Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Απρ 2022, 15:01

Διάβαζα κριτικές στο google για ένα μεγάλο κατάστημα
σε μια αρνητική κριτική που έχει γίνει επώνυμα, γινόταν αναφορά σε συγκεκριμένα παράπονα που είχε από την εξυπηρέτηση. όλα καλά ως εδώ. έγινε όμως αναφορά και στη θέση που εργαζόταν ο εργαζόμενος που τον/την εξυπηρέτησε καθώς και στην ημερομηνία και την ακριβή ώρα που έγινε. δεν έγινε κάτι χοντρό (πχ τσακωμός) σύμφωνα με τα γραφόμενα, απλά δεν έμεινε ευχαριστημένος ο πελάτης που έγραψε την κριτική. και αναρωτιέμαι, αν το θεωρείτε αυτό ρουφιανιά. πχ εγώ ποτέ δεν θα έγραφα έτσι δημοσίως μια κριτική φωτογραφίζοντας έναν εργαζόμενο επειδή θεώρησα ότι δεν με εξυπηρέτησε επαρκώς. ποια η γνώμη σας;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Απρ 2022, 15:05

Απλά δεν ξαναπάς, αν τον κρατάει ο άλλος στη δουλειά, πρόβλημα του.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Απρ 2022, 15:07

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:05
Απλά δεν ξαναπάς, αν τον κρατάει ο άλλος στη δουλειά, πρόβλημα του.
έτσι σκέφτομαι κι εγώ
έστω, γράψε μια αρνητική κριτική για την εμπειρία σου
αλλά να κάτσεις και να αναφέρεις τη μέρα, την ώρα και τη θέση; το βρίσκω πολύ κακόψυχο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1570
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 20 Απρ 2022, 15:12

Εξαρτάται και το αν κάνει την καταγγελία γυναίκα ή όχι. Συνήθως οι γυναίκες ως υπερβολικά εγωκεντρικά όντα, όποιος δεν ακολουθήσει τις απαιτήσεις τους, που συνήθως είναι μη λογικές, χαρακτηρίζουν την κατάσταση ως κακή ποιότητα υπηρεσιών και θέλουν να τιμωρηθεί ο/η υπαίτιος. Μπορεί να συμβεί και με άντρα πελάτη αλλά συνήθως οι άντρες δεν είναι παράλογα εγωκεντρικοί.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Απρ 2022, 15:14

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:07
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:05
Απλά δεν ξαναπάς, αν τον κρατάει ο άλλος στη δουλειά, πρόβλημα του.
έτσι σκέφτομαι κι εγώ
έστω, γράψε μια αρνητική κριτική για την εμπειρία σου
αλλά να κάτσεις και να αναφέρεις τη μέρα, την ώρα και τη θέση; το βρίσκω πολύ κακόψυχο
Υπάρχουν κάποιοι που κάνουν μανούρες και κάνουν παρατηρήσεις και τα λοιπά. Εγώ απλά δεν ξαναπάω αν δεν μου αρέσει. Μόνο να εκνευριστω αν περιμένω κάπου με τις ώρες, αν κι εκεί συνήθως φταίνε τα αφεντικά που έχουν λίγους υπαλλήλους να τρέχουν πανικόβλητοι.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 20 Απρ 2022, 15:26

Εξαρτάται τι έκανε. Αν έφτυσε στη σούπα σου, καλύτερα να τον αναφέρεις. Αν απλώς δε σου χαμογέλασε, μπορείς να αφήσεις να τον κρίνει μόνος του ο εργοδότης.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Απρ 2022, 15:32

Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου σωστό, για τον εξής απλό λόγο: Μπορεί να μην υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα με την εξυπηρέτηση, αλλά να είχε κάποιο προηγούμενο με τον εργαζόμενο σε προσωπικό επίπεδο. Δηλαδή να τον ΓΝΩΡΙΖΕΙ από πριν και να έχει μαλώσει μαζί του για άσχετο λόγο. Αν για παράδειγμα εγώ έχω σκυλοβριστεί με ένα γείτονά μου και ο γείτονας γνωρίζει πού δουλεύω, μία τέτοια "κριτική" θα ανεβάσει... για να μου τη φέρει. Κανονικά θα έπρεπε να διαγραφεί η κριτική από τη σελίδα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 20 Απρ 2022, 15:33

To feedback από τους πελάτες δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Βοηθάει τους επιχειρηματίες να βελτιώνουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες τους.

Ναι, υπάρχουν παράξενοι πελάτες! Και ναι, δεν έχει πάντα δίκιο!! Η διαχείριση των παραπόνων είναι στην ευχέρεια και στην ηθική του εργοδότη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Απρ 2022, 15:35

Bipsco έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:33
To feedback από τους πελάτες δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Βοηθάει τους επιχειρηματίες να βελτιώνουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες τους.

Ναι, υπάρχουν παράξενοι πελάτες! Και ναι, δεν έχει πάντα δίκιο!! Η διαχείριση των παραπόνων είναι στην ευχέρεια και στην ηθική του εργοδότη.
παράπονα να γίνουν, κανείς δεν είπε το αντίθετο
το να φωτογραφίσεις συγκεκριμένο εργαζόμενο όμως είναι ηθικά ορθό;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Απρ 2022, 15:36

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:01
Διάβαζα κριτικές στο google για ένα μεγάλο κατάστημα
σε μια αρνητική κριτική που έχει γίνει επώνυμα, γινόταν αναφορά σε συγκεκριμένα παράπονα που είχε από την εξυπηρέτηση. όλα καλά ως εδώ. έγινε όμως αναφορά και στη θέση που εργαζόταν ο εργαζόμενος που τον/την εξυπηρέτησε καθώς και στην ημερομηνία και την ακριβή ώρα που έγινε. δεν έγινε κάτι χοντρό (πχ τσακωμός) σύμφωνα με τα γραφόμενα, απλά δεν έμεινε ευχαριστημένος ο πελάτης που έγραψε την κριτική. και αναρωτιέμαι, αν το θεωρείτε αυτό ρουφιανιά. πχ εγώ ποτέ δεν θα έγραφα έτσι δημοσίως μια κριτική φωτογραφίζοντας έναν εργαζόμενο επειδή θεώρησα ότι δεν με εξυπηρέτησε επαρκώς. ποια η γνώμη σας;
Συνήθως οι τύποι που καταγγέλουν εργαζόμενους έχουν χοντρά απωθημένα από τη δική τους εργασία -και όχι μόνον- και προσπαθούν να το παίξουν "αφεντικά" μέσω Λαμίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Απρ 2022, 15:39

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι -ακόμη μια φορά- ότι ακόμη και σε αυτό το παράδειγμα φαίνεται πως ο ελ έχει μαύρα μεσάνυχτα από ελεύθερη αγορά.

Ακόμη και οι κάρεν, οι υστερικές, το πρώτο πράγμα που λένε είναι "θέλω να μιλήσω με τον μάνατζερ". Και βγαίνει εδώ η δικιά μας και δεν τα βάζει με τον μάνατζερ (που κατά μία έννοια εκπροσωπεί το προσωπικό), ούτε και με το σέρβις γενικά.

ΔΙΝΕΙ ΣΤΕΓΝΑ ΤΟΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟ.

Αει σιχτίρ! Κωλολαέ :smt013
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Απρ 2022, 15:44

AlienWay έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:39
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι -ακόμη μια φορά- ότι ακόμη και σε αυτό το παράδειγμα φαίνεται πως ο ελ έχει μαύρα μεσάνυχτα από ελεύθερη αγορά.

Ακόμη και οι κάρεν, οι υστερικές, το πρώτο πράγμα που λένε είναι "θέλω να μιλήσω με τον μάνατζερ". Και βγαίνει εδώ η δικιά μας και δεν τα βάζει με τον μάνατζερ (που κατά μία έννοια εκπροσωπεί το προσωπικό), ούτε και με το σέρβις γενικά.

ΔΙΝΕΙ ΣΤΕΓΝΑ ΤΟΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟ.
Ακριβώς. Το να καταγγέλεις ή να πουλάς τσαμπουκά και "ξες ποιος είμαι γω ρε" στον τελευταίο τροχό της αμάξης, είναι απλώς γελοίο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 20 Απρ 2022, 15:51

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:35
Bipsco έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:33
To feedback από τους πελάτες δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Βοηθάει τους επιχειρηματίες να βελτιώνουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες τους.

Ναι, υπάρχουν παράξενοι πελάτες! Και ναι, δεν έχει πάντα δίκιο!! Η διαχείριση των παραπόνων είναι στην ευχέρεια και στην ηθική του εργοδότη.
παράπονα να γίνουν, κανείς δεν είπε το αντίθετο
το να φωτογραφίσεις συγκεκριμένο εργαζόμενο όμως είναι ηθικά ορθό;
Ο συγκεκριμένος το παραεκανε!!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Απρ 2022, 16:07

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Απρ 2022, 15:01
Διάβαζα κριτικές στο google για ένα μεγάλο κατάστημα
σε μια αρνητική κριτική που έχει γίνει επώνυμα, γινόταν αναφορά σε συγκεκριμένα παράπονα που είχε από την εξυπηρέτηση. όλα καλά ως εδώ. έγινε όμως αναφορά και στη θέση που εργαζόταν ο εργαζόμενος που τον/την εξυπηρέτησε καθώς και στην ημερομηνία και την ακριβή ώρα που έγινε. δεν έγινε κάτι χοντρό (πχ τσακωμός) σύμφωνα με τα γραφόμενα, απλά δεν έμεινε ευχαριστημένος ο πελάτης που έγραψε την κριτική. και αναρωτιέμαι, αν το θεωρείτε αυτό ρουφιανιά. πχ εγώ ποτέ δεν θα έγραφα έτσι δημοσίως μια κριτική φωτογραφίζοντας έναν εργαζόμενο επειδή θεώρησα ότι δεν με εξυπηρέτησε επαρκώς. ποια η γνώμη σας;

Αν θες στείλε μου έστω και με πμ την κριτική. Γράφει επώνυμα ο καραγκιόζης;
Δεν ειναι απλά ρουφιανιά, είναι συμπλέγματα. Ο συγκεκριμένος το πιθανότερο είναι πως τον γαμάνε σε σπιτι και δουλειά, νουμεράδα κάθε μέρα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θεωρείται ρουφιανιά αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Απρ 2022, 17:47

αναλογα την κριτικη, και το πραγματικο περιστατικο.

κατα κανονα, οχι. δεν τα βαζεις με το σερβιτορο. κι αν πραγματι κανει καμμια χοντραδα, τα βαζεις μαζι του εκεινη τη στιγμη, οχι με κριτικη στο γκουγκλ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών