Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15313
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 18 Δεκ 2022, 13:43

Puma έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:37
aLiCat έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:34
Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:31


Στις γυναίκες αναφέρονται, όπως και το νήμα εξάλλου :D
Έλα μωρέ, δεν πιστεύω οτι είναι όλοι μισογύνηδες! :P

Άσε τι λέει ο τίτλος του νήματος. :) Υπάρχει κάποια φορά που η συζήτηση εδωμέσα δεν ξεφεύγει και παραμένει αυστηρά στο τόπικ; :102:
Εδώ κοντέψαμε να πλακωθούμε διαδικτυακά για ένα πρόβλημα μαθηματικών :D
:smt126 Έλεος βρε :003: : λίγο θέλει ακόμα να το μεταφέρουν κι εδώ.

:sal7: ( Μιλάμε για τεράστιο κόλλημα :P )
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Δεκ 2022, 13:52

aLiCat έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:15
Μου ήρθε να ρωτήσω και κάτι, σχετικό-άσχετο: τι γνώμη έχετε για τους οδηγούς που βρίζουν;

Αντιμετωπίζεται το ίδιο ένας άνδρας που βρίζει σαν μαουνιέρης, με μια γυναίκα που βρίζει ανάλογα;

Και για κείνους που βρίζουν άδικα; -τις προάλλες ένας (ακόμη) παραβίασε ολοκάθαρα το φανάρι (ούτε καν "βαθύ πορτοκαλί" που λένε) παραλίγο να με πατήσει και όταν του φώναξα "που πας;" σταμάτησε τη μηχανή και με "στόλισε" κανονικότατα (να είμαι κι ευγνώμων που δεν χειροδίκησε κιόλας).
Τι να πούμε, μαλακας απ τους πολλούς που κυκλοφορούν. Μην ασχολείσαι, κακώς του την είπες. Εγώ τους αφήνω να φύγουν όσο πιο μακριά γίνεται. Έτσι κ αλλιώς κάπου παρακάτω θα βρουν ένα αντίστοιχης νοημοσύνης ζωντοβολο να σκοτωθούν. Εμένα η δουλειά μου είναι να γυρίσω σπίτι ασφαλής

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15313
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 18 Δεκ 2022, 14:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:52
aLiCat έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:15
Μου ήρθε να ρωτήσω και κάτι, σχετικό-άσχετο: τι γνώμη έχετε για τους οδηγούς που βρίζουν;

Αντιμετωπίζεται το ίδιο ένας άνδρας που βρίζει σαν μαουνιέρης, με μια γυναίκα που βρίζει ανάλογα;

Και για κείνους που βρίζουν άδικα; -τις προάλλες ένας (ακόμη) παραβίασε ολοκάθαρα το φανάρι (ούτε καν "βαθύ πορτοκαλί" που λένε) παραλίγο να με πατήσει και όταν του φώναξα "που πας;" σταμάτησε τη μηχανή και με "στόλισε" κανονικότατα (να είμαι κι ευγνώμων που δεν χειροδίκησε κιόλας).
Τι να πούμε, μαλακας απ τους πολλούς που κυκλοφορούν. Μην ασχολείσαι, κακώς του την είπες. Εγώ τους αφήνω να φύγουν όσο πιο μακριά γίνεται. Έτσι κ αλλιώς κάπου παρακάτω θα βρουν ένα αντίστοιχης νοημοσύνης ζωντοβολο να σκοτωθούν. Εμένα η δουλειά μου είναι να γυρίσω σπίτι ασφαλής
Δίκιο έχεις, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις χάνω την ψυχραιμία μου κι εγώ. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Δεκ 2022, 22:43

Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:33
Φυσικά και έχει πρόβλημα. Σε ρώτησα αν εμπιστεύεσαι τον οδηγό που οδηγεί επικίνδυνα ή τον οδηγό που αργεί να παρκάρει και μου απάντησες κανέναν από τους δύο γιατί ο οδηγός που αργεί να παρκάρει είναι επικίνδυνος σε ένα ατύχημα πως θα αντιδράσει. Δηλαδή σε ρωτάω πόσα μήλα έφαγες σήμερα και μου απαντάς 3 πορτοκάλια.
Ο οδηγός που αργεί να παρκάρει οδηγεί εξίσου επικίνδυνα. Επικίνδυνη οδήγηση δεν είναι μόνο η γρήγορη οδήγηση και οι σφήνες, είναι και η αδυναμία επαρκούς ελέγχου του οχήματος, εγρήγορσης και ετοιμότητας στον δρόμο. Αν χρειαστεί να πατήσει φρένο και ψάχνει εκείνην την στιγμή ποιο πετάλ πρέπει να πατήσει, είναι λιγότερο επικίδυνος οδηγός από έναν που πάει με 260;

Ας το πω ξανά: ο οδηγός που αργεί και δυσκολεύεται να παρκάρει σημαίνει ότι δεν ξέρει πώς να χειριστεί επαρκώς το όχημά του. Οποιοσδήποτε δεν ξέρει πώς να χειριστεί επαρκώς ένα κινούμενο, συμπαγές, μεταλλικό αντικείμενο που ζυγίζει 1 τόνο είναι αυτομάτως επικίνδυνος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Δεκ 2022, 23:20

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2022, 22:43
Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:33
Φυσικά και έχει πρόβλημα. Σε ρώτησα αν εμπιστεύεσαι τον οδηγό που οδηγεί επικίνδυνα ή τον οδηγό που αργεί να παρκάρει και μου απάντησες κανέναν από τους δύο γιατί ο οδηγός που αργεί να παρκάρει είναι επικίνδυνος σε ένα ατύχημα πως θα αντιδράσει. Δηλαδή σε ρωτάω πόσα μήλα έφαγες σήμερα και μου απαντάς 3 πορτοκάλια.

Ο οδηγός που αργεί να παρκάρει οδηγεί εξίσου επικίνδυνα
. Επικίνδυνη οδήγηση δεν είναι μόνο η γρήγορη οδήγηση και οι σφήνες, είναι και η αδυναμία επαρκούς ελέγχου του οχήματος, εγρήγορσης και ετοιμότητας στον δρόμο. Αν χρειαστεί να πατήσει φρένο και ψάχνει εκείνην την στιγμή ποιο πετάλ πρέπει να πατήσει, είναι λιγότερο επικίδυνος οδηγός από έναν που πάει με 260;

Ας το πω ξανά: ο οδηγός που αργεί και δυσκολεύεται να παρκάρει σημαίνει ότι δεν ξέρει πώς να χειριστεί επαρκώς το όχημά του. Οποιοσδήποτε δεν ξέρει πώς να χειριστεί επαρκώς ένα κινούμενο, συμπαγές, μεταλλικό αντικείμενο που ζυγίζει 1 τόνο είναι αυτομάτως επικίνδυνος.
Ο οδηγός που αργεί να παρκάρει οδηγεί εξίσου επικίνδυνα.Άρα χελη μου τα θανατηφόρα ατυχήματα προκαλούνται από αυτούς που οδηγούν επικίνδυνα και απερίσκεπτα και εξίσου απο ανθρώπους που αργούν να παρκάρουν. Ε;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Δεκ 2022, 23:25

Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 23:20
Άρα χελη μου τα θανατηφόρα ατυχήματα προκαλούνται από αυτούς που οδηγούν επικίνδυνα και απερίσκεπτα και εξίσου απο ανθρώπους που αργούν να παρκάρουν. Ε;
Ανά άτομο, ανά χιλιόμετρο; Ναι. Δεν με ενδιαφέρει αν συνολικά οι άντρες έχουν περισσότερα ατυχήματα γιατί οδηγούν περισσότερα χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Η πιθανότητα εγώ σαν επιβάτης να πάθω κάτι στην ίδια διαδρομή είναι ίδια και με τους δυο. Αυτό με ρώτησες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Δεκ 2022, 23:34

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2022, 23:25
Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 23:20
Άρα χελη μου τα θανατηφόρα ατυχήματα προκαλούνται από αυτούς που οδηγούν επικίνδυνα και απερίσκεπτα και εξίσου απο ανθρώπους που αργούν να παρκάρουν. Ε;
Ανά άτομο, ανά χιλιόμετρο; Ναι. Δεν με ενδιαφέρει αν συνολικά οι άντρες έχουν περισσότερα ατυχήματα γιατί οδηγούν περισσότερα χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Η πιθανότητα εγώ σαν επιβάτης να πάθω κάτι στην ίδια διαδρομή είναι ίδια και με τους δυο. Αυτό με ρώτησες.
Όχι, όχι.Σε ρώτησα πολύ συγκεκριμένα. Αν νιώθεις πιο ασφαλής να μπεις στο αυτοκίνητο κάποιου που οδηγεί ριψοκίνδυνη ή στο αυτοκίνητο κάποιου που αργεί να παρκάρει. Ότι αυτός που αργεί να παρκάρει δεν θα μπορεί να αντιδράσει σε ένα ενδεχόμενο ατύχημα, δεν μπορεί να χειριστεί το αυτοκίνητο του,είναι εξίσου επικίνδυνος οδηγός είναι δικές σου προσθήκες για να δικαιολογήσεις την εξίσωση των δύο περιπτώσεων ως κακούς οδηγούς.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Δεκ 2022, 23:36

Και σ' αυτό σου απάντησα. Η πιθανότητα να τραυματιστώ ή να πεθάνω είναι ίδια ανάμεσα σ' αυτά τα δυο. Εσύ προσπαθείς να πείσεις ότι είναι μεγαλύτερη στην μία περίπτωση, με αναγωγή που δεν καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Δεκ 2022, 00:07

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2022, 23:36
Και σ' αυτό σου απάντησα. Η πιθανότητα να τραυματιστώ ή να πεθάνω είναι ίδια ανάμεσα σ' αυτά τα δυο. Εσύ προσπαθείς να πείσεις ότι είναι μεγαλύτερη στην μία περίπτωση, με αναγωγή που δεν καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί.
Εσύ κάνεις αναγωγή όχι εγώ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32633
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Δεκ 2022, 10:49

Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 10:27


Ακριβώς. Κακός οδηγός δεν είναι αυτός που θα του πάρει ώρα να παρκάρει ή χάνει τους δρόμους λόγω κακού προσανατολισμού. Κακός οδηγός είναι αυτός που έχει κακή οδηγική συμπεριφορά όπως το να οδηγεί ριψοκίνδυνα λόγω υπερβολικής εμπιστοσύνης στις οδηγικές του ικανότητες. Και όλοι ξέρουμε ποιοι οδηγούν περισσότερο ριψοκίνδυνα και ποιοι προκαλούν περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα. Δηλαδή ο τίτλος του νήματος είναι εντελώς λάθος.
κακος οδηγος ειναι αυτος που δεν ξερει να οδηγει καλα. καλος οδηγος αυτος που ξερει.

οι οδηγοι στα rally τρακαρουν αρκετα συχνα. δε σημαινει οτι η θειαμ που δεν εχει τρακαρει ποτε ειναι καλυτερη οδηγος.

αυτο που θες να πεις ειναι μαλλον "ασφαλης οδηγος"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Δεκ 2022, 11:06

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2022, 22:43
(...) ο οδηγός που αργεί και δυσκολεύεται να παρκάρει σημαίνει ότι δεν ξέρει πώς να χειριστεί επαρκώς το όχημά του. Οποιοσδήποτε δεν ξέρει πώς να χειριστεί επαρκώς ένα κινούμενο, συμπαγές, μεταλλικό αντικείμενο που ζυγίζει 1 τόνο είναι αυτομάτως επικίνδυνος.
Μπορείς να μου βρεις το άρθρο του ΚΟΚ κατά το οποίο κάποιος θεωρείται επικίνδυνος για αργό παρκάρισμα και μία περίπτωση που κάποιος έλαβε κλήση ή καταδίκη για αργό παρκάρισμα;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32633
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Δεκ 2022, 11:06

Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:18


Δηλαδή οι περισσότεροι θανάτοι στα ατυχηματα είναι γιατί μια γυναίκα δεν προλαβαίνει ή δεν ξέρει πως να αντιδράσει και όχι γιατί ένας άνδρας οδηγούσε επικίνδυνα. Οκ.
οι περισσοτεροι θανατοι στην f1 ειναι αντρες οδηγοι. αρα οι γυναικες οδηγουν καλυτερα f1. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Δεκ 2022, 11:07

Ασέβαστος έγραψε:
19 Δεκ 2022, 10:49
Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 10:27


Ακριβώς. Κακός οδηγός δεν είναι αυτός που θα του πάρει ώρα να παρκάρει ή χάνει τους δρόμους λόγω κακού προσανατολισμού. Κακός οδηγός είναι αυτός που έχει κακή οδηγική συμπεριφορά όπως το να οδηγεί ριψοκίνδυνα λόγω υπερβολικής εμπιστοσύνης στις οδηγικές του ικανότητες. Και όλοι ξέρουμε ποιοι οδηγούν περισσότερο ριψοκίνδυνα και ποιοι προκαλούν περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα. Δηλαδή ο τίτλος του νήματος είναι εντελώς λάθος.
κακος οδηγος ειναι αυτος που δεν ξερει να οδηγει καλα. καλος οδηγος αυτος που ξερει.

οι οδηγοι στα rally τρακαρουν αρκετα συχνα. δε σημαινει οτι η θειαμ που δεν εχει τρακαρει ποτε ειναι καλυτερη οδηγος.

αυτο που θες να πεις ειναι μαλλον "ασφαλης οδηγος"
Ασφαλής οδηγός = καλός οδηγός.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Υπάρχει καλός οδηγός ΙΧ και καλός οδηγός αγωνιστικών αυτοκινήτων. Παρότι ο μηχανισμός είναι παρόμοιος, τα δύο τους είναι εν πολλοίς άσχετα μεταξύ τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 19 Δεκ 2022, 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32633
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Δεκ 2022, 11:07

aLiCat έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:34
Υπάρχει κάποια φορά που η συζήτηση εδωμέσα δεν ξεφεύγει και παραμένει αυστηρά στο τόπικ; :102:
οχι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναίκες στο τιμόνι-αυτή η μάστιγα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Δεκ 2022, 11:10

Ασέβαστος έγραψε:
19 Δεκ 2022, 11:06
Naida έγραψε:
18 Δεκ 2022, 13:18

Δηλαδή οι περισσότεροι θανάτοι στα ατυχηματα είναι γιατί μια γυναίκα δεν προλαβαίνει ή δεν ξέρει πως να αντιδράσει και όχι γιατί ένας άνδρας οδηγούσε επικίνδυνα. Οκ.
οι περισσοτεροι θανατοι στην f1 ειναι αντρες οδηγοι. αρα οι γυναικες οδηγουν καλυτερα f1. :102:
Κατάλαβες τι σου έγραψε πριν απαντήσεις με αυτό το ευφυολόγημα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών