Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9973
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Απρ 2022, 10:22

Κι εγώ το τράβηξα μετά τα 30, λόγω λάϊφστάϊλ περισσότερο, απλά δεν είχα καμμία ελπίδα να πιάσω μόνος μου σπίτι τόσο γαμάτο όσο των γονιών μου.
Με τις γυναίκες οι δικοί μου δεν είχαν κανένα πρόβλημα, παραδόξως ούτε οι γυναίκες είχαν πρόβλημα να έρθουν σπίτι μου με τους γονείς μου μέσα.
Ίσως πίστευαν ότι επειδή γνώρισαν τη μάνα μου ότι το πάω πιό σοβαρά.
Το οποίο, βλέποντας τώρα πίσω πόσες πέρασαν από εκεί μέσα και πόσα χρόνια μετά παντρεύτηκα, ήταν πολύ αστείο :lol:

Κι η μάνα μου γέλαγε :smt005:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Απρ 2022, 10:22

sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:18
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:09
sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:04


Δεν αναφέρθηκα σε γενιά. Όπως έγραψα και οι προηγούμενοι έμεναν με τους γονείς τους, χωρίς να έχουν οικονομικούς λόγους.
Ήταν και θέμα παράδοσης, ήταν και οικονομικό θέμα.

Βασικά, η παράδοση ακολουθούσε την οικονομική πραγματικότητα.

Αυτά είναι αναμενόμενα σ'ένα σύστημα που δεν διαθέτει κράτος πρόνοιας, καλούς μισθούς, εργασιακή ασφάλεια, σταθερότητα και τα επίλοιπα.
Εκείνο που με παραξενεύει είναι γιατί δεν δουλεύει η συγκατοίκηση. Στα κράτη που λες, δεν έχουν όλοι καλούς μισθούς, αλλά ψάχνουν τρόπους να φύγουν από τους γονείς και μένουν παρέα με άλλους, πχ 3 άτομα σε 4άρι, κοινό σαλόνι, κουζίνα κλπ.
Για κάποιο περιεργο και ανεξηγητο λόγο, η συγκατοίκηση δεν πιάνει στην Ελλαδα. Δεν ειναι τόσο διαδεδομένη οπως πχ σε Αγγλία κτλ. Εχω περάσει και απ'αυτο το στάδιο (οπως εχω περασει και το στάδιο του με τους γονεις άνω των 25 για ενα φεγγαρι) και μπορω να πω οτι με ειχε βολέψει πάρα πολυ. Αρκει να βρεις καποιο στοιχειωδώς σοβαρό και ευσυνείδητο άτομο, οχι κανενα παρτάλι που θα τα 'χει ολα στημπούτσα του και θα τρέχεις μονος σου.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21213
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Απρ 2022, 10:23

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:10
Εγώ δεν καίγομαι τόσο για να μείνω μόνος μου . Καταρχάς όσο δεν έχω σχέση , τι να κάνω μέσα στους τέσσερις τοίχους ;
Να μεγαλώσεις, να ωριμάσεις και να μάθεις να αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου. Μετά θα έρθει και η σχέση. Όσο μένεις με τους γονείς σου, μόνο προβληματικές σχέσεις μπορείς να έχεις.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 13 Απρ 2022, 10:24

sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:18
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:09
sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:04


Δεν αναφέρθηκα σε γενιά. Όπως έγραψα και οι προηγούμενοι έμεναν με τους γονείς τους, χωρίς να έχουν οικονομικούς λόγους.
Ήταν και θέμα παράδοσης, ήταν και οικονομικό θέμα.

Βασικά, η παράδοση ακολουθούσε την οικονομική πραγματικότητα.

Αυτά είναι αναμενόμενα σ'ένα σύστημα που δεν διαθέτει κράτος πρόνοιας, καλούς μισθούς, εργασιακή ασφάλεια, σταθερότητα και τα επίλοιπα.
Εκείνο που με παραξενεύει είναι γιατί δεν δουλεύει η συγκατοίκηση. Στα κράτη που λες, δεν έχουν όλοι καλούς μισθούς, αλλά ψάχνουν τρόπους να φύγουν από τους γονείς και μένουν παρέα με άλλους, πχ 3 άτομα σε 4άρι, κοινό σαλόνι, κουζίνα κλπ.
Έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του κάθε λαού. Ωστόσο, όλα αυτά υπαγορεύονται από την οικονομική πραγματικότητα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 13 Απρ 2022, 10:26

Το θεωρώ αδιανόητο να είναι επιλογή το να μένεις με τους γονείς.
Αν δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα , είναι αναγκαίο κακό , αν οι γονείς χρειάζονται υποστήριξη είναι κατανοητό.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν το χωράει ο νους μου. Για να τρως γεμιστά λέει ο άλλος ο μπουλης.... :011:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 13 Απρ 2022, 10:27

vantono έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:22
sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:18
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:09


Ήταν και θέμα παράδοσης, ήταν και οικονομικό θέμα.

Βασικά, η παράδοση ακολουθούσε την οικονομική πραγματικότητα.

Αυτά είναι αναμενόμενα σ'ένα σύστημα που δεν διαθέτει κράτος πρόνοιας, καλούς μισθούς, εργασιακή ασφάλεια, σταθερότητα και τα επίλοιπα.
Εκείνο που με παραξενεύει είναι γιατί δεν δουλεύει η συγκατοίκηση. Στα κράτη που λες, δεν έχουν όλοι καλούς μισθούς, αλλά ψάχνουν τρόπους να φύγουν από τους γονείς και μένουν παρέα με άλλους, πχ 3 άτομα σε 4άρι, κοινό σαλόνι, κουζίνα κλπ.
Για κάποιο περιεργο και ανεξηγητο λόγο, η συγκατοίκηση δεν πιάνει στην Ελλαδα. Δεν ειναι τόσο διαδεδομένη οπως πχ σε Αγγλία κτλ. Εχω περάσει και απ'αυτο το στάδιο (οπως εχω περασει και το στάδιο του με τους γονεις άνω των 25 για ενα φεγγαρι) και μπορω να πω οτι με ειχε βολέψει πάρα πολυ. Αρκει να βρεις καποιο στοιχειωδώς σοβαρό και ευσυνείδητο άτομο, οχι κανενα παρτάλι που θα τα 'χει ολα στημπούτσα του και θα τρέχεις μονος σου.

Εμένα η θεωρία μου, την οποία έχω αναπτύξει από ανθρώπους που έχουν επιχειρήσει συγκατοίκηση στην Ελλάδα, είναι ότι το πρόβλημα απλώς ανάγεται στο πόσο κακομάθημένο κωλόπαιδο είναι ο μέσος Έλληνας. Όταν έχεις τη μαμάκα να σου πλένει τα βρακάκια, δεν έχεις βάλει ποτέ μια σκούπα και δεν μπορείς να τηγανίσεις ούτε ένα αυγό, το εγχείρημα είναι καταδικασμένο να αποτύχει. Πολύ χαρακτηριστικό πρόβλημα ήταν η λάτζα στην κουζίνα, θυμάμαι αρκετούς που σχεδόν είχαν παίξει ξύλο για αυτό.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 13 Απρ 2022, 10:28

vantono έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:22
sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:18
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:09


Ήταν και θέμα παράδοσης, ήταν και οικονομικό θέμα.

Βασικά, η παράδοση ακολουθούσε την οικονομική πραγματικότητα.

Αυτά είναι αναμενόμενα σ'ένα σύστημα που δεν διαθέτει κράτος πρόνοιας, καλούς μισθούς, εργασιακή ασφάλεια, σταθερότητα και τα επίλοιπα.
Εκείνο που με παραξενεύει είναι γιατί δεν δουλεύει η συγκατοίκηση. Στα κράτη που λες, δεν έχουν όλοι καλούς μισθούς, αλλά ψάχνουν τρόπους να φύγουν από τους γονείς και μένουν παρέα με άλλους, πχ 3 άτομα σε 4άρι, κοινό σαλόνι, κουζίνα κλπ.
Για κάποιο περιεργο και ανεξηγητο λόγο, η συγκατοίκηση δεν πιάνει στην Ελλαδα. Δεν ειναι τόσο διαδεδομένη οπως πχ σε Αγγλία κτλ. Εχω περάσει και απ'αυτο το στάδιο (οπως εχω περασει και το στάδιο του με τους γονεις άνω των 25 για ενα φεγγαρι) και μπορω να πω οτι με ειχε βολέψει πάρα πολυ. Αρκει να βρεις καποιο στοιχειωδώς σοβαρό και ευσυνείδητο άτομο, οχι κανενα παρτάλι που θα τα 'χει ολα στημπούτσα του και θα τρέχεις μονος σου.
Μα γιατί σε παραξενευει;
Η συγκατοίκηση προϋποθέτει ώριμα και αυτόνομα άτομα. Όταν η πλειοψηφία είναι μπουληδες και μπούλες πως να ευδοκιμήσει στην Ελλάδα;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Απρ 2022, 10:36

Εγώ έμενα με τους γονείς μου μέχρι τα 29.

Δηλαδή παρά ένα χρόνο τη γλίτωσα για να μπω στη στατιστική αυτή.
Ζούμε σε μια οικονομία.


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Απρ 2022, 10:51

klg έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:27
Εμένα η θεωρία μου, την οποία έχω αναπτύξει από ανθρώπους που έχουν επιχειρήσει συγκατοίκηση στην Ελλάδα, είναι ότι το πρόβλημα απλώς ανάγεται στο πόσο κακομάθημένο κωλόπαιδο είναι ο μέσος Έλληνας. Όταν έχεις τη μαμάκα να σου πλένει τα βρακάκια, δεν έχεις βάλει ποτέ μια σκούπα και δεν μπορείς να τηγανίσεις ούτε ένα αυγό, το εγχείρημα είναι καταδικασμένο να αποτύχει. Πολύ χαρακτηριστικό πρόβλημα ήταν η λάτζα στην κουζίνα, θυμάμαι αρκετούς που σχεδόν είχαν παίξει ξύλο για αυτό.
υπάρχει μια ψιλοελπίδα αν είναι όλοι φοιτητές ή εκεί κοντά. Αν ο άλλος έχει φτάσει 25-30 και δεν έχει βάλει πλυντήριο, γάμα τα.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 13 Απρ 2022, 10:51

Πως να πάει ο άλλος να νοικιάσει έστω και στα πλαίσια συγκατοίκησης με 500€ μισθό ;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2760
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 13 Απρ 2022, 10:52

Parrot έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:08
sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:04
Parrot έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:02

Εσύ πήρες παράδειγμα από μια περίπτωση και έβγαλες το συμπέρασμα ότι όλοι μιλλένιαλς είχαμε καρτες..; :fp:
Δεν αναφέρθηκα σε γενιά. Όπως έγραψα και οι προηγούμενοι έμεναν με τους γονείς τους, χωρίς να έχουν οικονομικούς λόγους.
Οι προηγούμενοι είναι οι μπούμερς και βασικά ήταν η πρώτη γενιά που έφυγε απ' το πατρικό.
Η προηγούμενη γενιά απ' αυτούς (silent generation) ήταν που έμεναν με τους γονείς τους γιατί τότε στα χωριά δεν υπήρχαν άδεια σπίτια προς ενοικίαση και ο άντρας όταν πήγαινε 20 παντρευόταν στο πατρικό του και ανελάμβανε τις αγροτικές εργασίες της οικογένειας.
μάλλον τελικά αυτός είναι ο κανόνας των ανθρώπινων κοινωνιών, και οι γενιές των boomers και μερικώς μετά ήταν η εξαίρεση, περίοδο εκρηκτικής οικονομικής ανάπτυξης και ευκαιριών και στήριξης από την άρχουσα τάξη την μεσαία και μικρομεσαία. ήταν ενα μοναδικό ιστορικοκοινωνικό φαινόμενο και τελείωσε και πάει.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

sharp
Δημοσιεύσεις: 21213
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Απρ 2022, 10:57

Πού τα είδατε αυτά, οι μπούμερς κι αν ήταν που δεν έφευγαν από το σπίτι μέχρι να παντρευτούν.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Απρ 2022, 10:58

sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:57
Πού τα είδατε αυτά, οι μπούμερς κι αν ήταν που δεν έφευγαν από το σπίτι μέχρι να παντρευτούν.
Πολλοί μπούμερς ήταν σώγαμπροι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η «χαμένη γενιά» των 30αρηδων: Το 41,4% μένει με τους γονείς του και το 72,2% παίρνει χαρτζιλίκι από τον παππού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Απρ 2022, 11:00

Parrot έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:08
sharp έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:04
Parrot έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:02

Εσύ πήρες παράδειγμα από μια περίπτωση και έβγαλες το συμπέρασμα ότι όλοι μιλλένιαλς είχαμε καρτες..; :fp:
Δεν αναφέρθηκα σε γενιά. Όπως έγραψα και οι προηγούμενοι έμεναν με τους γονείς τους, χωρίς να έχουν οικονομικούς λόγους.
Οι προηγούμενοι είναι οι μπούμερς και βασικά ήταν η πρώτη γενιά που έφυγε απ' το πατρικό.
Η προηγούμενη γενιά απ' αυτούς (silent generation) ήταν που έμεναν με τους γονείς τους γιατί τότε στα χωριά δεν υπήρχαν άδεια σπίτια προς ενοικίαση και ο άντρας όταν πήγαινε 20 παντρευόταν στο πατρικό του και ανελάμβανε τις αγροτικές εργασίες της οικογένειας.
Μάλλον κάτι άλλο γινόταν από τη στιγμή που υπήρχαν κατά μέσο όρο 3 γιοι ανά οικογένεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών