Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Ιαν 2022, 14:05

Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:51
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:46
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28

βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
Οπως σου εγραψε και η Naida, αντιστοιχα εχω και εγω παραδειγματα απο θειες στην επαρχια που τις θυμουνται μια φορα στις γιορτες τα παιδια και τα εγγονια τους. Οποτε τις παρω κανα τηλεφωνο και τις ρωτησω τι κανουν, η απαντηση θα ειναι: "Τι να κανουμε και εμεις εδω τωρα; Μονες μας ειμαστε γεραματα, δεν τα ξερεις;" Σχεδον το 70-80% του ετους μονες το περνουν χωρις παιδια και εγγονια. Δεν ειναι λοιπον απαραιτητο αυτο που λες. Αλλα σιγουρα αν δεν αφησεις απογονους δεν παιζει για σενα ουτε καν η πιθανοτητα να τα εχεις παρεα τουλαχιστον το υπολοιπο 20-30% του ετους.Την μαγκουφοσυνη με την εννοια της μοναξιας δυστυχως ομως ενδεχεται να μην την γλιτωσεις και παλι.
προφανώς εξαρτάται και από τη σχεση που έχεις με τα παιδιά σου, αλλά όπως είπες αν δεν έχεις παιδιά θα είσα στα καπη 100%. Εκτός αν είσαι ο χιου χεφνερ και είσαι στη βίλα σου με τις μοντέλες
Δεν εξαρταται παντα απο την σχεση που εχεις με τα παιδια σου και την οποια δεν μπορεις να γνωριζεις εκ των προτερων, αλλα εξαρτσται και απο αλλους παραγοντες. Αλλα εγω το αναφερω αυτο διοτι αν για καποιον ειναι κοστος το να κανει οικογενεια αλλα εντελει την κανει για να μην μεινει στο μελλον μονος, η πιθανοτητα να μεινει παλι μονος ειναι αρκετη και αν του συμβει, τοτε ισως να ειναι απο την οπτικη του διπλα χαμενος απο καποιον που δεν εκανε.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 15 Ιαν 2022, 14:13

έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:12
nik_killthemall έγραψε:
15 Ιαν 2022, 03:12
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:37

Άρα είναι καθαρά εγωιστικοί οι λόγοι.
Είναι, αλλά απτην αλλη ποιος είπε πως η διαιώνιση του είδους βασίζεται στην ανιδιοτέλεια ?
Δε διαφωνώ. Απλά οι οικογενειάρχες έχουν την τάση να παρουσιάζουν εαυτούς ως ανιδιοτελείς και τους εργένηδες/ελευθεροσχεσάκηδες ως ατομικιστές και υλιστές.
Παντα πρεπει καπως να "ντυσεις" και να καλλωπίσεις την επιλογή σου, αν πορεύεσαι "γυμνος" μπορεί να είσαι ειλικρινής μεν, αλλά γίνεσαι αντικοινωνικός και απροσάρμοστος στη σημερινη κενωνια.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2022, 14:18

BOOMER έγραψε:
15 Ιαν 2022, 12:52


Ναι όντως ,συμβαίνει σε παππούδια που απέτυχαν σαν γονείς. Βλέπεις εκτος απ το να κάνεις παιδιά που είναι το εύκολο ,πρέπει να αγωνιστείς ώστε να τα μεγαλώσεις κι όλας σωστά για να μην σε ξεχνάνε. Το λέω επειδή έχω την τύχη να με μεγάλωσαν τέτοιοι άνθρωποι ,οπότε δεν μου έγιναν ποτέ βάρος κι έτσι μεγαλώνω κι εγώ τα παιδιά μου.
Ναι όταν οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να γίνουν γονείς γίνονται καλοί γονείς και μεταδίδουν σωστά συναισθήματα. Αν γίνονται γονείς γιατί έτσι πρέπει, κάπου το χάνουν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69631
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2022, 14:19

έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 14:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:50
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:37

Σε πειράζω ρε.

Επειδή την άλλη φορά που ανέλυσα κάτι από μια τρόπον τινά κοινωνιολογική σκοπιά μου είπες ότι μοιάζει με φοιτητική εργασία, είναι πολύ θεωρητικό κλπ.
Αλλα κι εσύ εδώ δεν πας πίσω. Παίζεις μπαλίτσα θεωρητικά.
Σε φόρουμ είμαστε, θεωρητική μπαλίτσα παίζουμε.

Αναφορικά δε με τις κοινωνιολογικές τρόπον τινά αναλύσεις, υπάρχουν φοιτητικές εργασίες που είναι πολύ καλύτερες από το επιστημονικό πόνημα που ανέβασες.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν είμαι της άποψης ότι μόνον τα παιδιά ολοκληρώνουν τον άνθρωπο και ότι είναι εγγύηση ευτυχίας/επιτυχίας/ικανοποίησης για τον οποιονδήποτε. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζήσει μια "γεμάτη" ή "μισή" ζωή και στις δύο κατηγορίες.


Αλλά το σίγουρο είναι ότι το να εκφράζουν άποψη επί παντός επιστητού για τα παιδιά και την οικογένεια οι άτεκνοι, είναι σα να δίνει συμβουλές για καλύτερο σεξ ένας παρθένος. :lol:
Διαφωνώ. Θα μπορούσα να το δεχτώ αν δεχόμουν ότι το εμπειρικό βίωμα είναι απαραίτητο ώστε να εκφέρεις άποψη για κάτι. Πράγμα που όχι απλά δεν ισχύει αλλά πολλές φορές το εμπειρικό βίωμα θολώνει την κρίση των ανθρώπων που αντιλαμβάνονται την κατάστασή τους μόνο μέσα απ'αυτό. Για αυτό βλέπεις να υπάρχουν γονείς οι οποίοι επισκέπτονται παιδοψυχολόγους (οι οποίοι μπορεί να είναι άτεκνοι). Αυτοί οι γονείς, παρ'ότι έχουν την εμπειρία του μεγαλώματος των παιδιών συχνά στερούνται τη γνώση για τη βέλτιστη διαπαιδαγώγησή τους, για αυτό και εμπιστεύονται ανθρώπους με ακαδημαική γνώση.

Προφανώς όλοι εμείς που σχολιάζουμε εδώ δεν είμαστε απαραίτητα ακαδημαικοί η γονείς. Έχουμε όμως κρίση και παρατηρητικότητα που μας επιτρέπουν να διαμορφώνουμε εικόνα για το περιβάλλον που ζούμε, με όλες τις πτυχές του. Μια από αυτές είναι ο κόσμος του ζευγαρώματος και η τεκνοποιία. Δεν ζητήσαμε η εικόνα μας να είναι πιο έγκυρη και ακριβής. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου. Αν θες να ιεραρχήσεις τις απόψεις που εκφέρονται με βάση τη σημαντικότητά τους μπορείς να βάλεις τη δικιά μου τελευταία.
Όλοι έχουμε κρίση και παρατηρητικότητα στον α ή β βαθμό. Και από τα διάφορα που έχουν ειπωθεί, εδώ κι αλλού, εγώ εμμένω σ' αυτό (που δεν έχω ιδέα ποιος το είπε).

Κάποτε είχα 5 θεωρίες για την ανατροφή των παιδιών.
Τώρα έχω 5 παιδιά και καμμία θεωρία.



Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα παιδιά, πέρα από τις βιωματικές ή ακαδημαϊκές αναλύσεις για το πως και γιατί, πέρα από τα φυσικά ή επίπλαστα "ένστικτα", παραμένουν μια αξεπέραστη/μοναδική εμπειρία. Και ότι ένα παιδί είναι πολύ πιο σύνθετη εμπειρία από 5, 10, 25 προσωπικές σχέσεις, που κινούνται πάντα σε ένα συγκεκριμένο πεδίο και μπορούν να διακοπούν ανά πάσα στιγμή.

Απλώς γιατί κάθε παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα, όπως έχει και το δικό του δακτυλικό αποτύπωμα. Όπερ σημαίνει ότι με κάθε παιδί, ξαναγεννιέται και ο γονιός. Και όποιος γονιός ή παπούς δεν μπορεί να το αντιληφθεί αυτό και βλέπει τα παιδιά απλώς ως ένα αντίτυπο του πεπερασμένου πλέον εαυτού του, κάτι δεν έχει καταλάβει καλά για τη συνέχεια και εξέλιξη του είδους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69631
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2022, 14:24

paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 14:05

Δεν εξαρταται παντα απο την σχεση που εχεις με τα παιδια σου και την οποια δεν μπορεις να γνωριζεις εκ των προτερων, αλλα εξαρτσται και απο αλλους παραγοντες. Αλλα εγω το αναφερω αυτο διοτι αν για καποιον ειναι κοστος το να κανει οικογενεια αλλα εντελει την κανει για να μην μεινει στο μελλον μονος, η πιθανοτητα να μεινει παλι μονος ειναι αρκετη και αν του συμβει, τοτε ισως να ειναι απο την οπτικη του διπλα χαμενος απο καποιον που δεν εκανε.

:smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Ιαν 2022, 15:37

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:06
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28
paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 01:07


Μπορεί! Αλλά δεν θα ζεις μαζί τους, το περισσότερο καιρό μόνος πάλι θα είσαι.
βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
η θα ζησεις σαν το σκυλι και θα πεθανεις σαν ανθρωπος

η θα ζησεις σαν ανθρωπος και θα πεθανεις σαν το σκυλι :102:
πιθανοτερο να ζησεις σαν σκυλι κ να πεθανεις σαν σκυλι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11647
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 15 Ιαν 2022, 21:01

Αγις έγραψε:
15 Ιαν 2022, 15:37
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:06
Lord Brum έγραψε:
15 Ιαν 2022, 02:28

βλέπω γεορντοκόρες φίλες της μάνας μου που παρακαλάνε να τις θυμηθεί κανένα ανίψι τα χριστούγεννα ή αντίστοιχα τον μοναδικό ανύπαντρο θείο που έχω που έχει μιζεριάσει και έχει γίνει εντελώς μαλάκας (ή έμεινε ανύπαντρος επειδή ήταν εντελώς μαλάκας, δεν είμαι σίγουρος τι προκάλεσε τι). Είναι θλιβερή κατάσταση να φτάνεις προς το τέλος της ζωής σου, με πολύ χρόνο στην καθημερινότητά σου και να μην έχεις κάποιον να τον μοιραστείς, να ξέρεις ότι αν ψοφήσεις σήμερα μπορεί να σε καταλάβουν σε μιά βδομάδα από τη μυρωδιά οι γείτονες και ο θάνατός σου δεν θα περιάξει ουσιαστικά κανέναν. Και να παρακαλάς να μην πεθάνουν πριν από σενά οι άλλοι 2-3 γεροντοεργένηδες που πάτε μαζί στο καφενείο γιατί τότε θα σε πιάσουν οι μεγάλες μοναξιές. Κακά τα ψέματα, επειδή όλοι θα πεθάνουμε, το μοναδικό αντίδοτο είναι να βλέπουμε τη συνέχεια της ζωής μας μέσα από τα παιδιά και τα εγγόνια μας.
η θα ζησεις σαν το σκυλι και θα πεθανεις σαν ανθρωπος

η θα ζησεις σαν ανθρωπος και θα πεθανεις σαν το σκυλι :102:
πιθανοτερο να ζησεις σαν σκυλι κ να πεθανεις σαν σκυλι
Ακριβώς. Μετά τα 40, το να γυρίζεις σπίτι και να μη σε περιμένει κανείς σημαίνει σχεδόν πάντα ότι ζεις σα σκυλί (εκτός αν έχεις τουλάχιστον εξαψήφιες ετήσιες αποδοχές ή είσαι ξερω γω royalty) και κατα βάση περιμένεις να τελειώσει αυτή η τυπική διαδικασία που λέγεται ζωή.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Ιαν 2022, 21:10

Scouser έγραψε:
15 Ιαν 2022, 21:01
Αγις έγραψε:
15 Ιαν 2022, 15:37
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:06


η θα ζησεις σαν το σκυλι και θα πεθανεις σαν ανθρωπος

η θα ζησεις σαν ανθρωπος και θα πεθανεις σαν το σκυλι :102:
πιθανοτερο να ζησεις σαν σκυλι κ να πεθανεις σαν σκυλι
Ακριβώς. Μετά τα 40, το να γυρίζεις σπίτι και να μη σε περιμένει κανείς σημαίνει σχεδόν πάντα ότι ζεις σα σκυλί (εκτός αν έχεις τουλάχιστον εξαψήφιες ετήσιες αποδοχές ή είσαι ξερω γω royalty) και κατα βάση περιμένεις να τελειώσει αυτή η τυπική διαδικασία που λέγεται ζωή.
α ζω σαν σκυλι = ειμαι οικογενειαρχης κ περιμενω ανταποδοση απο την επενδυση που εκανα στα γεραματα μου να πεθανω σαν ανθρωπος
β ζω σαν ανθρωπος αλλα δεν εχω επενδυσει σε απογονους αρα θα πεθανω μονος σαν αχρηστο σκυλι


να διευκρινησω αυτο που εγραψα
πιθανοτερο ειναι να ''θυσιαστεις '' κ στο τελος να παρεις τα παπαρια σου (αν δεν εχουν να περιμενουν οφελος απο σενα κ ο τι περιμενουν να μην τους το δωσεις μεχρι τελευταια ανασα )
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 15 Ιαν 2022, 21:27

έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 14:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:50
έργο_μακέτο έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:37

Σε πειράζω ρε.

Επειδή την άλλη φορά που ανέλυσα κάτι από μια τρόπον τινά κοινωνιολογική σκοπιά μου είπες ότι μοιάζει με φοιτητική εργασία, είναι πολύ θεωρητικό κλπ.
Αλλα κι εσύ εδώ δεν πας πίσω. Παίζεις μπαλίτσα θεωρητικά.
Σε φόρουμ είμαστε, θεωρητική μπαλίτσα παίζουμε.

Αναφορικά δε με τις κοινωνιολογικές τρόπον τινά αναλύσεις, υπάρχουν φοιτητικές εργασίες που είναι πολύ καλύτερες από το επιστημονικό πόνημα που ανέβασες.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν είμαι της άποψης ότι μόνον τα παιδιά ολοκληρώνουν τον άνθρωπο και ότι είναι εγγύηση ευτυχίας/επιτυχίας/ικανοποίησης για τον οποιονδήποτε. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζήσει μια "γεμάτη" ή "μισή" ζωή και στις δύο κατηγορίες.


Αλλά το σίγουρο είναι ότι το να εκφράζουν άποψη επί παντός επιστητού για τα παιδιά και την οικογένεια οι άτεκνοι, είναι σα να δίνει συμβουλές για καλύτερο σεξ ένας παρθένος. :lol:
Διαφωνώ. Θα μπορούσα να το δεχτώ αν δεχόμουν ότι το εμπειρικό βίωμα είναι απαραίτητο ώστε να εκφέρεις άποψη για κάτι. Πράγμα που όχι απλά δεν ισχύει αλλά πολλές φορές το εμπειρικό βίωμα θολώνει την κρίση των ανθρώπων που αντιλαμβάνονται την κατάστασή τους μόνο μέσα απ'αυτό. Για αυτό βλέπεις να υπάρχουν γονείς οι οποίοι επισκέπτονται παιδοψυχολόγους (οι οποίοι μπορεί να είναι άτεκνοι). Αυτοί οι γονείς, παρ'ότι έχουν την εμπειρία του μεγαλώματος των παιδιών συχνά στερούνται τη γνώση για τη βέλτιστη διαπαιδαγώγησή τους, για αυτό και εμπιστεύονται ανθρώπους με ακαδημαική γνώση.

Προφανώς όλοι εμείς που σχολιάζουμε εδώ δεν είμαστε απαραίτητα ακαδημαικοί η γονείς. Έχουμε όμως κρίση και παρατηρητικότητα που μας επιτρέπουν να διαμορφώνουμε εικόνα για το περιβάλλον που ζούμε, με όλες τις πτυχές του. Μια από αυτές είναι ο κόσμος του ζευγαρώματος και η τεκνοποιία. Δεν ζητήσαμε η εικόνα μας να είναι η πιο έγκυρη και ακριβής που υπάρχει. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου. Αν θες να ιεραρχήσεις τις απόψεις που εκφέρονται με βάση τη σημαντικότητά τους μπορείς να βάλεις τη δικιά μου τελευταία.
ποια εικονα σχηματιζεις απο την παρατηρηση ...? αν δεν κανεις δικα σου παιδια δεν εχεις ιδεα για τιποτε απο σου λενε αυτοι που εχουνε παιδια ... νομιζεις οτι ξερεις
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Ιαν 2022, 22:40

Scouser έγραψε:
15 Ιαν 2022, 21:01
Αγις έγραψε:
15 Ιαν 2022, 15:37
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Ιαν 2022, 13:06


η θα ζησεις σαν το σκυλι και θα πεθανεις σαν ανθρωπος

η θα ζησεις σαν ανθρωπος και θα πεθανεις σαν το σκυλι :102:
πιθανοτερο να ζησεις σαν σκυλι κ να πεθανεις σαν σκυλι
Ακριβώς. Μετά τα 40, το να γυρίζεις σπίτι και να μη σε περιμένει κανείς σημαίνει σχεδόν πάντα ότι ζεις σα σκυλί (εκτός αν έχεις τουλάχιστον εξαψήφιες ετήσιες αποδοχές ή είσαι ξερω γω royalty) και κατα βάση περιμένεις να τελειώσει αυτή η τυπική διαδικασία που λέγεται ζωή.
Σωστο! Καποιος εγραψε εδω οτι δεν θα τον ενοιαζε γιατι θα ειχε πολλα να κανει, οσα και να ειχε να κανει, κενος θα νιωθει χωρις ανθρωπους στο περιβαλλον του και θα περιμενει να τελειωσει τυπικα η ζωη οπως το λες αν μπαινει σε αδειο σπιτι, εκτος αν νομιζει πως θα ειναι απο τους ελαχιστους τυχερους που μπορει να ζουν και μετα τα 40 τους σαν να ειναι 20 χρονοι φοιτητες.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Ιαν 2022, 22:42

paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 22:40
Scouser έγραψε:
15 Ιαν 2022, 21:01
Αγις έγραψε:
15 Ιαν 2022, 15:37


πιθανοτερο να ζησεις σαν σκυλι κ να πεθανεις σαν σκυλι
Ακριβώς. Μετά τα 40, το να γυρίζεις σπίτι και να μη σε περιμένει κανείς σημαίνει σχεδόν πάντα ότι ζεις σα σκυλί (εκτός αν έχεις τουλάχιστον εξαψήφιες ετήσιες αποδοχές ή είσαι ξερω γω royalty) και κατα βάση περιμένεις να τελειώσει αυτή η τυπική διαδικασία που λέγεται ζωή.
Σωστο! Καποιος εγραψε εδω οτι δεν θα τον ενοιαζε γιατι θα ειχε πολλα να κανει, οσα και να ειχε να κανει κενος θα νιωθει χωρις ανθρωπους στο περιβαλλον του και θα περιμενει να τελειωσει τυπικα η ζωη οπως το λες, εκτος αν νομιζει πως θα ειναι απο τους ελαχιστους τυχερους που μπορει να ζουν και μετα τα 40 τους σαν να ειναι 20 χρονοι φοιτητες.
δεν ειναι θεμα τυχης αλλα αποφασης
η παρεα μου - στιγματισμενοι :003: κ σαν ''Ανυποτακτοι '' ζει ετσι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7285
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 15 Ιαν 2022, 22:46

Πάντως κορυφαίοι πνευματικοί άνθρωποι εδώ στην Ελλάδα όπως Ελύτης, Παπαδιαμάντης, Βιζυηνός ή Θεοτόκης κτλ ήταν εργένηδες

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Ιαν 2022, 22:51

Αλιόσα έγραψε:
15 Ιαν 2022, 22:46
Πάντως κορυφαίοι πνευματικοί άνθρωποι εδώ στην Ελλάδα όπως Ελύτης, Παπαδιαμάντης, Βιζυηνός ή Θεοτόκης κτλ ήταν εργένηδες
Και τι σημαινει αυτο;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 15 Ιαν 2022, 22:52

paul25 έγραψε:
15 Ιαν 2022, 22:51
Αλιόσα έγραψε:
15 Ιαν 2022, 22:46
Πάντως κορυφαίοι πνευματικοί άνθρωποι εδώ στην Ελλάδα όπως Ελύτης, Παπαδιαμάντης, Βιζυηνός ή Θεοτόκης κτλ ήταν εργένηδες
Και τι σημαινει αυτο;
Θα γράψει ποίηση και μας προετοιμάζει, δικέ μου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι εργένηδες είναι πιο πετυχημένοι από τους παντρεμένους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιαν 2022, 23:08

Αλιόσα έγραψε:
15 Ιαν 2022, 22:46
Πάντως κορυφαίοι πνευματικοί άνθρωποι εδώ στην Ελλάδα όπως Ελύτης, Παπαδιαμάντης, Βιζυηνός ή Θεοτόκης κτλ ήταν εργένηδες
Το ίδιο και ο Νεύτωνας. Πέθανε παρθένος, κατά πάσα πιθανότητα. Αν είσαι κάτι σαν τον Νεύτωνα, by all means αξίζει να αφιερωθεις σε αυτό που κάνεις και να μη χάνεις τον χρόνο σου σε μαλακιες όπως πάνες, μπιμπερό κτλ. Αν όμως είσαι ένας τυπάκος που δουλεύει σε μια μέτρια μικροαστικη δουλειά (προς θεού δεν είναι ντροπη), αν είσαι σε κάνα γραφείο, ξέρεις τι εννοώ, μάλλον δεν είσαι σε αυτήν την κατηγορία. Είναι σαν τους πουστηδες που είναι φτωχαλες αλλά ο Elton John είναι αδερφή :a108:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών