Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 12 Μάιος 2022, 15:25

Η χαμένη γενιά των ρεήβερς: Μεγάλωσαν και γίνανε κυριλέ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 12 Μάιος 2022, 20:00

οταν βγηκε το ρεηβ οι 30αρηδες ηταν στο νηπιαγωγιο ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Μάιος 2022, 11:10

under έγραψε:
12 Μάιος 2022, 12:31
axilmar έγραψε:
12 Μάιος 2022, 11:20
Τους εχω ρωτησει επαναλλειημενα, φυσικα και δεν μπορουσαν. Στα χωρια στηριζαν ολοι ολους, και στις πολεις ολα τα σογια αλληλοστηριζονταν, και επισης στις γειτονιες. Πολλες φορες πηγαιναν φαγητο σε φτωχα μελη της γειτονιας, ρουχα/παιχνιδια σε φτωχες οικογενειες κλπ.

Κανενας δεν μπορει να ειναι 100% ανεξαρτητος.
Δεν ξερω τι καταλαβες απο τη συζητηση με τους παππουδες σου αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν ζουσαν μεχρι τα 30-40 τους με τα χρηματα των γονιων τους και αν λογω φτωχιας ζουσαν στην ιδια στεγη τους ζουσαν εκεινοι και δεν περιμεναν απο αυτους βοηθεια.
Δωσε χρηματα στους νεους και δεν θα ζουν με τους γονιους τους, απλο ειναι. Γιατι νομιζεις εχει κανεις την ορεξη να μενει με τους γερους του; απο αναγκη γινεται, γιατι ειναι χαμηλοι οι μισθοι.

Λογω φτωχιας και παλι δλδ ζουν στην ιδια στεγη.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7147
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 13 Μάιος 2022, 11:13

axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 11:10
Δωσε χρηματα στους νεους και δεν θα ζουν με τους γονιους τους, απλο ειναι. Γιατι νομιζεις εχει κανεις την ορεξη να μενει με τους γερους του; απο αναγκη γινεται, γιατι ειναι χαμηλοι οι μισθοι.

Λογω φτωχιας και παλι δλδ ζουν στην ιδια στεγη.
:goodpost::+1:

πολύ σωστά εάν αυτή η χώρα ήταν οικονομικά εύρωστη για όλους κανεις δεν θα έμενε με τους γονεις του, απλά και ξάστερα.

αμα η χώρα δεν πήγαινε κατα δ.....τα πράματα θα ήταν διαφορετικά.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 13 Μάιος 2022, 12:11

axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 11:10
under έγραψε:
12 Μάιος 2022, 12:31
axilmar έγραψε:
12 Μάιος 2022, 11:20
Τους εχω ρωτησει επαναλλειημενα, φυσικα και δεν μπορουσαν. Στα χωρια στηριζαν ολοι ολους, και στις πολεις ολα τα σογια αλληλοστηριζονταν, και επισης στις γειτονιες. Πολλες φορες πηγαιναν φαγητο σε φτωχα μελη της γειτονιας, ρουχα/παιχνιδια σε φτωχες οικογενειες κλπ.

Κανενας δεν μπορει να ειναι 100% ανεξαρτητος.
Δεν ξερω τι καταλαβες απο τη συζητηση με τους παππουδες σου αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν ζουσαν μεχρι τα 30-40 τους με τα χρηματα των γονιων τους και αν λογω φτωχιας ζουσαν στην ιδια στεγη τους ζουσαν εκεινοι και δεν περιμεναν απο αυτους βοηθεια.
Δωσε χρηματα στους νεους και δεν θα ζουν με τους γονιους τους, απλο ειναι. Γιατι νομιζεις εχει κανεις την ορεξη να μενει με τους γερους του; απο αναγκη γινεται, γιατι ειναι χαμηλοι οι μισθοι.

Λογω φτωχιας και παλι δλδ ζουν στην ιδια στεγη.
Στους παππουδες σου ποιος τους εδωσε χρηματα ; Το κρατος ή οι κοποι τους ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Μάιος 2022, 14:39

under έγραψε:
13 Μάιος 2022, 12:11
axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 11:10
under έγραψε:
12 Μάιος 2022, 12:31


Δεν ξερω τι καταλαβες απο τη συζητηση με τους παππουδες σου αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν ζουσαν μεχρι τα 30-40 τους με τα χρηματα των γονιων τους και αν λογω φτωχιας ζουσαν στην ιδια στεγη τους ζουσαν εκεινοι και δεν περιμεναν απο αυτους βοηθεια.
Δωσε χρηματα στους νεους και δεν θα ζουν με τους γονιους τους, απλο ειναι. Γιατι νομιζεις εχει κανεις την ορεξη να μενει με τους γερους του; απο αναγκη γινεται, γιατι ειναι χαμηλοι οι μισθοι.

Λογω φτωχιας και παλι δλδ ζουν στην ιδια στεγη.
Στους παππουδες σου ποιος τους εδωσε χρηματα ; Το κρατος ή οι κοποι τους ;
Και οι κοποι τους, και το κρατος, και οι συγγενεις, και οι συγχωριανοι, και τα παιδια τους, ακομα και το σχεδιο Μαρσαλ εμμεσως.

Οσον αφορα τους κοπους των ανθρωπων, αυτοι πρεπει να αμοιβονται ωστε να μπορουν να ζησουνε. Οταν δεν μπορεις να ζησεις μονος σου με εναν μισθο, τι θα κανεις; θα μεινεις με αλλους, και κυριως με συγγενεις.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 13 Μάιος 2022, 17:42

axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 14:39
Και οι κοποι τους, και το κρατος, και οι συγγενεις, και οι συγχωριανοι, και τα παιδια τους, ακομα και το σχεδιο Μαρσαλ εμμεσως.

Οσον αφορα τους κοπους των ανθρωπων, αυτοι πρεπει να αμοιβονται ωστε να μπορουν να ζησουνε. Οταν δεν μπορεις να ζησεις μονος σου με εναν μισθο, τι θα κανεις; θα μεινεις με αλλους, και κυριως με συγγενεις.
Η λεξη επιδομα ηταν αγνωστη λεξη τοτε και το σχεδιο Μαρσαλ δεν εδινε χρηματα στους πολιτες.
Ο,τι εκαναν οι παππουδες σου το εκαναν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.
Εσυ εχεις μεγαλωσει με τη νοοτροπια οτι πρεπει καποιος αλλος να σε φτιαξει.Γι αυτο και θεωρεις φυσιολογικο να μενει ο αλλος 30-40 ετων με τους γονεις του.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μάιος 2022, 17:46

Δεν ζω με τους γονείς μου εδώ και τουλάχιστον μια δεκαετία.

Εχω προβεί σε διακανονισμό για τη ΔΕΗ. Το γεγονός ότι ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΩ, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ;;;; οδήγησε τους γονείς μου να προσφερθούν και να καλύψουν την εφορία μου και τον ΕΝΦΙΑ μου για φέτος.

Να πω ότι δεν κατανοώ αυτόν που ζει με τους γονείς μου; Δεν μπορώ. Δεν μου βγαίνει...
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Μάιος 2022, 17:50

o Nανος περιμενει απο τον Μαο

εγω λεω απαλλοτριωσεις και δραστικη αναδιανομη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μάιος 2022, 17:52

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μάιος 2022, 17:50
o Nανος περιμενει απο τον Μαο

εγω λεω απαλλοτριωσεις και δραστικη αναδιανομη :102:
Απαλλοτριώσεις εθνικών γαιών.

Αποστολή ΚΑΙ Ελλήνων, στο διάστημα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 13 Μάιος 2022, 19:18

under έγραψε:
13 Μάιος 2022, 12:11
axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 11:10
under έγραψε:
12 Μάιος 2022, 12:31


Δεν ξερω τι καταλαβες απο τη συζητηση με τους παππουδες σου αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν ζουσαν μεχρι τα 30-40 τους με τα χρηματα των γονιων τους και αν λογω φτωχιας ζουσαν στην ιδια στεγη τους ζουσαν εκεινοι και δεν περιμεναν απο αυτους βοηθεια.
Δωσε χρηματα στους νεους και δεν θα ζουν με τους γονιους τους, απλο ειναι. Γιατι νομιζεις εχει κανεις την ορεξη να μενει με τους γερους του; απο αναγκη γινεται, γιατι ειναι χαμηλοι οι μισθοι.

Λογω φτωχιας και παλι δλδ ζουν στην ιδια στεγη.
Στους παππουδες σου ποιος τους εδωσε χρηματα ; Το κρατος ή οι κοποι τους ;
Οι παππούδες φάγανε τα λεφτά από τα εγγόνια και τα δισέγγονα. Στοπ στον μπουμερισμό.
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Μάιος 2022, 19:29

Το πιο σοβαρό θέμα είναι ότι δεν κάνουν οικογένειες. Αν πάνε εξωτερικό όμως, κάνουν οικογένεια. Μήπως είναι πιο φιλικό το κράτος εκεί; Όταν ζούσα στο εξωτερικό, έβλεπα να υπάρχουν πολλές ευκολίες για την δημιουργία οικογένειας. Από τον παιδικό σταθμό έως και το πανεπιστήμιο, δεν χρειάζονται ιδιωτικά έξοδα. Καλύτεροι μισθοί, περισσότερες άδειες, υπάρχει η δυνατότητα να ζήσει μια οικογένεια με έναν μισθό.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Μάιος 2022, 11:25

under έγραψε:
13 Μάιος 2022, 17:42
axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 14:39
Και οι κοποι τους, και το κρατος, και οι συγγενεις, και οι συγχωριανοι, και τα παιδια τους, ακομα και το σχεδιο Μαρσαλ εμμεσως.

Οσον αφορα τους κοπους των ανθρωπων, αυτοι πρεπει να αμοιβονται ωστε να μπορουν να ζησουνε. Οταν δεν μπορεις να ζησεις μονος σου με εναν μισθο, τι θα κανεις; θα μεινεις με αλλους, και κυριως με συγγενεις.
Η λεξη επιδομα ηταν αγνωστη λεξη τοτε και το σχεδιο Μαρσαλ δεν εδινε χρηματα στους πολιτες.
Ο,τι εκαναν οι παππουδες σου το εκαναν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.
Εσυ εχεις μεγαλωσει με τη νοοτροπια οτι πρεπει καποιος αλλος να σε φτιαξει.Γι αυτο και θεωρεις φυσιολογικο να μενει ο αλλος 30-40 ετων με τους γονεις του.
Διαχυθηκαν χρηματα σε ολη την κοινωνια με το σχεδιο Μαρσαλ και βοηθηθηκαν πολλοι.

Τα επιδοματα δεν εχουνε σχεση με το να μενει κανεις με τους γονεις του. Επιδομα παιρνουν καποιοι που δεν βρισκουν δουλεια. Και εγω εμενα με τους γονεις μου αλλα ποτε δεν πηρα επιδομα.

Οταν καποιοι δεν βρισκουν δουλεια, να πεθανουν; τα επιδοματα βοηθουν στο να ζησει μια οικογενεια.

Δωσε καλες δουλειες και καλους μισθους και μετα ελα να μου πεις ποιοι ειναι οι τεμπεληδες...

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7147
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 16 Μάιος 2022, 11:46

Antares έγραψε:
13 Μάιος 2022, 19:29
Το πιο σοβαρό θέμα είναι ότι δεν κάνουν οικογένειες.
Παγκοσμίως την τριτη χειρότερη επιδοση στις γεννήσεις η Ελλάδα και δεν ιδρώνει κανενός πολιτικού το αυτί. Κάθε χρονο χάνεται μια επαρχιακή πόλη. Αν δεν αλλάξει κάτι η Ελλάδα θα πληρώσει πολύ ακριβά την οικονομική κρίση και την εξαγωγή μεταναστών.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Μάιος 2022, 12:28

Αλιόσα έγραψε:
16 Μάιος 2022, 11:46
Antares έγραψε:
13 Μάιος 2022, 19:29
Το πιο σοβαρό θέμα είναι ότι δεν κάνουν οικογένειες.
Παγκοσμίως την τριτη χειρότερη επιδοση στις γεννήσεις η Ελλάδα και δεν ιδρώνει κανενός πολιτικού το αυτί. Κάθε χρονο χάνεται μια επαρχιακή πόλη. Αν δεν αλλάξει κάτι η Ελλάδα θα πληρώσει πολύ ακριβά την οικονομική κρίση και την εξαγωγή μεταναστών.
Το πολιτικό σύστημα και η άρχουσα τάξη και με λόγια έχει δηλώσει και με πράξεις ότι είναι κατα του νατιβισμού, απλώς θα φέρει άλλους.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών