κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση της βί

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16620
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Μάιος 2022, 04:30

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
25 Μάιος 2022, 15:51
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Μάιος 2022, 15:43
Antipnevma έγραψε:
25 Μάιος 2022, 14:41
υπάρχει πχ συνάρτηση μεταξύ της νεανικής παραβατικότητας και της νεανικής κουλτούρας ή όχι;
σίγουρα
προωθούν ως αξίες τα λεφτά ως αυτοσκοπό, τη βία ως μέσο και ως μέτρο επιτυχίας, κτλ
όλα αυτά είναι τα απόνερα του καταναλωτικού καπιταλισμού
:g094:
the way to get out of the ghetto and the favela and be a rich motherfucker like the the ones that rule...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 26 Μάιος 2022, 05:14

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Μάιος 2022, 17:19
τις δεκαετίες του 60 και του 70 που υπήρχε μια επαναστατικότητα που εκφράστηκε και στη μουσική, υπήρχε περίπτωση οι καλλιτέχνες της εποχής να έγραφαν για πουτάνες πρέζα και λεφτά;
Ανθρωπε, εισαι ασχετος με την ιστορια της μουσικης. Ασχολησου με τιποτα εθνικα θεματα ξερω γω.

Aπειρα τραγουδια εκεινης της εποχης με αυτη τη στιχουργικη θεματολογια...
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 26 Μάιος 2022, 10:13

John Brown Gun Club έγραψε:
26 Μάιος 2022, 05:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Μάιος 2022, 17:19
τις δεκαετίες του 60 και του 70 που υπήρχε μια επαναστατικότητα που εκφράστηκε και στη μουσική, υπήρχε περίπτωση οι καλλιτέχνες της εποχής να έγραφαν για πουτάνες πρέζα και λεφτά;
Ανθρωπε, εισαι ασχετος με την ιστορια της μουσικης. Ασχολησου με τιποτα εθνικα θεματα ξερω γω.

Aπειρα τραγουδια εκεινης της εποχης με αυτη τη στιχουργικη θεματολογια...
φέρε ένα τραγούδι από τα 60s-70s που να παρουσιάζει το να γίνεις νταβατζής να εκδίδεις γυναίκες, να βγάλεις λεφτά και να κάνεις πρέζα ως στόχο ζωής και ως κοινωνική αξία
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 26 Μάιος 2022, 10:21

Golden Age έγραψε:
25 Μάιος 2022, 20:46
Feindflug έγραψε:
25 Μάιος 2022, 15:32
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Μάιος 2022, 15:16
Η τραπ λόγω της εμπορικοτητας, του ελληνικού στίχου, και το ιδανικό ταίριασμα με τη μάτσο κουλτούρα που μεγαλώνουν τα αγοράκια, είναι η μόνη μουσική που μπορεί να χαρακτηριστεί αντικοινωνική σε μαζικό βαθμό. Τώρα προφανώς αν ο άλλος είναι αλητηριος δε θα περιμένει τη μουσική, αλλά συστηματικά προπαγάνδιζει παντού απο μικρές ηλικίες αρρωστημένες συμπεριφορές, επειδή είναι και ευληπτη. Κανένα δεκάχρονο πχ δεν μπορεί να ακούσει deicide. Οι ακραίες μουσικές του παρελθόντος ήταν για μικρές ομάδες. Εδώ το θέμα ξεφεύγει από αυτά τα πλαίσια.
Η trap αντικοινωνική; Τι άλλο θα μας πεις ρε τύπε; Για την τόνωση του ορθοδόξου πνεύματος, μέσω των Gorgoroth;
Παίζει να 'ναι η πρώτη μουσική στην οποία ωραιοποιείται το εμπόριο ναρκωτικών.


Το βαπόρι απ' την Περσία
πιάστηκε στην Κορινθία
Τόννοι έντεκα γεμάτο
με χασίσι μυρωδάτο

Τώρα κλαίν' όλα τ' αλάνια
που θα μείνουνε χαρμάνια

:smt033
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70085
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2022, 10:49

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 10:13
John Brown Gun Club έγραψε:
26 Μάιος 2022, 05:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Μάιος 2022, 17:19
τις δεκαετίες του 60 και του 70 που υπήρχε μια επαναστατικότητα που εκφράστηκε και στη μουσική, υπήρχε περίπτωση οι καλλιτέχνες της εποχής να έγραφαν για πουτάνες πρέζα και λεφτά;
Ανθρωπε, εισαι ασχετος με την ιστορια της μουσικης. Ασχολησου με τιποτα εθνικα θεματα ξερω γω.

Aπειρα τραγουδια εκεινης της εποχης με αυτη τη στιχουργικη θεματολογια...
φέρε ένα τραγούδι από τα 60s-70s που να παρουσιάζει το να γίνεις νταβατζής να εκδίδεις γυναίκες, να βγάλεις λεφτά και να κάνεις πρέζα ως στόχο ζωής και ως κοινωνική αξία
Το σίγουρο είναι ότι μετά τα 60s, τα ροκ συγκροτήματα και οι καλλιτέχνες γενικότερα, δεν ήταν πρότυπα που προωθούσαν τις "σωστές" κοινωνικές αξίες.

Είτε στις παλλαϊκές συναυλίες όπως το Γούνστοκ είτε στις ελιτίστικες συνάξεις του Φάκτορυ. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 26 Μάιος 2022, 11:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 10:49
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 10:13
John Brown Gun Club έγραψε:
26 Μάιος 2022, 05:14


Ανθρωπε, εισαι ασχετος με την ιστορια της μουσικης. Ασχολησου με τιποτα εθνικα θεματα ξερω γω.

Aπειρα τραγουδια εκεινης της εποχης με αυτη τη στιχουργικη θεματολογια...
φέρε ένα τραγούδι από τα 60s-70s που να παρουσιάζει το να γίνεις νταβατζής να εκδίδεις γυναίκες, να βγάλεις λεφτά και να κάνεις πρέζα ως στόχο ζωής και ως κοινωνική αξία
Το σίγουρο είναι ότι μετά τα 60s, τα ροκ συγκροτήματα και οι καλλιτέχνες γενικότερα, δεν ήταν πρότυπα που προωθούσαν τις "σωστές" κοινωνικές αξίες.

Είτε στις παλλαϊκές συναυλίες όπως το Γούνστοκ είτε στις ελιτίστικες συνάξεις του Φάκτορυ. :lol:
δεν ξέρω αν προωθούσαν σωστές ή λάθος αξίες, ξέρω ότι γενικά ήταν αντισυστημικοί
το να τραγουδάς όμως για νταβατζιλίκια, εμπόριο ναρκωτικών κ τέτοια δε νομίζω να υπήρχε στο woodstock
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 26 Μάιος 2022, 11:22

If you want to hang out, you've gotta take her out, cocaine
If you want to get down, get down on the ground, cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine

If you got that lose, you want to kick them blues, cocaine
When your day is done, and you want to ride on cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine

If your day is gone, and you want to ride on, cocaine
Don't forget this fact, you can't get it back, cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2763
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 26 Μάιος 2022, 11:28

Δεν ξέρω για μελέτες τι λένε, εμπειρικά προσωπικά και σε περιπτώσεις γνωστών ήταν αρνητικη επιρροή η ευτυχώς περιστασιακή συμμετοχή σε μουσική υποκουλτούρα . Ροκ χεβυ μέταλ κλπ. Άρχισα κάπνισμα , έκοψα γυμναστική και επρεπε να πάω αρχές 30ς για να ξαναρχίσω , και σιγά την κοινωνικοποίηση που παρείχε. Καλύτερα κοινωνικοποιουνταν οι μεινστρεαμ που είχαν μια επιφανειακή επαφή με ότι παιζόταν ανά εποχή για απλή διασκέδαση. Είναι μάλλον κατι ανάλογο με την τελετή ενηλικίωσης των πρωτογονων φύλων , που πηδάνε από ύψη κυνηγάνε επικίνδυνα θηρία για να κριθούν άξιοι για τη φυλή. Εδώ όσοι νέοι την βγάλουν καθαροί δεν φάνε το κεφάλι τους με ναρκωτικά κα σε άλλες υποκουλτούρες θεωρούνται άξιοι να μετέχουν στην ενήλικη κοινωνία. Οι άλλοι ας πρόσεχαν.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2763
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 26 Μάιος 2022, 11:37

Antipnevma έγραψε:
25 Μάιος 2022, 15:49
Υπάρχει το εξής σχιζοφρενικό στις δυτικές κοινωνίες. Από τη μια ακούμε συνέχεια στην δημόσια κολτούρα να γίνεται λόγος για ανοχή, σεβασμό, αλληλεγγύη και αγάπη απέναντι σε όλους, ιδίως τους πιο ευάλωτους. Από την άλλη τα δημοφιλέστερα καλλιτεχνικά προϊόντα αισθητικοποιούν την βία και την εγκληματικότητα. Ακόμα και το δημοφιλέστερο πορνό στην αισθητική του απέχει αρκετά από το κοινωνικό ιδεώδες του σεβασμού προς τις γυναίκες που προπαγανδίζεται παντού.
Δεν είναι ασυνήθιστο σε πολλές περιπτώσεις η ελίτ οικονομική και το πολιτικό προσωπικό της ”συμμαχει ” με τις κατώτερες τάξεις , λαθρομετανάστες , μειονοτικές ομάδες , μαφίες κλπ δειχνει ανοχή στην εγκληματικότητα τους και από την άλλη απαιτεί τυπικότητα και αυστηρή τήρηση των νόμων στις μεσαίες μικρομεσαίες ομάδες. Ως καλύτερο όρο να το περιγράφει είναι ο αναρχοτυραννία δεν έχω βρει καλύτερο αν και για ευνόητους λόγους δεν είναι μελετημένο. Γοογλε ότι. Λογικά οφείλεται ότι το κόστος διατήρησης εκτεταμένης μεσαίας τάξης είναι τεράστιο, ιστορικά στηρίχθηκε μεταπολεμικά, πλέον κρίνεται ασύμφορο. Εκτός από κάποιο μικρό ποσοστό που θεωρούν ότι έχουν βάσιμες ελπίδες να παραμείνουν με δικές τους δυνάμεις μεσαία τάξη , δεν υπάρχει κάτι κοινό ανάμεσα στις επιδιώξεις της ελι και του πολιτικού συστήματος .
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70085
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2022, 12:03

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 11:09
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 10:49
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 10:13


φέρε ένα τραγούδι από τα 60s-70s που να παρουσιάζει το να γίνεις νταβατζής να εκδίδεις γυναίκες, να βγάλεις λεφτά και να κάνεις πρέζα ως στόχο ζωής και ως κοινωνική αξία
Το σίγουρο είναι ότι μετά τα 60s, τα ροκ συγκροτήματα και οι καλλιτέχνες γενικότερα, δεν ήταν πρότυπα που προωθούσαν τις "σωστές" κοινωνικές αξίες.

Είτε στις παλλαϊκές συναυλίες όπως το Γούνστοκ είτε στις ελιτίστικες συνάξεις του Φάκτορυ. :lol:
δεν ξέρω αν προωθούσαν σωστές ή λάθος αξίες, ξέρω ότι γενικά ήταν αντισυστημικοί
το να τραγουδάς όμως για νταβατζιλίκια, εμπόριο ναρκωτικών κ τέτοια δε νομίζω να υπήρχε στο woodstock
Εχεις υπερβολικά ρομαντική άποψη για τα τεκταινόμενα στο πρώτο Γούνστοκ.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 26 Μάιος 2022, 12:59

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 11:22
If you want to hang out, you've gotta take her out, cocaine
If you want to get down, get down on the ground, cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine

If you got that lose, you want to kick them blues, cocaine
When your day is done, and you want to ride on cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine

If your day is gone, and you want to ride on, cocaine
Don't forget this fact, you can't get it back, cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine

She don't lie, she don't lie, she don't lie,
Cocaine
ναι και σύγκρινε τώρα αυτό με τους στίχους που λένε όχι για χρήση αλλά για εμπόριο και φράγκα που βγαίνουν από το εμπόριο και νταβατζιλίκια κ τέτοια
καμία σχέση
η εποχή εκείνη ήταν γνήσια επαναστατική, τα σημερινά τραπ είναι φουλ συστημικά: δεν οραματίζονται την ανατροπή της τάξης όπως οι παλιοί αλλά το ακριβώς αντίθετο. να διατηρηθεί η τάξη, καθαγιάζουν τα στραβά της σημερινής κοινωνίας και απλά τραγουδούν για το πώς οι ίδιοι θέλουν να γίνουν "βασιλιάδες" εντός της μέσα από ανήθικους τρόπους
είναι μια κατάφαση στην ασχήμια σε αντίθεση με τους παλιούς που ήταν μια άρνηση και μια επίκληση της ουτοπίας
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 26 Μάιος 2022, 13:19

Bill Hicks έγραψε:
26 Μάιος 2022, 10:21
Golden Age έγραψε:
25 Μάιος 2022, 20:46
Feindflug έγραψε:
25 Μάιος 2022, 15:32

Η trap αντικοινωνική; Τι άλλο θα μας πεις ρε τύπε; Για την τόνωση του ορθοδόξου πνεύματος, μέσω των Gorgoroth;
Παίζει να 'ναι η πρώτη μουσική στην οποία ωραιοποιείται το εμπόριο ναρκωτικών.


Το βαπόρι απ' την Περσία
πιάστηκε στην Κορινθία
Τόννοι έντεκα γεμάτο
με χασίσι μυρωδάτο

Τώρα κλαίν' όλα τ' αλάνια
που θα μείνουνε χαρμάνια

:smt033
Κι αυτό κυρίως για τη χρήση είναι. Τα αλάνια που θα μείνουνε χαρμάνια κλπ. :lol:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 26 Μάιος 2022, 13:33

κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση της βί

κι αντε ας πουμε οτι κανουν..

στην αντιπερα οχθη οι πυλωνες - οι θεματοφυλακες φορεις της κοινωνιας οπως η οικογενεια, το σχολειο-εκπαιδευση, το κρατος, η εκκλησια κανουν το καλο;
ή εχουν εκφυλιστει πληρως;

σε ποια υγιη κοινωνια θα ηταν φοβητρο οι στιχοι ενος ..τραπερ; :lol:

συνεχιστε να βλεπετε το δαχτυλο αντι για το δασος..

:wave:

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: κάνουν κακό στους νέους και την κοινωνία γενικά τα αντικοινωνικα τραγούδια (rap, trap κτλ.) και η αισθητικοποίηση τη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 26 Μάιος 2022, 13:48

Golden Age έγραψε:
26 Μάιος 2022, 13:19
SpoilerShow
Bill Hicks έγραψε:
26 Μάιος 2022, 10:21
Golden Age έγραψε:
25 Μάιος 2022, 20:46


Παίζει να 'ναι η πρώτη μουσική στην οποία ωραιοποιείται το εμπόριο ναρκωτικών.


Το βαπόρι απ' την Περσία
πιάστηκε στην Κορινθία
Τόννοι έντεκα γεμάτο
με χασίσι μυρωδάτο

Τώρα κλαίν' όλα τ' αλάνια
που θα μείνουνε χαρμάνια

:smt033
Κι αυτό κυρίως για τη χρήση είναι. Τα αλάνια που θα μείνουνε χαρμάνια κλπ. :lol:
όλοι οι στίχοι, όπως και ο τίτλος, είναι για το εμπόριο. μόνο το ρεφραίν είναι το αποτέλεσμα για τα αλάνια. :lol:

πάρε και τους original trappers που εκθειάζουν το lifestyle τού τεκετζή-dealer:



Είμαι φίνος μάγκας πρώτος τεκετζής
είμαι φίνος μάγκας πρώτος τεκετζής
είμαι και μαγγιώρος έξτρα μπαρμπουτζής
είμαι και μαγγιώρος έξτρα μπαρμπουτζής

Αργιλέ φουμάρω με τη γκόμενα
αργιλέ φουμάρω με τη γκόμενα
κι οποιανού χρωστούσα του τα `πόμεινα
κι οποιανού χρωστούσα του τα `πόμεινα

Όλοι με φωνάζουν μπαρμπουτζή καλό
όλοι με φωνάζουν μπαρμπουτζή καλό
γιατ’ έχω κορόιδα και τους τα κολλώ
γιατ’ έχω κορόιδα και τους τα κολλώ

Όταν είμαι σώτος με πολλά ψιλά
όταν είμαι σώτος με πολλά ψιλά
όλη η κοινωνία με τα με γλεντά
όλη η κοινωνία με τα με γλεντά

Κι όταν είμαι ντέρτζος παναίτσα μου
κι όταν είμαι ντέρτζος παναίτσα μου
βρίσκει τον μπελά της η μανίτσα μου
βρίσκει τον μπελά της η μανίτσα μου
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών