Παχυσαρκία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2022, 13:14

foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:57

Μύθοι όλα. Ξεκινώντας από το τέλος, σιγά που δε θα δεις άνθρωπο να παραγγέλνει μισό κιλό παϊδάκια ή μισό κιλό γύρο. Ενώ μισό κιλό ρύζι είναι δυο μεγάλες κατσαρόλες και μισό κιλό πατατάκια είναι τρεις οικογενειακές συσκευασίες. Ναι δε θα πάρεις 2 μπριζόλες αλλά αυτό συμβαίνει επειδή 1 μπριζόλα ακόμα και σκέτη έχει τόσες θερμίδες όσες 2 οικογενειακές συσκευασίες πατατάκια, έχει αρκετή ενέργεια για να περπατήσεις μέχρι το Βελιγράδι. Και σιγά που δε θα τη συνοδεύσεις με πατάτες και κανα παγωτό μετά να χωνέψεις.
Ας δούμε τώρα και την πραγματικότητα. Μια οικογενειακή συσκευασία πατατάκια είναι 400 γραμμάρια και περιέχει 2200-2800 θερμίδες (ανάλογα το πατατάκι). Κόστος 2,5 ευρώ.

Μια μοσχαρίσια μπριζόλα 400 γραμμαρίων κάνει 5-10 ευρώ, ανάλογα το κομμάτι. Οι θερμίδες παίζουν ανάλογα το κομμάτι, αλλά στο τελικό μαγειρεμένο κρέας είναι πάνω-κάτω 750.

Πατατάκια: κόστος 2,5 ευρώ, 2500 θερμίδες
Μπριζόλα: κόστος 7,5 ευρώ, 750 θερμίδες

Για ίδιο κόστος παίρνεις 10 φορές περισσότερες θερμίδες από τα πατατάκια. Ποιος το περίμενε ότι ο υπολογισμός του foscilis δεν θα ήταν λανθασμένος κατά μια τάξη μεγέθους...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Μάιος 2022, 15:09

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2022, 13:14
foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:57

Μύθοι όλα. Ξεκινώντας από το τέλος, σιγά που δε θα δεις άνθρωπο να παραγγέλνει μισό κιλό παϊδάκια ή μισό κιλό γύρο. Ενώ μισό κιλό ρύζι είναι δυο μεγάλες κατσαρόλες και μισό κιλό πατατάκια είναι τρεις οικογενειακές συσκευασίες. Ναι δε θα πάρεις 2 μπριζόλες αλλά αυτό συμβαίνει επειδή 1 μπριζόλα ακόμα και σκέτη έχει τόσες θερμίδες όσες 2 οικογενειακές συσκευασίες πατατάκια, έχει αρκετή ενέργεια για να περπατήσεις μέχρι το Βελιγράδι. Και σιγά που δε θα τη συνοδεύσεις με πατάτες και κανα παγωτό μετά να χωνέψεις.
Ας δούμε τώρα και την πραγματικότητα. Μια οικογενειακή συσκευασία πατατάκια είναι 400 γραμμάρια και περιέχει 2200-2800 θερμίδες (ανάλογα το πατατάκι). Κόστος 2,5 ευρώ.
Νόμιζα ότι η μεγαλύτερη συσκευασία που υπάρχει είναι 200g, που είναι και αυτή που παίρνουμε ως τετραμελής οικογένεια στις βραδιές πίτσας με τσιπς. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει των 400.

Καταλαβαίνεις ότι η μικρή πιθανότητα που υπήρχε να αναθεωρήσω την άποψή μου ότι οι φτωχοί μπιντζάρουν κωλόφαγο με λογική πρέζακα μόλις εξανεμίστηκε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Μάιος 2022, 15:39

Dorian έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:27
Feindflug έγραψε:
15 Μάιος 2022, 00:06
Dorian έγραψε:
14 Μάιος 2022, 21:35

Απλούστατα επισήμανα ότι υπάρχει τεχνολογική λύση στο θέμα. οπως στην μετακίνηση εχουν ανακαλυφθεί πχ τα αυτοκίνητα για να μην πηγαίνεις παντού περπατώντας. Για τα αρνητικά φιλελεύθερη χώρα με φιλελεύθερο πρωθυπουργό και φιλελεύθερα ΜΜΕ είμαστε ο καθένας φροντίζει αν θα φάει η όχι το κεφάλι του, έχει προσωπική ευθύνη sic . Τώρα γιατί δεν είναι άμεσα προσβάσιμη στις μάζες αλλά όπως και εσύ λες ότι είναι μόνο για αστέρες του Χόλυγουντ την άρχουσα τάξη και επαγγελματίες μπράβους της και "αθλητές" bodybuilding, δεν ξέρω γιατί.
Εικόνα
σκληρά εργαζόμενος και σκληρά προπονούμενος στα σιδεράδικα :smt005: Με τον ιδρώτα του προσώπου του είναι έτσι :smt005:
Καλά, δεν έχει και κανένα εξωπραγματικό σώμα ο τύπος.

Εννοώ ότι μπορεί να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα και με φυσικούς τρόπους, ιδίως όταν έχει κάποιος τα λεφτά του.
για κάποιους κάποια πράγματα γίνονται εύκολα για κάποιους τα ίδια είναι βουνό. σιγουρα δεν θα ρισκαρε την υγεία του σαν ενα φουκαρά Nobody που θέλει να γίνει διασημος με το bodybuilding. θα πήρε κατάλληλες δόσεις ,ποιες δεν ξέρω, για να μεταμορφωθεί από νερντουλα με κύφωση σε κατι που βλέπεται. Η άρχουσα τάξη τα χρησιμοποιεί οι μπράβοι της, και οι διασκεδαστές. Τα έχει απαγορεύσει για τις μάζες για τον κακομοίρη που χτυπάει 12ωρα και παλεύει όλη τη ζωή του με το πάχος και ιδρώνει και ξειδρώνει σε διαδρόμους. Ταυτόχρονα η βιομηχανία τροφίμων φιλελέυθερα με επιστημονικό σχεδιασμό φτιάχνει προιόντα που γευστικά είναι τέλεια αδύνατον να αντισταθείς με τα φθηνότερα δυνατά υλικά και τον δηλητηριάζει.
Απαγορευμένα για όλους είναι, τύπε, απλά αλλιώς κινούνται τα νήματα αν είσαι ο Jeff Bezos, αλλιώς αν είσαι ο Σάκης ο υδραυλικός.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Μάιος 2022, 15:41

foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:57
Gherschaagk έγραψε:
14 Μάιος 2022, 09:47
Chilloutbuddy έγραψε:
14 Μάιος 2022, 09:30

E ναι
Το φτηνότερο φαί είναι οι υδατάνθρακες, ψωμιά-πατάτες-ρύζια, γι'αυτό η βιομηχανία και τα εστιατόρια προσπαθούν όλες οι μερίδες να έχουν όσο μεγαλύτερο ποσοστό γίνεται από αυτά. Από τη στιγμή που ανακάλυψαν οι αλυσίδες φαγητού και η βιομηχανία ότι μπορούν να κάνουν τους υδατάνθρακες νόστιμους και εθιστικούς με ζάχαρη/αλάτι και λίγο λίπος/σάλτσα/σκόνη γεύσης, η ανθρωπότητα ολόκληρη αρρώστησε από παχυσαρκία. Γιατί για αρρώστια πρόκειται.

Το σώμα είναι φτιαγμένο μεν να καταναλώνει υδατάνθρακες, αλλά όχι όταν φτάνει 80-90% της μερίδας, όταν ο υδατάνθρακας χτυπάει τέτοια ποσοστά καθημερινά το σώμα δεν ξέρει τι να κάνει, ούτε καν καμπανάκι ότι χόρτασες δε χτυπάει. Και αν δουλεύεις και τρως έξω, είναι πρακτικά αδύνατο να βρίσκεις φαί που να μην είναι τίγκα στον υδατάνθρακα με λίγο λίπος / ζάχαρη / αλάτι. Είναι αυτοκτονία σε σλοου μόσιον.

Δε θα δεις ποτέ άνθρωπο να παραγγείλει 3 μπριζόλες ή 3 μερίδες ψάρι για τον εαυτό του, αλλά πατατάκια / γλυκά / κοκακόλες θα δεις πολύ συχνά τριπλές μερίδες.
Η φωνή της αλήθειας.
Μύθοι όλα. Ξεκινώντας από το τέλος, σιγά που δε θα δεις άνθρωπο να παραγγέλνει μισό κιλό παϊδάκια ή μισό κιλό γύρο. Ενώ μισό κιλό ρύζι είναι δυο μεγάλες κατσαρόλες και μισό κιλό πατατάκια είναι τρεις οικογενειακές συσκευασίες. Ναι δε θα πάρεις 2 μπριζόλες αλλά αυτό συμβαίνει επειδή 1 μπριζόλα ακόμα και σκέτη έχει τόσες θερμίδες όσες 2 οικογενειακές συσκευασίες πατατάκια, έχει αρκετή ενέργεια για να περπατήσεις μέχρι το Βελιγράδι. Και σιγά που δε θα τη συνοδεύσεις με πατάτες και κανα παγωτό μετά να χωνέψεις.

Δεύτερον υγιεινο/ανθυγιεινό χορταστικό/αδυνατιστικό, θρεπτικό/άχρηστο είναι ιδιότητες ανεξάρτητες από το είδος του φαγητού. Κατά καιρούς ενοχοποιούνται οι υδατάνθρακες, τα λίπη, τα κρέατα, τα μαγειρεμένα, τα συντηρητικά κλπ και βγαίνουν διάφοροι "μαγικοί τρόποι" να χάσεις κιλά ή να ζήσεις 200 χρόνια που λειτουργούν στην καλύτερη περίπτωση ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ή συγκεκριμένες καταστάσεις του σώματος (π.χ. φτιάχνεις μύες ή είσαι έγκυος ή είσαι στην ανάπτυξη). Μακροπρόθεσμα τίποτα μα τίποτα δεν υποκαθιστά το να τρως όση ενέργεια χρειάζεσαι και τίποτα παραπάνω, είτε κάνεις παλαιοδίαιτα είτε κετοδίαιτα είτε παπαροδίαιτα στον ένα χρόνο γυρίζεις εκεί που ήσουν, από πλευράς κιλών:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3093919/

Η πεζή αλήθεια είναι ότι το μπόλικο κωλόφαγο αποτελεί ένα είδος φθηνής διασκέδασης/εθισμού στον οποίον είναι επιρρεπείς οι φτωχοί και όσοι ζουν στις απάνθρωπες συνθήκες των πόλεων, περίπου όπως ο τζόγος στο προπατζίδικο της γειτονιάς ή το αλκοόλ. Κανείς δεν κάθεται να αναλύσει αν η βότκα είναι χειρότερη από το ρούμι ή το τσίπουρο, η απλή αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα δεν το έχει όποιος πίνει βότκα αντί για τσίπουρο, το έχει όποιος πίνει σαν πούστης.
Όλα αυτά για να μας πεις ότι είσαι μπακαλιάρος, τύπε;

Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 16 Μάιος 2022, 15:56

AlienWay έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:40
Τι έγινε με το ψυγείο;
Τσέκαρε την πόρτα του αν κλείνει καλά και αν σβήνει το φως. Φαίνεται αυτό λίγο πριν κλείσεις εντελώς την πόρτα.
Όχι αν κλείνει το φως όταν πατάςμε το χέρι τον ειδικό διακόπτη, αλλά αν η πόρτα κλείνοντας σβήνει το φως.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Μάιος 2022, 16:12

don't speak έγραψε:
16 Μάιος 2022, 15:56
AlienWay έγραψε:
14 Μάιος 2022, 16:40
Τι έγινε με το ψυγείο;
Τσέκαρε την πόρτα του αν κλείνει καλά και αν σβήνει το φως. Φαίνεται αυτό λίγο πριν κλείσεις εντελώς την πόρτα.
Όχι αν κλείνει το φως όταν πατάςμε το χέρι τον ειδικό διακόπτη, αλλά αν η πόρτα κλείνοντας σβήνει το φως.
Διορθώθηκε. Πήγα τα περιεχόμενα στη μάνα μου και το έκανα 48ωρη απόψυξη.

Μάλλον έπιασε πάγο η πλάτη γιατί είχα πολύ γεμάτη την κατάψυξη. :sal5:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Μάιος 2022, 16:56

Feindflug έγραψε:
16 Μάιος 2022, 15:41
foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:57
Gherschaagk έγραψε:
14 Μάιος 2022, 09:47


Η φωνή της αλήθειας.
Μύθοι όλα. Ξεκινώντας από το τέλος, σιγά που δε θα δεις άνθρωπο να παραγγέλνει μισό κιλό παϊδάκια ή μισό κιλό γύρο. Ενώ μισό κιλό ρύζι είναι δυο μεγάλες κατσαρόλες και μισό κιλό πατατάκια είναι τρεις οικογενειακές συσκευασίες. Ναι δε θα πάρεις 2 μπριζόλες αλλά αυτό συμβαίνει επειδή 1 μπριζόλα ακόμα και σκέτη έχει τόσες θερμίδες όσες 2 οικογενειακές συσκευασίες πατατάκια, έχει αρκετή ενέργεια για να περπατήσεις μέχρι το Βελιγράδι. Και σιγά που δε θα τη συνοδεύσεις με πατάτες και κανα παγωτό μετά να χωνέψεις.

Δεύτερον υγιεινο/ανθυγιεινό χορταστικό/αδυνατιστικό, θρεπτικό/άχρηστο είναι ιδιότητες ανεξάρτητες από το είδος του φαγητού. Κατά καιρούς ενοχοποιούνται οι υδατάνθρακες, τα λίπη, τα κρέατα, τα μαγειρεμένα, τα συντηρητικά κλπ και βγαίνουν διάφοροι "μαγικοί τρόποι" να χάσεις κιλά ή να ζήσεις 200 χρόνια που λειτουργούν στην καλύτερη περίπτωση ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ή συγκεκριμένες καταστάσεις του σώματος (π.χ. φτιάχνεις μύες ή είσαι έγκυος ή είσαι στην ανάπτυξη). Μακροπρόθεσμα τίποτα μα τίποτα δεν υποκαθιστά το να τρως όση ενέργεια χρειάζεσαι και τίποτα παραπάνω, είτε κάνεις παλαιοδίαιτα είτε κετοδίαιτα είτε παπαροδίαιτα στον ένα χρόνο γυρίζεις εκεί που ήσουν, από πλευράς κιλών:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3093919/

Η πεζή αλήθεια είναι ότι το μπόλικο κωλόφαγο αποτελεί ένα είδος φθηνής διασκέδασης/εθισμού στον οποίον είναι επιρρεπείς οι φτωχοί και όσοι ζουν στις απάνθρωπες συνθήκες των πόλεων, περίπου όπως ο τζόγος στο προπατζίδικο της γειτονιάς ή το αλκοόλ. Κανείς δεν κάθεται να αναλύσει αν η βότκα είναι χειρότερη από το ρούμι ή το τσίπουρο, η απλή αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα δεν το έχει όποιος πίνει βότκα αντί για τσίπουρο, το έχει όποιος πίνει σαν πούστης.
Όλα αυτά για να μας πεις ότι είσαι μπακαλιάρος, τύπε;

Δεν ξέρω, γιατί δεν ξέρω τι σημαίνει "μπακαλιάρος" σε αυτό το context.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 16 Μάιος 2022, 17:06

Εγώ μπορώ να τρώω πιτόγυρα και μπύρες κάθε μέρα και να παραμένω 65 κιλά.

Πάρτε τα αρχίδια μου.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Μάιος 2022, 17:49

έργο_μακέτο έγραψε:
16 Μάιος 2022, 17:06
Εγώ μπορώ να τρώω πιτόγυρα και μπύρες κάθε μέρα και να παραμένω 65 κιλά.

Πάρτε τα αρχίδια μου.
Αντί να εκμεταλλευτείς αυτόν τον καταπληκτικό μεταβολισμό για να μεγαλουργήσεις, τύπε, περηφανεύεσαι για τους γύρους και τις μπύρες που καταναλώνεις.

Θα είναι πολύ οδυνηρή για εσένα η συνάντησή σου με τους Κοινοβιάτες.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2022, 22:47

foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2022, 15:09
hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2022, 13:14
foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2022, 09:57

Μύθοι όλα. Ξεκινώντας από το τέλος, σιγά που δε θα δεις άνθρωπο να παραγγέλνει μισό κιλό παϊδάκια ή μισό κιλό γύρο. Ενώ μισό κιλό ρύζι είναι δυο μεγάλες κατσαρόλες και μισό κιλό πατατάκια είναι τρεις οικογενειακές συσκευασίες. Ναι δε θα πάρεις 2 μπριζόλες αλλά αυτό συμβαίνει επειδή 1 μπριζόλα ακόμα και σκέτη έχει τόσες θερμίδες όσες 2 οικογενειακές συσκευασίες πατατάκια, έχει αρκετή ενέργεια για να περπατήσεις μέχρι το Βελιγράδι. Και σιγά που δε θα τη συνοδεύσεις με πατάτες και κανα παγωτό μετά να χωνέψεις.
Ας δούμε τώρα και την πραγματικότητα. Μια οικογενειακή συσκευασία πατατάκια είναι 400 γραμμάρια και περιέχει 2200-2800 θερμίδες (ανάλογα το πατατάκι). Κόστος 2,5 ευρώ.
Νόμιζα ότι η μεγαλύτερη συσκευασία που υπάρχει είναι 200g, που είναι και αυτή που παίρνουμε ως τετραμελής οικογένεια στις βραδιές πίτσας με τσιπς. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει των 400.

Καταλαβαίνεις ότι η μικρή πιθανότητα που υπήρχε να αναθεωρήσω την άποψή μου ότι οι φτωχοί μπιντζάρουν κωλόφαγο με λογική πρέζακα μόλις εξανεμίστηκε.
Πάλι μια τάξη μεγέθους πίσω είσαι, σύντροφε. Είπες ότι μια μπριζόλα έχει όσες θερμίδες έχουν 2 οικογενειακές συσκευασίες, που θεώρησες ότι είναι 200g. 400 γραμμάρια πατατάκια είναι τουλάχιστον 2200 θερμίδες ενώ 400 γραμμάρια μπριζόλα είναι το πολύ 750 θερμίδες (το ελάχιστο 450) και κοστίζει 3-4 φορές παραπάνω. Δηλαδή τα ίδια λεφτά αν τα επενδύσεις σε junk food βγάζεις 10πλάσιες θερμίδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 17 Μάιος 2022, 12:23

Είτε φας 2000 θερμίδες σε μπριζόλες και σαλάτα, είτε φας 2000 θερμίδες σε πατατάκια, είτε φας 2000 θερμίδες σκέτη ζάχαρη όλα θα έχουν το ίδιο ορμονικό και μεταβολικό αποτέλεσμα? Περιμένω απαντήσεις και όχι food surveys που πασάρονται ως σοβαρή έρευνα. :102:
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 17 Μάιος 2022, 12:27

έργο_μακέτο έγραψε:
16 Μάιος 2022, 17:06
Εγώ μπορώ να τρώω πιτόγυρα και μπύρες κάθε μέρα και να παραμένω 65 κιλά.

Πάρτε τα αρχίδια μου.
Άντρας 65 κιλά πρέπει να είναι πολύ νάνος.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Μάιος 2022, 12:33

unholydiver έγραψε:
17 Μάιος 2022, 12:23
Είτε φας 2000 θερμίδες σε μπριζόλες και σαλάτα, είτε φας 2000 θερμίδες σε πατατάκια, είτε φας 2000 θερμίδες σκέτη ζάχαρη όλα θα έχουν το ίδιο ορμονικό και μεταβολικό αποτέλεσμα?
Όχι αλλά αν φας 2000 θερμίδες ενώ χρειάζεσαι 500, το κεντρικό αποτέλεσμα είναι πάνω-κάτω το ίδιο, και αυτό συζητάμε.

Δίαιτα πλουσιότατη σε ψάρι και λαχανικά (αθλητές του σούμο):

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 17:25

Λεγεών έγραψε:
17 Μάιος 2022, 12:27
έργο_μακέτο έγραψε:
16 Μάιος 2022, 17:06
Εγώ μπορώ να τρώω πιτόγυρα και μπύρες κάθε μέρα και να παραμένω 65 κιλά.

Πάρτε τα αρχίδια μου.
Άντρας 65 κιλά πρέπει να είναι πολύ νάνος.
Κι εγώ τόσα είμαι και είμαι 1,70. Μπασκετμπολίστας δεν είμαι, αλλά δεν είμαι και νάνος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μάιος 2022, 17:28

foscilis έγραψε:
17 Μάιος 2022, 12:33
unholydiver έγραψε:
17 Μάιος 2022, 12:23
Είτε φας 2000 θερμίδες σε μπριζόλες και σαλάτα, είτε φας 2000 θερμίδες σε πατατάκια, είτε φας 2000 θερμίδες σκέτη ζάχαρη όλα θα έχουν το ίδιο ορμονικό και μεταβολικό αποτέλεσμα?
Όχι αλλά αν φας 2000 θερμίδες ενώ χρειάζεσαι 500, το κεντρικό αποτέλεσμα είναι πάνω-κάτω το ίδιο, και αυτό συζητάμε.

Δίαιτα πλουσιότατη σε ψάρι και λαχανικά (αθλητές του σούμο):

Εικόνα
Κλαίω με το μέγεθος από το μπολάκι που σέρβιρε. :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών