Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Ιουν 2022, 13:25

Δημοσιογράφος χάνει το σπίτι της για άρθρο που δεν έγραψε – Καταδικάστηκε ερήμην

Σε πλειστηριασμό βγαίνει το πατρικό σπίτι δημοσιογράφου μετά από δικαστική απόφαση που εκδόθηκε ερήμην της για συκοφαντική δυσφήμιση δια του Τύπου.

Συγκεκριμένα, η δημοσιογράφος της εφημερίδας Espresso, Γιούλη Σταρίδα, με ένα post στο Facebook έκανε γνωστό πως πλέον χάνει το πατρικό της σπίτι στην Αιτωλοακαρνανία, που ζει η γιαγιά και η μητέρα της, για χρέος 60.000 που της επιδικάστηκε για συκοφαντική δυσφήμιση.



Μάλιστα, η ίδια αναφέρει πως δεν έγραψε ποτέ το συγκεκριμένο άρθρο αλλά το όνομά της μπήκε από λάθος του ατελιέ της εφημερίδας.

Η δημοσιογράφος εξήγησε στο Facebook, πως βρέθηκε να «χάνει» το σπίτι που μεγάλωσε: «Σήμερα αποφάσισα να κάνω το τελευταίο μου post στο facebook για να σας ενημερώσω πως από την μια στιγμή στην άλλη μπορεί να καταστραφεί μια ολόκληρη οικογένεια και να βρεθεί στο δρόμο. Το 1996 όταν τελείωσα το σχολείο αποφάσισα να ακολουθήσω το όνειρό μου και να ασχοληθώ με αυτό που λαχταρούσε η ψυχή μου…. Την δημοσιογραφία. Ο μακαρίτης ο πατέρας μου προσπάθησε να με αποτρέψει, αλλά μάταια. Σήμερα, λοιπόν σκέφτομαι πόσο δίκιο είχε τότε… Στις 6 Ιουλίου το πατρικό μου σπίτι στον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας, στο οποίο διαμένει η μητέρα μου, η οποία αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα υγείας, βγαίνει σε πλειστηριασμό για χρέος 60.000 ευρώ, μετά από δικαστική απόφαση που εκδόθηκε ερήμην μου για συκοφαντική δυσφήμιση δια του τύπου!




Ο πρώην εισαγγελέας του Αρείου Πάγου και πρώην πρόεδρος της Ένωσης Δικαστών, Αχιλλέας Ζήσης, είχε κάνει μήνυση και αγωγή το 2009 κατά της εφημερίδας Espresso και της εταιρείας ΝΕΠ, ιδιοκτησίας τότε του Πέτρου Κυριακίδη.

Ο τελευταίος όπως γνωρίζετε είναι φυγόδικος και όλη η περιουσία της ΝΕΠ έχει δεσμευτεί και κατασχεθεί. Έτσι ο κ. Ζήσης στράφηκε κατά εμού και του τότε Διευθυντή Χρήστου Μουλίνου. Τα δικαστήρια έγιναν όλα ερήμην μας καθώς οι κλητεύσεις ρίχνονταν κάτω από την σφραγισμένη πόρτα του κτιρίου της ΝΕΠ στην Καλλιθέα. Χωρίς καν να έχω το δικαίωμα να υπερασπιστώ το εαυτό μου, δικάστηκα τελεσίδικα.

Ο κ. Μουλίνος δεν έχει τίποτα στο όνομά του, ο Πέτρος Κυριακίδης είναι φυγόδικος. Όσο για μένα; Ο πατέρας μου πέθανε δουλεύοντας, προσπαθώντας να μου φτιάξει ένα σπίτι για να είμαι εξασφαλισμένη. Αυτό λοιπόν το σπίτι βγαίνει στο σφυρί…

Πλέον είμαι η μοναδική εργαζόμενη σε αυτή την χώρα που αντί να πληρώνομαι για να δημιουργώ, χάνω και ό,τι είχα.

ΥΣ: Το συγκεκριμένο δημοσίευμα για το οποίο χάνω το σπίτι μου, δεν το είχα γράψει καν εγώ… Το όνομά μου είχε μπει από λάθος του ατελιέ.

Καλή συνέχεια σε όλους! Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία».
Πηγη: https://www.newsit.gr/ellada/dimosiogra ... n/3540219/


Εφοσον μπορει να αποδειξει οτι δεν εγραψε αυτη το άρθρο πρεπει να υπαρχει καποια διαδικασια που να μπορει να αναστρέψει την καταδικη.

Ειναι κριμα να χασει το σπιτι της εφοσον δεν φταιει.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιουν 2022, 13:31

George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:25
....
Ήσουν από αυτούς, που μικρός όταν τα άλλα παιδάκια κάνανε κάποια αταξία, έπαιρνες μισοκακομοιρο ύφος λέγοντας "ρεεεε, δεν είναι σωστό" ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Ιουν 2022, 13:34

Otto Weininger έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:31
George_V έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:25
....
Ήσουν από αυτούς, που μικρός όταν τα άλλα παιδάκια κάνανε κάποια αταξία, έπαιρνες μισοκακομοιρο ύφος λέγοντας "ρεεεε, δεν είναι σωστό" ;
Oχι

Ειμουν απο αυτους που για να καταδικασει καποιον επρεπε να αποδειχτει ενοχος beyond reasonable doubt.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1645
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Ιουν 2022, 13:36

Πρωην υψηλοβαθμος δικαστης κανει μυνηση και αγωγη και... δικαιωνεται απο δικαστες. Μάλιστα.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 08 Ιουν 2022, 13:36

Γενικά κρατήστε τα παιδιά σας μακριά από την θεωρητική κατεύθυνση.


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιουν 2022, 14:25

Μάλιστα, η ίδια αναφέρει πως δεν έγραψε ποτέ το συγκεκριμένο άρθρο αλλά το όνομά της μπήκε από λάθος του ατελιέ της εφημερίδας.

i call bullshit.

οι πιθανοτητες να εγινε κατι τετοιο και να εφτασε να καταδιακαστει, ειναι μηδαμινες.

οι πιθανοτητες να λεει ψεμματα, οντας δημοσιογραφος, πολυ μεγαλυτερες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιουν 2022, 14:26

AOC έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:36
Γενικά κρατήστε τα παιδιά σας μακριά από την θεωρητική κατεύθυνση.
+απειρο
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 08 Ιουν 2022, 14:27

Καλή αρχή
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Ιουν 2022, 14:33

AOC έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:36
Γενικά κρατήστε τα παιδιά σας μακριά από την θεωρητική κατεύθυνση.

Γιατί ρε φίλε ,τι σας κάναμε οι φελόλογοι; Όλους τους πέρασα φέτος.
Ας όψονται οι φυσικοί κι οι μαθηματικοί που χαλάνε την πιάτσα. :011:

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1645
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Ιουν 2022, 14:37

μακρια απο τις Θεωρητικες. Ημουν θεωρητικη αλλα ΕΥΤΥΧΩΣ περασα σε σχολη τεχνολογικης. Τοτε γινοταν αυτο οταν εδινα.


Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 08 Ιουν 2022, 14:39

7/10

Εικόνα


Εικόνα



Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Ιουν 2022, 14:39

Space_Passenger έγραψε:
08 Ιουν 2022, 14:37
μακρια απο τις Θεωρητικες. Ημουν θεωρητικη αλλα ΕΥΤΥΧΩΣ περασα σε σχολη τεχνολογικης. Τοτε γινοταν αυτο οταν εδινα.
Ας μη πω τίποτα καλύτερα :sal7:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ελ Δημοσιογράφος: Κρατήστε τα παιδιά σας τώρα που δίνουν πανελλήνιες μακριά από την δημοσιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Ιουν 2022, 14:41

Ασέβαστος έγραψε:
08 Ιουν 2022, 14:25
Μάλιστα, η ίδια αναφέρει πως δεν έγραψε ποτέ το συγκεκριμένο άρθρο αλλά το όνομά της μπήκε από λάθος του ατελιέ της εφημερίδας.

i call bullshit.

οι πιθανοτητες να εγινε κατι τετοιο και να εφτασε να καταδιακαστει, ειναι μηδαμινες.

οι πιθανοτητες να λεει ψεμματα, οντας δημοσιογραφος, πολυ μεγαλυτερες.
Kαταδικαστηκε ερημην καθως οι κλητευσεις πηγαιναν σε σφραγισμενο κτιριο. Δεν ενημερωθηκε ποτε για τη δικη και δεν μπορεσε ποτε να καταθεσει τη δικη της μαρτυρια και τις δικες τις αποδειξεις (εαν υποθεσουμε οτι ειχε) για επιδικαζομενο αρθρο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών