Αρκάς

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 21 Αύγ 2019, 14:46

Εμένα πάντα μου άρεσε και συνεχίζει να μου αρέσει ο Αρκάς. Και τον βρίσκω εξαιρετικά εύστοχο. Δεν καταλαβαίνω προς τι η διαμάχη. Οποιου δεν του αρέσει ας μην τον διαβάζει.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1046
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 21 Αύγ 2019, 15:46

hellegennes έγραψε:
21 Αύγ 2019, 14:41
BILLO έγραψε:
21 Αύγ 2019, 01:18
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 23:02


Όχι, στην Ζωή Μετά έχει πέρασμα σε ηλεκτρονικά μέσα. Στα Πειραματόζωα για μένα είναι εμφανές ότι αντέγραφε τα σκίτσα με κάποια παραδοσιακή μέθοδο, τύπου πατιτούρα. Σε παλιότερες σειρές οι εκφράσεις είναι διαφορετικές σε κάθε καρέ. Εδώ είναι σελίδες επί σελίδων όπου το σχέδιο είναι ακριβώς το ίδιο. Απλά η μέθοδος της αντιγραφής είναι ατελής ή και πρόχειρη, για να τελειώνει γρήγορα το σχέδιο. Επίσης Πάρκινσον. Νομίζω ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχει Πάρκινσον. Το σχέδιό του σταδιακά γίνεται καθαρά στραβό, από απλώς ανεπιτήδευτο.
Το θεμα ειναι πιο γενικο. Υπαρχουν τεραστιες αλλαγες σε καθε τομεα του εργου του. Εδω εχει σχεδον αλλαξει το κοινο που τον παρακολουθουσε. Για εμενα ολες αυτες οι αλλαγες δε δειχνουν την εκπτωση των ικανοτητων ενος ανθρωπου, δειχνουν εναν αλλο ανθρωπο που κινειται δυναμικα προς μια αλλη κατευθυνση. Υπαρχουν δυναμικες αλλα και ιδιοσυγκρασιακες κινησεις προς αλλη κατευθυνση και οχι η φυσικη αλλαγη που επιφερουν ασθενειες. Εαν παρουμε για παραδειγμα τη λογοτεχνια θα ελεγα πως ειναι σα να γραφει βιβλιο αλλος συγγραφεας και αυτο δε γινεται απο παθηση. Αυτη την εντυπωση δηλαδη εχω σχηματισει χωρις να μπορω να το αποδειξω.
Αν δεν ήξερες ότι ο Τιμ Μπάρτον έχει σκηνοθετήσει τον Πλανήτη των Πιθήκων και τον Μπάτμαν, θα το πίστευες ότι είναι έργα του ίδιου ατόμου; Θα πίστευες ότι είναι έργο του ίδιου ατόμου τα Σαγόνια του Καρχαρία και ο Πόλεμος των Κόσμων; Ας μην πάω στον Ρίντλεϊ Σκοτ που είναι πραγματικά ή του ύψους ή του βάθους.
Η στον Κιουμπρικ, ακομα πιο απροβλεπτος. Σωπα ρε, τον πλανητη των πιθηκων o Μπαρτον, δε το ξερα.
Ξερεις ομως οτι οι σκιτσογραφοι αρεσκοντε στο να κραταν το προσωπικο τους στυλ πολυ περισσοτερο απο τους σκηνοθετες που το βλεπουν το πραγμα διαφορετικα, μια καινουρια ταινια, ενα διαφορετικο προτζεκτ.
Ας ξαναεστιασω ομως και παλι σε κατι ειδικο. Ποσο επαγγελματισμο δειχνει για εναν σκιτσογραφο να παρει μια φωτογραφια απο το μεγαρο Μαξιμου και να της περασει φιλτρο για να φαινεται σκιτσο; Ποσες πιθανοτητες υπαρχουν ο Αρκας να μην μπορει να δωσει πλεον μια βασικη προπτικη σε ενα απλο σχεδιο του Μεγαρου Μαξιμου λογο μιας παθησης του, αλλα παρ' ολα αυτα να μπει σε μια διαδικασια οπου θα σκεφτει και θα παρει φωτο και θα περασει φιλτρα; Εαν κατι τετοιο δεν ηταν εξ αρξης στην τεχνοτροπια του, ειδικα οταν εχει μια πολυ χαρακτηριστικη τεχνοτροπια για χρονια χωρις να την πολυαλλαζει (ξερεις απευθειας ενα σχεδιο οτι ειναι του Αρκα), μαλλον καποιος αλλος το κανει. Ο Αρκας δεν ηταν ποτε ο Αντυ Γουορχολ να παιζει με τις εκτυπωσεις και τις μεταξοτυπιες, ηταν για δεκαετιες κλασσικος σκιτσογραφος.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1046
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 21 Αύγ 2019, 16:16

alexandroso έγραψε:
21 Αύγ 2019, 14:46
Εμένα πάντα μου άρεσε και συνεχίζει να μου αρέσει ο Αρκάς. Και τον βρίσκω εξαιρετικά εύστοχο. Δεν καταλαβαίνω προς τι η διαμάχη. Οποιου δεν του αρέσει ας μην τον διαβάζει.
Ο Αρκας τα τελευταια χρονια απο εκει που ηταν ενας πολυ ουδετερος σκιτσογραφος, απο εκει που αντιπροσωπευε ενα απολιτικ, διανοουμενιστικο ειδος σκιτσογραφιας, αρχισε να γινεται σκιτσογραφος λαικιστικης πολιτικης. Εκει που η χαρακτηρες του ειχαν βαθος, ειχαν συναισθηματα, ειχαν ανεβοκατεβασματα, ειχαν μεταξυ τους συζητησεις οπου φαινονταν το αδιεξοδο του ενος να συννενοηθει με τον αλλον με εναν πολυ χιουμοριστικο τροπο, αρχισε ξαφνικα να βγαζει χαρακτηρες οπως ο προφητης και το κοινο του. Παλι προσπαθει να κρατησει ενα διπολο χαρακτηρων με εναν ομως πολυ παιδαριωδη τροπο. Ο προφητης λεει συνεχως οτι ειστε ηλιθιοι και ενα κοινο συνεχως απανταει με μια ηλιθιοτητα.
Αυτο δε θα ειχε σημασια βεβαια εαν δεν εμπαινε και η πολιτικη θεση μεσα. Ειστε ηλιθιοι γιατι θελετε αντιμνημονιο ας πουμε, ειστε ηλιθιοι γιατι δεν στηριζετε τον νεοφιλελευθερισμο κτλ κτλ.
Το αποτελεσμα ειναι να εχει μπει για τα καλα στις πολιτικες συζητησεις του κοσμου και ακομα και μεσα στη βουλη, ως Αρκας ομως.
Αυτο το εκανε και ο Λαζοπουλος. Καποια στιγμη αποφασισε οτι θα χρησιμοποιησει την επιρροη του στον κοσμο και το ονομα του για να κανει στρατευμενη πολιτικη προπαγανδα. Και κρινεται και γι αυτο.
Εγω ομως εχω την υπονοια οτι το προσωπο πισω απο τον Αρκα πλεον δεν ειναι ο Αρκας. Και εαν αυτο ειναι αληθεια, το οτι δηλαδη ενας ξενος εχει παρει το ονομα και την επιρροη του παλιου Αρκα για να κανει στρατευμενη πολιτικη προπαγανδα, ειναι καθαρη πουστια πρωτα προς τον πραγματικο Αρκα και μετα απεναντι στον κοσμο που ξερει τον Αρκα εδω και πολλα χρονια και καποιος εκμεταλευεται το ονομα για να αποκτησει ιδιαιτερη απηχηση η φωνη του. Εαν ειναι οντως ο παλιος Αρκας που το κανει, δικαιωμα του. Εαν ειναι ενας νεος Αρκας, η σταση του ειναι ατιμη, οταν ολα τα μεσα κοινωνικης διικτυωσης και πολλα ειδησεογραφικα site περιμενουν το επομενο σκιτσο του για να προωθησουν την απροκαλυπτη πολιτικη του θεση. Γι αυτο εχει για εμενα σημασια η ταυτοτητα του Αρκα, γιατι ειναι πλεον κανονικα ενα πολιτικο προσωπο, αλλα με αμφιβολη ταυτοτητα.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12525
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Αύγ 2019, 16:21

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 21 Αύγ 2019, 16:28

enterprise-psi έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:21
Ο Αρκάς και η Ελληνική Alt-Right . Interesting :003:
Καλά, όποιον δεν πολυγουστάρει την πολιτική ορθότητα alt right τον βγάζουνε. Το συγκεκριμένο σκίτσο, που πραγματεύεται το λινκ για να τεκμηριώσει αυτή την κατηγορία, είναι απόλυτα εύστοχο όσον αφορά τον λευκό φεμινισμό ( https://en.wikipedia.org/wiki/White_feminism ), o οποίος ναι, φτάνει στα όρια της βλακώδους υστερίας μερικές φορές. Οπως ακριβώς κι οι Συριζαίοι.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12525
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Αύγ 2019, 16:31

Τα είπε όλα ο νέγρος μου ο Μιχάλης

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24492
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Αύγ 2019, 16:33

ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ;;;;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24492
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Αύγ 2019, 16:36

alexandroso έγραψε:
21 Αύγ 2019, 14:46
Εμένα πάντα μου άρεσε και συνεχίζει να μου αρέσει ο Αρκάς. Και τον βρίσκω εξαιρετικά εύστοχο. Δεν καταλαβαίνω προς τι η διαμάχη. Οποιου δεν του αρέσει ας μην τον διαβάζει.

Τα id politics aka πολιτική ορθότητα είναι αρχετυπικά φασιστικό σύστημα σκέψης. Δε νοείται απλά "να μην τον διαβάζεις". Ιδανικά πρέπει να απολύονται από τη δουλειά τους όσοι τον διαβάζουν.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12525
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Αύγ 2019, 16:37

foscilis έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:33
ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ;;;;
Είναι Instagram story από κινητό και κάποιος το έβαλε YouTube.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24492
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Αύγ 2019, 16:38

enterprise-psi έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:37
foscilis έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:33
ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ;;;;
Είναι Instagram story από κινητό και κάποιος το έβαλε YouTube.
GIATI

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Αύγ 2019, 16:51

BILLO έγραψε:
21 Αύγ 2019, 15:46
Η στον Κιουμπρικ, ακομα πιο απροβλεπτος. Σωπα ρε, τον πλανητη των πιθηκων o Μπαρτον, δε το ξερα.
Ξερεις ομως οτι οι σκιτσογραφοι αρεσκοντε στο να κραταν το προσωπικο τους στυλ πολυ περισσοτερο απο τους σκηνοθετες που το βλεπουν το πραγμα διαφορετικα, μια καινουρια ταινια, ενα διαφορετικο προτζεκτ.
Ας ξαναεστιασω ομως και παλι σε κατι ειδικο. Ποσο επαγγελματισμο δειχνει για εναν σκιτσογραφο να παρει μια φωτογραφια απο το μεγαρο Μαξιμου και να της περασει φιλτρο για να φαινεται σκιτσο; Ποσες πιθανοτητες υπαρχουν ο Αρκας να μην μπορει να δωσει πλεον μια βασικη προπτικη σε ενα απλο σχεδιο του Μεγαρου Μαξιμου λογο μιας παθησης του, αλλα παρ' ολα αυτα να μπει σε μια διαδικασια οπου θα σκεφτει και θα παρει φωτο και θα περασει φιλτρα; Εαν κατι τετοιο δεν ηταν εξ αρξης στην τεχνοτροπια του, ειδικα οταν εχει μια πολυ χαρακτηριστικη τεχνοτροπια για χρονια χωρις να την πολυαλλαζει (ξερεις απευθειας ενα σχεδιο οτι ειναι του Αρκα), μαλλον καποιος αλλος το κανει. Ο Αρκας δεν ηταν ποτε ο Αντυ Γουορχολ να παιζει με τις εκτυπωσεις και τις μεταξοτυπιες, ηταν για δεκαετιες κλασσικος σκιτσογραφος.
Αν θέλεις να δεις τρομερές διαφορές στο στυλ, στο ύφος και στην εξιστόρηση και το βάθος της ιστορίας, μπορείς να πιάσεις τον Μπαρκς και τις τρεις περιόδους του.

Ξαναλέω ότι βρίσκω πιθανό ο Αρκάς απλώς να γράφει το Στόριμπορντ και το τελικό σχέδιο να το κάνει άλλος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12525
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Αύγ 2019, 16:55

foscilis έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:38
enterprise-psi έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:37
foscilis έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:33
ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ;;;;
Είναι Instagram story από κινητό και κάποιος το έβαλε YouTube.
GIATI
Γιατί τα stories σβήνονται μετά από 24(;) Ώρες και η σοφία του πρέπει να μείνει 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 21 Αύγ 2019, 20:57

alexandroso έγραψε:
21 Αύγ 2019, 14:46
Εμένα πάντα μου άρεσε και συνεχίζει να μου αρέσει ο Αρκάς. Και τον βρίσκω εξαιρετικά εύστοχο. Δεν καταλαβαίνω προς τι η διαμάχη. Οποιου δεν του αρέσει ας μην τον διαβάζει.
:+1:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42766
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Αύγ 2019, 21:14

enterprise-psi έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:21
Ο Αρκάς και η Ελληνική Alt-Right . Interesting :003:
Αυτό ήταν όντως κόμικ χαμηλότερου κοινού παρονομαστή.

Ο Αρκάς είναι στα χειρότερα του όταν κάνει μπούμερ χιούμορ (wIfE bAd!1) και στα καλύτερα του όταν κάνει λογοπαίγνια και όταν χρησιμοποιεί το φορμάτ "Αφελής ερώτηση - ατακοαπάντηση".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29095
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αρκάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Αύγ 2019, 21:17

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών