Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 08 Νοέμ 2022, 20:34

georgebi έγραψε:
13 Αύγ 2022, 11:13

Εικόνα
Εικόνα
https://www.vice.com/en/article/wxnj5n/ ... an-blogger




The audacious assault of an American woman in Pakistan is disrupting a narrative created by Western influencers that the country is safe for women. :o:_::roll:


[img]https://i.postimg.cc/dtdDNMHr/b3bc ... webp[/img]

Arabela Arpi, a 21-year-old American-German student at Duke University, North Carolina, describes her first visit to Pakistan as a romantic encounter: anticipation, exploration, and, finally, love.

Εικόνα

She was also aware of Pakistan’s image in popular culture :e040: , with news of security concerns, and being listed among the world's most unsafe countries.

Εικόνα

On July 17, while visiting the city of Dera Ghazi Khan in Pakistan’s Punjab province, Arpi said she was threatened, extorted and then “brutally” gang raped by two men she had befriended during her previous travels :102: , one of whom filmed the act and threatened to leak it.

Εικόνα
:p3::rofl::smt044:smt005:

Πήγε να δείξει ότι το Πακιστάν είναι ασφαλές για τις γυναίκες και έμαθε πρώτο χέρι πόσο ασφαλές είναι το Πακιστάν για τις γυναίκες!

Edit: πριν αρχίσετε τα woke σας, σκεφθείτε πόσες followers που έχουν το μυαλό πάνω από το κεφάλι, θα πήγαιναν διακοπές εκεί και πόσες από αυτές θα επέστρεφαν και σε τι κατάσταση. Υπόψιν ότι αλλού ακόμα και δεκαεξάχρονα κάνουν υπερατλαντικά ταξίδια. Στην κατάλληλη, για αυτούς, ηλικία να τα περιφέρουν από "σπίτι" σε "σπίτι".
Ενώ τώρα είδαν live τη διαφήμιση του "ασφαλούς" Πακιστάν και ξέρουν!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 09 Νοέμ 2022, 12:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 08 Νοέμ 2022, 20:37

esu έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 00:24
Ανέστης_35 έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 00:16
esu έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 23:43
https://ampa.lifo.gr/o-kazoual-sexismos ... ni-melita/

η τύπισσα πετάει πρώτη υπονοούμενο να "τελειώσει" ο Ρενος, και όταν της το αντιγυρίζει τον λέει σεξιστή. Wtf
δώσε χρονική στιγμή του βίντεο, πύτε
Μόνον εγώ θα είχα πέσει από την καρέκλα από τα γέλια;
Τι λένε οι υπόλοιπες συμπχωρουμίτισσες;


Edit: δεν πετά πρώτη σεξιστικό υπονοούμενο. Είναι από εκείνες τις φορές που λες κάτι και μπορεί να παρεξηγηθεί ως κάτι άλλο και παλιά όλοι γελούσαμε και τέλος. Ο Ρένος το γυρίζει σε αστείο και αυτή το πήρε αλλιώς. Οι φεμιναζί επίσης (Αλίμονο!!!)
Εντωμεταξύ ήταν σίγουρα ένα απλό αστείο από κάποιον που μπορεί να πετάξει υπονοούμενο ακόμα χωρίς να μιλήσει, μόνον με βλέμμα, το'χει ο τύπος, αλλά κάτι βλαμμένες του χρεώνουν ότι το είπε σοβαρά. Σιγά μην ήθελε να φύγουν και μαζί από το πλατό. :p3::p3::p3:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 13 Δεκ 2022, 08:04

Δολοφονία στο Μαρούσι: Με 40 μαχαιριές σκότωσε η 17χρονη την 23χρονη
Σοκάρουν τα ευρήματα απο την ιατροδικαστικη εξεταση για τη δολοφονία της 23χρονης φοιτήτριας απο την 17χρονη κόρη του καρδιολόγου στο Μαρουσι. Η «άγουρη» δολοφόνος, όπως αποκαλύπτει το protothema.gr, χρησιμοποιησε ενα μπουκάλι για ανοίξει και να «λιώσει» το κεφάλι της φίλης της και στη συνέχεια, πιθανότατα, οχι με ένα αλλά με δυο μαχαίρια, την κατακρεούργησε με περισσότερα απο 40 «καρφώματα» στο πρόσωπο και τον λαιμό!
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 18 Δεκ 2022, 08:03

Ηράκλειο: 56χρονη χτύπησε και απείλησε με μαχαίρι την σύντροφό της

Νέο συμβάν με ενδοοικογενειακή βία στο Ηράκλειο τα ξημερώματα του Σαββάτου. Μια 56χρονη γυναίκα συνελήφθη μετά από καταγγελία της συντρόφου της ότι την χτύπησε και την απείλησε με μααίρι.
Σύμφωνα με πληροφορίες του Creta24, το περιστατικό σημειώθηκε στην περιοχή της Νέας Αλικαρνασσού, όπου μια – επίσης – 56χρονη γυναίκα κατήγγειλε ότι η σύντροφος της, της επιτέθηκε και την χτύπησε ενώ φέρεται να την απείλησε και με μαχαίρι.
Η 56χρονη βρίσκεται πλέον αντιμέτωπη με τη Δικαιοσύνη ενώ έχει παραγγελθεί και η ιατροδικαστική εξέταση του θύματος.

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... ntrofo-tis
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 20 Δεκ 2022, 12:42

Δύο αδελφές μαχαίρωσαν 16χρονη στο Σύνταγμα

Δύο αδελφές, ηλικίας 16 και 19 ετών, μαχαίρωσαν τη 16χρονη, κατά τη διάρκεια συμπλοκής το βράδυ της Δευτέρας, στην πλατεία Συντάγματος, με αποτέλεσμα να την τραυματίσουν στο πόδι.
Η κοπέλα διακομίστηκε στο ΚΑΤ, απ’ όπου πήρε εξιτήριο νωρίς το πρωί σήμερα. Σύμφωνα με πηγές της ΕΛΑΣ, η 16χρονη είπε στους αστυνομικούς τα μικρά ονόματα των δύο γυναικών και πως η συνομήλική της, που την μαχαίρωσε μαζί με την αδελφή της, πηγαίνει σε άλλο σχολείο από το δικό της, σύμφωνα με το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων.
Σε πλήρη εξέλιξη είναι οι έρευνες της ΕΛΑΣ για τον εντοπισμό και τη σύλληψή τους.

https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... rio-simera
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 21 Δεκ 2022, 08:05

Άγριο έγκλημα στο Μαρούσι: 17χρονη μαχαίρωσε μέχρι θανάτου 22χρονη


Σοκάρει η απολογία της 17χρονης που δολοφόνησε με 40 μαχαιριές την 22χρονη φίλη της στο Μαρούσι στις 10 Δεκεμβρίου. Εξήγησε στις Αρχές πώς γνωρίστηκαν και πώς την έπεισε να κάνει αλλαγή φύλου και να γίνει άνδρας.

«Τη Μάγια τη γνώρισα μέσω της εφαρμογής tinder το φθινόπωρο του 2021. Την άνοιξη του 2022 οι σχέσεις μας μετατράπηκαν σε ερωτικές. Συναντιόμασταν στο Δάσος Συγγρού στο Μαρούσι και σε εγκαταλελειμμένα σπίτια. Στα μέσα του Ιουνίου έφερα τη Μάγια για να γνωρίσει τους γονείς μου, ως φίλη μου στην αρχή» είπε.

«Κάθε απόγευμα η Μάγια, η οποία ήταν φοιτήτρια Γερμανικής Φιλολογίας, ερχόταν στο σπίτι μου είτε μετά από πρόσκλησή μου είτε απρόσκλητη, χτυπώντας το κουδούνι της οικίας μου, με αποτέλεσμα να ανησυχεί και τους δικούς μου, καθώς επεδίωκε να κλειστούμε στο δωμάτιό μου και να κάνουμε σεξ» αναφέρει το mega

«Με έπεισε να γίνω άντρας»
Όπως αναφέρει η 17χρονη στην απολογία της η 22χρονη την έπεισε πως θα έπρεπε να προχωρήσει σε φυλομετάβαση.

«Τον Αύγουστο του 2022 η Μάγια με έπεισε ότι θα ήταν ωραίο να μοιάζω με άντρας. Αγόρασε για εμένα ανδρικά ρούχα, εσώρουχα και ανδρικά αρώματα. Ομοίως, το θύμα μου αγόραζε και μου έκανε επαλείψεις με τζελ τεστοστερόνης και προμηθευόταν διεγερτική σκόνη. H σκόνη αυτή μου προσέφερε πολλή ενέργεια και μια πιο ανδρική συμπεριφορά – επιθετικότητα. Σταδιακά αυξήθηκαν το σωματικό μου βάρος, η μυϊκή μου διάπλαση, έκοψα τα μαλλιά μου κοντά και κατέληξα να μοιάζω με αγόρι. Στον δρόμο και στα καταστήματα με αποκαλούσαν “ο νεαρός”» ανέφερε.

Τα σκευάσματα είχαν αρχίσει να αλλάζουν το σώμα της, ενώ οι γονείς της 17χρονης ανακάλυψαν πως η κόρη τους σκόπευε να ξεκινήσει επεμβάσεις και αντέδρασαν άσχημα.

«Η Μάγια με έπεισε να αλλάξω με χειρουργική επέμβαση φύλο (φυλομετάβαση). Για τον σκοπό αυτό έκλεισε ραντεβού με ενδοκρινολόγο, η οποία με κατεύθυνε σε δημόσιο νοσοκομείο προκειμένου να ξεκινήσω τις επεμβάσεις. Oταν οι γονείς μου το ανακάλυψαν στο κινητό μου, εξαγριώθηκαν. Η μητέρα μου πέταξε όλα τα ανδρικά ρούχα, τα ανδρικά αρώματα και μου είπε ότι “εγώ γέννησα κορίτσι”. Οι γονείς μου με υπέβαλαν σε εξετάσεις αίματος όπου διαπίστωσαν ότι η τεστοστερόνη είχε φτάσει στο 1.500. Υποσχέθηκα ότι θα το σταματήσω, πως δεν θα χρησιμοποιήσω ξανά το σκεύασμα», δήλωσε η 17χρονη.

Το φονικό
Τα δύο κορίτσια συναντήθηκαν στο σπίτι της 17χρονης για να γιορτάσουν τη νέα δουλειά της 22χρονης, όμως τα πράγματα πήραν ανεξέλεγκτη τροπή.

«Την περασμένη Κυριακή οι γονείς μου και ο αδελφός μου έλειπαν από το σπίτι και βρήκα την ευκαιρία να την καλέσω. Μου είχε πάρει δώρο ακουστικά και ήθελα να μου τα δώσει. Εγώ είχα προμηθευτεί μια σαμπάνια για να γιορτάσουμε τη νέα της δουλειά. Όταν ήρθε, πήγαμε στην κουζίνα να πάρουμε το μαχαίρι προκειμένου να ξετυλίξουμε το αλουμινόχαρτο της σαμπάνιας και να την ανοίξουμε. Το μαχαίρι το ακουμπήσαμε στο γραφείο».

«Η Μάγια ήταν παγερή και μου είπε πως έχει ερωτευτεί κάποιο αγόρι. Ένιωσα προδομένη, νευρίασα και την έβρισα. Λογομαχήσαμε έντονα και έτσι ξεκίνησε ο καβγάς μας», δήλωσε η 17χρονη.

Σε βάρος της 17χρονης έχει ασκηθεί ποινική δίωξη για τετελεσμένη ανθρωποκτονία και παράνομη οπλοχρησία.

https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... ino-andras
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 21 Δεκ 2022, 09:32

Επιβεβαίωση σκηνοθέτη των επιτυχιών(ε): «Η τεστοστερόνη φταίει».
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 02 Ιαν 2023, 09:04

Νεκρό μωρό 11 μηνών στο φράγμα του Αλιάκμονα – Πληροφορίες ότι το έριξε στα παγωμένα νερά η μητέρα

Εικόνα

Νεκρό εντοπίστηκε από περαστικούς το βράδυ της Κυριακής (1/1) ένα μωρό στο φράγμα του Αλιάκμονα. Το κοριτσάκι έριξε στα παγωμένα νερά, όπως φέρεται να ομολόγησε, η 30χρονη μητέρα του το βράδυ της 31ης Δεκεμβρίου 2022.
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... -aliakmona
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 17 Ιαν 2023, 10:34

“Εγώ του έσπρωξα την καρέκλα”: Ομολόγησε το έγκλημα στο Μοσχάτο η 50χρονη

Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στην υπόθεση-θρίλερ του Μοσχάτου, με τον θάνατο ενός 50χρονου. Συγκεκριμένα, βρέθηκε απαγχονισμένος στο βράδυ της Δευτέρας.
Σύμφωνα με το newsit.gr, η συνομήλική του γυναίκα, που βρέθηκε στον τόπο της τραγωδίας, σε διαμέρισμα στο Μοσχάτο, συνελήφθη από την Ελληνική Αστυνομία και ανακρίνεται, αφού, σύμφωνα με πληροφορίες, ομολόγησε συμμετοχή της στην αυτοκτονία του άνδρα.
Η γυναίκα ανακρινόταν όλο το βράδυ από τις Αρχές. Αυτό που υποστήριξε είναι ότι ο 50χρονος της χρωστούσε χρήματα. Σε κάποια στιγμή, οι δυο τσακώθηκαν και τότε η ίδια επιχείρησε να τον πνίξει με ένα κορδόνι. Ο άνδρας και η γυναίκα πάλεψαν, σύμφωνα πάντα με την ίδια, η οποία είπε ότι τελικά δεν κατάφερε να τον σκοτώσει.
Στη συνέχεια, για άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο, ο άνδρας έφτιαξε μια θηλιά με μια ζώνη, την έδεσε σε ένα μονόζυγο, ανέβηκε σε μια καρέκλα και πέρασε τη θηλιά στον λαιμό του.
Ωστόσο, σύμφωνα με τη γυναίκα, ήταν η ίδια αυτή που έσπρωξε την καρέκλα και ολοκλήρωσε την αυτοκτονία του άνδρα.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 26 Ιαν 2023, 11:37

Σοκ στις ΗΠΑ: 32χρονη μητέρα κατηγορείται ότι στραγγάλισε τα δύο της παιδιά ενώ επιχείρησε να σκοτώσει και το τρίτο

Εικόνα

Μια μητέρα από τη Μασαχουσέτη των ΗΠΑ κατηγορείται πως στραγγάλισε τα δύο μικρά παιδιά της και αποπειράθηκε να σκοτώσει και το τρίτο της παιδί ενώ στη συνέχεια επιχείρησε να αυτοκτονήσει πηδώντας από το παράθυρο. Η 32χρονη Lindsay Clancy από το Plymouth, αναρρώνει σε νοσοκομείο της Βοστόνης και τελεί υπό αστυνομική κράτηση. Η γυναίκα βρίσκεται αντιμέτωπη με δύο κατηγορίες ανθρωποκτονίας και τρεις κατηγορίες στραγγαλισμού για τη δολοφονία της 5χρονης κόρης της και του 3χρονου γιου της, μεταδίδουν οι New York Post.

Η αστυνομία κλήθηκε στο σπίτι της οικογένειας από τον σύζυγο της γυναίκας. «Οι αστυνομικοί εντόπισαν τρία παιδιά στο σπίτι ηλικίας κάτω των πέντε ετών αναίσθητα, με εμφανή τα σημάδια σοβαρών τραυματισμών», δήλωσε ο επικεφαλής των ερευνών. Η 5χρονη Cora και ο 3χρονος Dawson μεταφέρθηκαν εσπευσμένα στο νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός τους. Το μικρότερο παιδί της, ένα αγοράκι μόλις 7 μηνών, μεταφέρθηκε με αεροπλάνο στο νοσοκομείο Παίδων της Βοστών και δίνει μάχη για τη ζωή του, λένε οι αρχές. Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις, η Clancy φαίνεται ότι στραγγάλισε τα παιδιά της.

https://www.newsbeast.gr/world/arthro/9 ... i-to-trito
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 27 Ιαν 2023, 08:14

Σερβια: Δολοφόνησε τον άνδρα της τον τεμάχισε και μαγείρεψε μέλη του!

Εικόνα
Νέες φρικιαστικές λεπτομέρειες έρχονται στο φως, για το αποτρόπαιο έγκλημα που τελέστηκε πριν από 15 μέρες στην πόλη Ζρένιανιν της Σερβίας, όταν 46χρονη δολοφόνησε τον σύζυγό της, τον τεμάχισε με αλυσοπρίονο και μετά τον… μαγείρεψε.

Το θύμα ήταν τέσσερα χρόνια μικρότερο από την δράστιδα η οποία μετά το στυγερό έγκλημα συνελήφθη και κρατείται. Οι αστυνομικοί που βρέθηκαν στον τόπο του εγκλήματος, έκαναν λόγο για αποκρουστικό σκηνικό με τους χώρους του σπιτιού μέσα στο αίμα.

Η εφημερίδα Blic του Βελιγραδίου, δημοσίευσε πληροφορίες για το έγκλημα, θέτοντας το ερώτημα πως μια μικροκαμωμένη γυναίκα κατάφερε να θέσει εκτός έναν μεγαλόσωμο και δυνατό άντρα, να τον τεμαχίσει και να μαγειρέψει στη συνέχεια τα όργανά του. Νεφρά, καρδιά, γεννητικά όργανα, ακόμη και ολόκληρο το πόδι του θύματος, σύμφωνα με μάρτυρες που διατήρησαν την ανωνυμία τους.

Το σπίτι όπου έγινε το πρωτοφανές έγκλημα παραμένει σφραγισμένο με δικαστική απόφαση έως την ολοκλήρωση των ερευνών. Οι γείτονες δήλωσαν στα τοπικά ΜΜΕ έκπληκτοι για την άγρια δολοφονία, λέγοντας πως η 46χρονη δεν δημιουργούσε προβλήματα.

Τα κίνητρα του εγκλήματος διερευνώνται από τις Αρχές. Ο πρώην σύζυγος της 46χρονης εκτιμά πως η βίαιη αντίδραση της οφείλεται ίσως στο γεγονός πως το θύμα δεν ήθελε στο σπίτι τα δύο παιδιά της, από τον πρώτο της γάμο, τα οποία υπεραγαπούσε και πως την ζήλευε παράφορα.

Τα δύο ανήλικα παιδιά οδηγήθηκαν στον πατέρα τους, ενώ παρακολουθούνται από ειδικούς επιστήμονες για ψυχολογική υποστήριξη.

https://astinomiko.gr/%cf%83%ce%b5%cf%8 ... %84%ce%b5/
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 30 Ιαν 2023, 21:11

Καβάλα: Ποινική δίωξη στη νηπιαγωγό που κατηγορείται για ασέλγεια σε τέσσερα παιδιά 4 και 3 ετών

Οι αρχές άσκησαν ποινική δίωξη στη νηπιαγωγό από την Καβάλα που κατηγορείται για ασέλγεια σε τέσσερα παιδιά 4 και 3 ετών, με τις κατηγορίες να έχουν απαγγελθεί από τον Ιούλιο του 2022.
Σύμφωνα με το Mega, η Εισαγγελία Εφετών Θράκης ανακοίνωσε ότι «παραγγέλλουμε την άσκηση της ποινικής δίωξης σε βάρος της εγκαλούμενης για την πράξη της κατάχρησης ανηλίκων κατά συρροή και κατ’ εξακολούθηση».
Η ίδια αρνείται τις κατηγορίες εις βάρος της και αναφέρει ότι πηγάζουν από τη φαντασία των παιδιών, όμως ιατροδικαστές δεν αποκλείουν τις πράξεις γενετήσιου χαρακτήρα που της αποδίδονται.
Μάλιστα, η μητέρα ενός παιδιού, είχε αναφέρει ότι «οι πρώτες εκφράσεις που πήρα από το παιδί είναι ότι “η κυρία μου είπε ότι μπορούμε να έχουμε μικρά ψέματα από τη μαμά” και ότι “δεν μπορώ να σου πω, γιατί είναι μυστικό“. Από εκεί και πέρα προσπάθησα να ξεκλειδώσω το παιδί από αυτό το μυστικό και αν μου πει τι ακριβώς είναι αυτό”».
Επίσης, είχε πει πως το παιδί «μίλησε για αγγίγματα στην κοιλιά και ύστερα στην ευαίσθητη περιοχή».
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 31 Ιαν 2023, 09:54

Ρωσίδα αφέντρα προσπάθησε να δολοφονήσει φίλη της με δηλητηριασμένο cheesecake
Εικόνα
Η ρωσίδα αφέντρα Viktoria Nasyrova κατηγορείται ότι προσπάθησε να σκοτώσει μια φίλη της, που ήταν σωσίας της, δίνοντας της να φάει ένα κομμάτι chessecake δηλητηριασμένο με το ηρεμιστικό Phenazepam. Όπως ανέφερε χθες (30/1) στη δίκη ο Έλληνας βοηθός εισαγγελέα Κωνσταντίνος Λιτούργης η Viktoria άφησε πίσω της ένα χάος από αποδεικτικά στοιχεία, με το DNA της να βρίσκεται παντού στο κουτί με το γλυκό.

Στο επίκεντρο της δίκης θα βρεθούν οι συνεντεύξεις που έδωσε η γυναίκα μετά τη σύλληψής της, περιλαμβανομένης και αυτής στη New York Post το 2017, όταν καυχιόταν για τους πελάτες που λάτρευαν τον σαδομαζοχισμό.

«Της έγινε η ερώτηση: “υπάρχει μια γυναίκα που ονομάζεται Olga και μοιάζει πολύ με εσάς, η οποία είπε ότι τη δηλητηριάσατε με ένα κομμάτι cheesecake προκειμένου να κλέψετε την ταυτότητά της”», είπε ο Λιτούργης, αναφερόμενος στο φερόμενο θύμα, την Olga Tsvyk. «Ξέρετε τι έκανε η κατηγορούμενη όταν της έγινε αυτή η ερώτηση; Χαμογέλασε. Και ξέρετε ποια ήταν η απάντησή της; “Γνωρίζω αυτό το πρόσωπο. Ξέρω ποιον εννοείτε. Δεν την ανάγκασα να φάει το cheesecake”. Αυτό δεν είναι αστείο. Δεν είναι απλά μια ιστορία. Δεν είναι ένα ατύχημα και δεν είναι ένα λάθος. Η κατηγορούμενη σκόπευε να σκοτώσει αυτή τη γυναίκα και να κλέψει την ταυτότητά της» πρόσθεσε.
Το θύμα είπε ότι η αφέντρα έφαγε δύο κομμάτια γλυκού και της πρόσφερε το τρίτο με το ηρεμιστικό. Είκοσι λεπτά αργότερα άρχισε να νιώθει άρρωστη. «Ήθελα να ξαπλώσω. Έχανα τις αισθήσεις μου και της είπα ότι δεν αισθανόμουν καλά. Είχα ναυτία και έκανα εμετό» είπε.

Η Ρωσίδα στη συνέχεια έκλεψε το διαβατήριο και τα χρήματα της φίλης της και προσπάθησε να παρουσιάσει το περιστατικό σαν απόπειρα αυτοκτονίας, αδειάζοντας το κουτί με τα χάπια γύρω από το σώμα της. «Η κατηγορούμενη είναι πολύ έξυπνη» είπε ο βοηθός εισαγγελέα.

Ένας από τους βασικούς μάρτυρες είναι ένας άνδρας ο οποίος ισχυρίζεται ότι η Nasyrova, την οποία είχε γνωρίσει μέσα από μια ρωσική ιστοσελίδα γνωριμιών το 2016, τον νάρκωσε σε συνάντησή τους. Ο άνδρας είχε φάει ψάρι και λαχανικά μαγειρεμένα από τη γυναίκα και τρεις μέρες αργότερα ξύπνησε στο νοσοκομείο Columbia Presbyterian. «Τα συμπτώματά του ήταν σχεδόν τα ίδια με αυτά της Olga», δήλωσε ο Λιτούργης, προσθέτοντας ότι το ρολόι και τα μετρητά του άνδρα είχαν κλαπεί.

Η Nasyrova, αν καταδικαστεί για απόπειρα δολοφονίας, αντιμετωπίζει ποινή φυλάκισης έως και 25 ετών. Κατηγορείται επίσης ότι νάρκωσε, σκότωσε και έκαψε το πτώμα της γειτόνισσάς της στη Ρωσία.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 01 Φεβ 2023, 08:02

Γερμανία: 23χρονη έψαξε σωσία της στο Instagram και τη δολοφόνησε, για να σκηνοθετήσει τον δικό της θάνατο

Εικόνα

Μια 23χρονη Γερμανίδα κατηγορείται ότι αναζήτησε και βρήκε μια κοπέλα, με την οποία έμοιαζαν υπερβολικά, την προσέγγισε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και όταν τη συνάντησε τη σκότωσε, σε μια προσπάθεια να σκηνοθετήσει τον θάνατό της και να νομίζουν ότι είναι νεκρή.

Όταν το καλυμμένο με αίμα σώμα μιας νεαρής γυναίκας βρέθηκε τον περασμένο Αύγουστο σε μια παρκαρισμένη Mercedes στο Ίνγκολσταντ της νότιας Γερμανίας, οι πρώτες πληροφορίες ανέφεραν πως το θύμα ήταν η Σάραμπαν Κ., μια 23χρονη αισθητικός που ζούσε στο Μόναχο και είχε καταγωγή από το Ιράκ.
Αν και κάποια μέλη της οικογένειας της Σάραμπαν Κ. αναγνώρισαν τη σορό της, την επόμενη ημέρα η ιατροδικαστική έκθεση δημιούργησε ερωτήματα για την ταυτότητα της νεκρής γυναίκας. Τελικά διαπιστώθηκε ότι αυτή ήταν η Καντίντζα Ο., μια Αλγερινή beauty blogger από το Χέιλμπρον, που ήταν επίσης 23 ετών.

Με μακριά μαύρα ίσια μαλλιά, παρόμοια επιδερμίδα και βαρύ μακιγιάζ, οι δύο γυναίκες έμοιαζαν «εντυπωσιακά», σύμφωνα με την αστυνομία, κάτι που έκανε τα γερμανικά ΜΜΕ να μιλούν για τη «δολοφονία της σωσίας».

Η Σάραμπαν Κ. και ο 23χρονος Σεκίρ Κ. από το Κόσοβο τέθηκαν υπό κράτηση στις 19 Αυγούστου του 2022, αλλά μέχρι τώρα οι αρχές δεν είχαν αναφερθεί δημοσίως στο πιθανό κίνητρο της δολοφονίας.

ο κίνητρο της δολοφονίας
«Οι έρευνες μας οδήγησαν να στο συμπέρασμα ότι η κατηγορούμενη ήθελε να κρυφτεί εξαιτίας μιας οικογενειακής διαμάχης και να προσποιηθεί τον δικό της θάνατο για αυτό τον σκοπό», δήλωσε η Βερόνικα Γκρίζερ από το γραφείο της εισαγγελίας του Ίνγκολσταντ.

Οι έρευνες αποκάλυψαν πολλές απόπειρες της Sharaban K. – η οποία λειτουργούσε με πολλά ψευδώνυμα – να προσεγγίσει γυναίκες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που της έμοιαζαν στην εξωτερική εμφάνιση, την εβδομάδα πριν από την υποτιθέμενη δολοφονία.

«Δίνοντας διάφορες υποσχέσεις, προσπάθησε να κανονίσει συναντήσεις, αρχικά χωρίς επιτυχία», είπε η Γκρίζερ.

Όμως, η Καντίντζα Ο. – το θύμα της δολοφονίας – συμφώνησε να τη συναντήσει, καθώς η Σάραμπαν Κ. τη δελέασε προσφέροντάς της καλλυντικά, σύμφωνα με την Süddeutsche Zeitung.

«Το πρόσωπό της παραμορφώθηκε τελείως»
Οι δυο κατηγορούμενοι φέρεται να παρέλαβαν το θύμα από τη διαμέρισμά της, με αυτοκίνητο, την ημέρα της δολοφονίας. Σε δασική έκταση ανάμεσα στο Χέιλμπρον και το Ίνγκολσταντ, χρησιμοποιώντας ένα πρόσχημα έκαναν την Αλγερινή να βγει από το αυτοκίνητο και την μαχαίρωσαν μέχρι θανάτου.

«Το φονικό όπλο δεν έχει βρεθεί, αλλά οι αποδείξεις είναι συντριπτικές», δήλωσε στη Bild ο εκπρόσωπος της αστυνομίας, Αντρέας Άιχελε. «Το θύμα δολοφονήθηκε με πάνω από 50 μαχαιριές, το πρόσωπο παραμορφώθηκε τελείως», συμπλήρωσε.

Στη συνέχεια, οι δύο κατηγορούμενοι έβαλαν το θύμα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου τους, οδήγησαν ως το Ίνγκολσταντ και πάρκαραν σε μια ήσυχη περιοχή. Εκεί οι γονείς της Σάραμπαν Κ. το εντόπισαν λίγο πριν από τα μεσάνυχτα της 16ης Αυγούστου 2022.

Αν και συνεχίζονται οι έρευνες και αναμένεται να καταθέσουν κι άλλοι μάρτυρες, στις 26 και 27 Ιανουαρίου εκδόθηκαν εντάλματα σύλληψης σε βάρος του Σεκίρ Κ. και της Σάραμπαν Κ., σύμφωνα με την εισαγγελία. Εάν καταδικαστούν, αντιμετωπίζουν ισόβια κάθειρξη.

https://www.newsbeast.gr/world/arthro/9 ... is-thanato
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Όχι Δεν Είσαι Μισογύνης !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 01 Φεβ 2023, 11:16

Γυναίκα επιχείρησε να ανατινάξει κατάστημα και δικηγορικό γραφείο στον Βόλο – Απειλούσε πως θα τους κάνει «κομματάκια»

Εικόνα

Μία 50χρονη γυναίκα από το Πήλιο έδωσε εντολή στον «Νώντα», έναν αλλοδαπό συνεργό της, να τοποθετήσει ηλεκτρικούς πυροκροτητές σε ένα εμπορικό κατάστημα του Βόλου και στην είσοδο ενός δικηγορικού γραφείου, προκειμένου να εκβιάσει την έμπορο και τη δικηγόρο , να της δώσουν χρήματα, που διεκδικούσε από υποτιθέμενη οφειλή.

Σύμφωνα με τον taxydromos.gr η γυναίκα, αποφάσισε να τρομοκρατήσει τη σύζυγο ενός δήθεν οφειλέτη της για 15.000 ευρώ και πήγε να ανατινάξει το εμπορικό της κατάστημα στην «καρδιά» του Βόλου, αλλά και το γραφείο της δικηγόρου της. Είχε προσλάβει αλλοδαπό για την τοποθέτηση των πυροκροτητών, ο οποίος δεν εντοπίστηκε ποτέ. Η έμπορος και η δικηγόρος περίμεναν από το 2018, που σημειώθηκε το γεγονός, την οριστική καταδίκη της και χθες η υπόθεση έληξε στο Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων στη Λάρισα, με καταδικαστική ποινή δύο χρόνων και έξι μηνών με τριετή αναστολή.

Μία 50χρονη γυναίκα από το Πήλιο έδωσε εντολή στον «Νώντα», έναν αλλοδαπό συνεργό της, να τοποθετήσει ηλεκτρικούς πυροκροτητές σε ένα εμπορικό κατάστημα του Βόλου και στην είσοδο ενός δικηγορικού γραφείου, προκειμένου να εκβιάσει την έμπορο και τη δικηγόρο , να της δώσουν χρήματα, που διεκδικούσε από υποτιθέμενη οφειλή.

Σύμφωνα με τον taxydromos.gr η γυναίκα, αποφάσισε να τρομοκρατήσει τη σύζυγο ενός δήθεν οφειλέτη της για 15.000 ευρώ και πήγε να ανατινάξει το εμπορικό της κατάστημα στην «καρδιά» του Βόλου, αλλά και το γραφείο της δικηγόρου της. Είχε προσλάβει αλλοδαπό για την τοποθέτηση των πυροκροτητών, ο οποίος δεν εντοπίστηκε ποτέ. Η έμπορος και η δικηγόρος περίμεναν από το 2018, που σημειώθηκε το γεγονός, την οριστική καταδίκη της και χθες η υπόθεση έληξε στο Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων στη Λάρισα, με καταδικαστική ποινή δύο χρόνων και έξι μηνών με τριετή αναστολή.

Η 50χρονη γυναίκα, που δηλώνει κάτοικος Αθήνας, κάθισε για πρώτη φορά στο εδώλιο του Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Βόλου τον Νοέμβριο του 2021, κατηγορούμενη για προμήθεια και κατοχή από κοινού εκρηκτικών υλών και απόπειρα εκβίασης από κοινού και κατ’ εξακολούθηση και κρίθηκε ένοχη, με το δικαστήριο να της επιβάλει συνολική ποινή φυλάκισης 4 ετών, χωρίς αναστολή.

Τόσο στο δικαστήριο του 2021, όσο και χθες στο Εφετείο, ισχυρίστηκε πως δεν είχε καμία σχέση με την υπόθεση, αλλά οι δικαστές δεν την πίστεψαν. Επέμεινε, όμως, πως διεκδικεί από τη 48χρονη έμπορο την οφειλή που είχε απέναντί της ο σύζυγός της.

Η 50χρονη κατηγορήθηκε πως απειλούσε τηλεφωνικά τη 48χρονη έμπορο, τον σύζυγό της, αρχιτέκτονα – μηχανικό, που έχει φύγει πλέον από τη ζωή, και την 56χρονη σήμερα δικηγόρο τους. Τις απειλές δεν εκτόξευε μόνο η ίδια, αλλά και ο «Νώντας» που καλούσε από πακιστανικό νούμερο και …ενημέρωνε πως θα τους κάνει όλους κομματάκια.

Η ιστορία άρχισε, όταν σύμφωνα με το κατηγορητήριο, η 50χρονη άρχισε να τηλεφωνεί στη 48χρονη έμπορο και να την απειλεί, ζητώντας 15.000 ευρώ, που όπως υποστήριζε, χρωστούσε ο σύζυγός της, προς τον δικό της σύζυγο, για την κατασκευή μιας οικοδομής το 2003. Ο σύζυγος της κατηγορούμενης είχε επίσης φύγει από τη ζωή και υποστήριξε πως είχε αναλάβει να εισπράξει τις οφειλές τρίτων, αλλά κανένα στοιχείο δεν υποδείκνυε πως η οικογένεια της εμπόρου της χρωστούσε χρήματα. Η κατηγορούμενη επικοινωνούσε και με την 56χρονη δικηγόρο του ζευγαριού, την οποία επίσης κατηγορούνταν ότι απειλούσε, ενώ μετά έβαλε τον «Νώντα» να αναλάβει την «βρώμικη δουλειά». Ένα πρωί η 48χρονη έμπορος βρήκε στην είσοδο του καταστήματός της, έναν φάκελο με έναν ηλεκτρικό πυροκροτητή. Τον ίδιο φάκελο βρήκε στην είσοδο του γραφείου της και η δικηγόρος και αμέσως δόθηκε σήμα στην Ασφάλεια της Αθήνας να συλληφθεί η 50χρονη.

Αρχικά η υπόθεση είχε παραπεμφθεί στο Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο Λάρισας, καθώς η κατηγορία της κατοχής εκρηκτικών υλικών ήταν σε βαθμό κακουργήματος, ωστόσο, με την αλλαγή του Ποινικού Κώδικα η υπόθεση εκδικάστηκε σε βαθμό πλημμελήματος. Όπως έγινε γνωστό από πραγματογνωμοσύνη, αν σημειωνόταν έκρηξη από τους πυροκροτητές, θα προκαλούνταν σοβαρές υλικές ζημιές, αλλά και σωματικές βλάβες.

https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... kommatakia
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών