Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 05 Μάιος 2022, 00:03

Naida έγραψε:
04 Μάιος 2022, 22:51
paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:42
EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:33


Πόσα χρόνια οδηγεις, σε πόσα ατυχήματα έχεις εμπλακεί, κ πόσες φορές το έχεις χτυπήσει το αμάξι?
Οδηγω απο το 12,μια φορα εμπλακηκα σε δυστηχημα οταν τυπος με προσπερασε με μεγαλη ταχυτητα επειδη ηθελε να στριψει στο χωραφι και πεταχθηκε ξαφνικα μπροστα μου , και τον κτυπησα,δεν ειχα καθολου χρονο να αντιδρασω ,για αυτο θεωρηθηκε αποκλειστικα υπευθυνος και πληρωσε ολες τις ζημιες.Δεν εχω εμπλακει σε αλλο δυστυχημα με αλλο αμαξι,αλλα κτυπησα καποιες φορες το αυτοκινητο μονος μου,το μεγαλο μου θεμα ειναι το παρκαρισμα,π.χ δεν καμω ποτε παραλληλη σταθμευση.
Και εγώ μια φορά έχω τρακάρει στη ζωή μου και ήταν με την πόρτα του πάρκινγκ. Προφανώς έφταιγε η πόρτα. Επίσης αυτό που με φοβίζει πολύ, ακόμα και σαν συνοδηγός είναι οι ανηφόρες και οι κατηφόρες με μεγάλη κλίση. Έχω την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο θα φέρει τούμπα. Καλά μη πω για πάρκινγκ σε ανηφόρα ή κατηφόρα. Απλησίαστο.
Δες και το εξής που με βρίσκει σύμφωνο.

http://acrotaxi.blogspot.com/2008/01/bl ... _7372.html

https://www.leaseplan.com/el-gr/blog/od ... se-lofous/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Μάιος 2022, 02:19

Αρχέλαος έγραψε:
05 Μάιος 2022, 00:03
Naida έγραψε:
04 Μάιος 2022, 22:51
paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:42


Οδηγω απο το 12,μια φορα εμπλακηκα σε δυστηχημα οταν τυπος με προσπερασε με μεγαλη ταχυτητα επειδη ηθελε να στριψει στο χωραφι και πεταχθηκε ξαφνικα μπροστα μου , και τον κτυπησα,δεν ειχα καθολου χρονο να αντιδρασω ,για αυτο θεωρηθηκε αποκλειστικα υπευθυνος και πληρωσε ολες τις ζημιες.Δεν εχω εμπλακει σε αλλο δυστυχημα με αλλο αμαξι,αλλα κτυπησα καποιες φορες το αυτοκινητο μονος μου,το μεγαλο μου θεμα ειναι το παρκαρισμα,π.χ δεν καμω ποτε παραλληλη σταθμευση.
Και εγώ μια φορά έχω τρακάρει στη ζωή μου και ήταν με την πόρτα του πάρκινγκ. Προφανώς έφταιγε η πόρτα. Επίσης αυτό που με φοβίζει πολύ, ακόμα και σαν συνοδηγός είναι οι ανηφόρες και οι κατηφόρες με μεγάλη κλίση. Έχω την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο θα φέρει τούμπα. Καλά μη πω για πάρκινγκ σε ανηφόρα ή κατηφόρα. Απλησίαστο.
Δες και το εξής που με βρίσκει σύμφωνο.

http://acrotaxi.blogspot.com/2008/01/bl ... _7372.html

https://www.leaseplan.com/el-gr/blog/od ... se-lofous/
Το ήξερα ότι δεν είναι αβάσιμοι οι φόβοι μου. Εγώ με το χειρόφρενο ξεκινάω. Και με το φρένο συμπλέκτη. Μου το έχουν πει αυτό και το έχω κρατήσει. Αφήνεις σιγά σιγα τον συμπλέκτη ώσπου να αρχίσει να τρέμει το αυτοκίνητο ή το φρένο αφήνεις ώσπου να τρέμει; :smt017 δεν θυμάμαι τώρα και πατας γκάζι σιγα σιγά. Καπως έτσι.
Επίσης στις κατηφόρες παω με το φρένο. Ενώ ένω δει να βγάζουν τελείως την ταχύτητα ή κατεβάζουν ταχύτητα (πάλι δεν θυμάμαι) και το αφήνει όπως πάει και πατάει ελάχιστα φρένο για να μην επιβαρύνει το αυτοκίνητο, λέει. Εγώ εκεί φοβάμαι και δεν το θεωρώ σωστό, γιατί αμα πάρει μεγάλη φόρα, πάει βγήκες μέσα στη λεωφόρο πέρασε το αστικό και σε διέλυσε. Θέλει φρένο η κατηφορα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Μάιος 2022, 08:48

Naida έγραψε:
05 Μάιος 2022, 02:19

Το ήξερα ότι δεν είναι αβάσιμοι οι φόβοι μου. Εγώ με το χειρόφρενο ξεκινάω. Και με το φρένο συμπλέκτη. Μου το έχουν πει αυτό και το έχω κρατήσει. Αφήνεις σιγά σιγα τον συμπλέκτη ώσπου να αρχίσει να τρέμει το αυτοκίνητο ή το φρένο αφήνεις ώσπου να τρέμει; :smt017 δεν θυμάμαι τώρα και πατας γκάζι σιγα σιγά. Καπως έτσι.
Επίσης στις κατηφόρες παω με το φρένο. Ενώ ένω δει να βγάζουν τελείως την ταχύτητα ή κατεβάζουν ταχύτητα (πάλι δεν θυμάμαι) και το αφήνει όπως πάει και πατάει ελάχιστα φρένο για να μην επιβαρύνει το αυτοκίνητο, λέει. Εγώ εκεί φοβάμαι και δεν το θεωρώ σωστό, γιατί αμα πάρει μεγάλη φόρα, πάει βγήκες μέσα στη λεωφόρο πέρασε το αστικό και σε διέλυσε. Θέλει φρένο η κατηφορα.
χρειαζεσαι καποιον που να εχει θεληση να σε μαθει να οδηγεις. οχι απλως 5 λεπτα σε ισιο δρομο να σταματησεις τη γκρινια. και χρειαζεται να εχει ςκαι η ιδια θεληση, οχι μονο να οδηγησεις, αλλα και να διαβασεις, να μαθεις.

ας πουμε, αυτο που λες με το φρενο συμπλεκτη, ειναι σωστο. ο λογος ειναι για να μη σου σβησει, οταν σταματησεις. ιδανικα θα πατουσες σκετο φρενο, και συμπλεκτη στα τελευταια μετρα πριν ακινητοποιηθεις, αλλα αυτο θελει χρονο να το μαθεις και να το συνηθισεις. για αρχη, αυτο που κανεις ειναι σωστο.

το αλλο με την κατηφορα, λαθος. σε αστικες μετακινησεις και κατηφορες λιγων μετρων δεν θα εχεις ποτε προβλημα, αλλα πρεπει να μαθεις, να συνηθισεις να λειτουργεις χρησιμοποιωντας τον κινητηρα για φρεναρισμα, γιατι καποια στιγμη μπορει να σε σωσει. σε παρατεταμενη κατηφορα, οπως οταν κατεβαινεις απο καποιο βουνο, και ειδικα αν εισαι φορτωμενος, συνεχομενη χρηση του φρενου ανεβαζει τη θερμοκρασια, και αν τα υγρα φτασουν σε σημειο βρασμου, κανουν μπουρμπουληθρες, και ξαφνικα δεν εχεις φρενα, μεχρι να κρυωσουν. οταν δηλαδη θα εισαι στο γκρεμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 05 Μάιος 2022, 09:51

Μου αρέσει που το νήμα ξεκίνησε για να αποδείξει ότι οι γυναίκες είναι καλύτεροι οδηγοί και κατέληξε σε μαθήματα οδήγησης για γυναίκες! :003:
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 05 Μάιος 2022, 10:21

Συνάδελφος του άντρα μου επέστρεφε από το αεροδρόμιο. Πήγαινε με 50 στο γνωστό δρομάκι από και προς το Μακεδονία. Βγαίνει ο άλλος μεθυσμένος από το καζίνο, τον στουκάρει. Λες πόσο σοβαρό μπορεί να είναι; Του χώθηκε το τιμόνι στον θώρακα. Έρχονται οι γονείς του, η μάνα του γιατρός τον συνοδεύει στο ασθενοφόρο. Ειδοποιούν στο νοσοκομείο πως καταφτάνουν με θανατηφόρο ατύχημα. Τελικά την γλύτωσε ο άνθρωπος αλλά τον σακάτεψε ο άλλος.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Μάιος 2022, 10:22

Gherschaagk έγραψε:
05 Μάιος 2022, 10:21
Συνάδελφος του άντρα μου επέστρεφε από το αεροδρόμιο. Πήγαινε με 50 στο γνωστό δρομάκι από και προς το Μακεδονία. Βγαίνει ο άλλος μεθυσμένος από το καζίνο, τον στουκάρει. Λες πόσο σοβαρό μπορεί να είναι; Του χώθηκε το τιμόνι στον θώρακα. Έρχονται οι γονείς του, η μάνα του γιατρός τον συνοδεύει στο ασθενοφόρο. Ειδοποιούν στο νοσοκομείο πως καταφτάνουν με θανατηφόρο ατύχημα. Τελικά την γλύτωσε ο άνθρωπος αλλά τον σακάτεψε ο άλλος.
Ζώνη φόραγε?

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 05 Μάιος 2022, 10:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Μάιος 2022, 10:22
Gherschaagk έγραψε:
05 Μάιος 2022, 10:21
Συνάδελφος του άντρα μου επέστρεφε από το αεροδρόμιο. Πήγαινε με 50 στο γνωστό δρομάκι από και προς το Μακεδονία. Βγαίνει ο άλλος μεθυσμένος από το καζίνο, τον στουκάρει. Λες πόσο σοβαρό μπορεί να είναι; Του χώθηκε το τιμόνι στον θώρακα. Έρχονται οι γονείς του, η μάνα του γιατρός τον συνοδεύει στο ασθενοφόρο. Ειδοποιούν στο νοσοκομείο πως καταφτάνουν με θανατηφόρο ατύχημα. Τελικά την γλύτωσε ο άνθρωπος αλλά τον σακάτεψε ο άλλος.
Ζώνη φόραγε?
Φυσικά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Μάιος 2022, 17:34

Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2022, 08:48
Naida έγραψε:
05 Μάιος 2022, 02:19

Το ήξερα ότι δεν είναι αβάσιμοι οι φόβοι μου. Εγώ με το χειρόφρενο ξεκινάω. Και με το φρένο συμπλέκτη. Μου το έχουν πει αυτό και το έχω κρατήσει. Αφήνεις σιγά σιγα τον συμπλέκτη ώσπου να αρχίσει να τρέμει το αυτοκίνητο ή το φρένο αφήνεις ώσπου να τρέμει; :smt017 δεν θυμάμαι τώρα και πατας γκάζι σιγα σιγά. Καπως έτσι.
Επίσης στις κατηφόρες παω με το φρένο. Ενώ ένω δει να βγάζουν τελείως την ταχύτητα ή κατεβάζουν ταχύτητα (πάλι δεν θυμάμαι) και το αφήνει όπως πάει και πατάει ελάχιστα φρένο για να μην επιβαρύνει το αυτοκίνητο, λέει. Εγώ εκεί φοβάμαι και δεν το θεωρώ σωστό, γιατί αμα πάρει μεγάλη φόρα, πάει βγήκες μέσα στη λεωφόρο πέρασε το αστικό και σε διέλυσε. Θέλει φρένο η κατηφορα.
χρειαζεσαι καποιον που να εχει θεληση να σε μαθει να οδηγεις. οχι απλως 5 λεπτα σε ισιο δρομο να σταματησεις τη γκρινια. και χρειαζεται να εχει ςκαι η ιδια θεληση, οχι μονο να οδηγησεις, αλλα και να διαβασεις, να μαθεις.

ας πουμε, αυτο που λες με το φρενο συμπλεκτη, ειναι σωστο. ο λογος ειναι για να μη σου σβησει, οταν σταματησεις. ιδανικα θα πατουσες σκετο φρενο, και συμπλεκτη στα τελευταια μετρα πριν ακινητοποιηθεις, αλλα αυτο θελει χρονο να το μαθεις και να το συνηθισεις. για αρχη, αυτο που κανεις ειναι σωστο.

το αλλο με την κατηφορα, λαθος. σε αστικες μετακινησεις και κατηφορες λιγων μετρων δεν θα εχεις ποτε προβλημα, αλλα πρεπει να μαθεις, να συνηθισεις να λειτουργεις χρησιμοποιωντας τον κινητηρα για φρεναρισμα, γιατι καποια στιγμη μπορει να σε σωσει. σε παρατεταμενη κατηφορα, οπως οταν κατεβαινεις απο καποιο βουνο, και ειδικα αν εισαι φορτωμενος, συνεχομενη χρηση του φρενου ανεβαζει τη θερμοκρασια, και αν τα υγρα φτασουν σε σημειο βρασμου, κανουν μπουρμπουληθρες, και ξαφνικα δεν εχεις φρενα, μεχρι να κρυωσουν. οταν δηλαδη θα εισαι στο γκρεμο.
Ξέρω να οδηγώ. 15 χρόνια δίπλωμα έχω και χωρίς λάδωμα παρακαλώ. Το φρένο στην κατηφορα θεωρώ ότι είναι σωστό καθότι ελέγχεις το αυτοκίνητο καλύτερα. Αν σου πεταχτεί κάτι μπροστά σου είναι πιο αποτελεσματικό.
Ή το πως μπαίνεις στις στροφές. Εγώ ας πούμε θα πατήσω φρένο πριν την στροφή. Άλλος δεν κόβει. Αντιθέτως δίνει γκάζι. Δεν λέω και μένα μ αρέσει αλλά ασφαλές δεν είναι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 05 Μάιος 2022, 17:40

Naida έγραψε:
05 Μάιος 2022, 17:34


Ξέρω να οδηγώ. 15 χρόνια δίπλωμα έχω και χωρίς λάδωμα παρακαλώ. Το φρένο στην κατηφορα θεωρώ ότι είναι σωστό καθότι ελέγχεις το αυτοκίνητο καλύτερα. Αν σου πεταχτεί κάτι μπροστά σου είναι πιο αποτελεσματικό.
Μόνο στις κατηφόρες πετάγονται πράγματα μπροστά σου; :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Μάιος 2022, 17:42

Όσες φορές έχω μουτζώσει στο δρόμο, τη μαλακία την είχε κάνει ή ταξιτζής άντρας ή άντρας οδηγός μηχανής μικρού κυβισμού ή γυναίκα οδηγός συμβατικού με αυτή τη σειρά και στα ανάλογα ποσοστά. Σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, συνήθως οι μαλακίες που έχω δεί είναι στην αριστερή λωρίδα από άντρες με σπορ αυτοκίνητα (ή τεσπα γκαζιάρηδες). Στα στατιστικά μου πλειοψηφούν οι άντρες, εξαιτίας της μερίδας στα μηχανάκια. Αν μιλάμε για απλό συμβατικό, υπερτερούν οι γυναίκες (πάντα στα δικά μου στατιστικά).
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Μάιος 2022, 17:43

vagabondo έγραψε:
05 Μάιος 2022, 17:40
Naida έγραψε:
05 Μάιος 2022, 17:34


Ξέρω να οδηγώ. 15 χρόνια δίπλωμα έχω και χωρίς λάδωμα παρακαλώ. Το φρένο στην κατηφορα θεωρώ ότι είναι σωστό καθότι ελέγχεις το αυτοκίνητο καλύτερα. Αν σου πεταχτεί κάτι μπροστά σου είναι πιο αποτελεσματικό.
Μόνο στις κατηφόρες πετάγονται πράγματα μπροστά σου; :lol:
Στην κατηφορα έχει μεγαλύτερη ορμή το αυτοκίνητο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Μάιος 2022, 17:46

Gherschaagk έγραψε:
05 Μάιος 2022, 10:25
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Μάιος 2022, 10:22
Gherschaagk έγραψε:
05 Μάιος 2022, 10:21
Συνάδελφος του άντρα μου επέστρεφε από το αεροδρόμιο. Πήγαινε με 50 στο γνωστό δρομάκι από και προς το Μακεδονία. Βγαίνει ο άλλος μεθυσμένος από το καζίνο, τον στουκάρει. Λες πόσο σοβαρό μπορεί να είναι; Του χώθηκε το τιμόνι στον θώρακα. Έρχονται οι γονείς του, η μάνα του γιατρός τον συνοδεύει στο ασθενοφόρο. Ειδοποιούν στο νοσοκομείο πως καταφτάνουν με θανατηφόρο ατύχημα. Τελικά την γλύτωσε ο άνθρωπος αλλά τον σακάτεψε ο άλλος.
Ζώνη φόραγε?
Φυσικά.
Με ζώνη και του χώθηκε το τιμονι στο θωράκα? Έσπασε το θώρακά του πάνω στο τιμόνι εννοείς, ή του καρφώθηκε το τιμόνι στο στέρνο λιτεραλλυ?
Αν και με ζώνες μπορουν να συμβουν τέτοια ατυχήματα, τότε είμαστε όλοι οι οδηγοί εν δυνάμει δολοφονημένοι+δολοφόνοι.
Η αυτονομοποίηση των τροχών, πλέον πιο επιτακτική από ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Μάιος 2022, 18:09

Naida έγραψε:
05 Μάιος 2022, 17:34


Ξέρω να οδηγώ. 15 χρόνια δίπλωμα έχω και χωρίς λάδωμα παρακαλώ. Το φρένο στην κατηφορα θεωρώ ότι είναι σωστό καθότι ελέγχεις το αυτοκίνητο καλύτερα. Αν σου πεταχτεί κάτι μπροστά σου είναι πιο αποτελεσματικό.
Ή το πως μπαίνεις στις στροφές. Εγώ ας πούμε θα πατήσω φρένο πριν την στροφή. Άλλος δεν κόβει. Αντιθέτως δίνει γκάζι. Δεν λέω και μένα μ αρέσει αλλά ασφαλές δεν είναι.
οχι, δεν ξερεις.

15 χρονια διπλωμα, δε λεει τιποτα. ποσες χιλιαδες χιλιομετρα εχεις γραψει, κατι λεει. το οτι πριν 15 χρονια καταφερες να περασεις τις εξετασεις, δεν σημαινει καν οτι πριν 15 χρονια ηξερες να οδηγεις. αν απο τοτε δεν επιασες τιμονι....καταλαβαινεις.

ας πουμε στα παραπανω εισαι και στα 2 λαθος.

στην κατηφορα, φρεναροντας με τον κινητηρα, εχεις διαθεσιμο ΚΑΙ το φρενο για οποτε χρειαστει. ειναι σαν να εχεις 2 "φρενα" (τον κινητηρα και το πενταλ) και να επιλεγεις να χρησιμοποιεις μονο το 1, και να το θεωρεις και πιο σωστο αποπανω. :102:

για τις στροφες εισαι επισης λαθος. αν ειναι να μπεις σε μια στροφη με 50, καλυτερα να μπεις με 45 και να επιταχυνεις μεχρι την εξοδο στα 50, παρα να μπεις με 50 σταθερα και αφημενο το γκαζι, η ακομη χειροτερα με νεκρα, η ακομη χειροτερα φρεναροντας.
το πιο ασφαλες, ειναι να επιταχυνεις, εστω ελαχιστα, μεσα στη στροφη. να εχεις φρεναρει οσο χρειαζεται, πριν, με ισιο το τιμονι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Μάιος 2022, 18:12

Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2022, 17:42
Όσες φορές έχω μουτζώσει στο δρόμο, τη μαλακία την είχε κάνει ή ταξιτζής άντρας ή άντρας οδηγός μηχανής μικρού κυβισμού ή γυναίκα οδηγός συμβατικού με αυτή τη σειρά και στα ανάλογα ποσοστά. Σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, συνήθως οι μαλακίες που έχω δεί είναι στην αριστερή λωρίδα από άντρες με σπορ αυτοκίνητα (ή τεσπα γκαζιάρηδες). Στα στατιστικά μου πλειοψηφούν οι άντρες, εξαιτίας της μερίδας στα μηχανάκια. Αν μιλάμε για απλό συμβατικό, υπερτερούν οι γυναίκες (πάντα στα δικά μου στατιστικά).
στα στατιστικα σου πρεπει να μετρησεις και ποσοι αντρες/γυναικες οδηγουν ταξι, μηχανη, κλπ.

για παραδειγμα 99% της κιτρινης φυλης ειναι αντρες. ε, αναμενομενο ειναι να βλεπεις αντρες ταριφες να κανουν τις μαλακιες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Μάιος 2022, 18:13

Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2022, 18:12
Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2022, 17:42
Όσες φορές έχω μουτζώσει στο δρόμο, τη μαλακία την είχε κάνει ή ταξιτζής άντρας ή άντρας οδηγός μηχανής μικρού κυβισμού ή γυναίκα οδηγός συμβατικού με αυτή τη σειρά και στα ανάλογα ποσοστά. Σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, συνήθως οι μαλακίες που έχω δεί είναι στην αριστερή λωρίδα από άντρες με σπορ αυτοκίνητα (ή τεσπα γκαζιάρηδες). Στα στατιστικά μου πλειοψηφούν οι άντρες, εξαιτίας της μερίδας στα μηχανάκια. Αν μιλάμε για απλό συμβατικό, υπερτερούν οι γυναίκες (πάντα στα δικά μου στατιστικά).
στα στατιστικα σου πρεπει να μετρησεις και ποσοι αντρες/γυναικες οδηγουν ταξι, μηχανη, κλπ.

για παραδειγμα 99% της κιτρινης φυλης ειναι αντρες. ε, αναμενομενο ειναι να βλεπεις αντρες ταριφες να κανουν τις μαλακιες.
Ε γι'αυτό βγάζω συμπέρασμα ότι πλειοψηφούν άντρες εξαιτίας των μηχανακίων και των ταξί, επειδή παίρνω σα δεδομένο ότι είναι πιο πολλοί.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών