Έλλειψη προσωπικού

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιουν 2022, 11:49

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 10:55
Είχα πάει το ΣΚ τριήμερο, το σέρβις στα μαγαζιά ήταν ελεεινά κακό.

Το καφέ στην παραλία ήταν με ελάχιστους υπάλλήλους στο σέρβις και τεράστια αναμονή για μερικούς καφέδες και ένα τοστ. Δεύτερη περαγγελία δεν μπορούσες να κάνεις. Ήθελες να τους κάνεις τζίρο και περίμενες.

Στο εστιατόριο, ελαφρώς καλύτερα, αν και το μισό κατάλογο δεν τον είχε. Η παραγγελία άργησε τραγικά. Ένα σερβιτοράκι έτρεχε σαν το Βέγγο. Μεγάλη αναμονή απλά στο να πληρώσεις.

Στο ξενοδοχείο τα πράγματα ήταν λίγο αδιάφορα. Μπήκαν και έσαξαν λίγο τα σκεπάσματα αλλά πολύ σκόνη στους κοινόχρηστους χώρους. Ευτυχώς ξυπνάμε νωρίς και το πρωινό ήταν ακόμη γεμάτο.

Γενικά, διαπίστωσα ότι όλα αυτά δεν είναι μούφες. Υπάρχει έλλειψη προσωπικού και αυτό που υπάρχει είναι κακής ποιότητας και ανειδίκευτο. Και σερβιτόρος να είσαι χρειάζεσαι εξειδίκευση. Να σου έρχεται ο άλλος και να του πουλάς το μισό μαγαζί. Εδώ, τον ρωτούσες τί ψάρια έχετε και σου έλεγε, μισό λεπτό να ρωτήσω γιατί δεν τα ξέρω. Καμία προετοιμασία από το σερβιτόρο. Του έλεγες από που είναι το ούζο και σε κοιτούσε σαν εξωγήινος.

Τιπ άφησα γιατί πολύ απλά αισθάνθηκα σαν να κάνω ελεημοσύνη. Αλλά μεταξύ μας, πιστόλιασμα άξιζαν...
Το παρατήρησα και εγω αυτό. νεο μαγαζί στο Βραχάτι που φαίνεται πως έχουν πέσει λεφτά και το σέρβις ειναι πλήρως ερασιτεχνικό.
Προσοχή δε τη λέω στα παιδιά του σέρβις, κάνουν οτι μπορούν, δε μπορείς να τους φορτώσεις ευθύνες για κάτι που πιθανό έχουν ξεκινήσει να κάνουν 10 μέρες τώρα. Τα ενδεχόμενα είναι δύο, η που το εξειδικευμένο προσωπικό την έχει κάνει για ταξιδιωτικούς προορισμούς πιο high με μεγαλύτερες απολαβές(κυρίως απο τα τιπς) ή που ο επιχειρηματίας δε δίνει τίποτα με αποτέλεσμα να παίρνει οτι βρίσκει διαθέσιμο με αυτά τα χρήματα, αν και αυτό που έμαθα πως παίζει είναι το πρώτο ενδεχόμενο.

Αυτο που παρατήρησα επίσης είναι οι λογικές τιμές στην περιοχή.
Χθες έφαγα το μεσημέρι σε ταβερνα, κοψίδια και παϊδάκια στην Κόρινθο, με τιμές που μου θύμισαν πως ειναι το λογικό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Ιουν 2022, 11:59

Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:49
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 10:55
Είχα πάει το ΣΚ τριήμερο, το σέρβις στα μαγαζιά ήταν ελεεινά κακό.

Το καφέ στην παραλία ήταν με ελάχιστους υπάλλήλους στο σέρβις και τεράστια αναμονή για μερικούς καφέδες και ένα τοστ. Δεύτερη περαγγελία δεν μπορούσες να κάνεις. Ήθελες να τους κάνεις τζίρο και περίμενες.

Στο εστιατόριο, ελαφρώς καλύτερα, αν και το μισό κατάλογο δεν τον είχε. Η παραγγελία άργησε τραγικά. Ένα σερβιτοράκι έτρεχε σαν το Βέγγο. Μεγάλη αναμονή απλά στο να πληρώσεις.

Στο ξενοδοχείο τα πράγματα ήταν λίγο αδιάφορα. Μπήκαν και έσαξαν λίγο τα σκεπάσματα αλλά πολύ σκόνη στους κοινόχρηστους χώρους. Ευτυχώς ξυπνάμε νωρίς και το πρωινό ήταν ακόμη γεμάτο.

Γενικά, διαπίστωσα ότι όλα αυτά δεν είναι μούφες. Υπάρχει έλλειψη προσωπικού και αυτό που υπάρχει είναι κακής ποιότητας και ανειδίκευτο. Και σερβιτόρος να είσαι χρειάζεσαι εξειδίκευση. Να σου έρχεται ο άλλος και να του πουλάς το μισό μαγαζί. Εδώ, τον ρωτούσες τί ψάρια έχετε και σου έλεγε, μισό λεπτό να ρωτήσω γιατί δεν τα ξέρω. Καμία προετοιμασία από το σερβιτόρο. Του έλεγες από που είναι το ούζο και σε κοιτούσε σαν εξωγήινος.

Τιπ άφησα γιατί πολύ απλά αισθάνθηκα σαν να κάνω ελεημοσύνη. Αλλά μεταξύ μας, πιστόλιασμα άξιζαν...
Το παρατήρησα και εγω αυτό. νεο μαγαζί στο Βραχάτι που φαίνεται πως έχουν πέσει λεφτά και το σέρβις ειναι πλήρως ερασιτεχνικό.
Προσοχή δε τη λέω στα παιδιά του σέρβις, κάνουν οτι μπορούν, δε μπορείς να τους φορτώσεις ευθύνες για κάτι που πιθανό έχουν ξεκινήσει να κάνουν 10 μέρες τώρα. Τα ενδεχόμενα είναι δύο, η που το εξειδικευμένο προσωπικό την έχει κάνει για ταξιδιωτικούς προορισμούς πιο high με μεγαλύτερες απολαβές(κυρίως απο τα τιπς) ή που ο επιχειρηματίας δε δίνει τίποτα με αποτέλεσμα να παίρνει οτι βρίσκει διαθέσιμο με αυτά τα χρήματα, αν και αυτό που έμαθα πως παίζει είναι το πρώτο ενδεχόμενο.

Αυτο που παρατήρησα επίσης ειναι οι λογικές τιμές.
Χθες ΄'εφαγα το μεσημέρι σε ταβερνάκι κοψίδια και παϊδάκια στην Κόρινθο, με τιμές που μου θύμισαν πως ειναι το λογικό.
Κοίτα κάτω από 15-20 ευρώ το άτομο δύσκολα πέφτεις πια. Τουλάχιστον, δεν έχουν τις γυφτιές της Αθήνας όσον αφορά το ποτό, που σου πουλάνε 7-10 ευρώ τα 330ml μπύρας...

Από εκεί και πέρα, προφανώς και δε φταίνε οι σερβιτόροι. Όταν προσλαμβάνεις ανειδίκευτο και του λες κολύμπα έχεις και την πιθανότητα στη μέση της βάρδιας να σου πει άντε γεια, παραιτούμαι. Δουλειά του αφεντικού είναι να κρατά ικανοποιημένους τους υπαλλήλους του και φυσικά να διαχειρίζεται την εκπαίδευση τους. Πληρώνεις αδρά 2-3 έμπειρους και βάζεις γύρω τους μερικούς ακόμη ανειδίκευτους να μάθουν και τη δουλειά. Δε βρίσκεις έμπειρους, παίρνεις τους διπλούς ή τριπλούς ανειδίκευτους και τρέχεις να τους βοηθήσεις στην οργάνωση. Όταν φέτος δε βρίσκεις τον κύριο Τάκη και τον κύριο Λεωνίδα με 20 και 30 χρόνια να κάνουν αυτή τη δουλειά και λες, έ θα πάρω δύο πιτσιρικάδες, το ίδιο είναι, ε τότε άει στο διάολο. Όταν θα δεις να σου φεύγουν οι πελάτες χωρίς να πληρώσουν, τράβα εσύ να τα κρατήσεις από τα μεροκάματα των πιτσιρικάδων και αύριο κάτσε να το δουλέψεις μόνος σου, όταν θα σου φύγουν...

Α, και το καλό τραπέζι να το δίνεις στον πελάτη, όχι να αράζεις για να το παίζεις εσύ πελάτης και να κλαίγεσαι από Σεπτέμβρη...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιουν 2022, 12:59

Για ποια περιοχή μιλάμε;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιουν 2022, 13:17

Γαληνός έγραψε:
27 Ιουν 2022, 10:36
hellegennes έγραψε:
13 Ιουν 2022, 14:21
[

Εγώ που δίνω, πάντως, βασικό, που είναι αυτό που έγραψα πάνω*, δεν χρειάζεται καν να βάλω αγγελία. Συνέχεια με ρωτάνε αν θέλω άτομα. Τελευταία που προσέλαβα υπάλληλο, μάλιστα, είχα παράπονα από διάφορους που μου είπαν "γιατί δεν πήρες εμένα";

Οκ, είναι εύκολη δουλειά και είναι 5 μέρες, 8 ώρες και +75% για κυριακές/αργίες, όλα τυπικά, αλλά πάλι δεν χρειάζεται καν να ψάξω, υπάρχει υπερπροσφορά.
Φίλε Ελληγενη, ήθελα καιρό να σε ρωτησω

Αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο ευκολη η εργασία σε σουπερμάρκετ.
Νομιζω ειναι αρκετα απαιτητική, πιεστικη, με σημαντική σωματική καταπόνηση.

Κηλές Αυχένα, τενοντιτιδες, συνδρομο καρπιαιου σωλήνα στα ταμεία
Ρηξεις στους ώμους, κηλές οσφυικη χωρα, ατυχήματα οι κρεοπώλη δες, μαναβικη, ψάρι κλπ
Έκθεση σε κρυο ψυγεία, συχνα ατυχήματα, μέση, ώμοι κλπ
Αποθήκη μια από τα ίδια
Παπουτσι ασφάλειας σαν το αρβυλο του στρατου.. Ή έτσι λένε...καποιοι
Ράφια: λίγο απ ολα
ψυχολογική πιεση από τον πελατη, συνάδελφο, ανώτερο

Τουλάχιστον σε μεγάλες αλυσίδες που έχω εικόνα στην Αττικη
Από την άλλη, δεν έχει καμια εξέλιξη, ουτε απαιτεί διανοητικές ικανότητες ουτε κάποια ειδικά skills.

Νομίζω, το επόμενο κυμα της μεγάλης φυγής θα αφορά τα μεγάλα σουπερμάρκετ.

Βάζουν βυσμα να μπουν σε αλυσίδες και μετά παραιτουνται ή απαιτουν εργασία χωρίς σωματική κοπωση, θέση που δεν υπάρχει σε ένα σουπερμάρκετ (καλώς ή κακώς)

Για μέτρα προληψης και πολιτικες υγείας και ασφάλειας... τα τυπικα

Τέλος, στο ηλεκτρονικό εμποριο, οι αποθήκες είναι ο, τι χειρότερο για εργασία, πολυ πιο δυσκολη και απαιτητική από τον κλασικό χώρο λιανικής ενός σουπερμάρκετ.

Ξέρω άτομα που άφησαν τέτοιους χώρους για να πανε cosco λιμενεργάτες.
Εκεί 1000 πλας με 8ωρ και ευχαριστημενοι.
Σε ΣΜ είναι διαφορετική η κατάσταση. Εξαρτάται και το μέγεθος και τις απαιτήσεις του. Εγώ μιλούσα αποκλειστικά για μένα ή μαγαζιά σαν το δικό μου, που είναι μικρά.

Τα υπόλοιπα που λες παίζουν ανάλογα την περίπτωση. Π.χ. ψυχολογική πίεση έχεις από τον πελάτη, ναι, αλλά αυτό συμβαίνει σε οποιαδήποτε δουλειά έχεις να κάνεις με ανθρώπους. Μόνο αν είσαι φαροφύλακας την γλυτώνεις. Πίεση από συναδέλφους και ανωτέρους μπορεί να έχεις ανάλογα την επιχείρηση. Στην δική μου δουλειά ας πούμε δεν υπάρχει καθόλου αυτό. Συνέχεια μέσα στα χάχανα είμαστε.

Σωματική καταπόνηση έχει αν απαιτεί η θέση σου να σηκώνεις πράγματα, αλλά είναι σχετικά ήπια σε σχέση με τα περισσότερα επαγγέλματα που έχουν χειρωνακτική εργασία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Ιουν 2022, 13:28

Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:59
Για ποια περιοχή μιλάμε;
Νότια Εύβοια.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 27 Ιουν 2022, 13:35

Γαληνός έγραψε:
27 Ιουν 2022, 10:36
hellegennes έγραψε:
13 Ιουν 2022, 14:21
[

Εγώ που δίνω, πάντως, βασικό, που είναι αυτό που έγραψα πάνω*, δεν χρειάζεται καν να βάλω αγγελία. Συνέχεια με ρωτάνε αν θέλω άτομα. Τελευταία που προσέλαβα υπάλληλο, μάλιστα, είχα παράπονα από διάφορους που μου είπαν "γιατί δεν πήρες εμένα";

Οκ, είναι εύκολη δουλειά και είναι 5 μέρες, 8 ώρες και +75% για κυριακές/αργίες, όλα τυπικά, αλλά πάλι δεν χρειάζεται καν να ψάξω, υπάρχει υπερπροσφορά.
Φίλε Ελληγενη, ήθελα καιρό να σε ρωτησω

Αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο ευκολη η εργασία σε σουπερμάρκετ.
Νομιζω ειναι αρκετα απαιτητική, πιεστικη, με σημαντική σωματική καταπόνηση.

Κηλές Αυχένα, τενοντιτιδες, συνδρομο καρπιαιου σωλήνα στα ταμεία
Ρηξεις στους ώμους, κηλές οσφυικη χωρα, ατυχήματα οι κρεοπώλη δες, μαναβικη, ψάρι κλπ
Έκθεση σε κρυο ψυγεία, συχνα ατυχήματα, μέση, ώμοι κλπ
Αποθήκη μια από τα ίδια
Παπουτσι ασφάλειας σαν το αρβυλο του στρατου.. Ή έτσι λένε...καποιοι
Ράφια: λίγο απ ολα
ψυχολογική πιεση από τον πελατη, συνάδελφο, ανώτερο

Τουλάχιστον σε μεγάλες αλυσίδες που έχω εικόνα στην Αττικη
Από την άλλη, δεν έχει καμια εξέλιξη, ουτε απαιτεί διανοητικές ικανότητες ουτε κάποια ειδικά skills.

Νομίζω, το επόμενο κυμα της μεγάλης φυγής θα αφορά τα μεγάλα σουπερμάρκετ.

Βάζουν βυσμα να μπουν σε αλυσίδες και μετά παραιτουνται ή απαιτουν εργασία χωρίς σωματική κοπωση, θέση που δεν υπάρχει σε ένα σουπερμάρκετ (καλώς ή κακώς)

Για μέτρα προληψης και πολιτικες υγείας και ασφάλειας... τα τυπικα

Τέλος, στο ηλεκτρονικό εμποριο, οι αποθήκες είναι ο, τι χειρότερο για εργασία, πολυ πιο δυσκολη και απαιτητική από τον κλασικό χώρο λιανικής ενός σουπερμάρκετ.

Ξέρω άτομα που άφησαν τέτοιους χώρους για να πανε cosco λιμενεργάτες.
Εκεί 1000 πλας με 8ωρ και ευχαριστημενοι.
Και βάρδιες απογευματινές και νυχτερινές, όμως
Δεν είναι το ίδιο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Ιουν 2022, 14:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 10:55
Είχα πάει το ΣΚ τριήμερο, το σέρβις στα μαγαζιά ήταν ελεεινά κακό.

Το καφέ στην παραλία ήταν με ελάχιστους υπάλλήλους στο σέρβις και τεράστια αναμονή για μερικούς καφέδες και ένα τοστ. Δεύτερη περαγγελία δεν μπορούσες να κάνεις. Ήθελες να τους κάνεις τζίρο και περίμενες.

Στο εστιατόριο, ελαφρώς καλύτερα, αν και το μισό κατάλογο δεν τον είχε. Η παραγγελία άργησε τραγικά. Ένα σερβιτοράκι έτρεχε σαν το Βέγγο. Μεγάλη αναμονή απλά στο να πληρώσεις.

Στο ξενοδοχείο τα πράγματα ήταν λίγο αδιάφορα. Μπήκαν και έσαξαν λίγο τα σκεπάσματα αλλά πολύ σκόνη στους κοινόχρηστους χώρους. Ευτυχώς ξυπνάμε νωρίς και το πρωινό ήταν ακόμη γεμάτο.

Γενικά, διαπίστωσα ότι όλα αυτά δεν είναι μούφες. Υπάρχει έλλειψη προσωπικού και αυτό που υπάρχει είναι κακής ποιότητας και ανειδίκευτο. Και σερβιτόρος να είσαι χρειάζεσαι εξειδίκευση. Να σου έρχεται ο άλλος και να του πουλάς το μισό μαγαζί. Εδώ, τον ρωτούσες τί ψάρια έχετε και σου έλεγε, μισό λεπτό να ρωτήσω γιατί δεν τα ξέρω. Καμία προετοιμασία από το σερβιτόρο. Του έλεγες από που είναι το ούζο και σε κοιτούσε σαν εξωγήινος.

Τιπ άφησα γιατί πολύ απλά αισθάνθηκα σαν να κάνω ελεημοσύνη. Αλλά μεταξύ μας, πιστόλιασμα άξιζαν...
Έτσι πρέπει. Αν είναι έτσι παντού τι θα κάνεις, δε θα πας; θα πας και θα κάνεις υπομονή.

Θα γίνεται κι εσείς δύση με το έτσι θέλω, θα βλέπετε μαγαζιά ολόκληρα να τα κρατάει ένας 15χρονος που ξεκίνησε δουλειά προχτές και δεν ξέρει πού του παν τα τέσσερα, και μεθαύριο θα έχει εξαφανιστεί και θα έχει αντικατασταθεί με 14χρονο :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Έλλειψη προσωπικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 02 Αύγ 2022, 09:35

Κρήτη: Αυξάνεται ο αριθμός ανηλίκων που εργάζονται.
Σύμφωνα με το Εργατικό Κέντρο Ηρακλείου το 1/5 του προσωπικού σε ξενοδοχείο στη Χερσώνα ήταν κάτω των 18 ετών
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... ergazontai
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών