Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 02:20

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:09
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:00
ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 01:38
Ο Μότσαρτ δεν θα μπορούσε να είχε γράψει κάτι τόσο δεξιοτεχνικό όσο ο Ραχμάνινοφ, όχι γιατί δεν του κόβει αλλά γιατί δεν το επιτρέπει η εποχή. Για τον ίδιο λόγο δηλαδή που ο Ντα Βίντσι μπορεί να ήταν μεγάλο μυαλό και να καταλάβαινε στη μηχανική πολλά μπροστά από την εποχή του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούσε να σου σχεδιάσει ότι ξέρει σήμερα ακόμα και ένας ένας μαθητής Γυμνασίου.
Ναι, για δοκίμασε να φτιάξεις ένα μηχανικό ρολόι σαν αυτά του 17ου αιώνα, με τις γνώσεις που έχεις από το γυμνάσιο για το πώς δουλεύουν τα ρολόγια.
ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 01:38
Ο Λιστ ας πούμε που γράφει πολύ δεξιοτεχνική μουσική δεν έχει σε καμία περίπτωση καταφέρει να αλλάξει τη μουσική τόσο όσο ο Μότσαρτ.
Για τον Λιστ μιλάμε τώρα ή για την Λισίτσα;
Ένας μαθητές γυμνασίου μπορεί να ξέρει τη λειτουργία μιας μηχανής εσωτερικής καύσης ή jet. Δεν σημαίνει αυτό ότι το μυαλό του είναι πιο μπροστά από του Ντα Βίντσι. Σημαίνει απλά ότι εκμεταλλεύεται την γνώση που έχει συσσωρευτεί σε έναν επιστημονικό τομέα. Άλλο παράδειγμα. Ένας πρωτοετής Ιατρικής ξέρει απείρως περισσότερα πράγματα από τον Ιπποκράτη για την λειτουργία του σώματος. Θα πούμε ότι ο Ιπποκράτης ήταν ηλίθιος;

Έβαλα τον Λιστ γιατί στα τελευταία του έργα υπάρχουν κάποια ψήγματα πραγμάτων που θα δεις πολλά χρόνια μετά. Παρόλα αυτά η επιρροή του στην εξέλιξη της μουσικής δεν συγκρίνεται με αυτήν του Μότσαρτ, του Μπετόβεν ή του Μπαχ. Δηλαδή αν δεν είχε γεννηθεί ο Λιστ θα χάναμε κάποια πολύ σπουδαία έργα αλλά η εξέλιξη της ρομαντικής μουσικής θα είχε επηρεαστεί μερικώς. Χωρίς το Μότσαρτ δεν έχεις την διθεματική φόρμα σονάτας που είναι η βασική δομική μορφή μιας σειράς έργων για σόλο όργανα, μικρά σύνολα και συμφωνική μουσική. Δεν θα είχες τον Μπετόβεν που ξέρεις, ούτε τον Μπρας αν ο Μότσαρτ δεν εξέλισσε κάποια πράγματα, ούτε και τις συμφωνίες του Τσαϊκόφσκι βέβαια. Θα είχαμε κάτι άλλο, άγνωστο τι.

Η Λισίτσα που κολλάει; Δεν γνωρίζω αν γράφει.
Πουθενά δεν κολλάει η Λισίτσα, απλά είναι πιανίστρια και ταιριάζει ηχητικά με τον Λιστ για λογοπαίγνιο. Μιλάς για τον Λιστ σαν να ήταν κάποιος ινφλουένσερ πιανίστας όπως είναι η Λισίτσα σήμερα. Ο Λιστ επηρέασε την εξέλιξη της σύγχρονης μουσικής όσο λίγοι. Εσύ μιλάς καθαρά για φόρμες, αλλά δεν είναι μόνο οι φόρμες επίδραση.

Όσο για τον αναχρονισμό, γιατί μοιάζει να λες ότι δεν είναι δίκαιη η σύγκριση γιατί οι νεότεροι είχαν να δουλέψουν με περισσότερα πράγματα, θέλεις να πάμε στην φυσική, που εξ ορισμού είναι από τους πιο δύσκολους τομείς για να βρεις παραδείγματα ιδιοφυΐας σε προηγούμενους αιώνες με καθαρά αντικειμενικά κριτήρια γιατί είναι ο ορισμός της πυραμιδικής γνώσης και εκθετικής εξέλιξης τους τελευταίους αιώνες;

Ε, θα βρεις λίγους να αμφισβητούν ότι ο Νεύτωνας ήταν ίσως η μεγαλύτερη ιδιοφυΐα και πιο σημαντικός φυσικός όλων των εποχών, με 100% αντικειμενικά, σύγχρονα κριτήρια. Ή ακόμα και ο Αϊνστάιν μετράει καθώς έχουν περάσει δεκαετίες τρελής εξέλιξης. Όχι σε σχέση με το τι έκαναν για την εποχή τους και αν έθεσαν θεμέλια, αλλά με καθαρά σύγχρονους όρους.

Btw, ο Νεύτωνας είχε να δουλέψει με πίπες σε σχέση με το τι είχε να δουλέψει ο Μότσαρτ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 02:22

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:12
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:03
Κάτι που είναι δημοφιλές, είναι δημοφιλές για κάποιον ουσιώδη λόγο,
Σωστά μέχρι εδώ. Απλά ο λόγος μπορεί να είναι εξωκαλλιτεχνικός. Δεν θαυμάσανε την Ισπανία στην Eurovision για τις φωνητικές ικανότητες της τραγουδίστριας ούτε για την ποιότητα της σύνθεσης του τραγουδιού της.
Δεν μιλάμε για στιγμιότυπα, μιλάμε για διαχρονική δημοφιλία ή έστω δημοφιλία που έχει να έχει ένα κάποιο βάθος χρόνου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 02:24

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:20
Btw, ο Νεύτωνας είχε να δουλέψει με πίπες σε σχέση με το τι είχε να δουλέψει ο Μότσαρτ.
Ακριβέστερα, θα ήταν σαν να έπρεπε ο Μότσαρτ να επινοήσει τις νότες για να μπορέσει να γράψει σονάτες. Αυτό χρειάστηκε να κάνει ο Νεύτωνας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 17 Μάιος 2022, 02:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2022, 02:24

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:09
Αυτό απαιτεί πολύ μεγαλύτερη δεξιοτεχνία από οτιδήποτε έγραψε ποτέ ο Μότσαρτ και είναι μια απλή σπουδή (παίζει ο ίδιος ο Ραχμάνινοφ):



Το αν σου αρέσει περισσότερο η αρμονία και οι μελωδίες του ενός ή του άλλου είναι θέμα προσωπικού γούστου.
Είσαι έξυπνος άνθρωπος. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναρρωτηθείς γιατί δεν έχεις ένα τέτοιο έργο πριν 300 ή 500 χρόνια; Δεν υπήρχαν συνθέτες που να έγραφαν δεξιοτεχνικά έργα πριν;

Υπήρχαν και πολλοί μάλιστα. Αλλά δεν έρχονται οι εξελίξεις στην τέχνη τυχαία στις εποχές. Ακολουθούνται στάδια και φτάνεις κάποια στιγμή που μπορεί κάποιος να γράψει αυτό το έργο.

Για τον ίδιο λόγο που δεν έχεις έναν πανέξυπνο μηχανικό να κατασκευάσει ένα λειτουργικό αεροσκάφος χίλια χρόνια πριν. Δεν είναι θέμα ευφυίας. Πουλιά έβλεπαν όλοι να πετάνε και αρκετοί προβληματίζονταν. Λείπουν πολλοί ενδιάμεσοι κρίκοι γνώσεων και επιστημονικές ανακαλύψεις που θα κάνουν κάτι τέτοιο υλοποιήσιμο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2022, 02:28

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:22
ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:12
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:03
Κάτι που είναι δημοφιλές, είναι δημοφιλές για κάποιον ουσιώδη λόγο,
Σωστά μέχρι εδώ. Απλά ο λόγος μπορεί να είναι εξωκαλλιτεχνικός. Δεν θαυμάσανε την Ισπανία στην Eurovision για τις φωνητικές ικανότητες της τραγουδίστριας ούτε για την ποιότητα της σύνθεσης του τραγουδιού της.
Δεν μιλάμε για στιγμιότυπα, μιλάμε για διαχρονική δημοφιλία ή έστω δημοφιλία που έχει να έχει ένα κάποιο βάθος χρόνου.
Το σώζεις κάπως. Ας περιμένει λοιπόν η Cecily Anne 100-200 χρόνια να επανεκτιμήσουμε την προσφορά του Τζάκσον και να ξανακάνουμε τη συζήτηση. :)

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μάιος 2022, 02:29

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:24
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:09
Αυτό απαιτεί πολύ μεγαλύτερη δεξιοτεχνία από οτιδήποτε έγραψε ποτέ ο Μότσαρτ και είναι μια απλή σπουδή (παίζει ο ίδιος ο Ραχμάνινοφ):



Το αν σου αρέσει περισσότερο η αρμονία και οι μελωδίες του ενός ή του άλλου είναι θέμα προσωπικού γούστου.
Είσαι έξυπνος άνθρωπος. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναρρωτηθείς γιατί δεν έχεις ένα τέτοιο έργο πριν 300 ή 500 χρόνια; Δεν υπήρχαν συνθέτες που να έγραφαν δεξιοτεχνικά έργα πριν;

Υπήρχαν και πολλοί μάλιστα. Αλλά δεν έρχονται οι εξελίξεις στην τέχνη τυχαία στις εποχές. Ακολουθούνται στάδια και φτάνεις κάποια στιγμή που μπορεί κάποιος να γράψει αυτό το έργο.

Για τον ίδιο λόγο που δεν έχεις έναν πανέξυπνο μηχανικό να κατασκευάσει ένα λειτουργικό αεροσκάφος χίλια χρόνια πριν. Δεν είναι θέμα ευφυίας. Πουλιά έβλεπαν όλοι να πετάνε και αρκετοί προβληματίζονταν. Λείπουν πολλοί ενδιάμεσοι κρίκοι γνώσεων και επιστημονικές ανακαλύψεις που θα κάνουν κάτι τέτοιο υλοποιήσιμο.
:roll: Ρε συ να στο ξεχειλώσω λίγο σε ελληνικό έδαφος. Είναι οι κυκλαδίτικοι βιολιτζήδες οι καλύτεροι παραδοσιακοί μουσικοί, γιατί επηρέασαν όλη την παραδοσιακή μουσική και ακόμα και σήμερα τους κοπιάρουν όλοι;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 02:29

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:24
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:09
Αυτό απαιτεί πολύ μεγαλύτερη δεξιοτεχνία από οτιδήποτε έγραψε ποτέ ο Μότσαρτ και είναι μια απλή σπουδή (παίζει ο ίδιος ο Ραχμάνινοφ):



Το αν σου αρέσει περισσότερο η αρμονία και οι μελωδίες του ενός ή του άλλου είναι θέμα προσωπικού γούστου.
Είσαι έξυπνος άνθρωπος. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναρρωτηθείς γιατί δεν έχεις ένα τέτοιο έργο πριν 300 ή 500 χρόνια; Δεν υπήρχαν συνθέτες που να έγραφαν δεξιοτεχνικά έργα πριν;
Υπήρχαν. 200 χρόνια πριν, κάνει;

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Μάιος 2022, 02:29

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:24
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:09
Αυτό απαιτεί πολύ μεγαλύτερη δεξιοτεχνία από οτιδήποτε έγραψε ποτέ ο Μότσαρτ και είναι μια απλή σπουδή (παίζει ο ίδιος ο Ραχμάνινοφ):



Το αν σου αρέσει περισσότερο η αρμονία και οι μελωδίες του ενός ή του άλλου είναι θέμα προσωπικού γούστου.
Είσαι έξυπνος άνθρωπος. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναρρωτηθείς γιατί δεν έχεις ένα τέτοιο έργο πριν 300 ή 500 χρόνια; Δεν υπήρχαν συνθέτες που να έγραφαν δεξιοτεχνικά έργα πριν;

Υπήρχαν και πολλοί μάλιστα. Αλλά δεν έρχονται οι εξελίξεις στην τέχνη τυχαία στις εποχές. Ακολουθούνται στάδια και φτάνεις κάποια στιγμή που μπορεί κάποιος να γράψει αυτό το έργο.

Για τον ίδιο λόγο που δεν έχεις έναν πανέξυπνο μηχανικό να κατασκευάσει ένα λειτουργικό αεροσκάφος χίλια χρόνια πριν. Δεν είναι θέμα ευφυίας. Πουλιά έβλεπαν όλοι να πετάνε και αρκετοί προβληματίζονταν. Λείπουν πολλοί ενδιάμεσοι κρίκοι γνώσεων και επιστημονικές ανακαλύψεις που θα κάνουν κάτι τέτοιο υλοποιήσιμο.
Ειδικά στον Μότσαρτ δεν εξυπηρετούσε το όργανο. Έχεις ακούσει φαντάζομαι πιάνο Μότσαρτ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2022, 02:30

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:24
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:20
Btw, ο Νεύτωνας είχε να δουλέψει με πίπες σε σχέση με το τι είχε να δουλέψει ο Μότσαρτ.
Ακριβέστερα, θα ήταν σαν να έπρεπε ο Μότσαρτ να επινοήσει τις νότες για να μπορέσει να γράψει σονάτες. Αυτό χρειάστηκε να κάνει ο Νεύτωνας.
Όχι φίλε μου. Αυτά που κάνει ο Μότσαρτ δίνουν στους συνθέτες ψωμί για τους επόμενους 2 αιώνες. Μια χαρά συγκρίσιμα είναι με τα επιτεύγματα του Νεύτωνα αν μπορεί να σταθεί τέτοια σύγκριση σε επίπεδο διανοητικών κατορθωμάτων.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2022, 02:33

Cecily Anne έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:29
:roll: Ρε συ να στο ξεχειλώσω λίγο σε ελληνικό έδαφος. Είναι οι κυκλαδίτικοι βιολιτζήδες οι καλύτεροι παραδοσιακοί μουσικοί, γιατί επηρέασαν όλη την παραδοσιακή μουσική και ακόμα και σήμερα τους κοπιάρουν όλοι;
δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Προσοχή. Εγώ δεν υποστήριξα ότι είναι καλός επειδή τον κόπιαραν οι επόμενοι. Είπα ότι δημιούργησε μια κατηγορία επεξεργασίας και ανάπτυξης υλικού (με την αντιδιαστολή του χαρακτήρα των δύο αρχικών θεμάτων της φόρμας σονάτας - του αλέγκρο σονάτας) που έγιναν η ραχοκοκαλιά για την πλειοψηφία των έργων στις επόμενες εποχές.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μάιος 2022, 02:34

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:33
Cecily Anne έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:29
:roll: Ρε συ να στο ξεχειλώσω λίγο σε ελληνικό έδαφος. Είναι οι κυκλαδίτικοι βιολιτζήδες οι καλύτεροι παραδοσιακοί μουσικοί, γιατί επηρέασαν όλη την παραδοσιακή μουσική και ακόμα και σήμερα τους κοπιάρουν όλοι;
δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Προσοχή. Εγώ δεν υποστήριξα ότι είναι καλός επειδή τον κόπιαραν οι επόμενοι. Είπα ότι δημιούργησε μια κατηγορία επεξεργασίας και ανάπτυξης υλικού (με την αντιδιαστολή του χαρακτήρα των δύο αρχικών θεμάτων της φόρμας σονάτας - του αλέγκρο σονάτας) που έγιναν η ραχοκοκαλιά για την πλειοψηφία των έργων στις επόμενες εποχές.
Εσύ πιστεύεις ότι αν έναν μεταγενέστερο τον βάλεις στην εποχή του, δε θα κάνει παπάδες και αντίστοιχα, αν έναν εκείνης της εποχής τον φέρεις στο σήμερα, δε θα κάνει παπάδες. Ε ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.-
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2022, 02:35

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:29
Ειδικά στον Μότσαρτ δεν εξυπηρετούσε το όργανο. Έχεις ακούσει φαντάζομαι πιάνο Μότσαρτ.
Σωστά. Βάλε να ακούσουν και ίσως να δουν. Δεν μπορούν να καταλάβουν τι τους λες γιατί έχουν παίξει και ακούσει Μότσαρτ μόνο σε σύγχρονα πιάνα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 02:36

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:30
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:24
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:20
Btw, ο Νεύτωνας είχε να δουλέψει με πίπες σε σχέση με το τι είχε να δουλέψει ο Μότσαρτ.
Ακριβέστερα, θα ήταν σαν να έπρεπε ο Μότσαρτ να επινοήσει τις νότες για να μπορέσει να γράψει σονάτες. Αυτό χρειάστηκε να κάνει ο Νεύτωνας.
Όχι φίλε μου. Αυτά που κάνει ο Μότσαρτ δίνουν στους συνθέτες ψωμί για τους επόμενους 2 αιώνες. Μια χαρά συγκρίσιμα είναι με τα επιτεύγματα του Νεύτωνα αν μπορεί να σταθεί τέτοια σύγκριση σε επίπεδο διανοητικών κατορθωμάτων.
Ο Νεύτωνας ίδρυσε την κινηματική φυσική. Για να το κάνει αυτό έπρεπε να επινοήσει τους λογισμούς, ένα μαθηματικό εργαλείο που δεν υπήρχε. Είναι τόσο βασικό στην κινηματική φυσική όσο οι ίδιες οι νότες στην μουσική. Επινόησε τις νότες ο Μότσαρτ;

Όχι, δεν είναι συγκρίσιμα τα επιτεύγματα, ούτε κατά διάνοια, χωρίς να λέω ότι ο Μότσαρτ δεν ήταν ένα εξαιρετικά σημαντικό κεφάλαιο στην μουσική ιστορία. Αλλά δεν ήταν το σημαντικότερο. Ούτε το πιο δεξιοτεχνικό. Κατά την γνώμη μου, δε, ούτε το πιο ευχάριστο στην ακρόαση. Και δεν έχει να κάνει με την εποχή του και τι μουσικές φόρμες είχε στην διάθεσή του. Αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 02:39

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:35
sharp έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:29
Ειδικά στον Μότσαρτ δεν εξυπηρετούσε το όργανο. Έχεις ακούσει φαντάζομαι πιάνο Μότσαρτ.
Σωστά. Βάλε να ακούσουν και ίσως να δουν. Δεν μπορούν να καταλάβουν τι τους λες γιατί έχουν παίξει και ακούσει Μότσαρτ μόνο σε σύγχρονα πιάνα.
Μα με σύγχρονα πιάνα τον κρίνουμε. Τι είχαν στην εποχή του τα πιάνα που να επηρεάζει την ίδια την μουσική; Ήταν όλα ξεκούρδιστα ή δεν έφτανε το χέρι του να πατήσει τα διπλανά πλήκτρα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καπουτζίδης:Αδερφή είμαι, αλλά είμαι καλή και όμορφη και έξυπνη και επιτυχημένη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2022, 02:40

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:29

Υπήρχαν. 200 χρόνια πριν, κάνει;
Όχι δεν κάνει. Αφενός γιατί τα χρόνια είναι πιο κοντά στα 100 αλλά και γιατί δεν συζητάμε αν υπάρχουν δεξιοτεχνικά κομμάτια σε κάθε εποχή. Του Ραχμάνινοφ έχει πλέον άλλη αρμονία και άλλα δομικά συστατικά. Είναι διαφορετικές οι διαδικασίες της σύνθεσης των υλικών.

Εγώ σου είπαν βρεις κάτι με την αρμονία και το είδος της σύνθεσης του Ραχμάνινοφ αιώνες πριν. Ε, δεν γίνεται για τον ίδιο λόγο που σκάβεις να βρεις αρχαία και δεν πρόκειται ποτέ να βρεις σκληρούς δίσκους ή μνήμες RAM.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών