Παχυσαρκία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μάιος 2022, 14:53

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:51
axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:50
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:49


Τα σουβλάκια μπορείς κάλλιστα να τα εντάξεις σε δίαιτα ρε συ. Πάρε από το χασάπη σουβλάκια και πάρε πίτες από το σούπερ μάρκετ. Βάλε ντομάτα, σως γιαούρτι δική σου κλπ. Δεν είναι ανάγκη να τα κόψεις.
Να ξοδεψω 2 ωρες για 10 λεπτα φαγητου; δεν νομιζω.
Δύο ώρες να ψήσεις το κρέας; Με τί το ψήνεις με ρεσό;
Ολη η διαδικασια...να ντυθω, να παω στο χασαπικο που εχει σουβλακια, που δεν ειναι και κοντα, να παω σουπερ μαρκετ, να παρω τα υπολοιπα, να γυρισω πισω, να ξεντυθω, να τα ψησω, να φτιαξω τζατζικι, πατατες τηγανιτες, πιτες, να ψησω το κρεας.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24522
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Μάιος 2022, 14:55

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:47
Δε διαφωνεί κανείς μαζί σου σε αυτό, το γράψανε 5-6 φορές ήδη. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες.
Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη ότι μάλλον διαφωνώ από θέση αρχής.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20226
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 14:56

axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:53
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:51
axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:50


Να ξοδεψω 2 ωρες για 10 λεπτα φαγητου; δεν νομιζω.
Δύο ώρες να ψήσεις το κρέας; Με τί το ψήνεις με ρεσό;
Ολη η διαδικασια...να ντυθω, να παω στο χασαπικο που εχει σουβλακια, που δεν ειναι και κοντα, να παω σουπερ μαρκετ, να παρω τα υπολοιπα, να γυρισω πισω, να ξεντυθω, να τα ψησω, να φτιαξω τζατζικι, πατατες τηγανιτες, πιτες, να ψησω το κρεας.
Όταν θα πας σουπερ μάρκετ, θα πάρεις ένα πακέτο πίτες, έχουν μακρά διάρκεια λήξης. Όταν θα πας χασάπη, θα πάρεις και καλάμια, που μπαίνουν κατάψυξη. Το Σάββατο που σε πιάνει η μανία, θα τα ξεπαγώσεις το πρωί και σε ένα τέταρτο-εικοσάλεπτο ανάλογα το φούρνο τα ψήνεις το βράδυ. Ντομάτα, γιαούρτι, κρεμμύδι έχουν όλα τα σπίτια. Για το τζατζίκι θες 1 λεπτό κυριολεκτικά. Αν δε θες και τζατζίκι και θες σκέτη σως γιαουρτιού θες ούτε μισό λεπτό.

Αυτά που γράφεις είναι δικαιολογίες ειλικρινά.
ΥΓ. Πατάτες δε θα φας, κάνεις δίαιτα. Η πίτα αρκεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 18 Μάιος 2022, 15:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20226
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 15:00

foscilis έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:55
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:47
Δε διαφωνεί κανείς μαζί σου σε αυτό, το γράψανε 5-6 φορές ήδη. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες.
Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη ότι μάλλον διαφωνώ από θέση αρχής.
Εσύ διαφωνείς, για να τσαντίσεις τον Χέλη. Πιο εύκολα θα τσαντίσεις τον Βούδα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24522
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Μάιος 2022, 15:09

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 15:00
foscilis έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:55
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:47
Δε διαφωνεί κανείς μαζί σου σε αυτό, το γράψανε 5-6 φορές ήδη. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες.
Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη ότι μάλλον διαφωνώ από θέση αρχής.
Εσύ διαφωνείς, για να τσαντίσεις τον Χέλη. Πιο εύκολα θα τσαντίσεις τον Βούδα.
Όχι, διαφωνώ επειδή έχω σαν αρχή ότι ένας μπουγατσοκιμάς που θεωρεί πως ο προγλωσσικός καγκουροτσόγλανος ημιχρυσαυγίτης είναι φυσιολογικό στάδιο ανάπτυξης του άντρα είναι πάρα πολύ πιθανό να έχει δεύτερου βαθμού άδικο[*] σε οτιδήποτε λέει, ακόμα κι αν αυτό που λέει επιφανειακά και λόγω ατελούς χρήσης της ελληνικής γλώσσας εκ μέρους του τυχαίνει να μοιάζει σωστό.

[*] δηλαδή έχει άδικο στο τι νομίζει ότι είναι το θέμα αλλά ακόμα κι αν όντως το θέμα ήταν αυτό που νόμιζε, πάλι η άποψή του είναι η λανθασμένη

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μάιος 2022, 15:12

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:56
axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:53
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:51


Δύο ώρες να ψήσεις το κρέας; Με τί το ψήνεις με ρεσό;
Ολη η διαδικασια...να ντυθω, να παω στο χασαπικο που εχει σουβλακια, που δεν ειναι και κοντα, να παω σουπερ μαρκετ, να παρω τα υπολοιπα, να γυρισω πισω, να ξεντυθω, να τα ψησω, να φτιαξω τζατζικι, πατατες τηγανιτες, πιτες, να ψησω το κρεας.
Όταν θα πας σουπερ μάρκετ, θα πάρεις ένα πακέτο πίτες, έχουν μακρά διάρκεια λήξης. Όταν θα πας χασάπη, θα πάρεις και καλάμια, που μπαίνουν κατάψυξη. Το Σάββατο που σε πιάνει η μανία, θα τα ξεπαγώσεις το πρωί και σε ένα τέταρτο-εικοσάλεπτο ανάλογα το φούρνο τα ψήνεις το βράδυ. Ντομάτα, γιαούρτι, κρεμμύδι έχουν όλα τα σπίτια. Για το τζατζίκι θες 1 λεπτό κυριολεκτικά. Αν δε θες και τζατζίκι και θες σκέτη σως γιαουρτιού θες ούτε μισό λεπτό.

Αυτά που γράφεις είναι δικαιολογίες ειλικρινά.
ΥΓ. Πατάτες δε θα φας, κάνεις δίαιτα. Η πίτα αρκεί.
Ουτε διαιτα θελω να κανω, ουτε να κανω ολα αυτα που λες. Και παλι πιανουν πολυ περισσοτερο απο απλα να παραγγειλω, να ερθουν στην πορτα μου και να τα φαω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20226
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Μάιος 2022, 15:15

axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 15:12
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:56
axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:53


Ολη η διαδικασια...να ντυθω, να παω στο χασαπικο που εχει σουβλακια, που δεν ειναι και κοντα, να παω σουπερ μαρκετ, να παρω τα υπολοιπα, να γυρισω πισω, να ξεντυθω, να τα ψησω, να φτιαξω τζατζικι, πατατες τηγανιτες, πιτες, να ψησω το κρεας.
Όταν θα πας σουπερ μάρκετ, θα πάρεις ένα πακέτο πίτες, έχουν μακρά διάρκεια λήξης. Όταν θα πας χασάπη, θα πάρεις και καλάμια, που μπαίνουν κατάψυξη. Το Σάββατο που σε πιάνει η μανία, θα τα ξεπαγώσεις το πρωί και σε ένα τέταρτο-εικοσάλεπτο ανάλογα το φούρνο τα ψήνεις το βράδυ. Ντομάτα, γιαούρτι, κρεμμύδι έχουν όλα τα σπίτια. Για το τζατζίκι θες 1 λεπτό κυριολεκτικά. Αν δε θες και τζατζίκι και θες σκέτη σως γιαουρτιού θες ούτε μισό λεπτό.

Αυτά που γράφεις είναι δικαιολογίες ειλικρινά.
ΥΓ. Πατάτες δε θα φας, κάνεις δίαιτα. Η πίτα αρκεί.
Ουτε διαιτα θελω να κανω, ουτε να κανω ολα αυτα που λες. Και παλι πιανουν πολυ περισσοτερο απο απλα να παραγγειλω, να ερθουν στην πορτα μου και να τα φαω.
ΑΑΑΑΑ, οκ πάσο, αν δεν το έγραψες, γιατί ήθελες να κάνεις δίαιτα/διατροφή, δεν έχει νόημα να κόψεις την παραγγελία.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29752
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μάιος 2022, 15:18

jason0 έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:41
Παίρνει ο άλλος ντελιβερι 20 λεπτά απόσταση βενζίνη και θέλει να παραγγείλει ένα σάντουιτς 3.80
Τον γαμάς ή δεν τον γαμάς
Ελάχιστη παραγγελία και τελειώνουν αυτά


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 18 Μάιος 2022, 15:18

Αυτο που για τον χ ανθρωπο ειναι 100 θερμιδες και εχει τα αναλογα αποτελεσματα στην υγεια-κιλα του, δεν ειναι το ιδιο για τον ψ ανθρωπο.

Παραδειγμα: Τρωει ο χ ανθρωπος 200γρ βραστο ρυζι μπασματι σκετο. Τρωει το ιδιο ακριβως και ο ψ ανθρωπος. Δεν εχει το ιδιο αποτελεσμα και στους δυο!

Γενικα, δεν παιζουν τοσο καθοριστικο ρολο οι θερμιδες.

Καθοριστικο ρολο παιζει το τι τρως, ποτε το τρως, καθε ποτε τρως, τι σωματικη δραστηριοτητα εχεις και σε τι τιμες ειναι καθημερινα οι ορμονες σου, η πιεση σου αλλα και ο βαθμος της γενικης σου υγειας.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29752
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μάιος 2022, 15:20

έργο_μακέτο έγραψε:
16 Μάιος 2022, 17:06
Εγώ μπορώ να τρώω πιτόγυρα και μπύρες κάθε μέρα και να παραμένω 65 κιλά.

Πάρτε τα αρχίδια μου.
Φαντάζεσαι ότι σε ζηλεύουμε που είσαι τσίχλα;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Μάιος 2022, 15:33

foscilis έγραψε:
18 Μάιος 2022, 12:51
hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2022, 22:47

Πάλι μια τάξη μεγέθους πίσω είσαι, σύντροφε. Είπες ότι μια μπριζόλα έχει όσες θερμίδες έχουν 2 οικογενειακές συσκευασίες, που θεώρησες ότι είναι 200g. 400 γραμμάρια πατατάκια είναι τουλάχιστον 2200 θερμίδες ενώ 400 γραμμάρια μπριζόλα είναι το πολύ 750 θερμίδες (το ελάχιστο 450) και κοστίζει 3-4 φορές παραπάνω. Δηλαδή τα ίδια λεφτά αν τα επενδύσεις σε junk food βγάζεις 10πλάσιες θερμίδες.
Μπορεί, αλλά ξέρεις τι;

Τουλάχιστον δεν είμαι μαλακισμένη σαν εσένα.

Πάμε παρακάτω.
Καριόλη, καριόλη klg.
:011::a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Μάιος 2022, 15:56

Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:51
axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:50
Να ξοδεψω 2 ωρες για 10 λεπτα φαγητου; δεν νομιζω.
Δύο ώρες να ψήσεις το κρέας; Με τί το ψήνεις με ρεσό;
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Α, στο διάλο μεσημεριάτικα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Μάιος 2022, 16:01

foscilis έγραψε:
18 Μάιος 2022, 15:09
Cecily Anne έγραψε:
18 Μάιος 2022, 15:00
foscilis έγραψε:
18 Μάιος 2022, 14:55


Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη ότι μάλλον διαφωνώ από θέση αρχής.
Εσύ διαφωνείς, για να τσαντίσεις τον Χέλη. Πιο εύκολα θα τσαντίσεις τον Βούδα.
Όχι, διαφωνώ επειδή έχω σαν αρχή ότι ένας μπουγατσοκιμάς που θεωρεί πως ο προγλωσσικός καγκουροτσόγλανος ημιχρυσαυγίτης είναι φυσιολογικό στάδιο ανάπτυξης του άντρα είναι πάρα πολύ πιθανό να έχει δεύτερου βαθμού άδικο[*] σε οτιδήποτε λέει, ακόμα κι αν αυτό που λέει επιφανειακά και λόγω ατελούς χρήσης της ελληνικής γλώσσας εκ μέρους του τυχαίνει να μοιάζει σωστό.

[*] δηλαδή έχει άδικο στο τι νομίζει ότι είναι το θέμα αλλά ακόμα κι αν όντως το θέμα ήταν αυτό που νόμιζε, πάλι η άποψή του είναι η λανθασμένη
Άκου, γλυκό μου αγόρι. Στο συγκεκριμένο θέμα η άποψή σου ακούγεται σαν άτομο που ισχυρίζεται ότι το WTC έπεσε με εκρηκτικά στις κολόνες. Δεν είσαι απλά λάθος, είσαι τόσο λάθος που αν το λάθος είχε βάρος θα μπορούσα εξαπολύοντάς το από Saturn V να αποκτήσω ταχύτητα διαφυγής από το Ηλιακό Σύστημα.

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι είναι φυσιολογικό να είναι κάποιος παχύσαρκος. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις στην συζήτηση είναι πως είναι πιο φθηνό να είναι κάποιος παχύσαρκος. Το λέω αυτό γνωρίζοντας απ' έξω τις τιμές μερικών χιλιάδων διατροφικών προϊόντων την στιγμή που εσύ έχεις όχι απλώς μια θολή εικόνα αλλά -απ' ό,τι έδειξες- τελείως λανθασμένη εικόνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 18 Μάιος 2022, 16:05

hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2022, 16:01
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις στην συζήτηση είναι πως είναι πιο φθηνό να είναι κάποιος παχύσαρκος.
Σε αρκετες περιπτωσεις, ισχυει αυτο που λες. Να σημειωθει οτι υπαρχουν και πλουσιοι παχυσαρκοι.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παχυσαρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Μάιος 2022, 16:08

Volk έγραψε:
18 Μάιος 2022, 16:05
hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2022, 16:01
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις στην συζήτηση είναι πως είναι πιο φθηνό να είναι κάποιος παχύσαρκος.
Σε αρκετες περιπτωσεις, ισχυει αυτο που λες. Να σημειωθει οτι υπαρχουν και πλουσιοι παχυσαρκοι.
Φυσικά. Δεν είναι νόμος του σύμπαντος που σχετίζει το εισόδημα με το βάρος, στατιστική συσχέτιση είναι η οποία έχει λογική βάση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών