Παχυσαρκία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23160
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 14 Μάιος 2022, 16:38

Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:28
AlienWay έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:25
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:21

Μπράβο ρε δικέ μου!

Μην τα γράφεις όμως απολογητικά όλα αυτά. Δεν θα σε κρίνω πόσες κάμψεις κάνεις, ούτε το πρόγραμμά σου, εκτός αν το θέλεις.

Αν θες να ξεφύγεις από την νοοτροπία του χοντρού, πρέπει να αλλάξεις συνήθειες. Για να αλλάξεις συνήθειες, πρέπει να δημιουργήσεις και να τηρείς ένα απαραβίαστο πρόγραμμα με σκοπό την βελτίωσή σου. Θα δεις ότι τελικά αυτή η βελτίωση δεν θα είναι μόνο σωματική.

Καλή τύχη σού εύχομαι σε αυτό σου το ταξίδι.
Οσες φορές υπήρξα λεπτός είχα και κατακτήσεις εκτός των άλλων (όλες τις σχέσεις που έκανα, τις έκανα όντας λεπτός πλην της τελευταίας).

Αλλά εδώ είναι το πρόβλημα: Ενώ ένας μέσος άνθρωπος όταν παίρνει κιλά λέει "πρέπει να αδυνατίσω για να αρέσω στο άλλο φύλο", ο διανοητικά χοντρός αποκομίζει από το φαγητό μια ηδονή, αντίστοιχη του σεξ. Υποσυνείδητα λέει "δεν χρειάζεται να μου κάτσει καμία, αρκεί που τρώω".
Εδώ είσαι, δικέ μου

https://www.mednutrition.gr/portal/life ... tamatisete
:tyr:

Ετσι όπως τα λέει είναι, αλλά έχω την αίσθηση ότι αντί να καλύπτει ψυχολογικά κενά, πολλές φορές και για κάποιους ανθρώπους, το φαγητό λειτουργεί σαν σεξ. Δηλαδή σαν μια "επιπλέον" απόλαυση.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που κάνω δίαιτα με διαιτολόγο, συμφωνώ με αυτούς που λένε ότι αυτές οι δίαιτες σε μαθαίνουν να συνηθίζεις σε πιο υγιεινές καταστάσεις.

Ωστόσο κάποια πράγματα δεν είναι θέμα συνήθειας. Για παράδειγμα αύριο είναι στο πρόγραμμα να φάω για πρώτη φορά εδώ και ένα μήνα, χοιρινή μπριζόλα. Μέχρι στιγμής από κρέας έτρωγα ψάρι, κοτόπουλο και μοσχαρίσιο.

Οταν επανέλθω στα κανονικά μου, αυτό που έχω συνηθίσει με τη συγκεκριμένη δίαιτα, είναι το μικρό μέγεθος των μερίδων και τα "πολλά μικρά γεύματα".

Αλλά όχι και να τρώω χοιρινό μια φορά το μήνα. Αυτά είναι ανέφικτα πράγματα για όποιον δεν βρίσκεται σε δίαιτα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23160
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 14 Μάιος 2022, 16:40

GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:34
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:23
GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:09


Ετσι μην τον λυπασαι
Εσύ ρε Σβαρτσότυπε ξεκίνησες με 20κιλα;

Ή μήπως ξέρεις σε ποια άσκηση τα χρησιμοποιεί και σου φαίνονται λίγα;
Τυπε είναι 120 κιλά και βγάζει 5 πουσαπς,όπου και να τα χρησιμοποιεί είναι αερας
Είπα σε πρώτη φάση να μη πιαστώ. Εχω και κάτι μονόκιλα που μπορούν να εφαρμοστούν με ιμάντα σε κάθε μπράτσο. Θα τα προσθέσω αργότερα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28186
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 14 Μάιος 2022, 16:46

AlienWay έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:40
GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:34
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:23

Εσύ ρε Σβαρτσότυπε ξεκίνησες με 20κιλα;

Ή μήπως ξέρεις σε ποια άσκηση τα χρησιμοποιεί και σου φαίνονται λίγα;
Τυπε είναι 120 κιλά και βγάζει 5 πουσαπς,όπου και να τα χρησιμοποιεί είναι αερας
Είπα σε πρώτη φάση να μη πιαστώ. Εχω και κάτι μονόκιλα που μπορούν να εφαρμοστούν με ιμάντα σε κάθε μπράτσο. Θα τα προσθέσω αργότερα.
Ναι ρε ότι κάνεις καλό είναι,αλλά αφού με τόσο βάρος βγάζεις 5 πουσαπς τα τρικιλα είναι ουσιαστικά τρολαρισμα στον τύπο φλεινφλαγκ
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Μάιος 2022, 16:48

GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:46

Ναι ρε ότι κάνεις καλό είναι
Εκτός απ το να τρως Μακντόναλντς :oops:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Μάιος 2022, 16:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:31
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 13:18
Ιδίως η βλάβη που γίνεται στην ψυχική υγεία από άτομα με την ψυχοσύνθεση του χοντρού, που με μαγικό κι εύκολο τρόπο αποκτάει σώμα αρχαίου Έλληνα θεού, είναι τρομερή και εξαιρετικά δύσκολα αναστρέψιμη, με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς :102:
Ότι γίνεται με αυτούς που κερδίζουν το Λόττο, τύπε. Μερικά χρόνια ξέφρενης ζωής και σπατάλης που ακολουθούνται από μια πτώση η οποία καταλήγει σε χαμηλότερο σημείο απ' όπου ήταν πριν κερδίσουν το Λόττο. Θες κι άλλο παράδειγμα; Ότι γίνεται αν δώσεις ναρκωτικά σε κάποιον με ψυχολογικά προβλήματα. Θα νιώσει καλύτερα; Σίγουρα. Είναι η λύση όμως; Σίγουρα όχι και καταντάει ναρκομανής, γυρεύοντας την επόμενη στιγμή που θα φτιαχτεί, όντας εθισμένος.

Ο λόγος είναι ότι δεν άξιζαν αυτό το βραβείο, δεν ήταν ψυχολογικά έτοιμοι να το διαχειριστούν. Δεν κόπιασαν για να δημιουργήσουν κάτι σιγά σιγά, δεν εκτίμησαν αυτό που έχουν και την μικρή προσπάθεια βελτιώσεώς τους.

Έτσι λοιπόν και οι τύποι που φτιάχνουν σώμα γρήγορα, με βραχυπρόθεσμους σκοπούς - να δείχνω ωραίος στην παραλία και στο ίνσταγκραμ, καταντούν πρεζάκια και με μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα, διότι εθίζονται σε αυτήν την τέλεια εικόνα τους. Χώρια τα προβλήματα στον οργανισμό τους.

Απεναντίας, αθλητές κάθε είδους και κυρίως Bodybuilders, οι οποίοι ασχολούνται χρόνια με τον αθλητισμό, διατροφή, γυμναστική, έχουν μοχθήσει πολύ για να φθάσουν όπου έφθασαν,καταφεύγουν στις ουσίες για το κάτι παραπάνω, που θα τους κάνει να ξεχωρίσουν, έχοντας επίγνωση και συγκεκριμένο στόχο.

- Θα κάνω αυτό για κάποια χρόνια και μετά θα αποσυρθώ σιγά σιγά, απεξαρτηποιόντας τον οργανισμό μου από αυτές τις ουσίες και τα ωφέλη που μου δίνουν.

Το ίδιο κάνουν και οι ηθοποιοί του Χόλλυγουντ, όταν καλούνται να παίξουν κάποιο ρόλο με μυώδες σώμα. Κάνουν έναν κύκλο με ουσίες, πάντα υπό την επίβλεψη 17 ιατρών, διατροφολόγων και προπονητών, φτιάχνουν το σώμα που απαιτείται, παίζουν το ρόλο, παίρνουν τα χρήματα και πάνε παρακάτω.

Χρησιμοποιούν δηλαδή όλα αυτά, προς έναν άλλο στόχο, όχι τόσο μικρόπνοο, όπως να φαίνομαι ωραίος για τα γκομενάκια στο beach bar.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Μάιος 2022, 16:52

Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:48
(..)
:smt023

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Μάιος 2022, 16:53

GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:34
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:23
GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:09


Ετσι μην τον λυπασαι
Εσύ ρε Σβαρτσότυπε ξεκίνησες με 20κιλα;

Ή μήπως ξέρεις σε ποια άσκηση τα χρησιμοποιεί και σου φαίνονται λίγα;
Τυπε είναι 120 κιλά και βγάζει 5 πουσαπς,όπου και να τα χρησιμοποιεί είναι αερας
Μπορεί να τα χρησιμοποιεί για έλξεις πεϊκού βραχίονος, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23160
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 14 Μάιος 2022, 16:53

Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:53
GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:34
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:23

Εσύ ρε Σβαρτσότυπε ξεκίνησες με 20κιλα;

Ή μήπως ξέρεις σε ποια άσκηση τα χρησιμοποιεί και σου φαίνονται λίγα;
Τυπε είναι 120 κιλά και βγάζει 5 πουσαπς,όπου και να τα χρησιμοποιεί είναι αερας
Μπορεί να τα χρησιμοποιεί για έλξεις πεϊκού βραχίονος, τύπε.
:p3:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 14 Μάιος 2022, 17:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Μάιος 2022, 11:34
Συμφωνώ με τον τύπο από πάνω και να προσθέσω ότι οι περισσότεροι χοντροί (κρίνοντας από φίλους κ φίλες τουλάχιστον) βλέπουν το χάσιμο βάρους ως ΠΡΟΟΡΙΣΜΌ. Δλδ θα φτασω [βαλε επιθυμητό αριθμο κιλων εδω] κ μετα θα κανω ζωαρα (= θα επιστρεψω στον ανθυγιεινο μου τροπο ζωης). Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι. Η αλήθεια είναι ότι οι αλλαγές πρέπει να είναι μόνιμες, όπως όταν κόβεις το τσιγάρο.

Εγώ θα πρότεινα να κόψετε το φαστ φουντ. Είναι εντελώς άχρηστο φαγητό θρεπτικά, κ δεν καταλαβαίνεις καν ότι προσλαμβανεις άπειρες θερμίδες όταν το τρως.

Επίσης, να κόψετε τα αναψυκτικά. Δυστυχώς πολύ χάλια είναι κ τα παγωτά.

Να μαγειρεύετε, γιατί τα εστιατόρια κ αυτά συνήθως καταφεύγουν σε τακτικές φαστ φουντ, άσε που οι μερίδες είναι τεράστιες συνήθως.

Μην κάνετε εξαντλητικές δίαιτες ή προγράμματα γυμναστικης επειδη σας την καρφωσε να αδυνατισετε σε μια βδομάδα. Να κάνετε πράγματα που μπορείτε να διατηρήσετε, οχι να τρώτε μια φρυγανιά τη μέρα κάνοντας 18 χλμ τρέξιμο ώστε να χάσετε σε ένα μήνα 290 κιλά.

Να είστε σίγουροι ότι το σώμα υπακούει στους νόμους της φυσικής. Αν μετράτε τις θερμίδες που καταναλώνετε κ αυτές που προσλαμβάνετε κ οι δεύτερες είναι λιγότερες από τις πρώτες, τότε θα αδυνατισετε.
Τα ανθρακούχα κόβονται ή περιορίζονται, ας πούμε σε 1 κουτάκι ανά δεκαπενθήμερο έτσι για τη γεύση.
Οι (τυποποιημένοι) χυμοί όμως;
Αν υπάρχει ένα προϊόν που βρίσκεται πάντα στο ψυγείο μου, είναι το Frulite Μανταρίνι/Σαγκουίνι (γενικώς έχω τεράστια αδυναμία στα μανταρίνια) με 2η επιλογή το Ροδάκινο Μακεδονίας της ΗΒΗ (όταν το πετυχαίνω σε προσφορά, αδειάζω το ράφι και οι ταμίες με κοιτάνε με βλέμμα «αυτός δεν stockάρει επειδή του αρέσει ο χυμός, αλλά θα τα μεταπωλήσει»)
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2749
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 14 Μάιος 2022, 21:35

Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 13:18
Dorian έγραψε:
14 Μάιος 2022, 13:04
AlienWay έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:37
Η παχυσαρκία είναι αρρώστια. Ο άνθρωπος που φέρει το παχύσαρκο γονίδιο, το διατηρεί ακόμη και όντας λεπτός.

Τουλάχιστον 4 φορές μέχρι σήμερα έχω κάνει δίαιτα και έχω γίνει λιγνός φαινοτυπικά. Διανοητικά είμαι πάντα χοντρός.

Λένε ότι οι χοντροί παίρνουν ξανά τα κιλά που χάσανε, λόγω DNA και λόγω του λίπους το οποίο διατηρεί τους εισδοχείς του όταν αδυνατίζουν.

Η θεραπεία, η δίαιτα δηλαδή, πρέπει να είναι ισόβια.
Koιτα αν σε καθορίζει τόσο έντονα το συγκεκριμένο θέμα φάρμακα ουσιαστικά έχουν ανακαλυφθεί για το πρόβλημα που το αντιμετωπίζουν υλιστικότατα χωρίς New age μπλαμπλα αναλύσεις επι αναλύσεων. Τα αναβολικά στεροειδή. Δεν έχω πάρει ούτε ξέρω επιστημονικά περι του θέματος. Τωρα γιατί έχουν δαιμονοποιηθεί και απαγορευθεί και σε αυτό απάντηση δεν έχω. Και δεν μιλάμε για υπερτερατώδεις καταστάσεις bodybuilding αλλά και για τον τυπικό τυπά που κάνει Μοντελινγκ .https://nattyornot.com/fitness-models-u ... -steroids/
Τύπε, καλό είναι να μην πετάς ατάκες για προώθηση αναβολικών, έτσι χύμα σε φόρουμ.

Η Testosterone Replacement Therapy, TRT, είναι η νέα μόδα στο fitness, αλλά δεν παύει να είναι η χρήση αναβολικών ουσιών, με έναν πιο επιστημονικό μανδύα.

Οι κίνδυνοι υγείας από την χρήση τέτοιων ουσιών, για έναν φυσιολογικό, μέσο άνθρωπο που θέλει απλά να αδυνατίσει δεν αντισταθμίζουν σε καμμία περίπτωση το όποιο αισθητικό αποτέλεσμα. Ιδίως η βλάβη που γίνεται στην ψυχική υγεία από άτομα με την ψυχοσύνθεση του χοντρού, που με μαγικό κι εύκολο τρόπο αποκτάει σώμα αρχαίου Έλληνα θεού, είναι τρομερή και εξαιρετικά δύσκολα αναστρέψιμη, με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.
Απλούστατα επισήμανα ότι υπάρχει τεχνολογική λύση στο θέμα. οπως στην μετακίνηση εχουν ανακαλυφθεί πχ τα αυτοκίνητα για να μην πηγαίνεις παντού περπατώντας. Για τα αρνητικά φιλελεύθερη χώρα με φιλελεύθερο πρωθυπουργό και φιλελεύθερα ΜΜΕ είμαστε ο καθένας φροντίζει αν θα φάει η όχι το κεφάλι του, έχει προσωπική ευθύνη sic . Τώρα γιατί δεν είναι άμεσα προσβάσιμη στις μάζες αλλά όπως και εσύ λες ότι είναι μόνο για αστέρες του Χόλυγουντ την άρχουσα τάξη και επαγγελματίες μπράβους της και "αθλητές" bodybuilding, δεν ξέρω γιατί.
Εικόνα
σκληρά εργαζόμενος και σκληρά προπονούμενος στα σιδεράδικα :smt005: Με τον ιδρώτα του προσώπου του είναι έτσι :smt005:
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 14 Μάιος 2022, 21:44

Chilloutbuddy έγραψε:
14 Μάιος 2022, 09:30

E ναι
Το φτηνότερο φαί είναι οι υδατάνθρακες, ψωμιά-πατάτες-ρύζια, γι'αυτό η βιομηχανία και τα εστιατόρια προσπαθούν όλες οι μερίδες να έχουν όσο μεγαλύτερο ποσοστό γίνεται από αυτά. Από τη στιγμή που ανακάλυψαν οι αλυσίδες φαγητού και η βιομηχανία ότι μπορούν να κάνουν τους υδατάνθρακες νόστιμους και εθιστικούς με ζάχαρη/αλάτι και λίγο λίπος/σάλτσα/σκόνη γεύσης, η ανθρωπότητα ολόκληρη αρρώστησε από παχυσαρκία. Γιατί για αρρώστια πρόκειται.

Το σώμα είναι φτιαγμένο μεν να καταναλώνει υδατάνθρακες, αλλά όχι όταν φτάνει 80-90% της μερίδας, όταν ο υδατάνθρακας χτυπάει τέτοια ποσοστά καθημερινά το σώμα δεν ξέρει τι να κάνει, ούτε καν καμπανάκι ότι χόρτασες δε χτυπάει. Και αν δουλεύεις και τρως έξω, είναι πρακτικά αδύνατο να βρίσκεις φαί που να μην είναι τίγκα στον υδατάνθρακα με λίγο λίπος / ζάχαρη / αλάτι. Είναι αυτοκτονία σε σλοου μόσιον.

Δε θα δεις ποτέ άνθρωπο να παραγγείλει 3 μπριζόλες ή 3 μερίδες ψάρι για τον εαυτό του, αλλά πατατάκια / γλυκά / κοκακόλες θα δεις πολύ συχνά τριπλές μερίδες.


Όλα σωστά.
Η ζάχαρη ειδικά τα έχει ισοπεδώσει όλα.
Σουβλάκι τρως ; Σου μένει μία γλυκιά γεύση,λες και έφαγες καμμμιά πάστα από το ζαχαροπλαστείο.
Γαριδάκια ; Το ίδιο.
Πίτσα,μακαρονάδα,πατάτες τηγανητές,μπιφτέκι,τα πάντα,όλα το ίδιο.

Αν τα τρως έξω εννοείται.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 14 Μάιος 2022, 21:47

GoBack έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:46
τρολαρισμα στον τύπο φλεινφλαγκ
:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 15 Μάιος 2022, 00:06

Dorian έγραψε:
14 Μάιος 2022, 21:35
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 13:18
Dorian έγραψε:
14 Μάιος 2022, 13:04

Koιτα αν σε καθορίζει τόσο έντονα το συγκεκριμένο θέμα φάρμακα ουσιαστικά έχουν ανακαλυφθεί για το πρόβλημα που το αντιμετωπίζουν υλιστικότατα χωρίς New age μπλαμπλα αναλύσεις επι αναλύσεων. Τα αναβολικά στεροειδή. Δεν έχω πάρει ούτε ξέρω επιστημονικά περι του θέματος. Τωρα γιατί έχουν δαιμονοποιηθεί και απαγορευθεί και σε αυτό απάντηση δεν έχω. Και δεν μιλάμε για υπερτερατώδεις καταστάσεις bodybuilding αλλά και για τον τυπικό τυπά που κάνει Μοντελινγκ .https://nattyornot.com/fitness-models-u ... -steroids/
Τύπε, καλό είναι να μην πετάς ατάκες για προώθηση αναβολικών, έτσι χύμα σε φόρουμ.

Η Testosterone Replacement Therapy, TRT, είναι η νέα μόδα στο fitness, αλλά δεν παύει να είναι η χρήση αναβολικών ουσιών, με έναν πιο επιστημονικό μανδύα.

Οι κίνδυνοι υγείας από την χρήση τέτοιων ουσιών, για έναν φυσιολογικό, μέσο άνθρωπο που θέλει απλά να αδυνατίσει δεν αντισταθμίζουν σε καμμία περίπτωση το όποιο αισθητικό αποτέλεσμα. Ιδίως η βλάβη που γίνεται στην ψυχική υγεία από άτομα με την ψυχοσύνθεση του χοντρού, που με μαγικό κι εύκολο τρόπο αποκτάει σώμα αρχαίου Έλληνα θεού, είναι τρομερή και εξαιρετικά δύσκολα αναστρέψιμη, με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.
Απλούστατα επισήμανα ότι υπάρχει τεχνολογική λύση στο θέμα. οπως στην μετακίνηση εχουν ανακαλυφθεί πχ τα αυτοκίνητα για να μην πηγαίνεις παντού περπατώντας. Για τα αρνητικά φιλελεύθερη χώρα με φιλελεύθερο πρωθυπουργό και φιλελεύθερα ΜΜΕ είμαστε ο καθένας φροντίζει αν θα φάει η όχι το κεφάλι του, έχει προσωπική ευθύνη sic . Τώρα γιατί δεν είναι άμεσα προσβάσιμη στις μάζες αλλά όπως και εσύ λες ότι είναι μόνο για αστέρες του Χόλυγουντ την άρχουσα τάξη και επαγγελματίες μπράβους της και "αθλητές" bodybuilding, δεν ξέρω γιατί.
Εικόνα
σκληρά εργαζόμενος και σκληρά προπονούμενος στα σιδεράδικα :smt005: Με τον ιδρώτα του προσώπου του είναι έτσι :smt005:
Καλά, δεν έχει και κανένα εξωπραγματικό σώμα ο τύπος.

Εννοώ ότι μπορεί να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα και με φυσικούς τρόπους, ιδίως όταν έχει κάποιος τα λεφτά του.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2749
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Μάιος 2022, 09:27

Feindflug έγραψε:
15 Μάιος 2022, 00:06
Dorian έγραψε:
14 Μάιος 2022, 21:35
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2022, 13:18

Τύπε, καλό είναι να μην πετάς ατάκες για προώθηση αναβολικών, έτσι χύμα σε φόρουμ.

Η Testosterone Replacement Therapy, TRT, είναι η νέα μόδα στο fitness, αλλά δεν παύει να είναι η χρήση αναβολικών ουσιών, με έναν πιο επιστημονικό μανδύα.

Οι κίνδυνοι υγείας από την χρήση τέτοιων ουσιών, για έναν φυσιολογικό, μέσο άνθρωπο που θέλει απλά να αδυνατίσει δεν αντισταθμίζουν σε καμμία περίπτωση το όποιο αισθητικό αποτέλεσμα. Ιδίως η βλάβη που γίνεται στην ψυχική υγεία από άτομα με την ψυχοσύνθεση του χοντρού, που με μαγικό κι εύκολο τρόπο αποκτάει σώμα αρχαίου Έλληνα θεού, είναι τρομερή και εξαιρετικά δύσκολα αναστρέψιμη, με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.
Απλούστατα επισήμανα ότι υπάρχει τεχνολογική λύση στο θέμα. οπως στην μετακίνηση εχουν ανακαλυφθεί πχ τα αυτοκίνητα για να μην πηγαίνεις παντού περπατώντας. Για τα αρνητικά φιλελεύθερη χώρα με φιλελεύθερο πρωθυπουργό και φιλελεύθερα ΜΜΕ είμαστε ο καθένας φροντίζει αν θα φάει η όχι το κεφάλι του, έχει προσωπική ευθύνη sic . Τώρα γιατί δεν είναι άμεσα προσβάσιμη στις μάζες αλλά όπως και εσύ λες ότι είναι μόνο για αστέρες του Χόλυγουντ την άρχουσα τάξη και επαγγελματίες μπράβους της και "αθλητές" bodybuilding, δεν ξέρω γιατί.
Εικόνα
σκληρά εργαζόμενος και σκληρά προπονούμενος στα σιδεράδικα :smt005: Με τον ιδρώτα του προσώπου του είναι έτσι :smt005:
Καλά, δεν έχει και κανένα εξωπραγματικό σώμα ο τύπος.

Εννοώ ότι μπορεί να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα και με φυσικούς τρόπους, ιδίως όταν έχει κάποιος τα λεφτά του.
για κάποιους κάποια πράγματα γίνονται εύκολα για κάποιους τα ίδια είναι βουνό. σιγουρα δεν θα ρισκαρε την υγεία του σαν ενα φουκαρά Nobody που θέλει να γίνει διασημος με το bodybuilding. θα πήρε κατάλληλες δόσεις ,ποιες δεν ξέρω, για να μεταμορφωθεί από νερντουλα με κύφωση σε κατι που βλέπεται. Η άρχουσα τάξη τα χρησιμοποιεί οι μπράβοι της, και οι διασκεδαστές. Τα έχει απαγορεύσει για τις μάζες για τον κακομοίρη που χτυπάει 12ωρα και παλεύει όλη τη ζωή του με το πάχος και ιδρώνει και ξειδρώνει σε διαδρόμους. Ταυτόχρονα η βιομηχανία τροφίμων φιλελέυθερα με επιστημονικό σχεδιασμό φτιάχνει προιόντα που γευστικά είναι τέλεια αδύνατον να αντισταθείς με τα φθηνότερα δυνατά υλικά και τον δηλητηριάζει.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Μάιος 2022, 09:57

Gherschaagk έγραψε:
14 Μάιος 2022, 09:47
Chilloutbuddy έγραψε:
14 Μάιος 2022, 09:30
hellegennes έγραψε:
14 Μάιος 2022, 04:31


Από το φαΐ πλούσιο σε θερμίδες, όχι από το ακριβό φαΐ. Το φαΐ πλούσιο σε θερμίδες είναι μακράν φθηνότερο.
E ναι
Το φτηνότερο φαί είναι οι υδατάνθρακες, ψωμιά-πατάτες-ρύζια, γι'αυτό η βιομηχανία και τα εστιατόρια προσπαθούν όλες οι μερίδες να έχουν όσο μεγαλύτερο ποσοστό γίνεται από αυτά. Από τη στιγμή που ανακάλυψαν οι αλυσίδες φαγητού και η βιομηχανία ότι μπορούν να κάνουν τους υδατάνθρακες νόστιμους και εθιστικούς με ζάχαρη/αλάτι και λίγο λίπος/σάλτσα/σκόνη γεύσης, η ανθρωπότητα ολόκληρη αρρώστησε από παχυσαρκία. Γιατί για αρρώστια πρόκειται.

Το σώμα είναι φτιαγμένο μεν να καταναλώνει υδατάνθρακες, αλλά όχι όταν φτάνει 80-90% της μερίδας, όταν ο υδατάνθρακας χτυπάει τέτοια ποσοστά καθημερινά το σώμα δεν ξέρει τι να κάνει, ούτε καν καμπανάκι ότι χόρτασες δε χτυπάει. Και αν δουλεύεις και τρως έξω, είναι πρακτικά αδύνατο να βρίσκεις φαί που να μην είναι τίγκα στον υδατάνθρακα με λίγο λίπος / ζάχαρη / αλάτι. Είναι αυτοκτονία σε σλοου μόσιον.

Δε θα δεις ποτέ άνθρωπο να παραγγείλει 3 μπριζόλες ή 3 μερίδες ψάρι για τον εαυτό του, αλλά πατατάκια / γλυκά / κοκακόλες θα δεις πολύ συχνά τριπλές μερίδες.
Η φωνή της αλήθειας.
Μύθοι όλα. Ξεκινώντας από το τέλος, σιγά που δε θα δεις άνθρωπο να παραγγέλνει μισό κιλό παϊδάκια ή μισό κιλό γύρο. Ενώ μισό κιλό ρύζι είναι δυο μεγάλες κατσαρόλες και μισό κιλό πατατάκια είναι τρεις οικογενειακές συσκευασίες. Ναι δε θα πάρεις 2 μπριζόλες αλλά αυτό συμβαίνει επειδή 1 μπριζόλα ακόμα και σκέτη έχει τόσες θερμίδες όσες 2 οικογενειακές συσκευασίες πατατάκια, έχει αρκετή ενέργεια για να περπατήσεις μέχρι το Βελιγράδι. Και σιγά που δε θα τη συνοδεύσεις με πατάτες και κανα παγωτό μετά να χωνέψεις.

Δεύτερον υγιεινο/ανθυγιεινό χορταστικό/αδυνατιστικό, θρεπτικό/άχρηστο είναι ιδιότητες ανεξάρτητες από το είδος του φαγητού. Κατά καιρούς ενοχοποιούνται οι υδατάνθρακες, τα λίπη, τα κρέατα, τα μαγειρεμένα, τα συντηρητικά κλπ και βγαίνουν διάφοροι "μαγικοί τρόποι" να χάσεις κιλά ή να ζήσεις 200 χρόνια που λειτουργούν στην καλύτερη περίπτωση ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ή συγκεκριμένες καταστάσεις του σώματος (π.χ. φτιάχνεις μύες ή είσαι έγκυος ή είσαι στην ανάπτυξη). Μακροπρόθεσμα τίποτα μα τίποτα δεν υποκαθιστά το να τρως όση ενέργεια χρειάζεσαι και τίποτα παραπάνω, είτε κάνεις παλαιοδίαιτα είτε κετοδίαιτα είτε παπαροδίαιτα στον ένα χρόνο γυρίζεις εκεί που ήσουν, από πλευράς κιλών:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3093919/

Η πεζή αλήθεια είναι ότι το μπόλικο κωλόφαγο αποτελεί ένα είδος φθηνής διασκέδασης/εθισμού στον οποίον είναι επιρρεπείς οι φτωχοί και όσοι ζουν στις απάνθρωπες συνθήκες των πόλεων, περίπου όπως ο τζόγος στο προπατζίδικο της γειτονιάς ή το αλκοόλ. Κανείς δεν κάθεται να αναλύσει αν η βότκα είναι χειρότερη από το ρούμι ή το τσίπουρο, η απλή αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα δεν το έχει όποιος πίνει βότκα αντί για τσίπουρο, το έχει όποιος πίνει σαν πούστης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών