Παχυσαρκία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8830
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 18 Μάιος 2022, 14:27

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:24
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:22
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:15
Το 1 g πρωτεΐνης είναι σχεδόν ίδιας θερμιδικής αξίας με 1 g υδατάνθρακα, ενώ το λίπος σχεδόν τα διπλάσια. Αυτά τα περί ξοδέματος είναι παπαριές, διότι για να βγάλεις τα kj κάνεις υπολογισμό καύσης.
Αδιάφορο, το ξόδεμα είναι η ενέργεια που ξοδεύει το πεπτικό σύστημα να κάνει την καύση. Diet-induced thermogenesis είναι ο τεχνικός όρος.
Έχεις μπερδέψει την ύπαρξη ουσιών, όπως πχ η καψαϊκίνη που προκαλούν θερμογένεση με την καύση των λιπαρών, των γραμμαρίων και των υδατανθράκων.
Κάθε άλλο.
diet‐induced thermogenesis The increase in heat production by the body after eating. It is due to both the metabolic energy cost of digestion (the secretion of digestive enzymes, active transport of nutrients from the gut, and gut motility) and the energy cost of forming tissue reserves of fat, glycogen, and protein. It can be up to 10–15% of the energy intake. Also known as the specific dynamic action (SDA), thermic effect of foods, and luxus konsumption.
Z

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23062
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Μάιος 2022, 14:28

Στο σημείο αυτό, αξίζει να καταγγείλουμε ένα φαινόμενο: Γνωστή αλυσίδα φαστ φουντ που έχει ντελίβερι, όταν παίρνεις τηλ και ζητάς ένα διπλό χάμπουργκερ, σου λένε "πάρε και κάτι άλλο για να καλύψεις την ελάχιστη χρέωση για το ντελίβερι".

Υπάρχουν και συνοικιακά γυράδικα που το κάνουν αυτό, αλλά είναι απειροελάχιστα. Τα περισσότερα, σου φέρνουν, ακόμη κι αν παραγγείλεις μόνο ένα σαντουίτς.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 14:28

Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:27
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:24
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:22


Αδιάφορο, το ξόδεμα είναι η ενέργεια που ξοδεύει το πεπτικό σύστημα να κάνει την καύση. Diet-induced thermogenesis είναι ο τεχνικός όρος.
Έχεις μπερδέψει την ύπαρξη ουσιών, όπως πχ η καψαϊκίνη που προκαλούν θερμογένεση με την καύση των λιπαρών, των γραμμαρίων και των υδατανθράκων.
Κάθε άλλο.
diet‐induced thermogenesis The increase in heat production by the body after eating. It is due to both the metabolic energy cost of digestion (the secretion of digestive enzymes, active transport of nutrients from the gut, and gut motility) and the energy cost of forming tissue reserves of fat, glycogen, and protein. It can be up to 10–15% of the energy intake. Also known as the specific dynamic action (SDA), thermic effect of foods, and luxus konsumption.
Μάνα μου μιλάμε για καύση πρώτων υλών όχι για τη μεταβολική σου ικανότητα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8830
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 18 Μάιος 2022, 14:30

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:28
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:27
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:24


Έχεις μπερδέψει την ύπαρξη ουσιών, όπως πχ η καψαϊκίνη που προκαλούν θερμογένεση με την καύση των λιπαρών, των γραμμαρίων και των υδατανθράκων.
Κάθε άλλο.
diet‐induced thermogenesis The increase in heat production by the body after eating. It is due to both the metabolic energy cost of digestion (the secretion of digestive enzymes, active transport of nutrients from the gut, and gut motility) and the energy cost of forming tissue reserves of fat, glycogen, and protein. It can be up to 10–15% of the energy intake. Also known as the specific dynamic action (SDA), thermic effect of foods, and luxus konsumption.
Μάνα μου μιλάμε για καύση πρώτων υλών όχι για τη μεταβολική σου ικανότητα.
Κόρη μου, εγώ δε μίλαγα για καύση πρώτων υλών, σ΄αυτό που αποκάλεσες παπαριές.
Z

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 14:31

Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:30
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:28
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:27


Κάθε άλλο.

Μάνα μου μιλάμε για καύση πρώτων υλών όχι για τη μεταβολική σου ικανότητα.
Κόρη μου, εγώ δε μίλαγα για καύση πρώτων υλών, σ΄αυτό που αποκάλεσες παπαριές.
Μα αυτό σχολίαζατε παραπάνω :roll:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Μάιος 2022, 14:38

AlienWay έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:28
Στο σημείο αυτό, αξίζει να καταγγείλουμε ένα φαινόμενο: Γνωστή αλυσίδα φαστ φουντ που έχει ντελίβερι, όταν παίρνεις τηλ και ζητάς ένα διπλό χάμπουργκερ, σου λένε "πάρε και κάτι άλλο για να καλύψεις την ελάχιστη χρέωση για το ντελίβερι".

Υπάρχουν και συνοικιακά γυράδικα που το κάνουν αυτό, αλλά είναι απειροελάχιστα. Τα περισσότερα, σου φέρνουν, ακόμη κι αν παραγγείλεις μόνο ένα σαντουίτς.
Τύπε, αν έπαιρνες σε μένα και μου ζητούσες ντελιβερι ένα σάντουιτς μόνον, θα στο έφερνα και θα στο έτριβα στην μούρη.

Εμ θα φας μαλακία απ' έξω, εμ θα φας λίγο, εμ δεν σηκώνεσαι από τον κώλο σου να πας να το αγοράσεις.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10099
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 18 Μάιος 2022, 14:41

Παίρνει ο άλλος ντελιβερι 20 λεπτά απόσταση βενζίνη και θέλει να παραγγείλει ένα σάντουιτς 3.80
Τον γαμάς ή δεν τον γαμάς

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23062
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Μάιος 2022, 14:41

Feindflug έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:38
AlienWay έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:28
Στο σημείο αυτό, αξίζει να καταγγείλουμε ένα φαινόμενο: Γνωστή αλυσίδα φαστ φουντ που έχει ντελίβερι, όταν παίρνεις τηλ και ζητάς ένα διπλό χάμπουργκερ, σου λένε "πάρε και κάτι άλλο για να καλύψεις την ελάχιστη χρέωση για το ντελίβερι".

Υπάρχουν και συνοικιακά γυράδικα που το κάνουν αυτό, αλλά είναι απειροελάχιστα. Τα περισσότερα, σου φέρνουν, ακόμη κι αν παραγγείλεις μόνο ένα σαντουίτς.
Τύπε, αν έπαιρνες σε μένα και μου ζητούσες ντελιβερι ένα σάντουιτς μόνον, θα στο έφερνα και θα στο έτριβα στην μούρη.

Εμ θα φας μαλακία απ' έξω, εμ θα φας λίγο, εμ δεν σηκώνεσαι από τον κώλο σου να πας να το αγοράσεις.
Εννοείται ότι έχεις δίκιο, απλώς επισημαίνω τις παγίδες που μας κάνουνε να γινόμαστε σαν ζώα. Εγώ για παράδειγμα δεν πρόκειται ποτέ στο μέλλον να παραγγέλνω 2.

Και το 1 + σαλάτα δεν είναι λύση, γιατί οι σαλάτες έχουν ντρέσινγκ και είναι παχυντικές. Η λύση είναι να παίρνω 2 και να τρώω 1.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 14:42

Feindflug έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:38
AlienWay έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:28
Στο σημείο αυτό, αξίζει να καταγγείλουμε ένα φαινόμενο: Γνωστή αλυσίδα φαστ φουντ που έχει ντελίβερι, όταν παίρνεις τηλ και ζητάς ένα διπλό χάμπουργκερ, σου λένε "πάρε και κάτι άλλο για να καλύψεις την ελάχιστη χρέωση για το ντελίβερι".

Υπάρχουν και συνοικιακά γυράδικα που το κάνουν αυτό, αλλά είναι απειροελάχιστα. Τα περισσότερα, σου φέρνουν, ακόμη κι αν παραγγείλεις μόνο ένα σαντουίτς.
Τύπε, αν έπαιρνες σε μένα και μου ζητούσες ντελιβερι ένα σάντουιτς μόνον, θα στο έφερνα και θα στο έτριβα στην μούρη.

Εμ θα φας μαλακία απ' έξω, εμ θα φας λίγο, εμ δεν σηκώνεσαι από τον κώλο σου να πας να το αγοράσεις.
Αν έμενες μόνος και ήθελες 2 πιτόγυρα, δεν μπορούσες να κάνεις παραγγελία πρακτικά. Πλέον που είναι 6+ ευρώ μπορείς.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Μάιος 2022, 14:45

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:31
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:30
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:28

Μάνα μου μιλάμε για καύση πρώτων υλών όχι για τη μεταβολική σου ικανότητα.
Κόρη μου, εγώ δε μίλαγα για καύση πρώτων υλών, σ΄αυτό που αποκάλεσες παπαριές.
Μα αυτό σχολίαζατε παραπάνω :roll:
Εντωμεταξύ ρε δικιά μου, υπεραναλύετε βιοχημείες επιπέδου ολυμπιονίκη, ενώ με μια απλή διατροφή, που σχεδόν μπορεί να βγάλει και ο καθένας μόνος του, αν δεν βαριέται και αν ξέρει πρόσθεση κι αφαίρεση, έχει αποτελέσματα.

Ψειρίζετε την μαϊμού λες και θα κατέβει ο μπακάλης και ο τύπος με τα 33290 κόμπλεξ σε αγώνες bodybuilding, ενώ το βράδυ θα τους βρει με πιτσίνια στο στόμα, να χαζεύουν Netflix.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μάιος 2022, 14:46

Σωστα τα λετε...ολα μπορω να τα κοψω, εκτος απο ενα πραγμα, τα σουβλακια...;-). Εαν δεν φαω μια φορα την εβδομαδα, κυριως το σκ, θα σκασω.

Και ναι, για ηδονη. Αλλωστε, ποτε τρωμε γιατι πειναμε πραγματικα; καφεδες, αναψυκτικα, ταβερνες, ολα για την ηδονη του ισοφαγου γινονται.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 14:47

Feindflug έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:45
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:31
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:30


Κόρη μου, εγώ δε μίλαγα για καύση πρώτων υλών, σ΄αυτό που αποκάλεσες παπαριές.
Μα αυτό σχολίαζατε παραπάνω :roll:
Εντωμεταξύ ρε δικιά μου, υπεραναλύετε βιοχημείες επιπέδου ολυμπιονίκη, ενώ με μια απλή διατροφή, που σχεδόν μπορεί να βγάλει και ο καθένας μόνος του, αν δεν βαριέται και αν ξέρει πρόσθεση κι αφαίρεση, έχει αποτελέσματα.

Ψειρίζετε την μαϊμού λες και θα κατέβει ο μπακάλης και ο τύπος με τα 33290 κόμπλεξ σε αγώνες bodybuilding, ενώ το βράδυ θα τους βρει με πιτσίνια στο στόμα, να χαζεύουν Netflix.
Δε διαφωνεί κανείς μαζί σου σε αυτό, το γράψανε 5-6 φορές ήδη. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 14:49

axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:46
Σωστα τα λετε...ολα μπορω να τα κοψω, εκτος απο ενα πραγμα, τα σουβλακια...;-). Εαν δεν φαω μια φορα την εβδομαδα, κυριως το σκ, θα σκασω.

Και ναι, για ηδονη. Αλλωστε, ποτε τρωμε γιατι πειναμε πραγματικα; καφεδες, αναψυκτικα, ταβερνες, ολα για την ηδονη του ισοφαγου γινονται.
Τα σουβλάκια μπορείς κάλλιστα να τα εντάξεις σε δίαιτα ρε συ. Πάρε από το χασάπη σουβλάκια και πάρε πίτες από το σούπερ μάρκετ. Βάλε ντομάτα, σως γιαούρτι δική σου κλπ. Δεν είναι ανάγκη να τα κόψεις.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μάιος 2022, 14:50

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:49
axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:46
Σωστα τα λετε...ολα μπορω να τα κοψω, εκτος απο ενα πραγμα, τα σουβλακια...;-). Εαν δεν φαω μια φορα την εβδομαδα, κυριως το σκ, θα σκασω.

Και ναι, για ηδονη. Αλλωστε, ποτε τρωμε γιατι πειναμε πραγματικα; καφεδες, αναψυκτικα, ταβερνες, ολα για την ηδονη του ισοφαγου γινονται.
Τα σουβλάκια μπορείς κάλλιστα να τα εντάξεις σε δίαιτα ρε συ. Πάρε από το χασάπη σουβλάκια και πάρε πίτες από το σούπερ μάρκετ. Βάλε ντομάτα, σως γιαούρτι δική σου κλπ. Δεν είναι ανάγκη να τα κόψεις.
Να ξοδεψω 2 ωρες για 10 λεπτα φαγητου; δεν νομιζω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 14:51

axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:50
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:49
axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:46
Σωστα τα λετε...ολα μπορω να τα κοψω, εκτος απο ενα πραγμα, τα σουβλακια...;-). Εαν δεν φαω μια φορα την εβδομαδα, κυριως το σκ, θα σκασω.

Και ναι, για ηδονη. Αλλωστε, ποτε τρωμε γιατι πειναμε πραγματικα; καφεδες, αναψυκτικα, ταβερνες, ολα για την ηδονη του ισοφαγου γινονται.
Τα σουβλάκια μπορείς κάλλιστα να τα εντάξεις σε δίαιτα ρε συ. Πάρε από το χασάπη σουβλάκια και πάρε πίτες από το σούπερ μάρκετ. Βάλε ντομάτα, σως γιαούρτι δική σου κλπ. Δεν είναι ανάγκη να τα κόψεις.
Να ξοδεψω 2 ωρες για 10 λεπτα φαγητου; δεν νομιζω.
Δύο ώρες να ψήσεις το κρέας; Με τί το ψήνεις με ρεσό;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών