Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
pem
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Ιαν 2022, 09:21

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pem » 25 Ιαν 2022, 09:34

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:32
Τελικά , μήπως θα έπρεπε να απαγορεύσει το κράτος την εργασία των ντελιβερι όταν υπάρχουν τέτοιες δυσμενείς καιρικές συνθήκες;
:goodpost:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 25 Ιαν 2022, 09:34

1451 έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:24
Εικόνα
Ντελιβεράς παραδίδει τσίπουρο στα απάτητα βουνά της Ρούμελης. Σε μετααποκαλυπτικά σκηνικά μας έφερε η κυβέρνηση νδ.
Στα απάτητα βουνά της Ρουμελης έχουμε δικό μας τσίπουρο και κρασί στο σπίτι και ..όταν πηγαίνουμε στα καφενεία μας σερβίρουν εκεί και όχι στο σπίτι

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 25 Ιαν 2022, 09:34

Και ξαναγραφω, οτι για να να πηγε με τα ποδια θα ηταν κανα δυο τετράγωνα παρακατω.
Ρωτησατε εσεις κανα ντελιβερα αν θελει να δουλευει αυτες τις μερες ή κανετε τους κριτες απο το ίντερνετ (δλδ τους πουστηδες με ξενους κωλους) ?

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Ιαν 2022, 09:36

Πάω στοίχημα αυτός που παρήγγειλε θα είναι καθικάκι εργοδότης σαν τον εργοδότη του ντελιβερά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7143
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 25 Ιαν 2022, 09:37

1451 έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:24
Εικόνα
Ντελιβεράς παραδίδει τσίπουρο στα απάτητα βουνά της Ρούμελης. Σε μετααποκαλυπτικά σκηνικά μας έφερε η κυβέρνηση νδ.
To τερμάτισα πέρυσι

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 25 Ιαν 2022, 09:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιαν 2022, 00:17
Juno έγραψε:
25 Ιαν 2022, 00:06
Ποιο τομάρι κάνει παραγγελία σήμερα;
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.
ενα καπιταλιστικο κτηνος :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24342
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Ιαν 2022, 09:37

Εγώ λέω κλέβει σίγουρα ΙΚΑ, ΦΜΥ και ΦΠΑ. Αυτά είναι το απολύτως ελάχιστο και καθώς τα κλέβει βρίζει κιόλας γιατί "έχω βάλει συνέταιρο το κράτος".

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 25 Ιαν 2022, 09:39

panos291 έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:34
Και ξαναγραφω, οτι για να να πηγε με τα ποδια θα ηταν κανα δυο τετράγωνα παρακατω.
Ρωτησατε εσεις κανα ντελιβερα αν θελει να δουλευει αυτες τις μερες ή κανετε τους κριτες απο το ίντερνετ (δλδ τους πουστηδες με ξενους κωλους) ?
Κάνουμε τους κριτές από το ίντερνετ :wink

Αυτό δα έλειπε να ρωτησουμε τους εργαζόμενους ντελιβερι εάν θα ήθελαν να μείνουν χωρίς μεροκάματο η άνεργοι επειδή έχει κακοκαιρία

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 25 Ιαν 2022, 09:43

foscilis έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:37
Εγώ λέω κλέβει σίγουρα ΙΚΑ, ΦΜΥ και ΦΠΑ. Αυτά είναι το απολύτως ελάχιστο και καθώς τα κλέβει βρίζει κιόλας γιατί "έχω βάλει συνέταιρο το κράτος".
Τωρα τι σχεση εχουν αυτα με τον ντελιβερα? :smt017

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Ιαν 2022, 09:56

foscilis έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:37
Εγώ λέω κλέβει σίγουρα ΙΚΑ, ΦΜΥ και ΦΠΑ. Αυτά είναι το απολύτως ελάχιστο και καθώς τα κλέβει βρίζει κιόλας γιατί "έχω βάλει συνέταιρο το κράτος".
Σωστός. Και σίγουρα θα κλέβει και από τους εργαζόμενους. Η εξτρα ωρίτσα που δεν πληρώνεται ποτέ, το 8ωρο που δουλεύει αλλα ενσημο 4ωρο κτλ Ξέρουν αυτοί τον τρόπο, με τις ευλογίες του κράτους βεβαίως βεβαίως.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68590
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιαν 2022, 11:23

Uppercut έγραψε:
25 Ιαν 2022, 03:35
Gherschaagk έγραψε:
25 Ιαν 2022, 00:30
Juno έγραψε:
25 Ιαν 2022, 00:06
Ποιο τομάρι κάνει παραγγελία σήμερα;
Σοβαρά τώρα.

Δε μπορεί ο άλλος να φάει έστω ψωμί με τυρί; Πρέπει οπωσδήποτε να παραγγείλει;
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιαν 2022, 01:57


Ναι ρε συ αλλά όπως και να το κάνεις, είναι φοβερή αναισθησία να παραγγέλνεις κάτι και να ξέρεις ότι ο άλλος θα οδηγεί ή θα το φέρει περπατώντας το φαγάκι σου, με τέτοιον καιρό. Οκ, καταλαβαίνω ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να μην είχαν κάτι στο σπίτι για να φτιάξουν κάτι πρόχειρο. Στην τελική, πήγαινε στο μινι μάρκετ της γειτονιάς και πάρε μια κονσέρβα.

Και να' λεγα ότι έστω σε τέτοιες φάσεις δίνουν ένα καλό φιλοδώρημα για ανταμοιβή, έτσι ως προσωπικό "ευχαριστώ"... σπανίως δίνουν.

Γενικώς, πάντα με εκνεύριζε η νοοτροπία "αυτή είναι η δουλειά του". :-?
Eνδιαφέρον ζήτημα κι ας μην μείνουμε στην ιστορία που μάλλον είναι fake. Θα συμφωνήσω ότι για σήμερα ήταν too much να παραγγείλεις, πόσο μάλλον αφού ήταν γνωστό το τι θα συμβεί. Αλλά ας πάρουμε το bolded. Γενικά στα σόσιαλ μήντια κράζονται όσοι γενικά παραγγέλνουν όποτε ο καιρός είναι κακός ή βρέχει, και καλά είναι αναίσθητοι ελληναράδες που λένε αυτή είναι η δουλειά του. Ε, για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, αυτή είναι. Και ακόμα περισσότερο όταν έχει κακό καιρό που δεν θέλω να βγω εγώ έξω και να φάω τη βροχή, οπότε επιλέγω να μου φέρει το φαγητό αυτός που είναι η δουλειά του να φέρνει φαγητά. Οι ντελιβεράδες δεν είναι τίποτα παιδάκια που δουλεύουν σε ορυχεία και τους μαστιγώνουν. Μία γαμημένη δυσκολία έχει η δουλειά τους (μία δουλειά που δεν θέλει απολύτως κανένα σκιλλ) κι είναι αυτή του καιρού: ζέστη, κρύο, βροχή. Και επειδή έγραψες για το ότι δεν το κάνουν για να βοηθήσουν τον κακόμοιρο ντελιβερά, να πούμε ότι βεβαίως το κάνουν και το κάνω για το μασαμπούκιασμα, αλλά οι ντελιβεράδες όντως βγάζουν τα κέρατα τους τις βροχερές μέρες. Εγώ τουλάχιστον, που ούτως ή άλλως τιπάρω, εκείνες τις φορές τιπάρω γερά γιατί όντως εκτιμώ ότι δούλεψε σε κακές συνθήκες. Θυμάμαι δε μία άλλη μέρα φέτος που έβρεχε πολύ και έχυναν ηθικολογικά δάκρυα στα σόσιαλ, σήμερα δεν παραγγέλνουμε και πίπες. Εγώ πήρα ένα σουβλατζίδικο σχετικά κοντά στο σπίτι μου και ρώτησα αν στέλνουν. Μου είπαν ότι στέλνουν, ήρθε το παιδί, πήρε κι ένα γερό τιπ κι όλοι ήμασταν χαρούμενοι. Βεβαίως οι λουλούδες και οι χαζογκόμενες των σόσιαλ μάλλον δεν έχουν κανέναν φίλο ντελιβερά να τους πει πόσο γουστάρει που βγάζει πολλά λεφτά με την βροχή.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα παραγγείλεις ενώ σκάνε τυφώνες. Αλλά, γενικά, πέρα από προφανείς περιπτώσεις που δεν κινείται κανείς όπως τώρα, εγώ το αφήνω στα μαγαζιά να ξέρουν πού μπορούν ή πού δεν μπορούν να πάνε ή στον επαγγελματία άμα είναι Wolt. Ούτως ή άλλως εδώ και κανένα χρόνο μόνο με Wolt παραγγέλνω. Επίσης, για να γυρίσουμε στην ιστορία ποιοι τον έστειλαν; Στη Wolt δεν σε στέλνει κανένας εσύ επιλέγεις πότε δουλεύεις. Ειδικά στη Wolt λοιπόν, η οποία έχει παύση διανομών παρά την ψεύτικη ιστορία του μποτακίου, εγώ παραγγέλνω κι άμα πάει ο άλλος -που σημαίνει ότι γουστάρει ο ίδιος να βγάλει λεφτά με το κρύο, το χιόνι ή οτιδήποτε, αυτό θα γίνει και κανενός κλαψιάρη στα σόσιαλ δεν του πέφτει λόγος.
:wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιαν 2022, 11:29

panos291 έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:34
Και ξαναγραφω, οτι για να να πηγε με τα ποδια θα ηταν κανα δυο τετράγωνα παρακατω.
Ρωτησατε εσεις κανα ντελιβερα αν θελει να δουλευει αυτες τις μερες ή κανετε τους κριτες απο το ίντερνετ (δλδ τους πουστηδες με ξενους κωλους) ?
Σίγουρα είναι φωτο αρχείου. Δε λειτουργούσαν χθες wolt και efood. Χωρίς να σημαίνει αυτό πως όποιος παραγγέλνει ενώ ξέρει τι γίνεται έξω, δεν είναι για φτύσιμο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 25 Ιαν 2022, 12:21

Ερμής έγραψε:
25 Ιαν 2022, 11:29
panos291 έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:34
Και ξαναγραφω, οτι για να να πηγε με τα ποδια θα ηταν κανα δυο τετράγωνα παρακατω.
Ρωτησατε εσεις κανα ντελιβερα αν θελει να δουλευει αυτες τις μερες ή κανετε τους κριτες απο το ίντερνετ (δλδ τους πουστηδες με ξενους κωλους) ?
Σίγουρα είναι φωτο αρχείου. Δε λειτουργούσαν χθες wolt και efood. Χωρίς να σημαίνει αυτό πως όποιος παραγγέλνει ενώ ξέρει τι γίνεται έξω, δεν είναι για φτύσιμο.
Τι εννοείς δηλαδη, οτι ο Μπουμπης ανοιξε προπαγανδιστικο/ψευτικο νημα με παλια φωτογραφια??
Δεν το πιστευω, δεν τα κανουν αυτα τα κουμμουνια.

Uppercut

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 25 Ιαν 2022, 12:24

Να ξαναγράψω, επειδή συνεχίζουμε με τους κακούς εργοδότες, ότι στην Wolt δουλεύεις όποτε γουστάρεις και δεν σε βάζει κάποιος;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τον έστειλαν στα χιόνια με τα πόδια να παραδώσει παραγγελία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιαν 2022, 12:24

Naida έγραψε:
25 Ιαν 2022, 09:36
Πάω στοίχημα αυτός που παρήγγειλε θα είναι καθικάκι εργοδότης σαν τον εργοδότη του ντελιβερά.
αν δεν κανω λαθος, εργοδοτης του ντελιβερα ειναι ο εαυτος του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών