Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 15 Ιαν 2022, 13:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 12:45
Lugozzi έγραψε:
15 Ιαν 2022, 12:22
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:37

Άρα είναι καθαρά εγωιστικοί οι λόγοι.
Σαφώς
Διαφωνώ. Στις οικογενειακές σχέσεις (παπούδες/γονείς/εγγόνια) υπάρχουν ανιδιοτελείς και εγωιστικοί λόγοι. Συνειδητοί ή μη. Και φυσικά ένα μεγάλο γκρίζο πεδίο μεταξύ τους.

Αλλά οι εγωιστικοί λόγοι, ποτέ δεν είναι μονομερείς. Μπορεί ένας ανιδιοτελής γονιός να εισπράξει εγωκεντρική αντιμετώπιση όταν δεν είναι πλέον χρήσιμος στους απογόνους του αλλά μπορεί επίσης να έχει μια απολύτως εγωκεντρική θεώρηση αναφορικά με τη σημαντικότητα του στη ζωή των απογόνων.

Το ίδιο ισχύει και για τους ανύπαντρους. Είναι άλλο πράγμα να μην θέλεις να κάνεις οικογένεια για να μην επωμισθείς ευθύνες, ενώ υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και άλλο να μην κάνεις επειδή εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις που δημιουργεί.
ΓΑΛΗ θεωρητικολογείς; :o

Απαπαπαπαπα :D
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Ιαν 2022, 13:06

Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:07
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:03


αν έχεις παιδιά στα 70 δεν θα είσαι εντελώς μαγκούφης, θα έχεις ένα οικογνειακό τραπέζι να πας και κάποιον να του δώσεις δώρα δεν θα περιμένεις άλλους μαγκούφηδες να τα πείτε στο καφενείο
Μπορεί! Αλλά δεν θα ζεις μαζί τους, το περισσότερο καιρό μόνος πάλι θα είσαι.
βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
η θα ζησεις σαν το σκυλι και θα πεθανεις σαν ανθρωπος

η θα ζησεις σαν ανθρωπος και θα πεθανεις σαν το σκυλι :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 15 Ιαν 2022, 13:12

nik_killthemall έγραψε:
15 Ιαν 2022, 03:12
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:37
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28

βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
Άρα είναι καθαρά εγωιστικοί οι λόγοι.
Είναι, αλλά απτην αλλη ποιος είπε πως η διαιώνιση του είδους βασίζεται στην ανιδιοτέλεια ?
Δε διαφωνώ. Απλά οι οικογενειάρχες έχουν την τάση να παρουσιάζουν εαυτούς ως ανιδιοτελείς και τους εργένηδες/ελευθεροσχεσάκηδες ως ατομικιστές και υλιστές.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2022, 13:15

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:02
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:28

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει ένστικτο της αναπαραγωγής.
Τα μωρά δεν είναι ακριβώς unexpected consequence του σεξ. Ανήκουμε και εμείς στο ζωικό βασιλειο και οι ίδιοι νόμοι της βιολογίας έχουν εφαρμογή και σε εμάς. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της κουλτούρας μας περιστρέφεται γύρω από το σεξ. Έχεις αναρωτηθεί γιατί υπάρχει τέτοιο sex drive στους ανθρώπους; Δηλαδή γιατί οι άντρες όταν δουν μια μουναρα θέλουν να της την πέσουν κτλ; Τα θηλυκά του είδους μας δε στέλνουν ξεκάθαρα μηνύματα ότι είναι σε γόνιμη περίοδο όπως αλλα θηλαστικά. Χρειάζεται επομένως ένα διαρκές κύμα καυλας ώστε να επιτυγχάνεται συχνή σεξουαλικη επαφή για την τεκνοποιηση.
Εγώ πάλι νομίζω ότι το σημαντικό κομμάτι της κουλτούρας που περιστρέφεται γύρω από το σεξ δεν έχει καμμία σχέση με το ένστικτο αναπαραγωγής. :lol: Απλώς χρησιμοποιείται ως επιχείρημα από αυτούς που στη χ φάση δεν έχουν καμμία τάση για αναπαραγωγή και επιδιώκουν μόνον το στείρο σεξ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2022, 13:27

έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 12:45
Lugozzi έγραψε:
15 Ιαν 2022, 12:22

Σαφώς
Διαφωνώ. Στις οικογενειακές σχέσεις (παπούδες/γονείς/εγγόνια) υπάρχουν ανιδιοτελείς και εγωιστικοί λόγοι. Συνειδητοί ή μη. Και φυσικά ένα μεγάλο γκρίζο πεδίο μεταξύ τους.

Αλλά οι εγωιστικοί λόγοι, ποτέ δεν είναι μονομερείς. Μπορεί ένας ανιδιοτελής γονιός να εισπράξει εγωκεντρική αντιμετώπιση όταν δεν είναι πλέον χρήσιμος στους απογόνους του αλλά μπορεί επίσης να έχει μια απολύτως εγωκεντρική θεώρηση αναφορικά με τη σημαντικότητα του στη ζωή των απογόνων.

Το ίδιο ισχύει και για τους ανύπαντρους. Είναι άλλο πράγμα να μην θέλεις να κάνεις οικογένεια για να μην επωμισθείς ευθύνες, ενώ υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και άλλο να μην κάνεις επειδή εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις που δημιουργεί.
ΓΑΛΗ θεωρητικολογείς; :o

Απαπαπαπαπα :D
Όχι χαρά μου, εσύ θεωρητικολογείς.

Εγώ έκανα παιδί και εκ των πραγμάτων ξέρω πολύ περισσότερα από όσους δεν έχουν κάνει.

Όπως ξέρουν περισσότερα από μένα, αυτοί που έχουν περισσότερα* παιδιά.


*Και εννοώ αυτούς που βλέπουν τα παιδιά ως παιδιά και όχι ως επιδόματα ή ατυχή γεγονότα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2022, 13:37

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:06
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:07


Μπορεί! Αλλά δεν θα ζεις μαζί τους, το περισσότερο καιρό μόνος πάλι θα είσαι.
βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
η θα ζησεις σαν το σκυλι και θα πεθανεις σαν ανθρωπος

η θα ζησεις σαν ανθρωπος και θα πεθανεις σαν το σκυλι :102:
Παπαριές μαρίτσα μ'.

Μπορείς να ζήσεις και να πεθάνεις ως άνθρωπος ή ως σκυλί, είτε κάνεις παιδιά είτε όχι. Βασικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 15 Ιαν 2022, 13:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:27
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 12:45


Διαφωνώ. Στις οικογενειακές σχέσεις (παπούδες/γονείς/εγγόνια) υπάρχουν ανιδιοτελείς και εγωιστικοί λόγοι. Συνειδητοί ή μη. Και φυσικά ένα μεγάλο γκρίζο πεδίο μεταξύ τους.

Αλλά οι εγωιστικοί λόγοι, ποτέ δεν είναι μονομερείς. Μπορεί ένας ανιδιοτελής γονιός να εισπράξει εγωκεντρική αντιμετώπιση όταν δεν είναι πλέον χρήσιμος στους απογόνους του αλλά μπορεί επίσης να έχει μια απολύτως εγωκεντρική θεώρηση αναφορικά με τη σημαντικότητα του στη ζωή των απογόνων.

Το ίδιο ισχύει και για τους ανύπαντρους. Είναι άλλο πράγμα να μην θέλεις να κάνεις οικογένεια για να μην επωμισθείς ευθύνες, ενώ υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και άλλο να μην κάνεις επειδή εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις που δημιουργεί.
ΓΑΛΗ θεωρητικολογείς; :o

Απαπαπαπαπα :D
Όχι χαρά μου, εσύ θεωρητικολογείς.

Εγώ έκανα παιδί και εκ των πραγμάτων ξέρω πολύ περισσότερα από όσους δεν έχουν κάνει.

Όπως ξέρουν περισσότερα από μένα, αυτοί που έχουν περισσότερα* παιδιά.


*Και εννοώ αυτούς που βλέπουν τα παιδιά ως παιδιά και όχι ως επιδόματα ή ατυχή γεγονότα.
Σε πειράζω ρε.

Επειδή την άλλη φορά που ανέλυσα κάτι από μια τρόπον τινά κοινωνιολογική σκοπιά μου είπες ότι μοιάζει με φοιτητική εργασία, είναι πολύ θεωρητικό κλπ.
Αλλα κι εσύ εδώ δεν πας πίσω. Παίζεις μπαλίτσα θεωρητικά.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Ιαν 2022, 13:46

Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:07
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:03


αν έχεις παιδιά στα 70 δεν θα είσαι εντελώς μαγκούφης, θα έχεις ένα οικογνειακό τραπέζι να πας και κάποιον να του δώσεις δώρα δεν θα περιμένεις άλλους μαγκούφηδες να τα πείτε στο καφενείο
Μπορεί! Αλλά δεν θα ζεις μαζί τους, το περισσότερο καιρό μόνος πάλι θα είσαι.
βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
Οπως σου εγραψε και η Naida, αντιστοιχα εχω και εγω παραδειγματα απο θειες στην επαρχια που τις θυμουνται μια φορα στις γιορτες τα παιδια και τα εγγονια τους. Οποτε τις παρω κανα τηλεφωνο και τις ρωτησω τι κανουν, η απαντηση θα ειναι: "Τι να κανουμε και εμεις εδω τωρα; Μονες μας ειμαστε γεραματα, δεν τα ξερεις;" Σχεδον το 70-80% του ετους μονες το περνουν χωρις παιδια και εγγονια. Δεν ειναι λοιπον απαραιτητο αυτο που λες. Αλλα σιγουρα αν δεν αφησεις απογονους δεν παιζει για σενα ουτε καν η πιθανοτητα να τα εχεις παρεα τουλαχιστον το υπολοιπο 20-30% του ετους.Την μαγκουφοσυνη με την εννοια της μοναξιας δυστυχως ομως ενδεχεται να μην την γλιτωσεις και παλι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Ιαν 2022, 13:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 11:01
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:07

Μπορεί! Αλλά δεν θα ζεις μαζί τους, το περισσότερο καιρό μόνος πάλι θα είσαι.
Και γιατί είναι απαραίτητα κακό αυτό; :lol:
Το εγραψα ως απαντηση σε αυτον που το θεωρει κακο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Ιαν 2022, 13:49

foscilis έγραψε:
15 Ιαν 2022, 12:00
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:28
foscilis έγραψε:
14 Ιαν 2022, 21:33


Παιδιά είστε σοβαροί;

Είναι το πιο ισχυρό ένστικτο, πιο ισχυρό από αυτό της επιβίωσης. Από επιστημονικής άποψης το δεύτερο υπάρχει για να υπηρετήσει το πρώτο.

Για πολύ παρόμοιο λόγο δε μπορείς να λες ότι είναι ανώμαλος ο παπάς που αποφασίζει αιώνια αγαμία επειδή η Αγία Τριάδα και νορμάλ ο χίπστερ που αποφασίζει να μην κάνει παιδιά επειδή η Υπερθέρμανση.
Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει ένστικτο της αναπαραγωγής.
Λολ τι άλλο δεν υπάρχει, νόμος της βαρύτητας;
Το maternal instict ειναι πολυ αμφισβητισιμο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2022, 13:50

έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:27
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:05

ΓΑΛΗ θεωρητικολογείς; :o

Απαπαπαπαπα :D
Όχι χαρά μου, εσύ θεωρητικολογείς.

Εγώ έκανα παιδί και εκ των πραγμάτων ξέρω πολύ περισσότερα από όσους δεν έχουν κάνει.

Όπως ξέρουν περισσότερα από μένα, αυτοί που έχουν περισσότερα* παιδιά.


*Και εννοώ αυτούς που βλέπουν τα παιδιά ως παιδιά και όχι ως επιδόματα ή ατυχή γεγονότα.
Σε πειράζω ρε.

Επειδή την άλλη φορά που ανέλυσα κάτι από μια τρόπον τινά κοινωνιολογική σκοπιά μου είπες ότι μοιάζει με φοιτητική εργασία, είναι πολύ θεωρητικό κλπ.
Αλλα κι εσύ εδώ δεν πας πίσω. Παίζεις μπαλίτσα θεωρητικά.
Σε φόρουμ είμαστε, θεωρητική μπαλίτσα παίζουμε.

Αναφορικά δε με τις κοινωνιολογικές τρόπον τινά αναλύσεις, υπάρχουν φοιτητικές εργασίες που είναι πολύ καλύτερες από το επιστημονικό πόνημα που ανέβασες.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν είμαι της άποψης ότι μόνον τα παιδιά ολοκληρώνουν τον άνθρωπο και ότι είναι εγγύηση ευτυχίας/επιτυχίας/ικανοποίησης για τον οποιονδήποτε. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζήσει μια "γεμάτη" ή "μισή" ζωή και στις δύο κατηγορίες.


Αλλά το σίγουρο είναι ότι το να εκφράζουν άποψη επί παντός επιστητού για τα παιδιά και την οικογένεια οι άτεκνοι, είναι σα να δίνει συμβουλές για καλύτερο σεξ ένας παρθένος. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 15 Ιαν 2022, 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 15 Ιαν 2022, 13:51

paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:46
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:07


Μπορεί! Αλλά δεν θα ζεις μαζί τους, το περισσότερο καιρό μόνος πάλι θα είσαι.
βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
Οπως σου εγραψε και η Naida, αντιστοιχα εχω και εγω παραδειγματα απο θειες στην επαρχια που τις θυμουνται μια φορα στις γιορτες τα παιδια και τα εγγονια τους. Οποτε τις παρω κανα τηλεφωνο και τις ρωτησω τι κανουν, η απαντηση θα ειναι: "Τι να κανουμε και εμεις εδω τωρα; Μονες μας ειμαστε γεραματα, δεν τα ξερεις;" Σχεδον το 70-80% του ετους μονες το περνουν χωρις παιδια και εγγονια. Δεν ειναι λοιπον απαραιτητο αυτο που λες. Αλλα σιγουρα αν δεν αφησεις απογονους δεν παιζει για σενα ουτε καν η πιθανοτητα να τα εχεις παρεα τουλαχιστον το υπολοιπο 20-30% του ετους.Την μαγκουφοσυνη με την εννοια της μοναξιας δυστυχως ομως ενδεχεται να μην την γλιτωσεις και παλι.
προφανώς εξαρτάται και από τη σχεση που έχεις με τα παιδιά σου, αλλά όπως είπες αν δεν έχεις παιδιά θα είσα στα καπη 100%. Εκτός αν είσαι ο χιου χεφνερ και είσαι στη βίλα σου με τις μοντέλες
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Ιαν 2022, 13:59

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:02
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:28

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει ένστικτο της αναπαραγωγής.
Τα μωρά δεν είναι ακριβώς unexpected consequence του σεξ. Ανήκουμε και εμείς στο ζωικό βασιλειο και οι ίδιοι νόμοι της βιολογίας έχουν εφαρμογή και σε εμάς. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της κουλτούρας μας περιστρέφεται γύρω από το σεξ. Έχεις αναρωτηθεί γιατί υπάρχει τέτοιο sex drive στους ανθρώπους; Δηλαδή γιατί οι άντρες όταν δουν μια μουναρα θέλουν να της την πέσουν κτλ; Τα θηλυκά του είδους μας δε στέλνουν ξεκάθαρα μηνύματα ότι είναι σε γόνιμη περίοδο όπως αλλα θηλαστικά. Χρειάζεται επομένως ένα διαρκές κύμα καυλας ώστε να επιτυγχάνεται συχνή σεξουαλικη επαφή για την τεκνοποιηση.
Τα εχουμε συζητησει και σε αλλο νημα αυτα, τοτε που λεγαμε για το γιατι οι αντρες ειναι απιστοι και το συνδεαμε με την συχνη παραγωγη σπερματος. Δεν νομιζω πως η κρυφη γονιμη περιοδος της γυναικας εχει ως αποτελεσμα την συχνη παρσγωγη σπερματος και αυτο μπορει να το δει ευκολα καποιος σε σκυλο που δεν τον εχει ευνουχισει η σε υπερδαστηρια σεξουαλικες φυλες χιμπαντζηδων οπου τα θυληκα τους δεν κρυβονται.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 15 Ιαν 2022, 14:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:50
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:27


Όχι χαρά μου, εσύ θεωρητικολογείς.

Εγώ έκανα παιδί και εκ των πραγμάτων ξέρω πολύ περισσότερα από όσους δεν έχουν κάνει.

Όπως ξέρουν περισσότερα από μένα, αυτοί που έχουν περισσότερα* παιδιά.


*Και εννοώ αυτούς που βλέπουν τα παιδιά ως παιδιά και όχι ως επιδόματα ή ατυχή γεγονότα.
Σε πειράζω ρε.

Επειδή την άλλη φορά που ανέλυσα κάτι από μια τρόπον τινά κοινωνιολογική σκοπιά μου είπες ότι μοιάζει με φοιτητική εργασία, είναι πολύ θεωρητικό κλπ.
Αλλα κι εσύ εδώ δεν πας πίσω. Παίζεις μπαλίτσα θεωρητικά.
Σε φόρουμ είμαστε, θεωρητική μπαλίτσα παίζουμε.

Αναφορικά δε με τις κοινωνιολογικές τρόπον τινά αναλύσεις, υπάρχουν φοιτητικές εργασίες που είναι πολύ καλύτερες από το επιστημονικό πόνημα που ανέβασες.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν είμαι της άποψης ότι μόνον τα παιδιά ολοκληρώνουν τον άνθρωπο και ότι είναι εγγύηση ευτυχίας/επιτυχίας/ικανοποίησης για τον οποιονδήποτε. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζήσει μια "γεμάτη" ή "μισή" ζωή και στις δύο κατηγορίες.


Αλλά το σίγουρο είναι ότι το να εκφράζουν άποψη επί παντός επιστητού για τα παιδιά και την οικογένεια οι άτεκνοι, είναι σα να δίνει συμβουλές για καλύτερο σεξ ένας παρθένος. :lol:
Διαφωνώ. Θα μπορούσα να το δεχτώ αν δεχόμουν ότι το εμπειρικό βίωμα είναι απαραίτητο ώστε να εκφέρεις άποψη για κάτι. Πράγμα που όχι απλά δεν ισχύει αλλά πολλές φορές το εμπειρικό βίωμα θολώνει την κρίση των ανθρώπων που αντιλαμβάνονται την κατάστασή τους μόνο μέσα απ'αυτό. Για αυτό βλέπεις να υπάρχουν γονείς οι οποίοι επισκέπτονται παιδοψυχολόγους (οι οποίοι μπορεί να είναι άτεκνοι). Αυτοί οι γονείς, παρ'ότι έχουν την εμπειρία του μεγαλώματος των παιδιών συχνά στερούνται τη γνώση για τη βέλτιστη διαπαιδαγώγησή τους, για αυτό και εμπιστεύονται ανθρώπους με ακαδημαική γνώση.

Προφανώς όλοι εμείς που σχολιάζουμε εδώ δεν είμαστε απαραίτητα ακαδημαικοί η γονείς. Έχουμε όμως κρίση και παρατηρητικότητα που μας επιτρέπουν να διαμορφώνουμε εικόνα για το περιβάλλον που ζούμε, με όλες τις πτυχές του. Μια από αυτές είναι ο κόσμος του ζευγαρώματος και η τεκνοποιία. Δεν ζητήσαμε η εικόνα μας να είναι η πιο έγκυρη και ακριβής που υπάρχει. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου. Αν θες να ιεραρχήσεις τις απόψεις που εκφέρονται με βάση τη σημαντικότητά τους μπορείς να βάλεις τη δικιά μου τελευταία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος έργο_μακέτο την 15 Ιαν 2022, 14:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 15 Ιαν 2022, 14:03

Είναι γεγονός πάντως ότι άλλο γυναίκα μόνη στα πενηνταπέντε - εξήντα και άλλο άντρας μόνος σε αυτή την ηλικία.

Οι γυναίκες , αν δεν έχουν καβατζωθεί με γάμους παιδιά κλπ παθαίνουν ταράκουλο. εξηντάρες που είναι εκτός αγοράς, κοιτάζουν μπας και ρίξουν καμιά μπιρίμπα γιατί για κάνα αντρικό κορμί μάλλον δύσκολο.
Ο άντρας σε αντίθεση, όσο ωριμάζει τόσο γίνεται πιο επιθυμητός...από όλες τις ηλικίες...
η πείρα μετράει

τωρα τα παιδιά κλπ όταν γίνουν πανάκεια και αυτοσκοπός της ζωής μάλλον δείχνουν ότι κάποια φοβάται να μείνει μόνη της, άρα η προσωπική μοναξιά θα την κυνηγάει είτε παιδιά έχει είτε δεν έχει

Το θέμα είναι στη ζωή να έχεις χομπι , ασχολίες και να μην σταματάς ποτέ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών