Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 751
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 13 Φεβ 2022, 12:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Φεβ 2022, 11:20
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 10:58

Δεν νομίζω οτι παίζει κάποια διαφορά. Δεν έχει ολίγον έγκυος.
Φυσικά και παίζει τεράστια διαφορά μεταξύ 26 και 36 ΒΜΙ.
Ειδικά όταν μιλάμε για ΒΜΙ που είναι ένας γενικός μπούσουλας. Δε νοείται ας πούμε να έχεις ανεπτυγμενους μυς σαν άντρας και να μην είσαι στην κατηγορία του υπέρβαρου :a108:
Αμφιβάλλω ότι τα περισσότερα παιδιά έχουν σωματοδομή μόνιμου θαμώνα γυμναστηρίου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Φεβ 2022, 12:20

vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2022, 11:56
Εγώ είμαι υπέρβαρος με 85 κιλά και 1,80 ύψος. :roll:
Μια χαρά είσαι από άποψη βάρους. Αν είσαι γυμνασμένος μπορείς να υποστηρίξεις άνετα 90 κιλά :wave:

Εικόνα

Αυτά που λένε για 10 κάτω κ λοιπές παπαριες (τύπου 1.80 κ 70 κιλα) είναι για ανορεξικες γκομενιτσες που κάνουν γιόγκα κ τρέφονται με ρίζες κ για hungry skeletons :g030:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Φεβ 2022, 12:28

Evritis έγραψε:
13 Φεβ 2022, 12:04

Αμφιβάλλω ότι τα περισσότερα παιδιά έχουν σωματοδομή μόνιμου θαμώνα γυμναστηρίου.
Το θέμα είναι ότι δε γίνεται να βάζουν στην ίδια κατηγορία έναν έστω κ ελαφρως χοντρούλη εγώ σου λέω με τον τυπο που πάει στο σουπερμάρκετ με το motorized cart στην Αμερική ξέρω γω

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11542
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 13 Φεβ 2022, 12:35

Η Ελλάδα είναι 29η στον κόσμο. Πάνω της είναι τρικοκοσμικες χώρες επίσης.

Το 0.60 νουδουλικο πάλι ξεφτιλιζεται.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7278
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 12:58

vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2022, 11:56
Εγώ είμαι υπέρβαρος με 85 κιλά και 1,80 ύψος. :roll:
Γιατι το λες αυτο? Αν εισαι χοντροκοκκαλος, τοτε δε μπορεις να κανεις κάτι.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9979
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Φεβ 2022, 13:12

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 12:58
vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2022, 11:56
Εγώ είμαι υπέρβαρος με 85 κιλά και 1,80 ύψος. :roll:
Γιατι το λες αυτο? Αν εισαι χοντροκοκκαλος, τοτε δε μπορεις να κανεις κάτι.
Δεν το λέω εγώ, η έρευνα-σοκ το λέει.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7278
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 13:14

vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2022, 13:12
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 12:58
vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2022, 11:56
Εγώ είμαι υπέρβαρος με 85 κιλά και 1,80 ύψος. :roll:
Γιατι το λες αυτο? Αν εισαι χοντροκοκκαλος, τοτε δε μπορεις να κανεις κάτι.
Δεν το λέω εγώ, η έρευνα-σοκ το λέει.
Ε ναι γιατι ολα ειναι ασπρο μαυρο. :smt005::smt005: Δεν υπαρχει μεση κατασταση
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 751
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 13 Φεβ 2022, 13:14

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25292135/
Abstract

Obesity is a civilization disease and the proportion of people suffering from it continues to grow, especially in the developed countries. Number of obese people in Europe has increased threefold over the last 20 years. The paradox of obesity and poverty relationship is observed especially in the developed and developing countries. In developing countries, along with economic development and income growth, the number of people with overweight and obesity is increasing. This paradox has a relationship with both the easy availability and low cost of highly processed foods containing 'empty calories' and no nutritional value. To date, this paradox has been described in the United States and the United Kingdom, although many European countries are also experiencing high percentages of obese people. Among the reasons for the growing obesity in the population of poor people are: higher unemployment, lower education level, and irregular meals. Another cause of obesity is low physical activity, which among the poor is associated with a lack of money for sports equipment. Due to the large rate of deaths caused by diseases directly linked to obesity, the governments of many countries implement prevention programmes of overweight and obesity. These programmes are based primarily on educating the public about a healthy lifestyle based on healthy eating, daily physical activity and avoiding alcohol and cigarettes.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29712
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Φεβ 2022, 13:28

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:11
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:08
Χονδρός γίνεται κάποιος λόγω κακής διατροφής και όχι γιατί τρώει πλούσια και υγιεινή διατροφή
Η κακη διατροφή συμπεριλαμβάνει και την ποσότητα. Αν τρως ενα κρουασάν για βραδινο, δεν παχαίνεις. Αν τρως 4 παχαίνεις. Βασικά η ποσότητα ειναι το πρωτο συστατικό της παχυσαρκίας.
Ναι το θέμα είναι η ποσότητα. Το ότι θα έχεις κάνει το στομάχι σκουπιδοτενεκέ δεν είναι καθόλου πρόβλημα.

Συγνώμη που θα το πω, αλλά αυτό είναι μπουρδολογία.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7278
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 13:53

Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2022, 13:28
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:11
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:08
Χονδρός γίνεται κάποιος λόγω κακής διατροφής και όχι γιατί τρώει πλούσια και υγιεινή διατροφή
Η κακη διατροφή συμπεριλαμβάνει και την ποσότητα. Αν τρως ενα κρουασάν για βραδινο, δεν παχαίνεις. Αν τρως 4 παχαίνεις. Βασικά η ποσότητα ειναι το πρωτο συστατικό της παχυσαρκίας.
Ναι το θέμα είναι η ποσότητα. Το ότι θα έχεις κάνει το στομάχι σκουπιδοτενεκέ δεν είναι καθόλου πρόβλημα.

Συγνώμη που θα το πω, αλλά αυτό είναι μπουρδολογία.
Γιατι το βρισκεις τοσο δυσκολο? Ιδιο ειναι να φας μια φετα ψωμι, ιδιο με ενα καρβελι που ειπε ο αλλος?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29712
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Φεβ 2022, 14:11

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 13:53
Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2022, 13:28
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:11


Η κακη διατροφή συμπεριλαμβάνει και την ποσότητα. Αν τρως ενα κρουασάν για βραδινο, δεν παχαίνεις. Αν τρως 4 παχαίνεις. Βασικά η ποσότητα ειναι το πρωτο συστατικό της παχυσαρκίας.
Ναι το θέμα είναι η ποσότητα. Το ότι θα έχεις κάνει το στομάχι σκουπιδοτενεκέ δεν είναι καθόλου πρόβλημα.

Συγνώμη που θα το πω, αλλά αυτό είναι μπουρδολογία.
Γιατι το βρισκεις τοσο δυσκολο? Ιδιο ειναι να φας μια φετα ψωμι, ιδιο με ενα καρβελι που ειπε ο αλλος?
Ξαναγράφω. Ένα σώμα χρειάζεται όσο το δυνατόν τροφές με την λιγότερη δυνατή επεξεργασία.

Αν το ταΐζεις σαβούρες άσχετα την ποσότητα τότε το στομάχι είναι σκουπιδοτενεκές και το σώμα χωματερή.

Οι παιδίατροι δεν λένε ζήσε το μωρό - παιδί με μλκιες. Ίσα - ίσα που λένε να ελαχιστοποιήσουμε τις μλκιες όσο το δυνατόν περισσότερο.

Για αυτό κάθομαι και μαγειρεύω. Ειδάλλως θα τον είχα με 2 πεινιρλί και 2 κρουασάν μέσα στην ημέρα κι όλα καλά.

Είπαμε να μπουρδολογούμε αλλά όχι κι έτσι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7278
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 13 Φεβ 2022, 14:42

Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2022, 14:11
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 13:53
Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2022, 13:28


Ναι το θέμα είναι η ποσότητα. Το ότι θα έχεις κάνει το στομάχι σκουπιδοτενεκέ δεν είναι καθόλου πρόβλημα.

Συγνώμη που θα το πω, αλλά αυτό είναι μπουρδολογία.
Γιατι το βρισκεις τοσο δυσκολο? Ιδιο ειναι να φας μια φετα ψωμι, ιδιο με ενα καρβελι που ειπε ο αλλος?
Ξαναγράφω. Ένα σώμα χρειάζεται όσο το δυνατόν τροφές με την λιγότερη δυνατή επεξεργασία.

Αν το ταΐζεις σαβούρες άσχετα την ποσότητα τότε το στομάχι είναι σκουπιδοτενεκές και το σώμα χωματερή.

Οι παιδίατροι δεν λένε ζήσε το μωρό - παιδί με μλκιες. Ίσα - ίσα που λένε να ελαχιστοποιήσουμε τις μλκιες όσο το δυνατόν περισσότερο.

Για αυτό κάθομαι και μαγειρεύω. Ειδάλλως θα τον είχα με 2 πεινιρλί και 2 κρουασάν μέσα στην ημέρα κι όλα καλά.

Είπαμε να μπουρδολογούμε αλλά όχι κι έτσι.
Ναι σε καταλαβαινω. Το μαγειρεμα στο σπιτι εχει αλλα καλα, πιο θρεπτικα/υγιεινά συστατικα. Αλλα αν θελει ο αντρας σου ενα ταψι παστιτσιο/μουσακα και κεφτεδες στην καθισια του, δε σε φταιει το φαγητο απεξω, αλλα η ποσοτητα που λεμε.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29712
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Φεβ 2022, 15:03

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 14:42
Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2022, 14:11
Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 13:53


Γιατι το βρισκεις τοσο δυσκολο? Ιδιο ειναι να φας μια φετα ψωμι, ιδιο με ενα καρβελι που ειπε ο αλλος?
Ξαναγράφω. Ένα σώμα χρειάζεται όσο το δυνατόν τροφές με την λιγότερη δυνατή επεξεργασία.

Αν το ταΐζεις σαβούρες άσχετα την ποσότητα τότε το στομάχι είναι σκουπιδοτενεκές και το σώμα χωματερή.

Οι παιδίατροι δεν λένε ζήσε το μωρό - παιδί με μλκιες. Ίσα - ίσα που λένε να ελαχιστοποιήσουμε τις μλκιες όσο το δυνατόν περισσότερο.

Για αυτό κάθομαι και μαγειρεύω. Ειδάλλως θα τον είχα με 2 πεινιρλί και 2 κρουασάν μέσα στην ημέρα κι όλα καλά.

Είπαμε να μπουρδολογούμε αλλά όχι κι έτσι.
Ναι σε καταλαβαινω. Το μαγειρεμα στο σπιτι εχει αλλα καλα, πιο θρεπτικα/υγιεινά συστατικα. Αλλα αν θελει ο αντρας σου ενα ταψι παστιτσιο/μουσακα και κεφτεδες στην καθισια του, δε σε φταιει το φαγητο απεξω, αλλα η ποσοτητα που λεμε.
Υπάρχουν κι αυτοί αλλά αν έχουν φτάσει στο σημείο να θέλουν τόσο μεγάλες ποσότητες για να χορτάσουν, δεν γουστάρουν σπιτικό φαγητό αλλά απ'έξω. Το λέω γιατί το έχω ζήσει. Συνήθως τέτοιοι άνθρωποι δεν μαγειρεύουν, ούτε περιμένουν να μαγειρευτεί φαγητό, όταν θέλουν να φάνε, θέλουν εκείνη τη στιγμή και συνήθως τρώνε έτοιμες σαβούρες. Ούτε καν ψαροκροκέτες από το σούπερ μάρκετ.

Ξέρω γυναίκα που τις κάνει για μεσημεριανό και ταΐζει τον άντρα της.

ΤΑ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Φεβ 2022, 01:36

ειδες ο καπιταλισμος? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πρώτη στην παιδική παχυσαρκία η Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 14 Φεβ 2022, 01:43

Unique έγραψε:
13 Φεβ 2022, 08:06
Πως εξηγείται από τη μια να έχουμε χαμηλούς μισθούς σε μια κατεστραμμένη οικονομία και από την άλλη να τρώμε σα γουρούνια?μάτι[/i]"?
Την επόμενη φορά που θα βγεις από το σπίτι σου, μέτρα έτσι για πλάκα πόσες πιτσαρίες, γυράδικα, κρεπερί κτλ θα δεις μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου και θα πάρεις την απάντησή σου.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών