τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

υπερ ή κατα του διαχωρισμου των τραβελιων στον αθλητισμο?

υπέρ
35
90%
κατά
4
10%
 
Σύνολο ψήφων: 39

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8852
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιουν 2022, 13:12

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:08
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:03
zteo έγραψε:
20 Ιουν 2022, 17:59

Ο αθλητισμός δεν είναι μέρος της κοινωνίας?
Εάν αποδεχόμαστε την αλλαγή φύλου σαν κοινωνία τότε γιατί να αποκλείσουμε αυτά τα άτομα από τον αθλητισμό.
ας αθληθουν οσο θελουν.

στον πρωταθλητισμο ομως πρεπει να υπαρχει δικαιος συναγωνισμος.
Ο πρωταθλητισμός ήταν πάντοτε άδικος. Από την αρχαία Ελλάδα ακόμη.
Εμείς ανακαλύψαμε το ντόπινγκ.
Ή αλλιώς "όταν ο έλληνας ντοπαρίζονταν, οι άλλοι ήταν ακόμη πάνω στα δέντρα".
ναι αλλά ο Ελληνας Γολιάθ πήγε να διαγωνιστεί στην πάλη και ο Εβραίος του έριξε πέτρα στο κεφάλι και κέρδισε.
Επίσης ο Αστερίξ με ντόπα πήρε μετάλλιο στους Ολυμπιακούς.
Να τα λέμε όλα.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 13:16

Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:11
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:10
Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 12:59


Το πρόβλημά μου είναι ότι θεωρείς ότι έχασε από τύχη και όχι γιατί έκανε λάθος.
Δεν μας απασχολεί κι αν έκανε λάθος σε συγκεκριμένη περίπτωση. Κι αυτό είναι το πραγματικό σου πρόβλημα.
Η κοπέλα ήταν πάνω από όλες τις υπόλοιπες με διαφορά. Ήταν άνισος συναγωνισμός. Περίμενες να κάνει κάποια χοντράδα για να χάσει.
Σαν τον Μπολτ.
Όχι, αυτό δεν καταλαβαίνεις. Ο ανταγωνισμός δεν ήταν άνισος, απλά ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ σε πλαίσια δίκαιου ανταγωνισμού. Και στο συγκεκριμένο ήταν χειρότερη.
Δηλαδή ήταν χειρότερη στο τελευταίο εμπόδιο; Δεν το είχε μάθει καλά το συγκεκριμένο; Ήξερε όλα τα προηγούμενα κι όταν έφτασε στο συγκεκριμένο αναρωτήθηκε "αυτό πως το πηδάνε ρε γαμώτο";
Αν δεν ήξερε την τεχνική θα έπεφτε σε κάθε εμπόδιο. Μιλάμε για θρίλερ, όχι για αγώνα. Αίματα κλπ.
Το να μου λες λοιπόν ότι δεν είχε καλή τεχνική, όταν στο τελευταίο εμπόδιο είναι 4 μέτρα μπροστά, είναι κάτι το πραγματικά αστείο.

Και πάλι, όμως, δεν μας απασχολεί η τεχνική στο νήμα. Μιλάμε για κοπέλα άνεμο που άφηνε τις άλλες 4 μέτρα πίσω.
Μια κοπέλα που παρακαλάς να χάσει την ισορροπία της, να κάνει κάποιο χοντρό ατόπημα εκτός της προετοιμασίας της, να την πυροβολήσει ελεύθερος σκοπευτής από το Ντομπάς κλπ. μπας και καταφέρεις να την περάσεις.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8852
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιουν 2022, 13:17

δεν κατάλαβα τι λέει το δημοψήφισμα
τι θα πει αν είμαι υπέρ του διαχωρισμού των τραβελιών;
Να μετέχουν με γυναίκες , να μετέχουν με άντρες ή να γίνει ξεχωριστή κατηγορία open δηλαδή οτι θες είσαι και μετέχεις εκτός απο άντρας.
Και γιατί το τραβέλλι δεν είναι άντρας; Κάνουμε αντρομέτρηση, είμαστε ρατσιστές; Κάνουμε μπούλινγκ; Α;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20206
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Ιουν 2022, 13:18

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:06
Georgbi, αναγνώρισα το σφάλμα.
Ξεκόλλα.
Ντίβερς, όχι Φλόρενς.

Δεν αλλάζει οτιδήποτε στη συζήτησή μας.
Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι εγώ θεωρώ πως είσαι τρολ από τα λίγα

Επανατοποθετούμαι:

Στηρίζω stavmanr


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 13:20

georgebi έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:18
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:06
Georgbi, αναγνώρισα το σφάλμα.
Ξεκόλλα.
Ντίβερς, όχι Φλόρενς.

Δεν αλλάζει οτιδήποτε στη συζήτησή μας.
Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι εγώ θεωρώ πως είσαι τρολ από τα λίγα
Ε καλά. Δεν θα σκάσω κι όλας με τις απόψεις ενός ανθρώπου που συνεννοείται αποκλειστικά σε Γραμμική Α.
Τα σέβη μου. :sal5:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32164
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2022, 13:26

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 00:04
foscilis έγραψε:
22 Ιουν 2022, 00:01
stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2022, 23:08

Πιστεύεις πραγματικά ότι όλοι αυτοί που διαμαρτύρονται στο νήμα, το κάνουν επειδή νιώθουν συμπάθεια προς τις γυναίκες και προσπαθούν να τονίσουν την όποια αδικία που εκείνες υφίστανται από τη συμμετοχή trans γυναικών;
Σοβαρά; :D

Μιλάμε για τους ίδιους πάνω κάτω που σε κάθε νήμα την πέφτουν στις γυναίκες, από τον τρόπο που οδηγούν μέχρι το πώς φταίνε που βιάζονται.
Δε μπορείς να ξέρεις τα κίνητρα και τις μύχιες σκέψεις του καθενός και αν αυτό που πιστεύει το πιστεύει στ' αλήθεια ή στα ψέματα γιατί δεν είσαι στο μυαλό του.

Μπορείς να κρίνεις ΠΡΑΞΕΙΣ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Έχει ή όχι βλαβερό αποτέλεσμα για τις φυσικές γυναίκες η άποψη (όπως αυτή επιδιώκεται να αποτυπωθεί στο κανονιστικό πλαίσιο) ότι οι τρανσαίκες μπορούν να συμμετέχουν σε γυναικεία σπορ στη βάση του αυτοπροσδιορισμού τους και κάποιων ορμονολογικών κριτηρίων;
Όλες φυσικές είναι κι όλοι φυσικοί είναι.
Η ίδια Φύση παράγει τα πάντα.

Το γεγονός ότι εσύ επιλέγεις να διαχωρίσεις τις γυναίκες με βάση συγκεκριμένα κριτήρια, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το πραγματικό, σωστό ή μοναδικό.

Επιπλέον, το να μιλάμε για αδικία σε έναν χημικό εδώ και 10ετίες αθλητισμό, στον οποίο εμφανίζονται γυναίκες δρομείς με ζυγωματικά Σβαρτσενέγκερ, είναι κάπως αστείο.
η φυση διαχωριζει ανδρες-γυναικες. χωρις να αφηνει δυνατοτητες αμφισβητησης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20209
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Ιουν 2022, 13:27

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:16
Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:11
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:10


Δεν μας απασχολεί κι αν έκανε λάθος σε συγκεκριμένη περίπτωση. Κι αυτό είναι το πραγματικό σου πρόβλημα.
Η κοπέλα ήταν πάνω από όλες τις υπόλοιπες με διαφορά. Ήταν άνισος συναγωνισμός. Περίμενες να κάνει κάποια χοντράδα για να χάσει.
Σαν τον Μπολτ.
Όχι, αυτό δεν καταλαβαίνεις. Ο ανταγωνισμός δεν ήταν άνισος, απλά ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ σε πλαίσια δίκαιου ανταγωνισμού. Και στο συγκεκριμένο ήταν χειρότερη.
Δηλαδή ήταν χειρότερη στο τελευταίο εμπόδιο; Δεν το είχε μάθει καλά το συγκεκριμένο; Ήξερε όλα τα προηγούμενα κι όταν έφτασε στο συγκεκριμένο αναρωτήθηκε "αυτό πως το πηδάνε ρε γαμώτο";
Αν δεν ήξερε την τεχνική θα έπεφτε σε κάθε εμπόδιο. Μιλάμε για θρίλερ, όχι για αγώνα. Αίματα κλπ.
Το να μου λες λοιπόν ότι δεν είχε καλή τεχνική, όταν στο τελευταίο εμπόδιο είναι 4 μέτρα μπροστά, είναι κάτι το πραγματικά αστείο.

Και πάλι, όμως, δεν μας απασχολεί η τεχνική στο νήμα. Μιλάμε για κοπέλα άνεμο που άφηνε τις άλλες 4 μέτρα πίσω.
Μια κοπέλα που παρακαλάς να χάσει την ισορροπία της, να κάνει κάποιο χοντρό ατόπημα εκτός της προετοιμασίας της, να την πυροβολήσει ελεύθερος σκοπευτής από το Ντομπάς κλπ. μπας και καταφέρεις να την περάσεις.
Τώρα δε μου είπες ότι δεν είναι εκεί το θέμα σου και κακώς συζητάμε το λάθος αλλά τα περί άνισου ανταγωνισμού και σου εξήγησα ότι δεν είναι άνισος και υποτίθεται θα πεις κάτι πάνω σε αυτό και μου λες πάλι για το λάθος; ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ. Είναι αδιαμφισβήτητο, όχι από εμένα από όλους. Αυτό θα πει ΚΑΚΗ ΚΟΥΡΣΑ, ΛΑΘΟΣ κλπ. Λάθη γίνονται σε όλα τα μήκη και πλάτη, ε αυτή το έκανε στο τέλος. Η τεχνική της ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ εμπόδιο δεν ήταν καλή.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 13:29

vantono έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:00
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 12:54
vantono έγραψε:
20 Ιουν 2022, 17:29

Δεν είναι η διαφορά μυϊκής δύναμης που κάνει τη διαφορά εν προκειμένω, αλλά η σωματοδομή. Μια γυναικα δεν μπορεί να έχει το ίδιο άνοιγμα χεριων/ώμων με έναν άντρα, όσο γρήγορη κι αν ειναι. Ούτε ο μέσος όρος ύψους των γυναικων είναι ίδιος με αυτό των αντρών.
Δεν μιλάμε για βόλευ, για κολυμβηση μιλάμε.
Το βολευ πχ, ειναι απο τα αθλήματα που θα μπορούσαν να γίνουν και μεικτά.
σιγα μη γινει και το μπασκετ.

εχεις δει κοντο/κοντη στο βολει; καποιος λογος θα υπαρχει.
Κοντό/ή όχι, δεν έχω δει. Εχω δει αρκετές γυναίκες απο 1,78-1,85 όμως, που δεν τις λες κοντες. Και έχω παίξει και μαζί τους (κυριως μπιτς). Κάποιες έπαιζαν και επαγγελματικά παλιότερα, κάποιες άλλες είναι απλώς γυμνάστριες και ξερουν απο βόλευ. Και όπως τις βλέπεις να παιζουν και να κινούνται στο χώρο, δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά απο εναν αντίστοιχο αντρα βολεϊμπολίστα.
Και σκέψου πχ την παραπάνω αναλογία, με μπασκετμπολίστριες/μπασκετμπολίστες και ποδοσφαιρίστριες/ποδοσφαιριστές, πόσο εντελώς αστεία θα φαινόταν.
Δεν ξέρω από βόλεϊ ομολογώ (σαφώς υπάρχουν αθλήματα όπου οι γυναίκες έχουν και πλεονέκτημα, όχι απλώς μειονέκτημα, πχ ultra marathons τους ξεκωλιαζουν τους άντρες) αλλά δεν ξέρω αν το βόλεϊ είναι από αυτά. Ξαναλέω δεν έχω ασχοληθεί αλλά έχω την αίσθηση ότι ένας ένας αντρας έχει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα (πχ πηδαει ψηλότερα).

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 13:34

Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:27
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:16
Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:11


Όχι, αυτό δεν καταλαβαίνεις. Ο ανταγωνισμός δεν ήταν άνισος, απλά ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ σε πλαίσια δίκαιου ανταγωνισμού. Και στο συγκεκριμένο ήταν χειρότερη.
Δηλαδή ήταν χειρότερη στο τελευταίο εμπόδιο; Δεν το είχε μάθει καλά το συγκεκριμένο; Ήξερε όλα τα προηγούμενα κι όταν έφτασε στο συγκεκριμένο αναρωτήθηκε "αυτό πως το πηδάνε ρε γαμώτο";
Αν δεν ήξερε την τεχνική θα έπεφτε σε κάθε εμπόδιο. Μιλάμε για θρίλερ, όχι για αγώνα. Αίματα κλπ.
Το να μου λες λοιπόν ότι δεν είχε καλή τεχνική, όταν στο τελευταίο εμπόδιο είναι 4 μέτρα μπροστά, είναι κάτι το πραγματικά αστείο.

Και πάλι, όμως, δεν μας απασχολεί η τεχνική στο νήμα. Μιλάμε για κοπέλα άνεμο που άφηνε τις άλλες 4 μέτρα πίσω.
Μια κοπέλα που παρακαλάς να χάσει την ισορροπία της, να κάνει κάποιο χοντρό ατόπημα εκτός της προετοιμασίας της, να την πυροβολήσει ελεύθερος σκοπευτής από το Ντομπάς κλπ. μπας και καταφέρεις να την περάσεις.
Τώρα δε μου είπες ότι δεν είναι εκεί το θέμα σου και κακώς συζητάμε το λάθος αλλά τα περί άνισου ανταγωνισμού και σου εξήγησα ότι δεν είναι άνισος και υποτίθεται θα πεις κάτι πάνω σε αυτό και μου λες πάλι για το λάθος; ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ. Είναι αδιαμφισβήτητο, όχι από εμένα από όλους. Αυτό θα πει ΚΑΚΗ ΚΟΥΡΣΑ, ΛΑΘΟΣ κλπ. Λάθη γίνονται σε όλα τα μήκη και πλάτη, ε αυτή το έκανε στο τέλος. Η τεχνική της ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ εμπόδιο δεν ήταν καλή.
Δηλαδή ξέρει να πηδά 35000 εμπόδια το χρόνο, αλλά το συγκεκριμένο δεν ήξερε.
Αντίστοιχα, αν ο Μέσι φάει μία τούμπα σε έναν αγώνα πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει την τεχνική να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. :D

ΤΕΛΟΣ που λες κι εσύ. Βγήκε πόρισμα...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20209
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Ιουν 2022, 13:36

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:34
Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:27
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:16

Δηλαδή ήταν χειρότερη στο τελευταίο εμπόδιο; Δεν το είχε μάθει καλά το συγκεκριμένο; Ήξερε όλα τα προηγούμενα κι όταν έφτασε στο συγκεκριμένο αναρωτήθηκε "αυτό πως το πηδάνε ρε γαμώτο";
Αν δεν ήξερε την τεχνική θα έπεφτε σε κάθε εμπόδιο. Μιλάμε για θρίλερ, όχι για αγώνα. Αίματα κλπ.
Το να μου λες λοιπόν ότι δεν είχε καλή τεχνική, όταν στο τελευταίο εμπόδιο είναι 4 μέτρα μπροστά, είναι κάτι το πραγματικά αστείο.

Και πάλι, όμως, δεν μας απασχολεί η τεχνική στο νήμα. Μιλάμε για κοπέλα άνεμο που άφηνε τις άλλες 4 μέτρα πίσω.
Μια κοπέλα που παρακαλάς να χάσει την ισορροπία της, να κάνει κάποιο χοντρό ατόπημα εκτός της προετοιμασίας της, να την πυροβολήσει ελεύθερος σκοπευτής από το Ντομπάς κλπ. μπας και καταφέρεις να την περάσεις.
Τώρα δε μου είπες ότι δεν είναι εκεί το θέμα σου και κακώς συζητάμε το λάθος αλλά τα περί άνισου ανταγωνισμού και σου εξήγησα ότι δεν είναι άνισος και υποτίθεται θα πεις κάτι πάνω σε αυτό και μου λες πάλι για το λάθος; ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ. Είναι αδιαμφισβήτητο, όχι από εμένα από όλους. Αυτό θα πει ΚΑΚΗ ΚΟΥΡΣΑ, ΛΑΘΟΣ κλπ. Λάθη γίνονται σε όλα τα μήκη και πλάτη, ε αυτή το έκανε στο τέλος. Η τεχνική της ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ εμπόδιο δεν ήταν καλή.
Δηλαδή ξέρει να πηδά 35000 εμπόδια το χρόνο, αλλά το συγκεκριμένο δεν ήξερε.
Αντίστοιχα, αν ο Μέσι φάει μία τούμπα σε έναν αγώνα πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει την τεχνική να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. :D

ΤΕΛΟΣ που λες κι εσύ. Βγήκε πόρισμα...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ. ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΣΩΣΤΑ. Ναι στο συγκεκριμένο. Θα μπορούσε να είχε κάνει κακή εκκίνηση πχ. Θα μπορούσε να κάνει λάθος σε οποιοδήποτε άλλο εμπόδιο. Η ειρωνεία σου δεν έχει λόγο ύπαρξης χωρίς πλάκα, ειδικά για κάτι που είναι αυταπόδεικτο με κάμερες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 13:39

Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:36
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:34
Cecily Anne έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:27


Τώρα δε μου είπες ότι δεν είναι εκεί το θέμα σου και κακώς συζητάμε το λάθος αλλά τα περί άνισου ανταγωνισμού και σου εξήγησα ότι δεν είναι άνισος και υποτίθεται θα πεις κάτι πάνω σε αυτό και μου λες πάλι για το λάθος; ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ. Είναι αδιαμφισβήτητο, όχι από εμένα από όλους. Αυτό θα πει ΚΑΚΗ ΚΟΥΡΣΑ, ΛΑΘΟΣ κλπ. Λάθη γίνονται σε όλα τα μήκη και πλάτη, ε αυτή το έκανε στο τέλος. Η τεχνική της ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ εμπόδιο δεν ήταν καλή.
Δηλαδή ξέρει να πηδά 35000 εμπόδια το χρόνο, αλλά το συγκεκριμένο δεν ήξερε.
Αντίστοιχα, αν ο Μέσι φάει μία τούμπα σε έναν αγώνα πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει την τεχνική να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. :D

ΤΕΛΟΣ που λες κι εσύ. Βγήκε πόρισμα...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ. ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΣΩΣΤΑ. Ναι στο συγκεκριμένο. Θα μπορούσε να είχε κάνει κακή εκκίνηση πχ. Θα μπορούσε να κάνει λάθος σε οποιοδήποτε άλλο εμπόδιο.
Μα ακριβώς γι 'αυτό μιλάμε για τύχη.
Ένας άνθρωπος που φτάνει σε επίπεδο άψογης τεχνικής, καταφέρνει να αφήσει τους άλλους 4 μέτρα πίσω στο τελευταίο εμπόδιο, ξαφνικά ξεχνά πως πηδάνε τα εμπόδια.
Φυσικά και θα ειρωνευτώ μία τέτοια άποψη βρε Σίσιλι.
Κάθε αθλητής έχει και μία τουλάχιστον τεράστια ατυχία στη ζωή του.
Το κακό είναι ότι προσπαθείς να μετατρέψεις την ατυχία αυτή σε πάγιο επιχείρημα.

Ξαναβάζω τη φωτό για να καταλάβουμε πώς αυτή η αθλήτρια που "δεν ήξερε να εφαρμόζει την τεχνική" ήταν 4 μέτρα μπροστά στο τελευταίο εμπόδιο.
Εικόνα

Και σου γράφω στο υποθετικό σου σενάριο:
αν δεν ήξερε να εφαρμόζει την τεχνική γίνεται ακόμη πιο δυνατό το επιχείρημα ότι ήταν εκτός συναγωνισμού σε σχέση με τις άλλες. Ήταν ακόμη πιο γρήγορη και την σταματούσε μία απλή τεχνική εξάσκηση που της έλειπε. Οι φυσικές της ικανότητες ήταν ακόμη μεγαλύτερες. Το κάνεις ακόμη χειρότερο για τη δική σου οπτική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 22 Ιουν 2022, 13:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 13:41

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:34

Αντίστοιχα, αν ο Μέσι φάει μία τούμπα σε έναν αγώνα πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει την τεχνική να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. :D
Ρε δικέ μου, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις. Η ατυχία σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο, αναφέρεται σε τυχαίους παράγοντες, φάση μπήκε μέσα ένας σκύλος την ώρα που έτρεχε η άλλη και σκόνταψε ξέρω γω. Όταν αποτυγχάνεις στο επίπεδο που αφορά το ίδιο το άθλημα (σκονταφτεις σε εμπόδιο που υπάρχει εκεί ως μέρος του challenge, σου κλέβει τη μπάλα ο αμυντικός, αστοχεις στο πέναλτι, κανεις μια λάθος κίνηση στο σκάκι, οτιδήποτε) δεν είναι ατυχία. Είναι λάθος. Όσες σωστές κινήσεις κ να έκανες προηγουμένως, όσα εμπόδια και να πηδηξες, όσα πέναλτι και να έβαλες. Δεν κάνει καμία διαφορά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EKPLIKTIKOS την 22 Ιουν 2022, 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32164
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2022, 13:41

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 01:28


Πάμε πάλι.
Έστω ότι η τρανς γυναίκα θα έχει την αντίστοιχη επίδοση του Μπολτ στο γυναικείο 100άρι. Δηλαδή, θα είναι ανίκητη και θα σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ 3 φορές.
Πού το πρόβλημα;
Γιατί ο Μπολτ που μονοπώλησε το άθλημα για 10 χρόνια δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά η τρανς αθλήτρια αποτελεί;
Αν ο Μπολτ αποφάσιζε να γίνει η Μπόλτ, θα είχες πρόβλημα που κατάφερε να σπάσει όλα τα παγκόσμια ρεκόρς; Δεν θα έλεγες "ρε την άτιμη, φωτιά είναι!";
επειδη η τρανς αθλητρια κλεβει. ξεκαθαρα, φανερα, μπροστα στα ματια ολων.

ισως και ο μπολτ να εκλεβε πινοντας διαφορα, μα και οι συναγωνιστες του επιναν, και τελοσπαντων ο μεσος θεατης δεν ηξερε τι πινουν και κατα ποσο κλεβουν, αν κλεβουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 13:42

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:41
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:34

Αντίστοιχα, αν ο Μέσι φάει μία τούμπα σε έναν αγώνα πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει την τεχνική να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. :D
Ρε δικέ μου, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις. Η ατυχία σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο, αναφέρεται σε τυχαίους παράγοντες, φάση μπήκε μέσα ένας σκύλος την ώρα που έτρεχε η άλλη και σκόνταψε ξέρω γω. Όταν αποτυγχάνεις στο επίπεδο που αφορά το ίδιο το άθλημα (σκονταφτεις σε εμπόδιο που υπάρχει εκεί ως μέρος του challenge, σου κλέβει τη μπάλα ο αμυντικός, αστοχεις στο πέναλτι, κανεις μια λάθος κίνηση στο σκάκι, οτιδήποτε) δεν είναι ατυχία. Είναι λάθος.
Επομένως, εφόσον ο Μέσι φάει μία τούμπα πριν σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει να στέκεται όρθιος στο γήπεδο;
Πρέπει να του διδάξουμε πώς να στέκεται όρθιος επειδή του λείπει η τεχνική; :D

Ατυχία σημαίνει απλά ατυχία.
Είναι ένα στατιστικό σφάλμα που συμβαίνει στον καθένα όσο καλά προετοιμασμένος κι αν είναι. Και γίνεται ακόμη μεγαλύτερη όταν συμβαίνει τη χειρότερη στιγμή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 22 Ιουν 2022, 13:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20209
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: τον πουλο τα τραβελια απ την γυναικεία κολύμβηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Ιουν 2022, 13:43

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:42
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:41
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:34

Αντίστοιχα, αν ο Μέσι φάει μία τούμπα σε έναν αγώνα πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει την τεχνική να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. :D
Ρε δικέ μου, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις. Η ατυχία σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο, αναφέρεται σε τυχαίους παράγοντες, φάση μπήκε μέσα ένας σκύλος την ώρα που έτρεχε η άλλη και σκόνταψε ξέρω γω. Όταν αποτυγχάνεις στο επίπεδο που αφορά το ίδιο το άθλημα (σκονταφτεις σε εμπόδιο που υπάρχει εκεί ως μέρος του challenge, σου κλέβει τη μπάλα ο αμυντικός, αστοχεις στο πέναλτι, κανεις μια λάθος κίνηση στο σκάκι, οτιδήποτε) δεν είναι ατυχία. Είναι λάθος.
Επομένως, εφόσον ο Μέσι φάει μία τούμπα πριν σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, δεν ξέρει να στέκεται όρθιος στο γήπεδο;
Ποιός έγραψε ότι δεν ξέρει το άθλημά της;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών