Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Σεπ 2018, 23:55

Μετανάστρια έγραψε:
09 Σεπ 2018, 23:29
Εγώ ούτε χημικός είμαι, ούτε γιατρός αλλά η καθε εταιρία έχει την ιστορία της και η Monsanto τη δική της.
Σιγά το τέρας του Λοχ Νες. Είναι απλά εταιρεία που παίζει το ρόλο του κακού σε ένα συγκεκριμένο είδος infotainment με συγκεκριμένο κοινό όπως η Coca Cola σε ένα άλλο. Δεν είσαι ούτε χημικός ούτε γιατρός αλλά είσαι σίγουρα καταναλωτής αυτού του infotainment.

Βασικά η εμμονή με τη Μονσάντο δείχνει και την ηλικία σου γιατί γύρω στο '90 ήταν της μόδας η φάση (κι εγώ έβλεπα Κούλογλου). Στην πραγματικότητα η Monsanto ήταν μικρότερη από το αγροχημικό κομμάτι της Bayer ή της BASF ή της Dow Agrosciences.

Η μόνη ιστορία που έχει η Μονσάντο είναι ότι στην πλάτη της έγιναν διάφοροι Κούλογλου, Πρεςπροζεκτάδες, Rage against the machine και λοιποί έμποροι επανάστας.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 10 Σεπ 2018, 00:03

Εγω εχω κανει αναφορα τα σχολια σου παντως,ως οφειλα να κανω
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Σεπ 2018, 00:08

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
10 Σεπ 2018, 00:03
Εγω εχω κανει αναφορα τα σχολια σου παντως,ως οφειλα να κανω
Επιτέλους, υπερασπίσου λίγο και τον εαυτό σου ρε μλκ, μια το Μπόμπολα μια την Μοσάντο, χαίρομαι αυθεντικά για σένα.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

User_601

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 10 Σεπ 2018, 00:19

ΟΤΑΝ και ΑΦΟΥ απαντήσεις και βγάλουμε άκρη για την γλυφοσάτη που ΕΣΥ ΠΡΟ-ανέφερες από τη πρώτη σελίδα κιολας, τότε ΜΕΤΑ θα ασχοληθούμε και με τα υπόλοιπα.
Εγω απαντησα...,οπως εγω πιστευω....Εσυ απαντας με αυτο;Πωωωωωωωωωωωωωω...γελαει και το παρδαλο κατσικι λεμε!!!!!!!!!Καλε...ιδιοφυεια εισαι! :smt005:
Κατι σε αυτα,που μου το εχεις υποσχευθει.ΕΣΥ το ειπες....θα απαντησεις;Ενα προς ενα; :003:
SpoilerShow
2ον:-Επανω σε αυτο τι εχεις να πεις;[..Η εταιρεία κατοχυρώνει και ανανεώνει διαρκώς (ήδη κατοχυρωμένες) πατέντες γενετικά τροποποιημένων σπόρων, που εμφανίζουν φυσική αντίσταση σε ιούς και ζιζανιοκτόνα, αξιώνοντας, παράλληλα, την αποζημίωση της οποτεδήποτε γίνεται χρήση της τεχνολογίας της. Η καλλιέργεια της γης δεν υπακούει πλέον αποκλειστικά στους νόμους της φύσης.
Κάπως έτσι αφενός ορισμένα είδη, όπως το ινδικό πεπόνι (δηλωμένο στην παγκόσμια τράπεζα σπόρων ως παραδοσιακό ινδικό προϊόν), θεωρούνται πλέον ιδιοκτησία της Monsanto, αφετέρου οι καλλιεργητές υπογράφουν συμβόλαια με την εταιρεία, τα οποία τους δεσμεύουν και για τις μελλοντικές σπορές τους. Οι αγοραστές των σπόρων καλούνται να τους χρησιμοποιούν μία και μόνο φορά, καθώς ο σπόρος που προκύπτει μετά την πρώτη σπορά, θεωρείται και πάλι ιδιοκτησία της Monsanto, όπως άλλωστε και ο σπόρος ενός φυτού, στο όποιο έχει γίνει χρήση λιπάσματός της...]
Βασικη προυποθεση..να εχεις την αντιλιπτικη ικανοτητα να το καταλαβεις.Την εχεις; :003:

3ον:-Για αυτο;[.. Μετά από εκτεταμένες έρευνες και πολυάριθμες συνεντεύξεις με αγρότες και δικηγόρους, το Κέντρο για τη Διατροφική Ασφάλεια, είχε αποκαλύψει πως η Monsanto έχει προχωρήσει στη χρήση σκληρών ανακρίσεων και ανηλεών διώξεων, που άλλαξαν ουσιαστικά τον τρόπο με τον οποίο πολλοί αμερικανοί αγρότες καλλιεργούσαν τη γη τους...]

4ον:-Για αυτο;[.. Να σημειωθεί πως η πολυεθνική έχει μηνύσει καλλιεργητή, του οποίου η σοδειά είχε επιμολυνθεί από τη γύρη ή τον σπόρο μεταλλαγμένης καλλιέργειας άλλου αγρότη...]

5ον:-Για αυτο;[..Τον Ιανουάριο του 2005, η Monsanto αναγκάστηκε να πληρώσει πρόστιμο 1,5 εκατ. $ στην αμερικανική κυβέρνηση, για δωροδοκία προς αξιωματούχους της Ινδονησίας, που αποσκοπούσε στην αποφυγή ελέγχων σε νέες γενετικά μεταλλαγμένες καλλιέργειες βαμβακιού. Η Monsanto παραδέχτηκε ακόμη ότι είχε πληρώσει πάνω από 700.000 $ για δωροδοκίες προς διάφορους αξιωματούχους της Ινδονησίας μεταξύ του 1997 και του 2002, που προέρχονταν από τις πωλήσεις των εντομοκτόνων της στην Ινδονησία, πωλήσεις για τις οποίες είχε δώσει αλλοιωμένα στοιχεία...] Γιατι αραγε θα δωροδοκουσε αξιωματους για να μην κανουν ελεγχο ;;;

6ον:-Για αυτο;[..Τον Ιούνιο του 2005, γερμανικό δικαστήριο διέταξε τη Monsanto να αποκαλύψει δημόσια έκθεση 1000 σελίδων, η οποία αφορούσε εργαστηριακές έρευνες σε αρουραίους που είχαν καταναλώσει μεταλλαγμένο καλαμπόκι της εταιρείας (ΜΟΝ863 ) και επιβεβαίωνε ανησυχίες για τις επιπτώσεις του στην υγεία των τρωκτικών. Η Monsanto προσπάθησε σθεναρά να αποφύγει τη δημοσίευσή της...]

7ον:-Για αυτο;[..To Φεβρουάριο του 2012, γαλλικό δικαστήριο καταδίκασε τη Monsanto για τη δηλητηρίαση αγρότη το 2004, που προκλήθηκε από τη χρήση του ζιζανιοκτόνου Lasso (εμπορική ονομασία της Monsanto για την ουσία Alachlor ). Ο αγρότης παρουσίασε μόνιμες νευρολογικές βλάβες μετά τη χρήση του σκευάσματος, αν και η παραγωγός εταιρεία δεν προειδοποίησε ποτέ για τέτοιες ανεπιθύμητες ενέργειες. Πρόκειται για την πρώτη καταδικαστική απόφαση εις βάρος κατασκευαστή φυτοφαρμάκων, ενώ από το 2007 το Lasso έχει απαγορευθεί σε ολόκληρη την ΕΕ. Το ζιζανιοκτόνο εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ευρέως στις ΗΠΑ...]

8ον:-Για αυτο;[..Η Monsanto έχει καταδικαστεί πολλές φορές και σε διαφορετικές χώρες (Μ. Βρετανία, Γαλλία, Βραζιλία) για ψευδή διαφήμιση, δημοσιοποίηση ψευδών και μη τεκμηριωμένων επιστημονικών ισχυρισμών και παραπληροφόρηση της κοινής γνώμης. Μία από τις περιπτώσεις αφορούσε το γλυφοσικό οξύ του Roundup, που παρουσιαζόταν ως βιοδιασπώμενο και τόσο ασφαλές όσο το μαγειρικό αλάτι.
Συχνές είναι ακόμη οι καταγγελίες αναφορικά με την αξιοπιστία των ερευνών που επιβεβαιώνουν πως η χρήση των μεταλλαγμένων είναι απόλυτα ασφαλής. Στο παρελθόν έχουν σημειωθεί συγεκριμένα περιστατικά, στα οποία έχει εξακριβωθεί η μίσθωση, εκ μέρους της Monsanto, επιστημόνων για την αλλοίωση αποτελεσμάτων ερευνών ...]

9ον:-Για αυτο;[...«Η εταιρεία κατέχει ένα ακόμη ρεκόρ: των περισσότερων δικαστικών αγωγών και μηνύσεων που έχουν ασκηθεί ποτέ σε βιομηχανία. Για αιτίες που αφορούν απόκρυψη και αλλοίωση στοιχείων για τα προϊόντα της, ψευδείς πληροφορίες, για μόλυνση ολόκληρων περιοχών ακόμη και πόλεων, όπως και για δωροδοκίες σε κυβερνητικούς αξιωματούχους για να παραβλέψουν τους νόμους και τους κανονισμούς...]
η ακομα κανεις τον κινεζο,εσυ και οι ομοιοι σου; :003:
Αποπροσανατολιζε οσο θες....απλα παπάρια γιοκ να πεις οτι απλα υποστηριζω πολυεθνικη/δολοφονο..επειδη δεν γουσταρω νηματοθετη και ειμαι ενα προβαρακι κομματικο. :003:
Επιχειρηματα επανω στα σποιλερ υπαρχουν;Ενα προς ενα λεμε..στα εχω βαλει και με αριθους να σε διευκολινω βρε σκατουλα.... :003:Η θα μου πεις οτι αυτα τα κανει η μοσαντο επειδη την κατηγορουνε την ερμη για την γλυφοσατη;Ειπαμε.Η γλυφοσατη ειναι ο τελευταιος τροχος....ειπαμε και γιατι δεν κατατασετε στα 100/100 καρκινογονα,βλεπε ακριβως αυτο..τις μεθοδους της,τρομοκρατιση επιστημονων και μηνυσεις....λαδωματα κρατικων υπαλληλων(κατα τα αλλα μονο στην ελλαδα τα καταγγελουμε αυτα),ειπαμε αλλιωσεις ερευνων,ειπαμε μηνυσεις σε αγροτες επειδη σπορακι πεταχτηκε απο το απεναντι κτημα και μαγαρισε το κτημα του ερμου,και τον μηνυσε η μοσαντο οτι χρησιμοποιει τα γαμιμενα σπορια της,ειπαμε ποσα κρατη την εχουν μηνυσει....,ειπαμε της θειας μου ανττερα...εσυ εκει.
Ειπαμε....οταν οι μεθοδοι αυτης της πολυεθνικης ειναι αυτες......εσυ ελα βηξε μου.Δεν ειναι το πρωτο ατοπημα να καλει κινημα να δωσει μεηλ αυτων που ψηφισαν...ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ....εναντια στην μοσαντο.Ειναι ολη αυτη η πρακτικη η τρομοκρατικη αιωνες τωρα που χρησιμοποιει......λαδωματα,παραποιησεις,μηνυσεις κλπ....Αυτο ηταν το τελευταιο,και ειναι ενδεικτικο.Σου λεει..κατσε να τρομοκρατισω τον κοσμο να μην συμετεχει στα ψηφισματα.
Επιχειρηματα πανω στα συγκεκριμενα θεματα ,αυτα στα σποιλερ;;;;;;;;;ΓΙΟΚ.Μονο χαρακτηρισμοι και τρολαρισμα! :smt023
Το ξεβρακωμα σας ειναι οφθαλμοφανεστατο.
Αυτα δεν τα λεω εγω.Μπορεις να τα δεις σε ποσες πηγες.Και σε ντοκιμαντερ.

Φιλαραμ,εχεις τα παπαρια να πεις οτι ναι....εγω γουσταρω να εχει το μονωπολιο μια πολυεθνικη;Εγω γουσταρω να λαδωνει κρατικους υπαλληλους;Εγω γουσταρω να αλλιωνει εκθεσεις για την γλυφοσατη;Εγω γουσταρω να πατενταρει την μανα μου....και οταν φιλησω την μανα μου να μου βαζει να πλερωσω;Εγω γουσταρω να παραπληροφορει για τα προιοντα της;Εγω γουσταρω να μηνυει οποιον επιστημονα τολμα να βγαλει μια ερευνα που να δειχνει οτι η γλυφοσατη κανει κακο;Εγω γουσταρω να μηνυει ψηφισματα πολιτων και να απειλει με ανοιγμα μεηλ,με σκοπο την τρομοκρατιση και ακριβως για να μην ψηφιζουν....επειδη ο φασισμος μου γαμαει και δερνει;και τα πλοκαμια μου;Εγω γουσταρω να μηνυει τον αγροτη που επεσε σπορι απο το διπλα κτημα..και στα αρχιδια μου για τον αγροτη;
Αυτα τα παπαρια τα εχεις;ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ.Διοτι ποτέ δεν απαντησες στο σποιλερ που σου εβαλα.Ενα προς ενα.Να τα σχολιασεις.
Απλα παπαρολογεις καιε συ και τα υπολοιπα προβατα.
Ελα καληνυχτες...γλυκο μου .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 10 Σεπ 2018, 00:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Perp
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 08 Σεπ 2018, 14:51
Phorum.gr user: Perp

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Perp » 10 Σεπ 2018, 00:22

foscilis έγραψε:
09 Σεπ 2018, 23:55
Μετανάστρια έγραψε:
09 Σεπ 2018, 23:29
Εγώ ούτε χημικός είμαι, ούτε γιατρός αλλά η καθε εταιρία έχει την ιστορία της και η Monsanto τη δική της.
Σιγά το τέρας του Λοχ Νες. Είναι απλά εταιρεία που παίζει το ρόλο του κακού σε ένα συγκεκριμένο είδος infotainment με συγκεκριμένο κοινό όπως η Coca Cola σε ένα άλλο. Δεν είσαι ούτε χημικός ούτε γιατρός αλλά είσαι σίγουρα καταναλωτής αυτού του infotainment.

Βασικά η εμμονή με τη Μονσάντο δείχνει και την ηλικία σου γιατί γύρω στο '90 ήταν της μόδας η φάση (κι εγώ έβλεπα Κούλογλου). Στην πραγματικότητα η Monsanto ήταν μικρότερη από το αγροχημικό κομμάτι της Bayer ή της BASF ή της Dow Agrosciences.

Η μόνη ιστορία που έχει η Μονσάντο είναι ότι στην πλάτη της έγιναν διάφοροι Κούλογλου, Πρεςπροζεκτάδες, Rage against the machine και λοιποί έμποροι επανάστας.
Κάτσε ρε, δλδ δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος στην επιρροή που ασκεί στην επιστημονική κοινότητα μία μεγάλη εταιρία με οικονομικά συμφέροντα;

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 10 Σεπ 2018, 00:25

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
09 Σεπ 2018, 23:34
Μετανάστρια έγραψε:
09 Σεπ 2018, 23:29
Εγώ ούτε χημικός είμαι, ούτε γιατρός αλλά η καθε εταιρία έχει την ιστορία της και η Monsanto τη δική της. Οπότε διαβεβαιώσεις από την ίδια και έρευνες που χρηματοδοτεί έχουν την ίδια αξιοπιστία με αντίστοιχες διαβεβαιώσεις της Philip Morris ότι τα προϊόντα της δεν είναι καθόλου περισσότερο καρκονογόνα από τις παραψημένες μπριτζόλες και ότι στο κάτω κάτω της γραφής δεν παθαίνουν όλοι οι καπνιστές καρκίνο άρα αυτοί που παθαίνουν μάλλον δεν έπαιρναν τις σωστές προφυλάξεις.

Ή διαβεβαιώσεις της Βολκσβάγκεν ως προς τα επίπεδα ρύπων που εκπέμπουν τα σούπερ φιλικά για το περιβάλλον και τα πνευμόνια μας αυτοκίνητά της.
SpoilerShow
Ας δουμε τωρα ενα διαδεδομενο πακετο της Philip Morris
Εικόνα
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 10 Σεπ 2018, 00:32

Το σχολιο αφορουσε το παρον
με αντίστοιχες διαβεβαιώσεις της Philip Morris ότι τα προϊόντα της δεν είναι καθόλου περισσότερο καρκονογόνα από τις παραψημένες μπριτζόλες
Δηλαδη ενα φαντασιακο παρον
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

User_601

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 10 Σεπ 2018, 00:38

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
10 Σεπ 2018, 00:32
Το σχολιο αφορουσε το παρον
με αντίστοιχες διαβεβαιώσεις της Philip Morris ότι τα προϊόντα της δεν είναι καθόλου περισσότερο καρκονογόνα από τις παραψημένες μπριτζόλες
Δηλαδη ενα φαντασιακο παρον
Το νημα αφορα την μοσαντο....ακομα να το αντηληφθεις....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 10 Σεπ 2018, 00:40

Πες στο σε αυτον που ανεφερε την Phillip Morris γιατι το λες σε μενα;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

User_601

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 10 Σεπ 2018, 00:42

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
10 Σεπ 2018, 00:40
Πες στο σε αυτον που ανεφερε την Phillip Morris γιατι το λες σε μενα;
Ακομα δεν καταλαβες γιατι στο ειπε; :003:

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 10 Σεπ 2018, 00:42

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
10 Σεπ 2018, 00:32
Το σχολιο αφορουσε το παρον
με αντίστοιχες διαβεβαιώσεις της Philip Morris ότι τα προϊόντα της δεν είναι καθόλου περισσότερο καρκονογόνα από τις παραψημένες μπριτζόλες
Δηλαδη ενα φαντασιακο παρον
Δύο τινά:

1) Έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένου.

2) Έλεος, μην αρχίσεις τώρα και την υπεράσπιση της Philip Morris.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 10 Σεπ 2018, 00:43

Ενεστωτας δεν ειναι;
Μια χαρα καταλαβα λοιπον
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 10 Σεπ 2018, 00:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

User_601

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 10 Σεπ 2018, 00:44

Μετανάστρια έγραψε:
10 Σεπ 2018, 00:42
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
10 Σεπ 2018, 00:32
Το σχολιο αφορουσε το παρον
με αντίστοιχες διαβεβαιώσεις της Philip Morris ότι τα προϊόντα της δεν είναι καθόλου περισσότερο καρκονογόνα από τις παραψημένες μπριτζόλες
Δηλαδη ενα φαντασιακο παρον
Δύο τινά:

1) Έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένου.

2) Έλεος, μην αρχίσεις τώρα και την υπεράσπιση της Philip Morris.
Ελα βρε..απλα δεν καταλαβε γιατι το ειπες.Ενδεικτικο. :003:


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Monsanto απειλεί όσους την καταγγέλλουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Σεπ 2018, 00:55

Κατά την γνώμη μου υπάρχουν 3-4 ξεχωριστά ζητήματα και κακώς τα μπλέκουμε

1. Αν τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας είναι καρκινογόνα
2. Αν όντως είναι τι πρέπει να γίνει με αυτά καθώς πιθανή παύση της χρήσης τους μπορεί να επιφέρει μεγαλύτερη ζημιά από όφελος.
3. Αν όντως η εταιρεία χρησιμοποιεί την δεσπόζουσα θέση της και το μέγεθός της για να επιβάλει πρακτικές στα όρια ή και πέρα του νόμου
4. Αν η αντίδραση κάποιων γίνεται με αντιεπιστημονικό τρόπο

Δηλαδή το γεγονός ότι μπορεί κάποιοι με αναξιόπιστες μεθόδους να κατηγορούν την εταιρεία για το χ ή ψ δεν σημαίνει ότι οι πρακτικές της πρέπει να υποστηρίζονται και να επιβραβεύονται αν αυτές είναι παράνομες ή ανήθικες ή επιβλαβείς για το γενικό συμφέρον. Επίσης ακόμα και αν τα προϊόντα της δεν είναι καρκινογόνα τόσο ή περισσότερο από άλλα που χρησιμοποιούνται ευρέως δεν σημαίνει επίσης ότι είναι τελείως ακίνδυνα και δεν πρέπει να δίνονται συγκεκριμένες οδηγίες για την ασφαλή χρήση τους. Τι με νοιάζει αν ο καφές θεωρείται περισσότερο τοξικός; Αυτό που με νοιάζει αν είμαι πχ αγρότης είναι να μου δοθούν οι απαραίτητες οδηγίες ώστε να μην αρρωστήσω ραντίζοντας καθώς θα έρθω σε επαφή με πολλά κιλά ζιζανιοκτόνου σε μικρό χρονικό διάστημα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών