Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29659
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Μάιος 2022, 08:52

Αρχέλαος έγραψε:
03 Μάιος 2022, 13:06
vantono έγραψε:
03 Μάιος 2022, 00:40
Naida έγραψε:
02 Μάιος 2022, 17:22


Εγώ θέλω να οδηγώ αλλά δεν μ αφήνει. Όλο επικαλείται τα Θεία και όταν κατεβαίνουμε αγκαλιάζει το αυτοκίνητο και του ζητάει συγνώμη.
Ε σιγά, περισσότερο για χαβαλέ τον κόβω να τα κάνει αυτά. Κι εγώ ακριβώς τα ίδια λέω στη δικιά μου, αλλά μια χαρά την αφήνω να αρπαζει το τιμονι σε τόσα ταξιδια και εγώ πάω και πισω και ρίχνω και κανεναν ύπνο. :003:
Κατά τη γνώμη μου το δεύτερο άτομο πρέπει να κάθεται δίπλα πάντοτε στον συνοδηγό, ιδίως αν πρόκειται για σχετικά μεγάλη διαδρομή.
Ώστε να μη χαλαρώσει περισσότερο και κοιμηθεί και ο οδηγός!
Θα συμφωνήσω.

Δεν είναι σοφέρ αυτός που οδηγεί για να κοιμόμαστε είτε δίπλα του, είτε στο πίσω κάθισμα. Ούτε είμαι μωρό για να με νυστάζει η διαδρομή.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ο καθένας οδηγεί το αυτοκίνητό του. Δεν θα πάω συνοδηγός από οδηγός που είμαι γιατί πήγα στο γραφείο να τον πάρω για να πάμε σε κάποια δουλειά μαζί. Βάζω το παιδί μέσα, δεν κάνω μλκιες στον δρόμο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1271
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 04 Μάιος 2022, 09:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Μάιος 2022, 10:20
Έχετε γνωρίσει ποτέ άντρα που να παραδέχεται ότι δεν είναι καλός οδηγός? Ο ίδιος, όχι οι γύρω του :smt017
Eιμαι χαλια οδηγος,στο παρακαρισμα κυριως ,εχω μηδενικη αντιληψη του χωρου και ειμαι χεστης.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Μάιος 2022, 09:33

paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:10

Eιμαι χαλια οδηγος,στο παρακαρισμα κυριως ,εχω μηδενικη αντιληψη του χωρου και ειμαι χεστης.
Πόσα χρόνια οδηγεις, σε πόσα ατυχήματα έχεις εμπλακεί, κ πόσες φορές το έχεις χτυπήσει το αμάξι?

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1271
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 04 Μάιος 2022, 09:42

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:33
paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:10

Eιμαι χαλια οδηγος,στο παρακαρισμα κυριως ,εχω μηδενικη αντιληψη του χωρου και ειμαι χεστης.
Πόσα χρόνια οδηγεις, σε πόσα ατυχήματα έχεις εμπλακεί, κ πόσες φορές το έχεις χτυπήσει το αμάξι?
Οδηγω απο το 12,μια φορα εμπλακηκα σε δυστηχημα οταν τυπος με προσπερασε με μεγαλη ταχυτητα επειδη ηθελε να στριψει στο χωραφι και πεταχθηκε ξαφνικα μπροστα μου , και τον κτυπησα,δεν ειχα καθολου χρονο να αντιδρασω ,για αυτο θεωρηθηκε αποκλειστικα υπευθυνος και πληρωσε ολες τις ζημιες.Δεν εχω εμπλακει σε αλλο δυστυχημα με αλλο αμαξι,αλλα κτυπησα καποιες φορες το αυτοκινητο μονος μου,το μεγαλο μου θεμα ειναι το παρκαρισμα,π.χ δεν καμω ποτε παραλληλη σταθμευση.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Μάιος 2022, 10:17

paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:10
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Μάιος 2022, 10:20
Έχετε γνωρίσει ποτέ άντρα που να παραδέχεται ότι δεν είναι καλός οδηγός? Ο ίδιος, όχι οι γύρω του :smt017
Eιμαι χαλια οδηγος,στο παρακαρισμα κυριως ,εχω μηδενικη αντιληψη του χωρου και ειμαι χεστης.
Εγώ σε παρκάρισμα, αντανακλαστικά/αποφυγή καφρομαλάκων κτλ, είμαι μανούλα. Εκεί που έχω σοβαρό θέμα είναι ότι ποτέ δεν θυμάμαι ονόματα οδών, λεωφόρων κτλ (ακόμα κι αν περνάω κάθε μέρα απο 'κει, παίζει να μην τη θυμάμαι με το όνομά της), συν ενα μικρό θέμα προσανατολισμού εντός μεγαλουπόλεων κυρίως, στην προ GPS εποχή. Τώρα που το καθε σμαρτφοουν εχει και απο ενα gps, αυτό το προβληματάκι εχει εξαφανιστεί για όλους.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2022, 11:49

vantono έγραψε:
04 Μάιος 2022, 10:17
paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:10
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Μάιος 2022, 10:20
Έχετε γνωρίσει ποτέ άντρα που να παραδέχεται ότι δεν είναι καλός οδηγός? Ο ίδιος, όχι οι γύρω του :smt017
Eιμαι χαλια οδηγος,στο παρακαρισμα κυριως ,εχω μηδενικη αντιληψη του χωρου και ειμαι χεστης.
Εγώ σε παρκάρισμα, αντανακλαστικά/αποφυγή καφρομαλάκων κτλ, είμαι μανούλα. Εκεί που έχω σοβαρό θέμα είναι ότι ποτέ δεν θυμάμαι ονόματα οδών, λεωφόρων κτλ (ακόμα κι αν περνάω κάθε μέρα απο 'κει, παίζει να μην τη θυμάμαι με το όνομά της), συν ενα μικρό θέμα προσανατολισμού εντός μεγαλουπόλεων κυρίως, στην προ GPS εποχή. Τώρα που το καθε σμαρτφοουν εχει και απο ενα gps, αυτό το προβληματάκι εχει εξαφανιστεί για όλους.
απο φλικ και μετα φουλ λοκ αναποδο και ελεγχο μονο με το γκαζι, πως εισαι;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Μάιος 2022, 11:53

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2022, 11:49
vantono έγραψε:
04 Μάιος 2022, 10:17
paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:10


Eιμαι χαλια οδηγος,στο παρακαρισμα κυριως ,εχω μηδενικη αντιληψη του χωρου και ειμαι χεστης.
Εγώ σε παρκάρισμα, αντανακλαστικά/αποφυγή καφρομαλάκων κτλ, είμαι μανούλα. Εκεί που έχω σοβαρό θέμα είναι ότι ποτέ δεν θυμάμαι ονόματα οδών, λεωφόρων κτλ (ακόμα κι αν περνάω κάθε μέρα απο 'κει, παίζει να μην τη θυμάμαι με το όνομά της), συν ενα μικρό θέμα προσανατολισμού εντός μεγαλουπόλεων κυρίως, στην προ GPS εποχή. Τώρα που το καθε σμαρτφοουν εχει και απο ενα gps, αυτό το προβληματάκι εχει εξαφανιστεί για όλους.
απο φλικ και μετα φουλ λοκ αναποδο και ελεγχο μονο με το γκαζι, πως εισαι;
Δεν το κατάλαβα καν. :102:
Δεν μιλάω τη γλώσσα της αμαξοπιάτσας. :003:
Το μόνο που κάνω ειναι να οδηγώ φτάνοντας ασφαλής στον προορισμό μου, και σε ικανοποιητικό χρόνο. Και αυτό θα έπρεπε να ειναι το βασικο ζητούμενο γενικώς, για όλους. Τα υπόλοιπα ειναι για τους μικροτσούτσουνους. :102:

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12754
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Μάιος 2022, 11:55

Στο παρκάρισμα και εγώ δεν το χω πολύ, αλλά μπορώ να πάω τάπα στα υπόλοιπα. Ρίχνω μια κουταλιά καφέ σε θερμός και βγαίνει φραπές.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 04 Μάιος 2022, 12:19

υπαρχει βεβαια πανευκολη μεθοδος για το παρκαρισμα κ ευρυτατα διαδεδομενη κλασσικη στις σχολες οδηγων αλλα προφανως δεν ετυχε να δωσετε βαση κ να κανετε μερικες δοκιμες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2022, 13:42

vantono έγραψε:
04 Μάιος 2022, 11:53

Δεν το κατάλαβα καν. :102:
Δεν μιλάω τη γλώσσα της αμαξοπιάτσας. :003:
Το μόνο που κάνω ειναι να οδηγώ φτάνοντας ασφαλής στον προορισμό μου, και σε ικανοποιητικό χρόνο. Και αυτό θα έπρεπε να ειναι το βασικο ζητούμενο γενικώς, για όλους. Τα υπόλοιπα ειναι για τους μικροτσούτσουνους. :102:
adrenaline junkie παει με μικρο τσουτσουνι η με μεγαλο; καπου πρεπει να υπαρχει ερευνα που να το αποδεικνυει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά δυστυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 04 Μάιος 2022, 19:33

https://www.newsbomb.gr/ellada/story/13 ... i-kori-toy
Πέτυχα ακόμα δυό θανατηφόρα χθες και σήμερα, βαριέμαι να τα ψάξω. Ένα Ρέθυμνο και ένα Ρόδο νομίζω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9968
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 04 Μάιος 2022, 19:40

Αγις έγραψε:
04 Μάιος 2022, 12:19
υπαρχει βεβαια πανευκολη μεθοδος για το παρκαρισμα κ ευρυτατα διαδεδομενη κλασσικη στις σχολες οδηγων αλλα προφανως δεν ετυχε να δωσετε βαση κ να κανετε μερικες δοκιμες
Το πιζέλι θα ξέρει σίγουρα, αλλά δεν γράφει πια εδώ. :D
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 04 Μάιος 2022, 21:09

nyxtovios έγραψε:
04 Μάιος 2022, 11:55
Στο παρκάρισμα και εγώ δεν το χω πολύ, αλλά μπορώ να πάω τάπα στα υπόλοιπα. Ρίχνω μια κουταλιά καφέ σε θερμός και βγαίνει φραπές.
Στο παρκάρισμα ο δάσκαλος μου είχε δώσει καλές κατευθύνσεις στη σχολή οδηγών ως προς το στρίψιμο του τιμονιού και το να κοιτάω τον αντίστοιχο καθρέφτη βλέποντας πότε δεν φαίνεται π.χ. το κράσπεδο ή το πεζοδρόμιο. Ωστόσο υπάρχει ένα ζήτημα, σε μονόδρομο που παρκάρουν και από τις δύο μεριές και είναι σχετικά μικρό το πλάτος του δρόμου και η θέση παρκαρίσματος οριακά καλή, δυσκολεύει λίγο.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12754
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Μάιος 2022, 22:46

Αρχέλαος έγραψε:
04 Μάιος 2022, 21:09
nyxtovios έγραψε:
04 Μάιος 2022, 11:55
Στο παρκάρισμα και εγώ δεν το χω πολύ, αλλά μπορώ να πάω τάπα στα υπόλοιπα. Ρίχνω μια κουταλιά καφέ σε θερμός και βγαίνει φραπές.
Στο παρκάρισμα ο δάσκαλος μου είχε δώσει καλές κατευθύνσεις στη σχολή οδηγών ως προς το στρίψιμο του τιμονιού και το να κοιτάω τον αντίστοιχο καθρέφτη βλέποντας πότε δεν φαίνεται π.χ. το κράσπεδο ή το πεζοδρόμιο. Ωστόσο υπάρχει ένα ζήτημα, σε μονόδρομο που παρκάρουν και από τις δύο μεριές και είναι σχετικά μικρό το πλάτος του δρόμου και η θέση παρκαρίσματος οριακά καλή, δυσκολεύει λίγο.
και σε εμένα μου είχαν δώσει, απλά δεν μου χρειάστηκε ποτέ το πάρκινγκ σκιλσ και ξέμαθα :lol:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άνδρες στο τιμόνι... πιο πολλά ατυχήματα από τις γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Μάιος 2022, 22:51

paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:42
EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:33
paotaris έγραψε:
04 Μάιος 2022, 09:10

Eιμαι χαλια οδηγος,στο παρακαρισμα κυριως ,εχω μηδενικη αντιληψη του χωρου και ειμαι χεστης.
Πόσα χρόνια οδηγεις, σε πόσα ατυχήματα έχεις εμπλακεί, κ πόσες φορές το έχεις χτυπήσει το αμάξι?
Οδηγω απο το 12,μια φορα εμπλακηκα σε δυστηχημα οταν τυπος με προσπερασε με μεγαλη ταχυτητα επειδη ηθελε να στριψει στο χωραφι και πεταχθηκε ξαφνικα μπροστα μου , και τον κτυπησα,δεν ειχα καθολου χρονο να αντιδρασω ,για αυτο θεωρηθηκε αποκλειστικα υπευθυνος και πληρωσε ολες τις ζημιες.Δεν εχω εμπλακει σε αλλο δυστυχημα με αλλο αμαξι,αλλα κτυπησα καποιες φορες το αυτοκινητο μονος μου,το μεγαλο μου θεμα ειναι το παρκαρισμα,π.χ δεν καμω ποτε παραλληλη σταθμευση.
Και εγώ μια φορά έχω τρακάρει στη ζωή μου και ήταν με την πόρτα του πάρκινγκ. Προφανώς έφταιγε η πόρτα. Επίσης αυτό που με φοβίζει πολύ, ακόμα και σαν συνοδηγός είναι οι ανηφόρες και οι κατηφόρες με μεγάλη κλίση. Έχω την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο θα φέρει τούμπα. Καλά μη πω για πάρκινγκ σε ανηφόρα ή κατηφόρα. Απλησίαστο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών