12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Ιουν 2022, 02:41

Εικόνα
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Ιουν 2022, 04:33

Λεγεών έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:30
nick έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:14
Πιστεύω πως ο covid (όχι τα εμβόλια) ευθύνεται για πολλά τέτοια.
Είναι από τις πιο ύπουλες αρρώστιες. Κάτι ξέρουν οι κινέζοι και τον φοβούνται σαν το διάολο.
Πέρα από αυτό, υπήρχαν ανέκαθεν τέτοιοι ξαφνικοί θάνατοι παιδιών από προβλήματα υγείας που δεν είχαν διαγνωστεί ή είχαν κρατηθεί κρυφά από την οικογένεια. Έχω στο νου μου τουλάχιστον 2 περιπτώσεις εφήβων προ εικοσαετίας που φαινομενικά ήταν υγιέστατοι και ένα πρωί μαθεύτηκε ότι πέθαναν στον ύπνο τους. Πολλές οι υποθέσεις που γίνονταν, ακούγονταν και τέρατα. Οι λόγοι δεν έβγαιναν παραέξω.
Ακόμη κι έτσι είναι πλέον ξεκάθαρο, από έρευνες, ότι το ρίσκο από επιπλοκές εμβολίων είναι πολύ μεγαλύτερο από το ρίσκο επιπλοκών του κορωνοϊού σε υγιή ανήλικα (ακόμη και σε νέους υγιείς ενήλικες), οπότε για ποιον λόγο να το πάρεις; Το δε όφελος είναι μη ουσιαστικό, γιατί τα εμβόλια έχουν πολύ μικρή διάρκεια δράσης και στην καλύτερη αποτρέπουν νοσοκομειακή περίθαλψη και θάνατο, τα οποία είναι σημαντικά ρίσκα μόνο για άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας και άτομα τουλάχιστον άνω των 40. Σίγουρα δεν αποτρέπουν την νόσηση, ακόμη και την σοβαρή νόσηση.

Θα είχε κάποιο νόημα αν η ανοσία ήταν μακροχρόνια, ακόμη κι αν το ρίσκο ήταν οριακά υψηλότερο από το ρίσκο του ιού. Αλλά ούτε αυτό συμβαίνει. Για ποιον λόγο λοιπόν στα 12 να κάνει εμβόλιο κορωνοϊού; Δεν είναι ούτε ιλαρά, ούτε ηπατίτιδα ούτε καμμιά άλλη σοβαρή νόσος που ενέχει σοβαρές επιπλοκές και θανάτους για παιδιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12960
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 02 Ιουν 2022, 04:54

Νon4me έγραψε:
02 Ιουν 2022, 04:35
Εικόνα
Για τον πατέρα αναφέρεσαι; Συμφωνώ.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 02 Ιουν 2022, 05:13

Σέλευκας έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:38
Πριν δέκα χρόνια γνωστοί μου έχασαν αγόρι 13 ετών στον ύπνο, αθλητή, που είχε περάσει πολλές εξετάσεις υγείας και οι γονείς του ήταν ευκατάστατοι και του παρείχαν πολύ καλές συνθήκες ζωής.
Δεν γνωρίζω αν οι ιατρική κοινότητα την εποχή μας συνιστούν αναλυτικά ετήσια τσεκ απ σε τέτοιες ηλικίες. Ίσως κάποιες εξετάσεις είναι καλό να γίνουν αλλά το να εξετάσεις 12χρονο κάθε χρόνο αν του έχουν ανεβεί τα τριγλυκερίδια είναι νομίζω υπερβολικό.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιουν 2022, 08:24

Μαδουραίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:13
άγνωστος γνωστός έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:06
Μαδουραίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:01
Τραγωδία σημειώθηκε το πρωί της Τετάρτης στη Θεσσαλονίκη όταν ένα 12χρονο κορίτσι «έσβησε» μέσα στο παιδικό της δωμάτιο την ώρα που κοιμόταν.

Ο πατέρας της τονίζει ότι το κορίτσι δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα υγείας και κάθε χρόνο κάνει τσεκάπ. Οι τελευταίες εξετάσεις σε γιατρούς ήταν πριν από τρεις μήνες και έδειξαν ότι το παιδί ήταν υγιέστατο. Παράλληλα, για να προλάβει όσους σπεύσουν να πουν ότι ευθύνονται τα εμβόλια για τον χαμό της κόρης του, θέλησε να ξεκαθαρίσει ότι το παιδί ήταν πλήρως εμβολιασμένο και σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται αυτό για το θάνατό του.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... -upno-tis/
Αυτή η μαλακία να ερμηνεύουμε με σιγουριά οποιοδήποτε φαινόμενο με ξεπερνά. Ο άνθρωπος έχει τον πόνο του από το χαμό του παιδιού του και θα κάθεται να σκέφτεται μεθοδεύσεις και τακτικές;
Για το συγκεκριμένο έβαλα το θέμα που ο πατέρας χωρίς να έχει γίνει ακόμα νεκροψία νεκροτομή έχει βγάλει αθώο το εμβόλιο
Έφαγε και μπιφτέκι το παιδί.
Να το επισημάνουμε κι αυτό καθώς κυκλοφορούν και αντιμπιφτεκιστές.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2614
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 02 Ιουν 2022, 08:34

stavmanr έγραψε:
02 Ιουν 2022, 08:24

Έφαγε και μπιφτέκι το παιδί.
Να το επισημάνουμε κι αυτό καθώς κυκλοφορούν και αντιμπιφτεκιστές.
μνημείο
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιουν 2022, 08:38

hellegennes έγραψε:
02 Ιουν 2022, 04:33
Λεγεών έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:30
nick έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:14
Πιστεύω πως ο covid (όχι τα εμβόλια) ευθύνεται για πολλά τέτοια.
Είναι από τις πιο ύπουλες αρρώστιες. Κάτι ξέρουν οι κινέζοι και τον φοβούνται σαν το διάολο.
Πέρα από αυτό, υπήρχαν ανέκαθεν τέτοιοι ξαφνικοί θάνατοι παιδιών από προβλήματα υγείας που δεν είχαν διαγνωστεί ή είχαν κρατηθεί κρυφά από την οικογένεια. Έχω στο νου μου τουλάχιστον 2 περιπτώσεις εφήβων προ εικοσαετίας που φαινομενικά ήταν υγιέστατοι και ένα πρωί μαθεύτηκε ότι πέθαναν στον ύπνο τους. Πολλές οι υποθέσεις που γίνονταν, ακούγονταν και τέρατα. Οι λόγοι δεν έβγαιναν παραέξω.
Ακόμη κι έτσι είναι πλέον ξεκάθαρο, από έρευνες, ότι το ρίσκο από επιπλοκές εμβολίων είναι πολύ μεγαλύτερο από το ρίσκο επιπλοκών του κορωνοϊού σε υγιή ανήλικα (ακόμη και σε νέους υγιείς ενήλικες), οπότε για ποιον λόγο να το πάρεις;
Ποιες έρευνες δείχνουν τέτοιο πράγμα;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Ιουν 2022, 09:11

Μαδουραίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:14
Να ξεκαθαρίσουμε ότι θρομβολια είναι τα ΓΓ και ΑστραΘρομβωση, τα πφιτσερε που έκαναν τα παιδιά είναι αυτά με τις μυοκαρδιτιδες :102:

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4501
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 02 Ιουν 2022, 09:51

Το σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ φταιει το εμβολιο
Και πολυ σωστα απο το πρωτο δευτερολεπτο και χωρις να χρειαζεται κανενας ελεγχος αυτοματα αποκλειεται αυτο το ενδεχομενο

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 02 Ιουν 2022, 11:39

Σπύρος έγραψε:
02 Ιουν 2022, 05:13
Σέλευκας έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:38
Πριν δέκα χρόνια γνωστοί μου έχασαν αγόρι 13 ετών στον ύπνο, αθλητή, που είχε περάσει πολλές εξετάσεις υγείας και οι γονείς του ήταν ευκατάστατοι και του παρείχαν πολύ καλές συνθήκες ζωής.
Δεν γνωρίζω αν οι ιατρική κοινότητα την εποχή μας συνιστούν αναλυτικά ετήσια τσεκ απ σε τέτοιες ηλικίες. Ίσως κάποιες εξετάσεις είναι καλό να γίνουν αλλά το να εξετάσεις 12χρονο κάθε χρόνο αν του έχουν ανεβεί τα τριγλυκερίδια είναι νομίζω υπερβολικό.
προφανώς
εγω τα παιδια μου δεν τα εχω κανει ποτε εξετασεις
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5113
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 02 Ιουν 2022, 19:46

hellegennes έγραψε:
02 Ιουν 2022, 04:33
Λεγεών έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:30
nick έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:14
Πιστεύω πως ο covid (όχι τα εμβόλια) ευθύνεται για πολλά τέτοια.
Είναι από τις πιο ύπουλες αρρώστιες. Κάτι ξέρουν οι κινέζοι και τον φοβούνται σαν το διάολο.
Πέρα από αυτό, υπήρχαν ανέκαθεν τέτοιοι ξαφνικοί θάνατοι παιδιών από προβλήματα υγείας που δεν είχαν διαγνωστεί ή είχαν κρατηθεί κρυφά από την οικογένεια. Έχω στο νου μου τουλάχιστον 2 περιπτώσεις εφήβων προ εικοσαετίας που φαινομενικά ήταν υγιέστατοι και ένα πρωί μαθεύτηκε ότι πέθαναν στον ύπνο τους. Πολλές οι υποθέσεις που γίνονταν, ακούγονταν και τέρατα. Οι λόγοι δεν έβγαιναν παραέξω.
Ακόμη κι έτσι είναι πλέον ξεκάθαρο, από έρευνες, ότι το ρίσκο από επιπλοκές εμβολίων είναι πολύ μεγαλύτερο από το ρίσκο επιπλοκών του κορωνοϊού σε υγιή ανήλικα (ακόμη και σε νέους υγιείς ενήλικες), οπότε για ποιον λόγο να το πάρεις; Το δε όφελος είναι μη ουσιαστικό, γιατί τα εμβόλια έχουν πολύ μικρή διάρκεια δράσης και στην καλύτερη αποτρέπουν νοσοκομειακή περίθαλψη και θάνατο, τα οποία είναι σημαντικά ρίσκα μόνο για άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας και άτομα τουλάχιστον άνω των 40. Σίγουρα δεν αποτρέπουν την νόσηση, ακόμη και την σοβαρή νόσηση.

Θα είχε κάποιο νόημα αν η ανοσία ήταν μακροχρόνια, ακόμη κι αν το ρίσκο ήταν οριακά υψηλότερο από το ρίσκο του ιού. Αλλά ούτε αυτό συμβαίνει. Για ποιον λόγο λοιπόν στα 12 να κάνει εμβόλιο κορωνοϊού; Δεν είναι ούτε ιλαρά, ούτε ηπατίτιδα ούτε καμμιά άλλη σοβαρή νόσος που ενέχει σοβαρές επιπλοκές και θανάτους για παιδιά.
Η μεγάλη θνητότητα του κοβιντ είναι στους γέρους αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι οι νέοι ασφαλείς.
Ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει ολους τους τρόπους που επιτίθεται. Π.χ. το να το περνάς ασυμπτωτικα και να παθαίνεις αργότερα μυοκαρδίτιδα δείχνει ότι το ανοσοποιητικό δεν κατάλαβε τίποτα όσο ο ιός έβλαπτε το οργανισμό.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 12χρονη υγιέστατη και πλήρως εμβολιασμένη πέθανε στον ύπνο της από καρδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Ιουν 2022, 20:02

I call anecdotal evidence on that. Έχει αποδειχτεί από κάποια σοβαρή μελέτη ότι υπάρχει σύνδεση μεταξύ ασυμπτωματικής μόλυνσης και ρίσκου μυοκαρδίτιδας;

Πρόσεξε, μελέτη σε ικανό πληθυσμό που να δείχνει ότι:

α) ο συγκεκριμένος πληθυσμός πέρασε covid ασυμπτωματικά
β) η συχνότητα μυοκαρδίτιδας τις Χ επόμενες εβδομάδες σ' αυτήν την ομάδα είναι μεγαλύτερη από το υπόβαθρο
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών