Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2022, 09:49

Cecily Anne έγραψε:
14 Μάιος 2022, 22:56
Τώρα που δε βολεύει το αποτέλεσμα το σενάριο είναι ότι λαδώσανε και την εισαγγελέα; ΗΜΑΡΤΟΝ.
μη μου πεις οτι ξαφνιαζεσαι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Μάιος 2022, 09:49

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:47
Otto Weininger έγραψε:
14 Μάιος 2022, 22:47
Εικόνα
πολυ θα χαιρομουν αν ο φιντιρικος δεν κυνηγουσε δικαστικα την μπικα, αλλα κυνηγουσε την ακριτα.
:+1::goodpost:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2022, 10:07

ST48410 έγραψε:
14 Μάιος 2022, 23:03
Ασέβαστος έγραψε:
14 Μάιος 2022, 08:14
οι καταθεσεις δεν ηταν 1-2, αλλα καμμια 20-30. καπως αδυνατον να πληρωσεις τοσους, και να τους κανεις να πουν ολοι ακριβως τα ιδια χωρις αντιφασεις. και μαλιστα να ταιριαζουν και με αλλα στοιχεια, οπως ωρες εισοδου-εξοδου στα δωματια και λοιπα που ειναι καταγεγραμμενα.

το συνολο αυτων των στοιχειων, ειναι γραμμενο σε 60σελιδη προταση του εισαγγελεα, που καταληγει οτι δεν εγινε τιποτα.

ειμαι σιγουρος οτι σε αυτες τις σελιδες περιεχονται πραγματα που δεν ξερουμε εμεις, και οτι ο εισαγγελεας ξερει να κανει τη δουλεια του. μενει να δουμε αν θα συμφωνησουν και οι δικαστες. :102:
Για το τελευταίο που λες δεν μπορώ να διαφωνήσω. Είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν άλλα στοιχεία που δεν τα μάθαμε. Επίσης είναι πολύ πιθανό αυτά που μάθαμε να τα μάθαμε κάπως στραβά δεδομένου ότι μεταφέρονται σε μας από δημοσιογράφους.

Να βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη:

Δεν θέλω να καταδικαστεί το πλουσιόπαιδο επειδή έχει χρήμα και πιθανόν κακό χαρακτήρα. Θέλω να αποδοθεί δικαιοσύνη. Θα είχα όμως λιγότερες επιφυλάξεις αν η καταγγελία αφορούσε κάποιο μικρομεσαίο ή μπατίρη. Δεδομένου ότι η οικογένειά του έχει χρήμα και γνωριμίες δεν μπορώ να εμπιστευτώ τυφλά την Ελληνική Αστυνομία και Δικαιοσύνη. Για κρατικές υπηρεσίες μιλάμε και μαγκώνομαι γνωρίζοντας ότι υπάρχουν και διεφθαρμένοι και ανίκανοι. Και η αστυνομία έκανε 2 φάουλ. Άργησε να πάρει δείγμα και ίσως είπε ψέματα ότι της έδωσαν ουροσυλλέκτη αφού η κοπέλα εμφάνισε απόδειξη αγοράς με ημερομηνία 01/01/22

Δεν έχω καταλήξει τι έχει συμβεί. Είμαι ανάμεσα σε σένα και τη Naida. Ούτε μαζί της, ούτε σίγουρος ότι λέει ψέματα.

Τα κενά που έχω μεταξύ άλλων αφορούν τα εξής:

Υπήρχε η ανταλλαγή μηνυμάτων που ρωτάει η κοπέλα τον διοργανωτή αν πρέπει να φέρει ναργιλέ. Εδώ κάποιοι γράψατε ότι ήταν συνθηματικό για ναρκωτικά. Έγινε από την αστυνομία ενδελεχής έλεγχος για ουσίες στο πάρτι; Βρέθηκε κάτι; Έκαναν εξετάσεις σε κάποιους από τους συμμετέχοντες να δούμε τι μπορεί να υπάρχει στο αίμα τους; Έγιναν όλα αυτά αρκετά γρήγορα; Το κινητό της αν μη τι άλλο θα μπορούσαν να το έχουν από την πρώτη μέρα και να διαβάσουν μηνύματα. Αυτά για τους ναργιλέδες τους προβλημάτισαν; Αν ναι και έδρασαν σχετικά, καλώς. Αν όχι θα έχω τις επιφυλάξεις μου για το πόσο σωστά έκαναν τη δουλειά τους.

Αν δεν πρόκειται για ναρκωτικά αλλά κυριολεκτικά για ναργιλέ δεν δένει η εικόνα της βίζιτας που αρκετοί φορουμίτες χρησιμοποιούν επανειλημμένα. Τι σόι βίζιτα είναι αυτή που όταν πάει για μεροκάματο ρωτάει αν πρέπει να φέρει μαζί της ένα κουτί μπακλαβά λες και πάει επίσκεψη στα πεθερικά; :lol: Και γιατί μια βίζιτα να πληρώσει και να κλείσει δωμάτιο ξενοδοχείου; Εμένα δεν μου κολλάνε πολύ όλα αυτά.

Τώρα για το αν μπορούν πολλά άτομα να πουν το ίδιο ψέμα, έχεις ένα δίκιο. Είναι δύσκολο. Ωστόσο θα ήθελα να γνωρίζω και ποιοι κατέθεσαν. Η 17χρονη φίλη της, η μητέρα της φίλης της και η τρίτη κοπέλα της παρέας (αν είναι σωστά αυτά που διαβάζαμε) προσφέρθηκαν να μην την αφήσουν εκεί. Γιατί; Γιατί προφανώς δεν φαινόταν να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Και ένα ακόμα ερώτημα εδώ. Κλήθηκαν εκτός της 17χρονης οι άλλες δύο (η μάνα της και η τρίτη της παρέας) να καταθέσουν; Σε μένα τον άσχετο μοιάζει ουσιώδες. Δεν έχουν κανένα ιδιαίτερο λόγο να πουν ψέματα και θα ήθελα την εκτίμησή τους για το πόσο μεθυσμένη ήταν.

Και κάτι άλλο που δεν μου κολλάει. Πες ότι αυτή γούσταρε να μείνει και να κάνει κατάσταση με κάποιον για μια βραδιά ή ό,τι. Τι πρόβλημα θα είχε να πει στην 17χρονη μου αρέσει ο ψηλός, ο χοντρός ή καστανός και να μείνει εκεί; Γιατί έπρεπε να το σκηνοθετήσει βγαίνοντας έξω μαζί τους, να τριγυρνάει στο δρόμο και μετά να ξαναγυρίσει αν ο σκοπός την ήταν να κάνει κάτι; Θα ντρεπόταν την ανήλικη; Δεν μου φαίνεται ούτε αυτό λογικό.

Μπορεί να πει το προσωπικό του ξενοδοχείου ψέματα; Δεν ξέρω. Αν θυμάσαι όμως στην αρχή αρχή είχε κατηγορηθεί ένα άλλο πλουσιόπαιδο από Αθήνα που και καλά του ανήκε όλο ή μέρος του ξενοδοχείου. Δεν θα θεωρούσα απίθανο να είπε στους υπαλλήλους θα πείτε αυτό ή απολύεστε. Αν υπάρχει υλικό από κάμερες που επιβεβαιώνει ότι καταθέτει το προσωπικό, καλώς. Αν όχι, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τίποτα. Το ίδιο και για τα άτομα της στενής παρέας των πλουσιόπαιδων που ήταν προσκεκλημένα στο πριβέ πάρτι. Από εκεί μέσα θα πίστευα πιο εύκολα κάποιον που δεν είχε πολλές γνωριμίες και βρέθηκε από σπόντα εκεί (όπως την τρίτη από τις κοπέλες) παρά το όποιο παρεάκι.
λογικες οι αποριες σου.
δεν καταλαβαινω ομως πως εισαι αναμεσα σε μενα και τη ναιδα. η ναιδα λεει οτι ηταν βιασμος, αλλα εγω δεν λεω το αντιθετο (η ναιδα υποστηριζει οτι λεω διαφορα, αλλα τα βγαζει απο το μυαλο της)
εγω λεω "δεν ξερω" και εξεταζω ολες τις πιθανοτητες.

και ακριβως επειδη δεν ξερω, στο τελος καταληγω με οτι πει η δικαιοσυνη. παντα υπαρχει πιθανοτητα η δικαιοσυνη να κανει λαθος, αλλα ειναι συντριπτικα μικρη.

σημαντικο αυτο που ειπες, πως οτι ξερουμε δεν το ξερουμε αμεσα, αλλα απο στοματα δημοσιογραφων.

οι μπατσοι εκαναν λαθη. εκαναν ομως και σωστα. σιγουρα εκαναν ερευνα, σιγουρα εξεταστηκαν ολοι οι μαρτυρες. αναμεσα τους δεν ηταν μονο το παρεακι, αλλα και αλλοι ξεμπαρκοι, οπως η μπικα.
και φυσικα οι εργαζομενοι, απο τους οποιους χρειαζεται 1 μονο να σπασει, να μη δεχθει τον χρηματισμο, αν υπηρξε τετοιος.

πολυ περισσοτερο ο σημαντικοτερος συμμαχος πλεον της δικαιοσυνης, ειναι οι καμερες, και τα κινητα. αυτα δε λενε ψεμματα. ενα μυνημα, μια φωτογραφια, ενα βιντεακι (που δεν εχει βγει στη δημοσιοτητα και δεν ξερουμε εμεις), μπορει να κλεισει την υποθεση απο μονο του, προς οποιαδηποτε κατευθυνηση, και ας λενε οτι θελουνε 1000 μαρτυρες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Μάιος 2022, 10:07

Πάμε λίγο από την αρχή
Η μπήκα έλεγε ότι είχε πιει και οι μάλλον της έριξαν και ναρκωτικά
- όλες οι τοξικολογηκες βγήκαν καθαρές
Έλεγε ότι υπήρχαν μάρτυρες που είδαν όλα όσα έγιναν εκείνο το βράδυ- όλοι οι μάρτυρες λένε τα αντίθετα από όσα ισχυρίζεται

Και τώρα έχεις ένα τσούρμο πειραγμένες που σε λένε ότι πρέπει να την πιστέψουμε παρόλο που όσα ισχυρίζεται έχουν βγει ψεμα γιατί" είναι γυναίκα αφου"


Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 16 Μάιος 2022, 10:24

Τελικά δικαίως έχει βγει η φήμη για τους θεσσαλονικείς δικαστές που τους θέλει να είναι άτεγκτοι και αμερόληπτοι..
Σημασία έχει επίσης ότι η Εισαγγελέας είναι γυναίκα..!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2022, 10:36

Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 08:24
Βάσει των καμερών, όπως γράφουν τα μμε.
-Η Γεωργία μς την φίλη της έρχονται με το αυτοκίνητο και παρκάρουν. Κατευθύνονται στην είσοδο του ξενοδοχείου στις 2.25. Είναι κομπλέ δεν παραπατάει, αφού οδήγησε κιόλας κτλ
-βγαίνει από το ξενοδοχείο ακριβώς 1 ωρα μετά στις 3.30, πάλι με την φίλη της. Φεύγει η φίλη της και για κάνα 20 λεπτό ψάχνει το αυτοκίνητο. Επιστρέφει στο ξενοδοχείο παραπατώντας και κλείνει δωμάτιο και το πληρώνει.
-Μετά από κάποιες ώρες πάει και καταγγέλλει ότι την βίασαν. Της παίρνουν δείγμα νομίζω μετά από 16 ώρες από το συμβάν.
-Η αστυνομία είπε ψέμματα ότι τηε έδωσε ουροσυλλεκτη(πήγε μόνη της και το αγόρασε).
-Το πρωί της ίδιας μέρας, βγαίνει στο ινστα ο διοργανωτής και απολογείται για αυτό που υπέστη η Γεωργία. Μετά λέει ότι δεν το έγραψε Αυτός και ένα ρακούν ήρθε και πήρε το κινητό του και το έγραψε.
-η υπόθεση δεν ακούγεται πουθενά και σκάει από τον Χιο μετά απο 2 μερες.
-ο υποτιθεμενος δράστης βγαίνει φώτο ποζάροντας με την εφημερίδα.
-βγαίνουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων με ένδειξη λίγο αλκοόλ. Η Γεωργία ζητάει εξέταση από τις τρίχες. Κατά τον δικηγόρο της, οι αρχές το αρνήθηκαν.
-η Γεωργία κάνει μήνυση για ψεδομαρτυρία σε μάρτυρες που κατέθεσαν. Ο δικηγόρος μιλάει για παραποιημένο υλικό από καμερες και ζητάει έλεγχο.
-η εισαγγελέας θέλει να βάλει την υπόθεση αρχείο και να δικαστεί η Γεωργία που απασχόλησε την δικαιοσύνη με ψευδείς κατηγορίες.
Δηλαδή σε μια ώρα μέσα που έκατσε στο πάρτι ήπιε, σκαρφίστηκε όλη την ιστορία, βγήκε από το ξενοδοχείο, έκανε θέατρο ότι παραπατάει ξαναμπαίνει ξενοδοχείο, πληρώνει δωμάτιο, πάει τον αποπλανει κάνουν σεξ και πάει και τον καταγγέλλει. Για τοξικολογικές και εξετάσεις του λεβέντη δεν μάθαμε τίποτα, για άρση τηλεφωνικού απορρήτου δεν μάθαμε τίποτα. Αν συμμετείχε και ο δίδυμος αδερφός δεν μάθαμε τίποτα κτλ κτλ



*Υποθέτω το ίδιο θα έγινε και στην περίπτωση που στην Πάτρα η άλλη είχε κάνει ψευδή καταγγελία για βιασμο. Δεν πιστεύω η δικαιοσύνη να το θυμήθηκε μόνο για αυτή την περίπτωση.
Επίσης εκτός την εισαγγελέα και ο νιος που 'ναι Λεβεντς θα κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να την κυνηγήσει.
αυτα δε γεμιζουν τις 60 σελιδες που εγραψε ο εισαγγελεας. τι να ειναι αραγε οι αλλες 59;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 781
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 16 Μάιος 2022, 10:41

Οι αμφιβολίες που είχαμε όλοι οι απλοί νοήμονες άνθρωποι (βασικά όλοι οι υπόλοιποι εκτός από τα γνωστά φυτά) για τα πολλά "κενά" που είχε η ιστορία του δήθεν βιασμού αποδείχθηκαν τελικά βάσιμες από το πόρισμα της δικαιοσύνης.Νταξ, τουλάχιστον το κορίτσι δε θα στιγματιστεί ότι είναι βιζιτου,φάνηκε πολύ βλαχάκι για την "υψηλή" κοινωνία των λεβέντηδων που πήγε να χωθεί.
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2022, 10:44

John Brown Gun Club έγραψε:
15 Μάιος 2022, 19:53
Απο που κι ως που δηλαδη ισχυει οτι επειδη στο δικαστηριο δεν αποδειχτηκε η ενοχη του κατηγορουμενου η καταγγελια ειναι ψευδης;
με ποιον τροπο δηλαδη μπορουμε να καταληξουμε στο οτι μια καταγγελια ειναι ψευδης, αν οχι με το νομικο συστημα;

η μηπως δεν υπαρχουν ψευδεις καταγγελειες, και μπιλιβ ολ γουμεν;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2022, 10:47

Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 21:03
Αγις έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:09

οταν δεις τον πολυ βασανιστικα αργο θανατο της αλεπους να εξελισσεται θα αρχισεις τις κλαψες
προετοιμασου
Άκουσε να δεις. Εσύ από την αρχή πριν ακόμα βγει κάποια απόφαση ησουν υπέρ του θύτη. Όπως και οι περισσότεροι εδώ λόγω της φύσης της υπόθεσης και της νοοτροπίας που θα δικαιώσει το πήγαινε γυρεύοντας που έχετε στο μυαλό σας. Πχ πήγε στο πάρτι, είναι βίζιτα, αυτός είναι πλούσιος, θέλει να του φάει λεφτά κτλ. κτλ. Εγώ είμαι αντικειμενική και πάω με τα στοιχεία που βγαίνουν στην δημοσιότητα.
Ε από αυτά που βγαίνουν στην δημοσιότητα, πιστεύω την κοπέλα.
Αν αφαιρέσεις από τα μάτια σου την στάχτη από την καιόμενη πατριαρχια ίσως καταφέρεις να δεις πέρα από την τυφλά σσου. Ως τότε είσαι και πάντα θα είσαι με τους θύτες. Εκτός κι αν είναι κάποιος κραυγαλέος βιασμος ανήλικου ή κάποιας από άγνωστο. Οτιδήποτε άλλο απλά δεν το θεωρείς βιασμό.
καθρεφτακι. ακριβως αντιστροφα.

εσυ εισαι που εχεςι παρει την αποφαση σου απο την αρχη και δεν σε νοιαζουν τα στοιχεια και τα δεδομενα, ελαχιστοι και οχι οι περισσοτεροι εχουν τη νοοτροπια που λες, και δεν εισαι αντικειμενικη. καθολου ομως.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2022, 10:48

Citroenakias έγραψε:
15 Μάιος 2022, 21:05
Σε κουτσό άλογο πόνταρε ο ζούγκλας, χαχα
αμα μετρησεις ποσα κλικ πηρε το σαιτ του, και ποσα κονομησε, θα δεις οτι μια χαρα αλογατακι ηταν. και σκοπευει να το αρμεξει κι αλλο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2022, 10:50

Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 21:06
Cecily Anne έγραψε:
15 Μάιος 2022, 19:11


Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ απορώ με τη φάση του. Και δεν έχει σημασία ότι δεν έχει σώβρακο να της πάρει σε αποζημίωση, θα μπορούσε να ζητάει να γράφει και να λέει παντού δημόσια συγγνώμη πχ. Μου κάνει κι εμένα εντύπωση.
Μπορεί να περιμένει να τελειώσει η ολη φάση και μετά. Για μένα όπως και να έχει από την στιγμή που προτείνεται αποτην εισαγγελέα να πάει αρχείο, επιβεβαιώνει ακόμα πιο πολύ την κοπέλα.
να, βλεπεις; δηλαδη αμα ελεγε ο εισαγγελεας "κρεμαστε τον το μπουστη" θα επιβεβαιονωνταν λιγοτερο η κοπελλα;

εχεις βγαλει αποφαση απο την αρχη. οτι και να πει ο εισαγγελεας και η δικαιοσυνη γενικοτερα, απλως επιβεβαιωνει (στο μυαλο σου) την αποφαση που εχεις παρει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Μάιος 2022, 10:53

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μάιος 2022, 10:44
με ποιον τροπο δηλαδη μπορουμε να καταληξουμε στο οτι μια καταγγελια ειναι ψευδης, αν οχι με το νομικο συστημα;
Με πάρα πολλούς τρόπους.

Έχω ξαναπεί ότι αν δεις κάποιον να αποκεφαλίζει έναν άλλον δεν υπάρχει καμία απολύτως αμφιβολία για τον αποκεφαλισμό και το ποιος το έκανε, άλλο αν ποινικά ο αποκεφαλιστής είναι αθώος και φερόμενος ως δράστης μέχρι να τελεσιδικήσει το εφετείο (ή και παραπάνω). Το οποίο μπορεί και να τον κρίνει αθώο, παρά το αδιαμφισβήτητο γεγονός του αποκεφαλισμού, για άλλους λόγους (π.χ.

Αυτό μας λέει ότι το ποινικό σύστημα δεν είναι μέθοδος αναζήτησης της αλήθειας, αλλά κάτι άλλο (μέθοδος εφαρμογής του νόμου).

Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε μια προκλητικότατη κωλυσιεργία των αρχών στην ιατροδικαστική εξέταση (κάτι που φαίνεται να είναι γενικότερα πρόβλημα στις ιατροδικαστικές υπηρεσίες της χώρας, βλέπε Πάτρα), έχουμε αποθάρρυνση του θύματος από τους ίδιους τους αστυνομικούς και έχουμε εξαφάνιση αποδεικτικού υλικού (κάμερες) που υποτίθεται υπάρχει πάντα.

Η εφαρμογή του νόμου πάσχει λοιπόν. Το ποινικό σύστημα κανέναν δε θα καταδικάσει χωρίς συντριπτικά στοιχεία αλλά αυτοί που θα έπρεπε να μαζέυουν στοιχεία τα κατέστρεφαν ή τον έπαιζαν ή και τα δύο και δε φαίνεται να ανοίγει ρουθούνι για αυτόν τον λόγο.

Από εκεί και πέρα το ότι μπορεί ένας ολιγάρχης ή και ένας τοπικός παραγοντίσκος να σε γαμήσει (κυριολεκτικά ή μεταφορικά) απλώς και μόνο για τη διασκέδασή του (!), να καμαρώσει για αυτό δημόσια και να παραδοθεί με τη συνεργασία των δικαστών, των αστυνομικών, όλων των θεσμών λευκός σαν το χιόνι πίσω στην κοινωνία με εσένα τυλιγμένο σε μια κόλλα χαρτί είναι κάτι που θα έπρεπε να σε απασχολεί πολύ περισσότερο από τον φανταστικό κίνδυνο μια πουτάνα να σε κατηγορήσει για βιασμό επειδή όλες είναι πουτάνες.

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 781
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 16 Μάιος 2022, 11:17

foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2022, 10:53
Ασέβαστος έγραψε:
16 Μάιος 2022, 10:44
με ποιον τροπο δηλαδη μπορουμε να καταληξουμε στο οτι μια καταγγελια ειναι ψευδης, αν οχι με το νομικο συστημα;
Με πάρα πολλούς τρόπους.

Έχω ξαναπεί ότι αν δεις κάποιον να αποκεφαλίζει έναν άλλον δεν υπάρχει καμία απολύτως αμφιβολία για τον αποκεφαλισμό και το ποιος το έκανε, άλλο αν ποινικά ο αποκεφαλιστής είναι αθώος και φερόμενος ως δράστης μέχρι να τελεσιδικήσει το εφετείο (ή και παραπάνω). Το οποίο μπορεί και να τον κρίνει αθώο, παρά το αδιαμφισβήτητο γεγονός του αποκεφαλισμού, για άλλους λόγους (π.χ.

Αυτό μας λέει ότι το ποινικό σύστημα δεν είναι μέθοδος αναζήτησης της αλήθειας, αλλά κάτι άλλο (μέθοδος εφαρμογής του νόμου).

Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε μια προκλητικότατη κωλυσιεργία των αρχών στην ιατροδικαστική εξέταση (κάτι που φαίνεται να είναι γενικότερα πρόβλημα στις ιατροδικαστικές υπηρεσίες της χώρας, βλέπε Πάτρα), έχουμε αποθάρρυνση του θύματος από τους ίδιους τους αστυνομικούς και έχουμε εξαφάνιση αποδεικτικού υλικού (κάμερες) που υποτίθεται υπάρχει πάντα.

Η εφαρμογή του νόμου πάσχει λοιπόν. Το ποινικό σύστημα κανέναν δε θα καταδικάσει χωρίς συντριπτικά στοιχεία αλλά αυτοί που θα έπρεπε να μαζέυουν στοιχεία τα κατέστρεφαν ή τον έπαιζαν ή και τα δύο και δε φαίνεται να ανοίγει ρουθούνι για αυτόν τον λόγο.

Από εκεί και πέρα το ότι μπορεί ένας ολιγάρχης ή και ένας τοπικός παραγοντίσκος να σε γαμήσει (κυριολεκτικά ή μεταφορικά) απλώς και μόνο για τη διασκέδασή του (!), να καμαρώσει για αυτό δημόσια και να παραδοθεί με τη συνεργασία των δικαστών, των αστυνομικών, όλων των θεσμών λευκός σαν το χιόνι πίσω στην κοινωνία με εσένα τυλιγμένο σε μια κόλλα χαρτί είναι κάτι που θα έπρεπε να σε απασχολεί πολύ περισσότερο από τον φανταστικό κίνδυνο μια πουτάνα να σε κατηγορήσει για βιασμό επειδή όλες είναι πουτάνες.
Ο παραλληλισμός με τον αποκεφαλισμό είναι άκυρος στη συγκεκριμένη περίπτωση,νταξ για αχυράνθρωπος για να πεις τα δικά σου κάνει αλλά μέχρι εκεί.
Για την ωμή πραγματικότητα και το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι εμφανές ότι αποδεικνύεται για άλλη μια φορά η (προσαρμοσμένη στα μυτουδικα πρότυπα) λαϊκή ρήση που λέει "όποιος/όποια/όποιο ανακατεύεται με τα πίτουρα τον/την/το τρώνε οι κότες".
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Μάιος 2022, 11:43

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:44
sys3x έγραψε:
14 Μάιος 2022, 20:22
Ασέβαστος έγραψε:
13 Μάιος 2022, 18:38


τελικα την αποφαση της δικαιοσυνης, θα τη δεχθουμε;
Της ποιας;
μια φιλη απ το χωριο, δεν την ξες.
Α είπα κι εγώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών