Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Φεβ 2022, 08:48

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:12
Και φυσικα παιζει ρολο και η κοινωνικη ζωη. Αντι για ποδηλατα και πεζους, βλεπεις αμαξια/αμαξια/αμαξια και παπακια.
Τα παιδιά ούτε παπάκια οδηγούν, ούτε αμάξια.
Τα υγιεινά προϊόντα είναι πιο ακριβά από τα ανθυγιεινά. Τα αναψυκτικά πιο φθηνά από φυσ. χυμούς, τα μακαρόνια πιο φθηνά από όσπρια, σοκολάτες πιο φθηνές από φρούτα - λαχανικά και τα θαλασσινά πιο ακριβά από σαβουροκρέατα.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7226
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 08:55

vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:48
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:12
Και φυσικα παιζει ρολο και η κοινωνικη ζωη. Αντι για ποδηλατα και πεζους, βλεπεις αμαξια/αμαξια/αμαξια και παπακια.
Τα παιδιά ούτε παπάκια οδηγούν, ούτε αμάξια.
Τα υγιεινά προϊόντα είναι πιο ακριβά από τα ανθυγιεινά. Τα αναψυκτικά πιο φθηνά από φυσ. χυμούς, τα μακαρόνια πιο φθηνά από όσπρια, σοκολάτες πιο φθηνές από φρούτα - λαχανικά και τα θαλασσινά πιο ακριβά από σαβουροκρέατα.
Θα συμφωνήσω στα θαλασσινα και στα κρεατικα. Τα υπολοιπα πιστευω οτι ειναι μυθος. Δεν ειναι πιο φτηνή η κοκα κολα απο εναν αμιτα φυσικό χυμό. Ουτε μήλα/πορτοκαλια/αβοκαντο ειναι πιο ακριβά απο σοκολάτες/κρουασάν. Αλλα και παλι. Το σημαντικο ειναι η ποσότητα.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14585
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Φεβ 2022, 08:59

μιλάμε για μεγάλο καραγκιόζη

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7226
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 09:09

Κοιτα να δεις τελικα που τα στατιστικά βγάζουν τον Κουλη σωστό, οταν έλεγε οτι η χώρα έχει πολύ καλή ποιότητα ζωής. Η πλειοψηφία τρώει αυτή και τα παιδιά της και απο τα δυο μάγουλα. Ποιος γνωρίζει άραγε ποσες ΛΑΡΚΟ ταΐζουμε ακομα...
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12767
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 13 Φεβ 2022, 09:11

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 09:09
Κοιτα να δεις τελικα που τα στατιστικά βγάζουν τον Κουλη σωστό, οταν έλεγε οτι η χώρα έχει πολύ καλή ποιότητα ζωής. Η πλειοψηφία τρώει αυτή και τα παιδιά της και απο τα δυο μάγουλα. Ποιος γνωρίζει άραγε ποσες ΛΑΡΚΟ ταΐζουμε ακομα...
H πολύ καλή ποιότητα του Κούλη


Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7226
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 09:16

Μαδουραίος έγραψε:
13 Φεβ 2022, 09:11
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 09:09
Κοιτα να δεις τελικα που τα στατιστικά βγάζουν τον Κουλη σωστό, οταν έλεγε οτι η χώρα έχει πολύ καλή ποιότητα ζωής. Η πλειοψηφία τρώει αυτή και τα παιδιά της και απο τα δυο μάγουλα. Ποιος γνωρίζει άραγε ποσες ΛΑΡΚΟ ταΐζουμε ακομα...
H πολύ καλή ποιότητα του Κούλη
Είσαι εκτός θέματος.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 13 Φεβ 2022, 09:21

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 09:09
Κοιτα να δεις τελικα που τα στατιστικά βγάζουν τον Κουλη σωστό, οταν έλεγε οτι η χώρα έχει πολύ καλή ποιότητα ζωής. Η πλειοψηφία τρώει αυτή και τα παιδιά της και απο τα δυο μάγουλα. Ποιος γνωρίζει άραγε ποσες ΛΑΡΚΟ ταΐζουμε ακομα...
Βγάλε το σπαθί του Λάιονο από τον πάτο σου και σταμάτα να φωνάζεις Θάντερκατς, ΘΑΝΤΕΡΚΑΤΣ, ΟΟΟΟΟΟΟ. Εχει φτάσει μέχρι το κεφάλι σου :roll::roll::roll:
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Φεβ 2022, 10:01

Τα δύο ανίψια μου είναι ο ένας χοντρός κι ο άλλος λεπτός. Δεν τρώνε διαφορετικά ούτε τρώνε ανθυγιεινα ούτε κινούνται διαφορετικά. Και βασικά εχουν περίπου το ίδιο lifestyle με τα παιδιά μου που είναι και τα δύο λεπτά. Ο χοντρός απλά τρώει πολύ περισσότερο από τους άλλους τρεις, αυτή είναι η μόνη διαφορά. Ας πούμε απογευματινό όταν είναι μαζί στη γιαγιά τους ο λεπτός και ο γιος μου τρώνε τοστ με ζαμπόν γιατί δε θέλουν τυρί, η κόρη μου τοστ με τυρί γιατί δε θέλει ζαμπόν και ο χοντρός τοστ με τυρί δύο ζαμπόν βούτυρο και πατάτες τηγανητες. Ή μήλα τρώνε οι άλλοι τρεις ένα μαζί κι ο χοντρός ένα μόνος του.

Και πάλι δεν τον λες ακραία χοντρό (μάλλον επειδή τρέχει και παίζει κανονικά). Θέλει και το στοιχείο της καθιστικής ζωής και το στοιχείο του κωλοφαγου και αρκετά μαλάκες γονεις σε άρνηση, τρία στοιχεία που πρακτικά είναι ταυτόσημα με τον ελληνισμό.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Φεβ 2022, 10:16

Εικόνα

Παίζει ρολο και αυτο. Βέβαια είναι παντου και όχι μόνο Ελλάδα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Φεβ 2022, 10:46

Λυστε μου μία απορία
Ή ΧΟΝΤΡΌ φοβία είναι ρατσισμός;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Φεβ 2022, 10:52

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:06
"Η Ελλάδα βρίσκεται στην πρώτη θέση μεταξύ των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην παιδική παχυσαρκία, και στις πρώτες θέσεις στην παχυσαρκία των ενηλίκων με το 63% των Ελλήνων ηλικίας άνω των 18 ετών να είναι υπέρβαροι ή παχύσαρκοι." Η συνέχεια
Πάντως αυτό δε λέει κ απαραίτητα πολλά, χρειάζονται περισσότερα στοιχεία. Τι ποσοστό εξ αυτων είναι υπέρβαροι και τι παχύσαρκοι; Άλλο να έχεις ΒΜΙ 26-27 και άλλο 36.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7226
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 10:56

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Φεβ 2022, 10:46
Λυστε μου μία απορία
Ή ΧΟΝΤΡΌ φοβία είναι ρατσισμός;
Δεν νομιζω οτι υπαρχει χοντροβοφια (θελω να πιστεύω :smt005: ). Δεν εχω γνωρισει κάποιον να τρομαζει οταν δει εναν χοντρο στο δρομο.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7226
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 10:58

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Φεβ 2022, 10:52
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:06
"Η Ελλάδα βρίσκεται στην πρώτη θέση μεταξύ των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην παιδική παχυσαρκία, και στις πρώτες θέσεις στην παχυσαρκία των ενηλίκων με το 63% των Ελλήνων ηλικίας άνω των 18 ετών να είναι υπέρβαροι ή παχύσαρκοι." Η συνέχεια
Πάντως αυτό δε λέει κ απαραίτητα πολλά, χρειάζονται περισσότερα στοιχεία. Τι ποσοστό εξ αυτων είναι υπέρβαροι και τι παχύσαρκοι; Άλλο να έχεις ΒΜΙ 26-27 και άλλο 36.
Δεν νομίζω οτι παίζει κάποια διαφορά. Δεν έχει ολίγον έγκυος.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Φεβ 2022, 11:20

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 10:58

Δεν νομίζω οτι παίζει κάποια διαφορά. Δεν έχει ολίγον έγκυος.
Φυσικά και παίζει τεράστια διαφορά μεταξύ 26 και 36 ΒΜΙ.
Ειδικά όταν μιλάμε για ΒΜΙ που είναι ένας γενικός μπούσουλας. Δε νοείται ας πούμε να έχεις ανεπτυγμενους μυς σαν άντρας και να μην είσαι στην κατηγορία του υπέρβαρου :a108:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Φεβ 2022, 11:56

Εγώ είμαι υπέρβαρος με 85 κιλά και 1,80 ύψος. :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών