Αγγλία: 200 ευρώ μπόνους θα παίρνει κάθε γιατρός που θα συνταγογραφεί ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Αγγλία: 200 ευρώ μπόνους θα παίρνει κάθε γιατρός που θα συνταγογραφεί ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 03 Απρ 2022, 23:07

Ένα εξτραδάκι θα τσιμπάνε οι γιατροί που θα συνταγογραφούν ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Ένα έξτρα κίνητρο θα έχουν εφεξείς οι οικογενειακοί γιατροί στο Σάσεξ (Sussex) της Αγγλίας, προκειμένου να συνταγογραφήσουν ορμονοθεραπείες σε ασθενείς τους.



Σύμφωνα με τους Times, ένα πιλοτικό πρόγραμμα του Αγγλικού συστήματος υγείας (NHS) τέθηκε σε ισχύ από σήμερα στο μαγευτικό Σάσεξ.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα λοιπόν, για τα επόμενα τρία χρόνια οι οικογενειακοί γιατροί θα τσιμπάνε ένα επιπλέον ποσό που ανέρχεται σε 178 λίρας Αγγλίας (ήτοι 211,28 ευρώ) ανά κεφάλι ασθενούς στον οποίο θα συνταγογραφούν ορμονοθεραπεία για την αλλαγή φύλου ενώ θα έχουν την δυνατότητα να τσιμπούν επιπλέον 91 λίρας (108,02 ευρώ) για έκαστο ετήσιο γενικό τσεκ-απ που θα κάνουν ανα κεφαλήν διεμφυλικού ή/και μη δυαδικού ή/και “ιντερσεκς” ατόμου.

Σκοπός του πιλοτικου προγράμματος είναι να μειωθούν οι υψηλοί “μη ικανοποιημένων με τo επίπεδο των υπηρεσιών του NHS, ΛΑΟΚΤΙ ατόμων”.




Το πρόγραμμα εκτός του Σάσεξ, θα “τρέξει” πιλοτικά στο Μπράϊτον (Brighton) και το Χοβ (Hove).

Παρότι οι ακτιβιστές για τα δικαιώματα της ΛΑΟΚΤΙ κοινότητος υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό την είδηση, δεν είναι λίγοι εκείνοι -ακόμα και εντός της ΛΑΟΚΤΙ κοινότητας- που ανησυχούν μήπως το χρηματικό κίνητρο φέρει αδικαιολόγητη υπερσυνταγογράφηση.

Στην DailyMail μίλησε ένα άτομο της κοινότητας και εξέφρασε τις ανησυχίες της, πως προκειμένου οι γιατροί να εισπράξουν, θα προσπεράσουν άλλα βήματα που είναι εξίσου σημαντικά στην διαδικασία αλλαγής φύλου.

«Όταν έκανα εγώ την μετάβαση μου, το 2012, για πολλούς μήνες περνούσα μια ώρα την εβδομάδα με τον ψυχολόγο μου. Και αυτό γιατί έπρεπε να καταλάβω τον εαυτό μου. Ένας έλεγχος το χρόνο, δεν είναι τίποτα.»

https://conserva.gr/xrima-2-4-22/

οι αξιες της δυσης που υπερασπιζεστε που λεγαμε :102::102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα


Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αγγλία: 200 ευρώ μπόνους θα παίρνει κάθε γιατρός που θα συνταγογραφεί ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 03 Απρ 2022, 23:13

Επιδοτούμενη ανωμαλία.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αγγλία: 200 ευρώ μπόνους θα παίρνει κάθε γιατρός που θα συνταγογραφεί ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Απρ 2022, 23:17

Τι πάθαμε ρε να μην μας αρέσει η τ..πού.
Ρε γμτ.
Μέχρι και επίδομα θα παίρναμε από τον Μητσοτάκη.
Όταν ήμουνα μικρός εκτός από τη συνηθισμένη homeophobia είχαμε και την ξαδέρφη της μάνας μου -ΚΚΕ card carrying member- η οποία έβαζε τη μάνα μου να μην μ' αφήνει να πάω ούτε στο σινεμά μόνος μου γιατί κυκλοφορούσαν λέει στ.πούδες. Το ίδιο και όταν ήμουνα 10 χρονών, παίζανε στην αλάνα της γειτονιάς μπάλα τα δεκαπεντάχρονα και ενώ με παίζανε κι εμένα, μου απαγόρευαν διά ροπάλου να παίζω μαζί τους.
Τώρα θα έπαιρνα μέχρι και επικουρική.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Αγγλία: 200 ευρώ μπόνους θα παίρνει κάθε γιατρός που θα συνταγογραφεί ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Απρ 2022, 23:22

wooded glade έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:17
Τι πάθαμε ρε να μην μας αρέσει η τ..πού.
Ρε γμτ.
Πού το ξέρεις άμα δεν έχεις δοκιμασει; :smt047

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αγγλία: 200 ευρώ μπόνους θα παίρνει κάθε γιατρός που θα συνταγογραφεί ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Απρ 2022, 23:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:22
wooded glade έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:17
Τι πάθαμε ρε να μην μας αρέσει η τ..πού.
Ρε γμτ.
Πού το ξέρεις άμα δεν έχεις δοκιμασει; :smt047
Δεν το ξέρω.
Αλλά δεν μ' αρέσουν οι τριχωτοί τύποι, ούτε οι τριχωτές γυναίκες. Όσες είναι τριχωτές να πάνε στον ενδοκρινολόγο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αγγλία: 200 ευρώ μπόνους θα παίρνει κάθε γιατρός που θα συνταγογραφεί ορμονοθεραπεία σε διεμφυλικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Απρ 2022, 11:42

αρνουνται οι γιατροι να γραψουν ορμοθεραπειες; μονο ετσι εξηγειται.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών