Ο πρώτος e-αφορισμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Nero

Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Αύγ 2018, 17:22

Τον αφόρισε απο το μπλογκ του ο θεούλης :003::smt005:
Σε ανάρτησή του στο προσωπικό του blog, ο κ. Αμβρόσιος, στο γνωστό του.. ύφος, διαμαρτύρεται για ένα ποστ που είχε κάνει ο δημοσιογράφος, όπου στο πρόσωπο της Παναγίας εικονιζόταν ένα ποντίκι.

Ο μητροπολίτης Καλαβρύτων σημειώνει ότι «από σήμερα αφορίζουμε τον Δημήτριο Βερύκιο και τον αποκόπτουμε από το Σώμα της Εκκλησίας ως ασεβέστατο υβριστή της Υπεραγίας Θεοτόκου και του Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού!» και προσθέτει ότι θα ισχύει έως ότου προσέλθει εν μετανοία και γονυπετής ζητήσει συγγνώμην, για να λάβει άφεση αμαρτιών.

Ο αφορισμός αναφέρει μεταξύ άλλων: «Όθεν δη τη αιωνοβίω ταύτη της Εκκλησίας πράξει, καταστοιχούσα και η Μετριότης ημών, έγνωμεν, ίνα την από της πρώτης αρχής αποδοκιμασθείσαν και κατακριθείσαν πάσαν πράξιν βεβηλώσεως τῶν ιερών Είκόνων, συμβόλων και σεβασμάτων της Αγίας ημών Εκκλησίας και την ασεβεστάτην συμπεριφοράν του δημοσιογράφου Δημητρίου Βερυκίου διά της απεικονίσεως της ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΡΟΥΡΑΙΑΣ, δημοσία νυν και παρρησία αποκηρύξαι και καταδικάσαι επί σκανδαλισμώ των πιστών, επί προτροπή αυτών εις απείθειαν, επί καταφρονήσει της Ορθοδόξου Διδαχής -φεῦ-, ην δημοσία εκήρυξε.»

«Αφωρισμένος είη παρά της Παναγίας, Ομοουσίου, Ζωοποιού και αδιαιρέτου Τριάδος, του ενός τη φύσει Θεού κυρίου Παντοκράτορος. Κατηραμένος, ασυγχώρητος, και μετά θάνατον άλυτος και τυμπανιαίος, κληρονομήσει την λέπραν του Γιεζή και την αγχόνην του προδότου Ιούδα. Σχισθείσα η γη καταπίοι αυτόν ως τον Δαθάν και Αβειρών. Η μερίς αυτού είη μετά των θεοκτόνων Ιουδαίων των σταυρωσάντων τον Κύριον της δόξης. Κατηραμένος έστω και ο εισερχόμενος εν τη οικία αυτού και ο εξερχόμενος. Τα υπάρχοντα αυτού έστωσαν εις διαρπαγήν. Συνεκλειπέτωσαν εκ της οικίας αυτού, ως εκλείπει καπνός από προσώπου πυρός.Εν γενεά μια εξαληφθείη το όνομα αυτού. Άγγελος Σατάν προπορεύεσθω έμπροσθεν αυτού. Γένοιτο έμπνους, κατάβρωμα των σκωλήκων, στένων και τρέμων επί της γης ως ο Κάϊν. Πρόσωπον Θεού ου μη ίδοι. Είη υπόδικος τω αιωνίω αναθέματι και υπέκαυμα της ατελευτήτου κολάσεως, έχοι εν δε και τας αράς απάντων των Οικουμενικών Συνόδων και λοιπών αγίων πατέρων» αναφέρει επίσης.

Υπενθυμίζεται ότι ο Δήμος Βερύκιος είχε ανεβάσει ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου ποστ στο twitter στο οποίο εικονιζόταν η Παναγία και ο Χριστός με πρόσωπα ποντικών.

Στην ανάρτησή του ο δημοσιογράφος έγραψε: «Διαβάζω πύρινα Αυγουστιάτικα άρθρα κατά Καρτερού & Μαξίμου από την "Παναγιά την Αρουραία"».

https://www.reader.gr/news/koinonia/o-k ... n-aroyraia

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 23 Αύγ 2018, 17:42

Eκτος αυτου ειναι και ανακολουθος.

3 χρονια τα χει κανει τσουρέκια στη Συνοδο οτι θα παραιτηθει στις 15 Αυγουστου 2018 (μαλιστα ειχε υποβάλλει παραιτηση το 2015 δεν εγινε δεκτη και την ξαναυπεβαλλε με ανοικτη ημερομηνια) και οταν ηρθε η ημερομηνια που ειχε ορισει ο ιδιος το 2015 (και μαλιστα ειχε ετοιμασει και διαδοχο κατασταση μεχρι να εκλεγει ο νεος Μητροπολιτης διαμεριζοντας τις εξουσιες στον Πρωτοσυγκελλο και στον Αρχιερατικο Επιτροπο), ειπε "σας τρολλαρα. Δεν παραιτουμαι".

Ε τελικα εχει Αλτσχαιμερ ο τυπος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George_V την 23 Αύγ 2018, 17:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Συριζαίος

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 23 Αύγ 2018, 17:43

Εμένα γίνεται να με αφορισει;

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 23 Αύγ 2018, 17:45

Μπράβο Αμβρόσιε!
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Nero

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Αύγ 2018, 17:46

Συριζαίος έγραψε:
23 Αύγ 2018, 17:43
Εμένα γίνεται να με αφορισει;
άμα του κάνεις ένα τηλεφωνάκι δε νομίζω να αρνηθεί,αυτός θα ψάχνει ευκαιρία να αμολήσει την κατάρα,και ειδικά τ κομμάτι για τους εβραίους :)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Αύγ 2018, 17:50

Nero έγραψε:
23 Αύγ 2018, 17:22
Τον αφόρισε απο το μπλογκ του ο θεούλης :003::smt005:
ο βερύκοκος ειναι θεοσεβούμενος, τον έχει καταρρακώσει το λάθος που έκανε όπως θα έχεις διαβάσει, ίσως ο ίδιος παρακάλεσε τον αμβρόσιο να τον αφορίσει για να εξιλεωθεί.

ή μπορεί να το ζήτησε ο κοντομηνάς, και αυτός του Θεού άνθρωπος. :003:

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 23 Αύγ 2018, 17:56

:smt005:

Κρίμα, δεν την αξιζει τέτοια τιμή ο Βερύκιος.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Αύγ 2018, 18:04

Γιατί δεν είναι στο ΨΝΑ ο Βερύκοκος ;
Δεν υπογράφουν οι δικοί του ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 23 Αύγ 2018, 18:07

Κάποιος έβαλε τον Βερύκοκο στη θέση του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2018, 18:29

Πρώτα αυτό:

http://www.athensmagazine.gr/article/ne ... aquo-photo

Kαι μετά αυτό:

«Με πόνο ψυχής και πραγματική συντριβή αισθάνομαι την ανάγκη να ζητήσω συγνώμη πρώτα και πάνω από όλους, από τον Τριαδικό Θεό και την Υπεραγία Θεοτόκο, που κατ’ επανάληψη και οπότε αυτό χρειάστηκε, αποτέλεσαν στήριγμα και παρηγοριά στη ζωή μου.

Η ευσπλαχνία της, είμαι σίγουρος, για ακόμη μια φορά πως θα αποτελέσει σωσίβιο στην τρικυμία που βρίσκομαι, μετά από μια μεγάλη πλάνη, από την οποία παρασύρθηκα, αναζητώντας στο διαδύκτιο εικόνα της Παναγίας που προστατεύει τα πάσης φύσεως τροκτικα ζώα, προκειμένου να αναδείξω, όχι τα αθώα ζωα, αλλά τα ανθρωπόμορφα, που αναζητούν απελπισμένα προστασία κρυπτόμενοι ακόμη και πίσω από τα Ιερά Εικονίσματα.

Η ταχύτητα με την οποία έκανα την αναζήτησή με «στράβωσαν» και δε συνειδητοποίησα πως ήταν απεικόνιση προσβλητική για το πρόσωπο της Παναγίας και γι αυτό την απέσυρα από τον προσωπικό μου λογαριασμό.

Τόσο ο πνευματικός μου, όσο η προσπάθεια μου να ενισχύσω όλα αυτά τα χρόνια, από όποιο πόστο και αν υπηρέτησα, το έργο της εκκλησία και η προσπάθεια μου να αναδείξω το φιλανθρωπικό της έργο, ομολογούν πως όχι μόνο πρόθεση δεν είχα να προσβάλλω το Πανίερο Πρόσωπο της Παναγίας, αλλά αντίθετα ότι αποτελεί το Πρόσωπο που αντλώ και εγώ πολλές φορές δύναμη για να ξεπεράσω τα εμπόδια και τα θηρία που επιθυμούν να με κατασπαράξουν.

Οι ψαλμοί του Δαυιδ στους στίχους 4, 5, 17 , 50, 81 και 90 περιγράφουν με σαφήνεια.

Ένα μεγάλο συγνώμη όμως, οφείλω και στον πιστό λαό του Θεού, που σκανδαλίστηκε, από δικό μου λάθος.

Συγνώμη νοιώθω την ανάγκη να ζητήσω και από τον ραδιοτηλεοπτικό Σταθμό Alpha που εργάζομαι από την πρώτη μέρα λειτουργίας του και προσωπικά από τον Δ. Κοντομηνά που διαρκώς κρατάει ψηλά το λάβαρο της Ορθοδοξίας και επιδεικνύει μια ιδιαίτερη ευαισθησία στα εκκλησιαστικά ζήτημα.

Έχω μάθει να παραδέχομαι τα λάθη μου, πάνω από όλα όμως έχω μάθει να σέβομαι και να ζητάω συγνώμη, όταν η συνείδηση μου το επιβάλει.

Δήμος Βερύκιος”.


:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Αύγ 2018, 18:49

Ποιός του το έγραψε ;
Σιγά μην ξέρει και τους Ψαλμούς ! :lol:

Αυτή είναι καθ' υπαγόρευσιν συγγνώμη. Το σωστό ήταν να πει πως είναι τρόμπας χωρίς πολλά θεολογικά. Όπως έπρεπε να επιμείνει στις χυδαιότητες έναντι του Άλουστου Πρωκτό.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4191
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 28 Αύγ 2018, 06:04

δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ο πρώτος e-αφορισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 28 Αύγ 2018, 07:36

εκτός από αφορισμό, στηρίζω και σούβλισμα
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών