Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μάιος 2022, 21:22

Αυτοί που χρησιμοποιούν στη σχέση τους το δάρσιμο, θα πρέπει να αναθεωρήσουν...
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29694
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Μάιος 2022, 21:23

AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:20
Gherschaagk έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:01
Έχω γειτόνισσα στο χωριό. Παντρεύτηκε 20 χρονών, τρελός έρωτας, αλλά αυτός ήταν αλκοολικός. Πολύ ξύλο, πολλά σημάδια. Κάθε φορά που την έδερνε εκείνη επέστρεφε στο πατρικό της. Έπαιρναν τα τηλέφωνα φωτιά. Σ' αγαπάω, σε θέλω, δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα, θα πεθάνω. Επέστρεφε πίσω η άλλη. Μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Μετά ήρθαν τα παιδιά. Εγκυμοσύνη και ξύλο. Πατρότητα και αλκοολισμός. Παράνοια. Τελικά έφυγε μετά από 15 χρόνια. Έχει να θυμάται 15 χρόνια ξυλοφορτώματος. Λυπάμαι τα παιδιά της που μεγάλωσαν έτσι.

Σαν τον άλλο που απειλούσε την γυναίκα του με την καραμπίνα και πήγε ο αδερφός του και την γλύτωσε. Όχι μόνο δεν τον χώρισε αλλά τον γιατροκόμησε στην αρρώστια του μέχρι που πέθανε.

Δεν υπάρχει λογική σ' αυτόν τον κόσμο.
Επρεπε να προσέχει. :P
Να φύγουν έπρεπε αμφότερες.

Γιατί δεν το έκαναν είναι ένα θέμα.

Να την απειλεί ο άλλος την μάνα των παιδιών του με την καραμπίνα για να την σκοτώσει και η άλλη έμεινε. Μιλάμε για τρέλες καταστάσεις χωρίς ίχνος λογικής.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:28

Gherschaagk έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:20
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:16
Gherschaagk έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:11


Με ρωτάς κάτι που δεν μπορώ να σου το απαντήσω. Μπορώ απλά να σου πω αυτό που μου είπε θύμα κακοποίησης, πως δεν είναι εύκολο να φύγεις από κσκοποιητική σχέση.

Βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις σαν εκείνη την Τουρκάλα που σκότωσε τον κακοποιητικό σύζυγό της όταν συνειδητοποίησε πως εκείνος θα σκότωνε τα παιδιά τους. Εκεί γύρισε το παιχνίδι, με το που συνειδητοποίησε η άλλη τι μέλλει γενέσθαι, τον τελείωσε. Την δίκασαν για την πράξη της αυτή αλλά τελικά αθωώθηκε. Ελπίζω να είναι καλά τώρα και να χαίρεται τα παιδιά της αν κι τέτοιες περιπτώσεις δεν έχουν συνήθως καλό τέλος.
Αν με δέρνει ή .. γυναίκα μου (ή δεν μου κάθεται στα συζυγικά της καθήκοντα) ή με κακοποιει, έχω το δικαίωμα να μην φύγω απο κοντά της γιατί την αγαπώ;
Ή έστω γιατί δική μου επιλογή είναι να μην χαλάσω το σπίτι μου , παρόλο που εχω αυτή την επιλογή ως δυνατότητα;
Αν είστε οι δυο σας στην σχέση και δεν υπάρχουν παιδιά, κανένα πρόβλημα υποθέτω. Έχεις το δικαίωμα να διαθέσεις τον εαυτό σου με όποιο τρόπο θέλεις. Αν υπάρχουν παιδιά που μπορεί να κινδυνεύουν ή να βιώνουν άσχημες καταστάσεις, are you f*cking serious;;
Δεν μιλάμε για θέματα που αφορούν παιδιά, εκεί είναι άλλο ζήτημα

Οι σχέσεις όμως ενός ζευγαριού είναι καθαρά δικές του προσωπικα θέματα που δεν αφορούν τρίτους ή .. κοινωνικά κινήματα !!!

Ο φεμινισμός και η ισότητα των δύο φύλων αφορα όλα τα άλλα ζητήματα πχ πολιτικά νομικά εργασιακά κοινωνικά αλλά δεν αφορά τις προσωπικές σχέσεις ενός ζευγαριού
Και την στιγμή που τόσο μία γυναίκα όσο και ένας άνδρας μπορεί να φύγει από μία σχέση ή έναν γάμο οπότε το θελήσει τελείως ελεύθερα τότε δεν μιλάμε για καταπίεση

Το εάν είμαι μισογύνης η όχι αφορά μόνον την γυναίκα μου ή τις γυναίκες που έχω σχέσεις
ΔΕΝ αφορά τρίτους

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μάιος 2022, 21:29

Gherschaagk έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:23
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:20
Gherschaagk έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:01
Έχω γειτόνισσα στο χωριό. Παντρεύτηκε 20 χρονών, τρελός έρωτας, αλλά αυτός ήταν αλκοολικός. Πολύ ξύλο, πολλά σημάδια. Κάθε φορά που την έδερνε εκείνη επέστρεφε στο πατρικό της. Έπαιρναν τα τηλέφωνα φωτιά. Σ' αγαπάω, σε θέλω, δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα, θα πεθάνω. Επέστρεφε πίσω η άλλη. Μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Μετά ήρθαν τα παιδιά. Εγκυμοσύνη και ξύλο. Πατρότητα και αλκοολισμός. Παράνοια. Τελικά έφυγε μετά από 15 χρόνια. Έχει να θυμάται 15 χρόνια ξυλοφορτώματος. Λυπάμαι τα παιδιά της που μεγάλωσαν έτσι.

Σαν τον άλλο που απειλούσε την γυναίκα του με την καραμπίνα και πήγε ο αδερφός του και την γλύτωσε. Όχι μόνο δεν τον χώρισε αλλά τον γιατροκόμησε στην αρρώστια του μέχρι που πέθανε.

Δεν υπάρχει λογική σ' αυτόν τον κόσμο.
Επρεπε να προσέχει. :P
Να φύγουν έπρεπε αμφότερες.

Γιατί δεν το έκαναν είναι ένα θέμα.

Να την απειλεί ο άλλος την μάνα των παιδιών του με την καραμπίνα για να την σκοτώσει και η άλλη έμεινε. Μιλάμε για τρέλες καταστάσεις χωρίς ίχνος λογικής.
Ζούμε σε μια οικονομία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:30

AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:22
Αυτοί που χρησιμοποιούν στη σχέση τους το δάρσιμο, θα πρέπει να αναθεωρήσουν...
Αν ή γυναίκα μου επιδιώκει να την δερνω προκειμένου να εκμεταλλευτεί μετά τις ενοχές μου προκειμένου να της αγοράσω γούνα και χρυσά κοσμήματα ... δεν είναι αυτό δικαίωμα της;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:31

Gherschaagk έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:23
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:20
Gherschaagk έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:01
Έχω γειτόνισσα στο χωριό. Παντρεύτηκε 20 χρονών, τρελός έρωτας, αλλά αυτός ήταν αλκοολικός. Πολύ ξύλο, πολλά σημάδια. Κάθε φορά που την έδερνε εκείνη επέστρεφε στο πατρικό της. Έπαιρναν τα τηλέφωνα φωτιά. Σ' αγαπάω, σε θέλω, δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα, θα πεθάνω. Επέστρεφε πίσω η άλλη. Μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Μετά ήρθαν τα παιδιά. Εγκυμοσύνη και ξύλο. Πατρότητα και αλκοολισμός. Παράνοια. Τελικά έφυγε μετά από 15 χρόνια. Έχει να θυμάται 15 χρόνια ξυλοφορτώματος. Λυπάμαι τα παιδιά της που μεγάλωσαν έτσι.

Σαν τον άλλο που απειλούσε την γυναίκα του με την καραμπίνα και πήγε ο αδερφός του και την γλύτωσε. Όχι μόνο δεν τον χώρισε αλλά τον γιατροκόμησε στην αρρώστια του μέχρι που πέθανε.

Δεν υπάρχει λογική σ' αυτόν τον κόσμο.
Επρεπε να προσέχει. :P
Να φύγουν έπρεπε αμφότερες.

Γιατί δεν το έκαναν είναι ένα θέμα.

Να την απειλεί ο άλλος την μάνα των παιδιών του με την καραμπίνα για να την σκοτώσει και η άλλη έμεινε. Μιλάμε για τρέλες καταστάσεις χωρίς ίχνος λογικής.
Έχουν το δικαίωμα να μην φύγουν ή όχι ;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μάιος 2022, 21:34

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:30
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:22
Αυτοί που χρησιμοποιούν στη σχέση τους το δάρσιμο, θα πρέπει να αναθεωρήσουν...
Αν ή γυναίκα μου επιδιώκει να την δερνω προκειμένου να εκμεταλλευτεί μετά τις ενοχές μου προκειμένου να της αγοράσω γούνα και χρυσά κοσμήματα ... δεν είναι αυτό δικαίωμα της;
:smt017

Τρολάρεις!
Ζούμε σε μια οικονομία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:36

AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:34
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:30
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:22
Αυτοί που χρησιμοποιούν στη σχέση τους το δάρσιμο, θα πρέπει να αναθεωρήσουν...
Αν ή γυναίκα μου επιδιώκει να την δερνω προκειμένου να εκμεταλλευτεί μετά τις ενοχές μου προκειμένου να της αγοράσω γούνα και χρυσά κοσμήματα ... δεν είναι αυτό δικαίωμα της;
:smt017

Τρολάρεις!
Πραγματικά περιστατικά :D

Εκτός εάν θεωρούμε ότι οι ανθρώπινες σχέσεις και οι ερωτικές συζηγικες σχεαεις είναι κάτι απλό που το περιγράφουμε με κάποια κλισέ στερεότυπα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Μάιος 2022, 21:45

Τα θύματα κακοποίησης μπαίνουν σε μια παθητική στάση που δύσκολα θα ξεφύγουν και οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στο να πάρει κάποια την απόφαση είναι επίσης πολλοί. Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα θύματα κακοποίησης παραμένουν στη σχέση,γάμο κτλ. Έχουμε μάθει ότι πρέπει να παραμένουμε, να μην "χαλάμε" τα σπίτια μας για μια "στραβή "πάνω στα νεύρα του κτλ.
Ως κοινωνία αυτό που πρέπει να ενδυναμώνουμε στα γυναικεία μυαλά είναι ότι επιβάλλεται να χαλάνε τα σπίτια τους, την σχέση τους κτλ. Να μην υπάρχει καμία ανοχή.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:46

AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:34
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:30
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:22
Αυτοί που χρησιμοποιούν στη σχέση τους το δάρσιμο, θα πρέπει να αναθεωρήσουν...
Αν ή γυναίκα μου επιδιώκει να την δερνω προκειμένου να εκμεταλλευτεί μετά τις ενοχές μου προκειμένου να της αγοράσω γούνα και χρυσά κοσμήματα ... δεν είναι αυτό δικαίωμα της;
:smt017

Τρολάρεις!
Και ένα άλλο πραγματικό παράδειγμα :D

Γνωστή μου γυναίκα που πρόσεχε το μικρό της αγόρι αυτό κάπου ξέφυγε από την προσοχή της και χτύπησε με αποτέλεσμα να τραυματιστεί
Ο άνδρας της μόλις το έμαθε και βρέθηκε κοντά της , της αστραψε δύο χαστούκια

Αυτή δικαιολόγησε τον άνδρα της ότι "καλά τξς έκανε αφού δεν πρόσεξε όσο έπρεπε το παιδί της και αυτό χτύπησε"
Κάπου ένιωθε ενοχές και τα χαστούκια από τον άνδρα της τα είδε σαν εξιλέωση σαν κάθαρση από τις δικές της ενοχές

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μάιος 2022, 21:48

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:46
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:34
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:30


Αν ή γυναίκα μου επιδιώκει να την δερνω προκειμένου να εκμεταλλευτεί μετά τις ενοχές μου προκειμένου να της αγοράσω γούνα και χρυσά κοσμήματα ... δεν είναι αυτό δικαίωμα της;
:smt017

Τρολάρεις!
Και ένα άλλο πραγματικό παράδειγμα :D

Γνωστή μου γυναίκα που πρόσεχε το μικρό της αγόρι αυτό κάπου ξέφυγε από την προσοχή της και χτύπησε με αποτέλεσμα να τραυματιστεί
Ο άνδρας της μόλις το έμαθε και βρέθηκε κοντά της , της αστραψε δύο χαστούκια

Αυτή δικαιολόγησε τον άνδρα της ότι "καλά τξς έκανε αφού δεν πρόσεξε όσο έπρεπε το παιδί της και αυτό χτύπησε"
Κάπου ένιωθε ενοχές και τα χαστούκια από τον άνδρα της τα είδε σαν εξιλέωση σαν κάθαρση από τις δικές της ενοχές
Πάλι δεν είχε δίκιο αυτός.
Ζούμε σε μια οικονομία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:49

Επίσης μία γυναίκα που απάτησε τον άνδρα της ενώ δεν θέλει να χαλάσει τον άνδρα της ..νιώθει ενοχές και το ξύλο από τον άνδρα της το βλέπει σαν εξιλέωση

Κάπου έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι ή ελληνίδα γυναίκα (δεν γνωρίζω για άλλες χώρες με άλλες νοοτροπίες) ΕΑΝ ΝΙΏΘΕΙ ΕΝΟΧΕΣ κάπου .. δέχεται το ξύλο από τον άνδρα της ως εξιλέωση
Αν νιώθει ότι τρωει ξύλο αδικαιολόγητα (σύμφωνα με την δική της αντίληψη) τότε αντιδρά

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:50

AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:48
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:46
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:34


:smt017

Τρολάρεις!
Και ένα άλλο πραγματικό παράδειγμα :D

Γνωστή μου γυναίκα που πρόσεχε το μικρό της αγόρι αυτό κάπου ξέφυγε από την προσοχή της και χτύπησε με αποτέλεσμα να τραυματιστεί
Ο άνδρας της μόλις το έμαθε και βρέθηκε κοντά της , της αστραψε δύο χαστούκια

Αυτή δικαιολόγησε τον άνδρα της ότι "καλά τξς έκανε αφού δεν πρόσεξε όσο έπρεπε το παιδί της και αυτό χτύπησε"
Κάπου ένιωθε ενοχές και τα χαστούκια από τον άνδρα της τα είδε σαν εξιλέωση σαν κάθαρση από τις δικές της ενοχές
Πάλι δεν είχε δίκιο αυτός.
Περιγραφω το τι συμβαίνει και δεν κρίνω με ηθικά κριτήρια για δίκιο ή άδικο :D

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μάιος 2022, 21:53

AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:34
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:30
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 21:22
Αυτοί που χρησιμοποιούν στη σχέση τους το δάρσιμο, θα πρέπει να αναθεωρήσουν...
Αν ή γυναίκα μου επιδιώκει να την δερνω προκειμένου να εκμεταλλευτεί μετά τις ενοχές μου προκειμένου να της αγοράσω γούνα και χρυσά κοσμήματα ... δεν είναι αυτό δικαίωμα της;
:smt017

Τρολάρεις!
Με απλά λόγια
Οι ανθρώπινες σχέσεις και συμπεριφορες πάνω σε αυτά τα θέματα είναι πολύ πιο σύνθετες και περίπλοκες από ότι νομίζουμε :D

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Νέα γυναικοκτονία στην Καβάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 13 Μάιος 2022, 22:14

Крaсная армия έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:01
elchav έγραψε:
13 Μάιος 2022, 18:56
se paralirima i Naida, prepei na vrei epeigontos epivitora
Παίρνεις παράδειγμα μάλλον από τον εαυτό σου που φαντασιωνεσαι σε άλλο νήμα να σε γλύφουν συμφορουμιτες με άβαταρ ένα στρατιώτη.
Ti grafeis pali re psixakia
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών