σκεπτικό της χουντολαγνικής προσέγγισης που θα φέρει τάχατες την απόλυτη λύση.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Ιαν 2022, 01:34

Έχουμε πει ότι η πρώτη δουλειά της κυβερνήσεως Μητσοτάκη-Κινάλ ήταν να ιδρύσει οργανισμό ρέϊντζερς, στα πρότυπα της οργανώσεως καρφίτσα.
Εξυπακούεται δε ότι τα είδωλα των ψεκ, Στάλιν-Μάο-Γεώργιος Παπαδόπουλος, θα τους είχαν κάνει του αλατιού.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 13 Ιαν 2022, 01:35

Ένα ακόμα "παράδοξο", είναι ότι οι ψεκ έχουν παγκοσμίως επακριβώς την ίδια ρητορική, πρακτικές αντίδρασης κλπ..
Καταλαβαίνω κάποιος να φοβάται το εμβόλιο για τους χ, ψ λόγους και είμαι μαζί του, ωστόσο καλό θα ήταν να κρατάει low profile και να μην συντάσσεται με τους ψεκ..

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Ιαν 2022, 01:46

AlienWay έγραψε:
13 Ιαν 2022, 01:26
Δεν είναι λίγο περίεργο που ενώ υπάρχει άφθονη -για τα δεδομένα της συγκυρίας- ελευθερία, οι κορονο-ψεκ ζητούν ακόμη περισσότερη;
Δεν νομίζω ότι είναι παράδοξο. Στις περισσότερες δημοκρατίες δυτικού τύπου τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχουν πολλοί που αντιλαμβάνονται την ασυδοσία ως δικαίωμα. Είναι επόμενο ακόμα και το παραμικρό ξεβόλεμα για χάρη του συνόλου να το θεωρήσουν στέρηση της ελευθερίας τους και να τσινίσουν.

Σε χώρες με πραγματικά μεγάλους πληθυσμούς όπως η Κίνα συνηθίζεις να είσαι πειθαρχημένος από μικρός γιατί απλά δεν υπήρχαν/υπάρχουν άλλες επιλογές. Και δυσανασχετείς λιγότερο όταν πρέπει να παρθούν σκληρότερα μέτρα είτε γιατί έχεις συνηθίσει σε τέτοια μέτρα είτε γιατί θάβεται η φωνή σου με συνοπτικές διαδικασίες και δεν δημιουργείται μαζική εναντίωση. Εδώ τα κοινωνικά δίκτυα έκαναν τρελή ζημιά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2022, 01:48

Ακόμη και στο εμβόλιο, βλέπουμε να λένε, "δεν θα μου επιβάλλει η κυβέρνηση να εμβολιαστώ γιατί καταπιέζεται η ελευθερία της επιλογής μου". Μα πόσο περισσότερη ελευθερία;

Παρτούζα κοντεύουμε να κάνουμε εν μέσω όμικρον.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2022, 01:57

ST48410 έγραψε:
13 Ιαν 2022, 01:46
Στις περισσότερες δημοκρατίες δυτικού τύπου τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχουν πολλοί που αντιλαμβάνονται την ασυδοσία ως δικαίωμα.
Εδώ έχω μία μικρή αντίρρηση. Τα τελευταία χρόνια (ειδικά μετά από μία συγκεκριμένη χρονιά) εκλαμβάνονται ως "ασυδοσία" από κάποιους, ακόμη και πράγματα που παλαιότερα θεωρούνταν νορμάλ.

Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει ένα οργανωμένο κίνημα ανελευθερίας, σε τομείς εντελώς άσχετους με τον κόβιντ. π.χ. σε τομείς όπως η γλώσσα, η τέχνη, το ίντερνετ, οι δηλώσεις επωνύμων κλπ.

Εκεί όμως που έχουμε πραγματικά ανάγκη ένα τέτοιο κίνημα στην παρούσα φάση, είναι το πρόβλημα της πανδημίας. Ε, εκεί όμως δεν το έχουμε, έχουμε το αντίθετο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

paizwgames
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 12:15
Phorum.gr user: paizwgames

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paizwgames » 13 Ιαν 2022, 02:01

Αντι να βλέπεις αυτό το παράδοξο, γιατί δεν κοιτάς το άλλο σχετικά με την υποτιθέμενη ελευθερία που θα παίρναμε με τα εμβόλια και την ανοσία αν το έκανε η πλειοψηφία (η οποία προς το παρόν αχνοφαίνεται σαν τους πίνακες του νικηφόρου).
Για να σε προλάβω έχω κάνει το εμβόλιο αλλά δεν είναι δυνατόν να μην βλέπω τα ψέματα που ταίζουν τον κόσμο από την αρχή της πανδημίας.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Ιαν 2022, 02:01

AlienWay έγραψε:
13 Ιαν 2022, 01:57
ST48410 έγραψε:
13 Ιαν 2022, 01:46
Στις περισσότερες δημοκρατίες δυτικού τύπου τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχουν πολλοί που αντιλαμβάνονται την ασυδοσία ως δικαίωμα.
Εδώ έχω μία μικρή αντίρρηση. Τα τελευταία χρόνια (ειδικά μετά από μία συγκεκριμένη χρονιά) εκλαμβάνονται ως "ασυδοσία" από κάποιους, ακόμη και πράγματα που παλαιότερα θεωρούνταν νορμάλ.

Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει ένα οργανωμένο κίνημα ανελευθερίας, σε τομείς εντελώς άσχετους με τον κόβιντ. π.χ. σε τομείς όπως η γλώσσα, η τέχνη, το ίντερνετ, οι δηλώσεις επωνύμων κλπ.

Εκεί όμως που έχουμε πραγματικά ανάγκη ένα τέτοιο κίνημα στην παρούσα φάση, είναι το πρόβλημα της πανδημίας. Ε, εκεί όμως δεν το έχουμε, έχουμε το αντίθετο.
Από τη χρονιά που δώσανε το βραβείο γιουροβίζιον και μετά στην Κοντσίτα χάλασε ο κόσμος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2022, 02:02

wooded glade έγραψε:
13 Ιαν 2022, 02:01
AlienWay έγραψε:
13 Ιαν 2022, 01:57
ST48410 έγραψε:
13 Ιαν 2022, 01:46
Στις περισσότερες δημοκρατίες δυτικού τύπου τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχουν πολλοί που αντιλαμβάνονται την ασυδοσία ως δικαίωμα.
Εδώ έχω μία μικρή αντίρρηση. Τα τελευταία χρόνια (ειδικά μετά από μία συγκεκριμένη χρονιά) εκλαμβάνονται ως "ασυδοσία" από κάποιους, ακόμη και πράγματα που παλαιότερα θεωρούνταν νορμάλ.

Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει ένα οργανωμένο κίνημα ανελευθερίας, σε τομείς εντελώς άσχετους με τον κόβιντ. π.χ. σε τομείς όπως η γλώσσα, η τέχνη, το ίντερνετ, οι δηλώσεις επωνύμων κλπ.

Εκεί όμως που έχουμε πραγματικά ανάγκη ένα τέτοιο κίνημα στην παρούσα φάση, είναι το πρόβλημα της πανδημίας. Ε, εκεί όμως δεν το έχουμε, έχουμε το αντίθετο.
Από τη χρονιά που δώσανε το βραβείο γιουροβίζιον και μετά στην Κοντσίτα χάλασε ο κόσμος.
Ποια χρονια ήταν; Θυμάσαι;
Ζούμε σε μια οικονομία.

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 13 Ιαν 2022, 02:04

Ξέρω 4 ψεκ. Το κοινό τους σημείο δεν είναι η πολιτική.
Ενας είναι ακροδεξιός, ένας αριστερός και οι άλλοι 2 απολίτικοι.
Έχουν όμως ένα κοινό, είναι και οι 4 του Δημοτικού

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Ιαν 2022, 02:05

AlienWay έγραψε:
13 Ιαν 2022, 02:02
wooded glade έγραψε:
13 Ιαν 2022, 02:01
AlienWay έγραψε:
13 Ιαν 2022, 01:57


Εδώ έχω μία μικρή αντίρρηση. Τα τελευταία χρόνια (ειδικά μετά από μία συγκεκριμένη χρονιά) εκλαμβάνονται ως "ασυδοσία" από κάποιους, ακόμη και πράγματα που παλαιότερα θεωρούνταν νορμάλ.

Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει ένα οργανωμένο κίνημα ανελευθερίας, σε τομείς εντελώς άσχετους με τον κόβιντ. π.χ. σε τομείς όπως η γλώσσα, η τέχνη, το ίντερνετ, οι δηλώσεις επωνύμων κλπ.

Εκεί όμως που έχουμε πραγματικά ανάγκη ένα τέτοιο κίνημα στην παρούσα φάση, είναι το πρόβλημα της πανδημίας. Ε, εκεί όμως δεν το έχουμε, έχουμε το αντίθετο.
Από τη χρονιά που δώσανε το βραβείο γιουροβίζιον και μετά στην Κοντσίτα χάλασε ο κόσμος.
Ποια χρονια ήταν; Θυμάσαι;
Εδώ σε κάτι προηγούμενους διαγωνισμούς έδειχνε το Γερμανικό μπαλέτο και είπα εγώ "μπράβο - έμπαινε" και βγήκε ο άλλος και μου έγραφε "α να χαθείς διεστραμμένε". Τώρα κλείνεις την τηλεόραση πριν την ανοίξεις.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2022, 02:11

wooded glade έγραψε:
13 Ιαν 2022, 02:05
AlienWay έγραψε:
13 Ιαν 2022, 02:02
wooded glade έγραψε:
13 Ιαν 2022, 02:01


Από τη χρονιά που δώσανε το βραβείο γιουροβίζιον και μετά στην Κοντσίτα χάλασε ο κόσμος.
Ποια χρονια ήταν; Θυμάσαι;
Εδώ σε κάτι προηγούμενους διαγωνισμούς έδειχνε το Γερμανικό μπαλέτο και είπα εγώ "μπράβο - έμπαινε" και βγήκε ο άλλος και μου έγραφε "α να χαθείς διεστραμμένε". Τώρα κλείνεις την τηλεόραση πριν την ανοίξεις.
Τώρα είδα ότι η Κοντσίτα βγήκε το 2014. Οχι ότι δεν το περίμενα. :102:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2022, 02:12

Τέσπα, ας επανέλθουμε στο θέμα, γιατί έχει πολύ περισσότερο ζουμί απ' όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά..
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Το παράδοξο των κόβιντ-ψεκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 13 Ιαν 2022, 03:32

Απλώς οι ψεκ θέλουν να έχουν δικαίωμα περίθαλψης χωρίς να έχουν υποχρέωση προστασίας των ίδιων. Βρίσκονται σε νηπιακή κατάσταση και απαιτούν να κάνουν του κεφαλιού τους και να πληρώνουν άλλοι τα σπασμένα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών