Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιουν 2022, 15:44

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιουν 2022, 15:47

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιουν 2022, 15:52

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 15:56

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 14:55
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 14:39
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 14:33


Δεν έχεις (την παραμικρή) ιδέα τι ήταν (και τι δεν ήταν) ο Τζούμας, αλλά έχεις γράψει παραπάνω κάτι που πρέπει να λάβω υπόψη μου;
Μά'ιστα
Μα πως να εχω ιδεα, απο το τεραστιο εργο που αφησε πισω του; Απο τι να σχηματισω ιδεα, απο τα κομπαρσιλικια σε ταινιες με μονο ιστορικη σημασια; Η απο τις τρεις αυτοβιογραφιες του τοσο κακογραμμενες που δεν διαβαζονται καν;

Οκ, καταλαβαινω πως γα την γεννια σου ηταν κατι σαν φετιχ, αλλα μεχρι εκει. Στους υπολοιπους δεν λεει τιποτα.
Τίποτα δεν καταλαβαίνεις (ξανά)
Ο Τζούμας δεν ήταν για καμία γενιά φετίχ (άκου φετίχ!), πόσο μάλλον για τη δικιά μου

ο Τζούμας ήταν παράδοξο. Είχε την ηλικία των θείων μας, αλλά δεν τους έμοιαζε καθόλου.
Ήταν στον κύκλο των διανοουμένων της μεταπολίτευσης, αλλά ήταν φρικ (σικ)

Όταν όλοι χαϊδολογούνταν με την αριστερά, ο Τζούμας άκουγε ροκ
Όταν όλοι μιλούσαν με τσιτάτα του Γκράμσι, ο Τζούμας μιλούσε για κουστούμια 3 piece
Όταν όλοι ανακάλυψαν τη γοητεία του πασοκ, ο Τζούμας έγινε συντηρητικός

Αυτά είναι όσα τον έκαναν γοητευτικό. Και τέλος
Γιατί:
Ήταν τεμπέλης στην τέχνη. Μπορούσε να γίνει εξαιρετικός ηθοποιός και δεν έγινε τίποτα
Ήταν τεμπέλης στην πεζογραφία. Μπορούσε να βάλει τον κώλο του κάτω και να γράψει και διάλεξε να γράφει 'βιογραφίες'
Δεν μεγάλωσε παιδί(α), δεν είχε ζώα, δεν είχε σχέση που να αφιερωθεί

Για τη δική μου κοσμοθεωρία αυτό τον έκανε χαριτωμένο, αλλά αδιάφορο

Αλλά να τον χειρουργεί η αλλήθωρη νεολαία, η τσογλανοπαρέα που κάνει κριτική, πάει πολύ

Ασχοληθείτε με αυτά που ξέρετε
:blm:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 15:57

Και ξανά.

:blm::blm::blm:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 27 Ιουν 2022, 16:48

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:31
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:14
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 14:55

Όταν όλοι χαϊδολογούνταν με την αριστερά, ο Τζούμας άκουγε ροκ
Όταν όλοι μιλούσαν με τσιτάτα του Γκράμσι, ο Τζούμας μιλούσε για κουστούμια 3 piece
Όταν όλοι ανακάλυψαν τη γοητεία του πασοκ, ο Τζούμας έγινε συντηρητικός

Αυτά είναι όσα τον έκαναν γοητευτικό. Και τέλος
Γιατί:
Ήταν τεμπέλης στην τέχνη. Μπορούσε να γίνει εξαιρετικός ηθοποιός και δεν έγινε τίποτα
Ήταν τεμπέλης στην πεζογραφία. Μπορούσε να βάλει τον κώλο του κάτω και να γράψει και διάλεξε να γράφει 'βιογραφίες'
Δεν μεγάλωσε παιδί(α), δεν είχε ζώα, δεν είχε σχέση που να αφιερωθεί

Για τη δική μου κοσμοθεωρία αυτό τον έκανε χαριτωμένο, αλλά αδιάφορο

Αλλά να τον χειρουργεί η αλλήθωρη νεολαία, η τσογλανοπαρέα που κάνει κριτική, πάει πολύ

Ασχοληθείτε με αυτά που ξέρετε
Οκ, συγνωμη κιολας για το θρασσος μου να τολμησω να κρινω εναν χαριτωμενα αδιαφορο σικ αστο, λιγο πριν περασει στην πληρη ληθη. Και μονο οτι με απαξιωνεις απο καθε δυνατοτητα κριτικης χωρις καν να αιτιολογεις γιατι πρεπει να ειναι υπερανω κριτικης, δειχνει ποσο ιερη αγελαδα τον θεωρεις.
Το μόνο που ζήτησα είναι να ξέρεις για ποιο θέμα μιλάς. Να μην παπαρολογείς
Αυτό το εξέλαβες ως απαξίωση κάθε δυνατότητας κριτικής
Μου αρκει το γεγονος πως εγραφε ποσο τον σεβαστηκαν οι μπατσοι επειδη φοραγε μπλειζερ οταν τον σταματησαν κοντα σε μια διαδηλωση, επι χουντας. Μου αρκει η επιφαση της απορριψης καθε συμβασης και συμβιβασμου - εκ του ασφαλους φυσικα- η επιφαση της στοιχισης με την πρωτοπορια, για να αναπαραχθει τελικα ενας βαθια συντηρητικος και ηθικολογικος λογος, προβλεψιμος και πληκτικος. Μου αρκει η αστικη μεγαθυμια του χλευασμου καθε πολιτικης και κοινωνικης διεκδικησης, η αποστροφη προς καθε νεα κοινωνικη δυναμικη και η υποταγη στα κυριαρχα κοινωνικα μοτιβα που ενεπνεε η σταση του. Μου αρκει η δηθενια και η ψευδοανατρεπτικοτητα ως αποψη, η οποια ομως βρισκοταν σε μια πολυ συγκεκριμενη ιδεολογικη θεση, μια προνομιακη θεση, που δεν εκρυβε τον ελιτισμο της με τον οποιο εκρινε τον κοσμο απο καθεδρας. Μου αρκει επισης ποσο ψηλα τον εχουν οι Γαλες και οι Ερμηδες του φορουμ.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11552
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 27 Ιουν 2022, 17:11

Ερμής έγραψε:
26 Ιουν 2022, 23:02
Πριν κάποια χρόνια στο Φιλιον

-Καλησπέρα σας, ο κ.Κωνσταντινος;
-καλησπερα και σε εσας, Μάλιστα, ο Κωνσταντίνος είμαι, με ποιον έχω την τιμή να ομιλω;
(Αφού του συστήθηκα)
- δε θα ήθελα να σας ενοχλήσω, Απλά να σας ευχαριστήσω για την καθημερινή συντροφιά που μου κρατάτε τόσα χρόνια
Αφού έριξε ένα μειδίαμα μου απάντησε
-και τι ήταν αυτό που σε έκανε να μείνεις σε αυτή τη συντροφιά παιδι μου(έφυγε ο πληθυντικός);
-η ευθυτητα, τα όμορφα ελληνικά, ο ενδιαφέρον λόγος σε συνδυασμό με την όμορφη μουσική.
-σε ευχαριστώ πολύ, ελπίζω και αύριο να συνεχίσεις να είσαι θαμώνας του cafe society(γελώντας με το χαρακτηριστικό του στυλ)
-καλό σας μεσημέρι.
Πριν 4-5 χρόνια σε σταθμό μετρό.

Κυριουλα με σταματά για να με ρωτήσει που να κατέβει για να πάει στον τάδε δρόμο.
Δεν είμαι σίγουρος, της λέω τι νομίζω, το σκέφτομαι και σταματά μπροστά μας ο Τζούμας. φουλαρι και μαύρο γυαλί μες στο σταθμό.
Τζι :ο κύριος θα ξέρει, είναι Αθηναίος.
Τζου: και όμως είμαι Πειραιώτης αγαπητέ, από το Πασαλιμάνι.
Τζι: Δε σας φαίνεται κύριε Τζούμα.
Τζου: (μειδιοντας) Τα φαινόμενα απατουν αγαπητέ.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37844
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιουν 2022, 17:20

Beria έγραψε:
26 Ιουν 2022, 19:51
BigChiefWahoo έγραψε:
26 Ιουν 2022, 19:38
Beria έγραψε:
26 Ιουν 2022, 11:44
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με το ίντερνετ.
ΠΡΕΠΕΙ να γράψουν όλοι την άποψη τους.
ΠΡΕΠΕΙ να έχουν άποψη
Ώπα,εδώ δεν έχεις δίκιο.
Ελεύθερη είναι η πρόσβαση,ό,τι θέλει και ό,τι μπορεί θα γράψει ο καθένας.
Αν γράψει κάτι που θα παραβεί τους κανονισμούς του χώρου,τότε κόψτε του τον κώλο.
Δεν λέω ρε να εμποδίζεται η άποψη. Σε κανέναν.
Αυτό που λέω είναι, ποιο είναι το κίνητρο να γράψεις οπωσδήποτε κάτι για κάποιον που δεν ξέρεις, δεν έχεις ξανακουσει, αλλά νιώθεις την ανάγκη να πεις γνώμη
Να είσαι γνήσιος Έλλην.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 17:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 14:25
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 14:05
Σε ό,τι αφορά τη λέξη εστέτ και με μία πρόχειρη αναζήτηση βλέπω πως ο άνθρωπος που μπορεί να αναγνωριστεί έτσι
είναι αυτός που "που καταλαβαίνει και απολαμβάνει την ομορφιά στις τέχνες ή στη φύση με εκλεκτικό ή εξεζητημένο τρόπο και αδιαφορεί για πρακτικά ζητήματα". Με λίγα λόγια ποια είναι "η ομορφιά στις τέχνες" και πως ξέρουμε "ποιος την καταλαβαίνει"? Υπάρχει κάποιος οργανισμός που δίνει σε όλα αυτά τα πρόσωπα που αναφέρθηκαν ως εστετ κάποιο πιστοποιητικό-κατόπιν εξετάσεων- κατανόησης της όμορφης τέχνης? Όσον αφορά τα υπόλοιπα κομμάτια του ορισμού, λίγο πολύ όλοι μας εκλεκτικό και εξεζητημένο τρόπο έχουμε για να επιλέγουμε ποια μορφή τέχνης θα προτιμήσουμε αλλά με ένα μυστήριο τρόπο καταλήγουμε να υιοθετούμε ό,τι μας σερβίρουν το περιβάλλον και η εποχή μας. Τα δε πρακτικά ζητήματα ποιά είναι ακριβώς? Μπορώ ας πούμε να απολαύσω τα εκθέματα του Λούβρου ή μία επίσκεψη στον Παρθενώνα, χωρίς να με νοιάζει το οικονομικό κόστος των ενεργειών αυτών? Πιθανόν, αλλά σε αυτή την περίπτωση είμαι οικονομημένος, δε ξέρω αν είμαι και κάτι άλλο.

Είδα και κάποιους άλλους ορισμούς της εστετοσύνης στο παρόν νήμα. Κάτι για ανθρώπους που δεν είναι δήθεν και δεν τους νοιάζει η γνώμη των άλλων κλπ κλπ. Ε να με συγχωρείτε αλλά και ένας τρελός σε κάποιο καφενείο ή απλά ένας καθημερινός άνθρωπος χαμηλών τόνων μπορεί να μην είναι δήθεν και να μη νοιάζεται για τη γνώμη των άλλων. Το ίδιο και ένας κακοποιός. Και να ασιθάνονται αυτοί οι τύποι καλά με τον εαυτό τους και πλήρεις εμπειριών κλπ κλπ. Άρα τι το ιδιαίτερο έχει ο χαρακτηρισμός εστέτ, αφού τελικά με έναν απλό συλλογισμό διακρίνουμε πως μπορεί να περιλαμβάνει πολλά άτομα ή πολλές κατηγορίες ατόμων?

Γιατί να δεχτώ κάποια πρόσωπα ως ιδιαίτερα με τον τίτλο του εστέτ, όταν αυτός ο τίτλος δε διευκρινίζεται καθαρά τι σημαίνει ή μπορεί να χαρακτηρίζει πολλούς ανθρώπους εκεί έξω?
Μα δεν σε υποχρεώνει κάποιος να τον δεχτείς. Αν τον θεωρείς κενό όρο, αν δεν σε επηρεάζει γενικώς, απλώς δεν του δίνεις σημασία.

Στην τελική υπάρχουν και άλλοι όροι τύπου "είσαι θεά αγάπη μου" που παίζουν από το πρωί ως το βράδυ στα σοσιαλμήντια, μ' αυτούς γιατί δεν τραβάς κάποιο ζόρι;
Δεν τον δέχομαι, ούτε του δίνω σημασία σε κάποια άλλη κουβέντα πέρα από αυτή που κάνουμε εδώ, τώρα. Το ότι μπορεί να με ενοχλούν και
άλλοι όροι είναι γεγονός, αλλά η δική μας τωρινή κουβέντα εξελίχτηκε κατά τρόπο τέτοιο ώστε να φτάσει στη λέξη εστέτ.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 18:00

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:31
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:14
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 14:55

Όταν όλοι χαϊδολογούνταν με την αριστερά, ο Τζούμας άκουγε ροκ
Όταν όλοι μιλούσαν με τσιτάτα του Γκράμσι, ο Τζούμας μιλούσε για κουστούμια 3 piece
Όταν όλοι ανακάλυψαν τη γοητεία του πασοκ, ο Τζούμας έγινε συντηρητικός

Αυτά είναι όσα τον έκαναν γοητευτικό. Και τέλος
Γιατί:
Ήταν τεμπέλης στην τέχνη. Μπορούσε να γίνει εξαιρετικός ηθοποιός και δεν έγινε τίποτα
Ήταν τεμπέλης στην πεζογραφία. Μπορούσε να βάλει τον κώλο του κάτω και να γράψει και διάλεξε να γράφει 'βιογραφίες'
Δεν μεγάλωσε παιδί(α), δεν είχε ζώα, δεν είχε σχέση που να αφιερωθεί

Για τη δική μου κοσμοθεωρία αυτό τον έκανε χαριτωμένο, αλλά αδιάφορο

Αλλά να τον χειρουργεί η αλλήθωρη νεολαία, η τσογλανοπαρέα που κάνει κριτική, πάει πολύ

Ασχοληθείτε με αυτά που ξέρετε
Οκ, συγνωμη κιολας για το θρασσος μου να τολμησω να κρινω εναν χαριτωμενα αδιαφορο σικ αστο, λιγο πριν περασει στην πληρη ληθη. Και μονο οτι με απαξιωνεις απο καθε δυνατοτητα κριτικης χωρις καν να αιτιολογεις γιατι πρεπει να ειναι υπερανω κριτικης, δειχνει ποσο ιερη αγελαδα τον θεωρεις.
Το μόνο που ζήτησα είναι να ξέρεις για ποιο θέμα μιλάς. Να μην παπαρολογείς
Αυτό το εξέλαβες ως απαξίωση κάθε δυνατότητας κριτικής
Γιατί το "θέμα" μας είναι η Κβαντική Φυσική ή η Φυσιοθεραπεία και πρέπει να μιλάνε "οι έχοντες γνώση"? Όσοι θέλουν δουν τι ήταν και τι δεν ήταν ο μακαρίτης μπορούν να δουν τις συνεντεύξεις του, τις ταινίες ή να διαβάσουν τα βιβλία. Ακόμα και οι εκπομπές του λέει η σύγχρονη λογική θα είναι καταχωρημένες στο αρχείο του σταθμού από όπου εκπέμποταν. Ο μακαρίτης ραδιοφωνικός παραγωγός, ηθοποιός και συγγραφέας ήταν, δεν εργάστηκε ως καθηγητής πανεπιστημίου/ερευνητής για να κρίνουμε το έργο του διαβάζοντας διατριβές.

Κατά τα άλλα, όσα γράφεις εσύ για τον μακαρίτη δεν θα έλεγα πως τον εγκωμιάζουν, τουλάχιστον δεν τον παρουσιάζουν ως κάτι το μεγαλειώδες και το ιδιαίτερο για το οποίο εμείς οι τσόγλανοι δεν πρέπει να ασκούμε κριτική. Με βάση τα δικά σου γραφόμενα-που δηλώνεις γνώστης,μη ξεχνιόμαστε- ο μακαρίτης ήταν συντηρητικός, άκουγε την τρέντι μουσική της εποχής του και φορούσε κυριλέ ρούχα. Αυτό που περιγράφεις είναι ο
μέσος Δαπίτης των φοιτητικών μου χρόνων.

Υ.Γ Επίσης γράφεις πως ο μακαρίτης ήταν τεμπέλης και δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στην προσωπική και επαγγελματική του ζωή. Το πρώτο ερώτημα είναι εδώ τι θα έγραφες αν δεν τον θαύμαζες :D , το δεύτερο είναι γιατί μετά από αυτούς τους ισχυρισμούς περιμένεις ότι η γνώμη κάποιων από εμάς για το μακαρίτη θα γίνει πιο θετική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ την 27 Ιουν 2022, 18:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 18:03

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
27 Ιουν 2022, 17:11
Ερμής έγραψε:
26 Ιουν 2022, 23:02
Πριν κάποια χρόνια στο Φιλιον

-Καλησπέρα σας, ο κ.Κωνσταντινος;
-καλησπερα και σε εσας, Μάλιστα, ο Κωνσταντίνος είμαι, με ποιον έχω την τιμή να ομιλω;
(Αφού του συστήθηκα)
- δε θα ήθελα να σας ενοχλήσω, Απλά να σας ευχαριστήσω για την καθημερινή συντροφιά που μου κρατάτε τόσα χρόνια
Αφού έριξε ένα μειδίαμα μου απάντησε
-και τι ήταν αυτό που σε έκανε να μείνεις σε αυτή τη συντροφιά παιδι μου(έφυγε ο πληθυντικός);
-η ευθυτητα, τα όμορφα ελληνικά, ο ενδιαφέρον λόγος σε συνδυασμό με την όμορφη μουσική.
-σε ευχαριστώ πολύ, ελπίζω και αύριο να συνεχίσεις να είσαι θαμώνας του cafe society(γελώντας με το χαρακτηριστικό του στυλ)
-καλό σας μεσημέρι.
Πριν 4-5 χρόνια σε σταθμό μετρό.

Κυριουλα με σταματά για να με ρωτήσει που να κατέβει για να πάει στον τάδε δρόμο.
Δεν είμαι σίγουρος, της λέω τι νομίζω, το σκέφτομαι και σταματά μπροστά μας ο Τζούμας. φουλαρι και μαύρο γυαλί μες στο σταθμό.
Τζι :ο κύριος θα ξέρει, είναι Αθηναίος.
Τζου: και όμως είμαι Πειραιώτης αγαπητέ, από το Πασαλιμάνι.
Τζι: Δε σας φαίνεται κύριε Τζούμα.
Τζου: (μειδιοντας) Τα φαινόμενα απατουν αγαπητέ.
Το Πασαλιμάνι ήταν την εποχή των νεανικών χρόνων του Τζούμα, ό,τι είναι σήμερα η Γλυφάδα και κάποια προάστια της Νότιας Αθήνας όπου μένουν ευκατάστατοι. Ο Ανατολικός Πειραιάς κατοικούνταν παλαιότερα από εύπορους ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23329
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιουν 2022, 18:42

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:00
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:31
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:14


Οκ, συγνωμη κιολας για το θρασσος μου να τολμησω να κρινω εναν χαριτωμενα αδιαφορο σικ αστο, λιγο πριν περασει στην πληρη ληθη. Και μονο οτι με απαξιωνεις απο καθε δυνατοτητα κριτικης χωρις καν να αιτιολογεις γιατι πρεπει να ειναι υπερανω κριτικης, δειχνει ποσο ιερη αγελαδα τον θεωρεις.
Το μόνο που ζήτησα είναι να ξέρεις για ποιο θέμα μιλάς. Να μην παπαρολογείς
Αυτό το εξέλαβες ως απαξίωση κάθε δυνατότητας κριτικής
Γιατί το "θέμα" μας είναι η Κβαντική Φυσική ή η Φυσιοθεραπεία και πρέπει να μιλάνε "οι έχοντες γνώση"? Όσοι θέλουν δουν τι ήταν και τι δεν ήταν ο μακαρίτης μπορούν να δουν τις συνεντεύξεις του, τις ταινίες ή να διαβάσουν τα βιβλία. Ακόμα και οι εκπομπές του λέει η σύγχρονη λογική θα είναι καταχωρημένες στο αρχείο του σταθμού από όπου εκπέμποταν. Ο μακαρίτης ραδιοφωνικός παραγωγός, ηθοποιός και συγγραφέας ήταν, δεν εργάστηκε ως καθηγητής πανεπιστημίου/ερευνητής για να κρίνουμε το έργο του διαβάζοντας διατριβές.

Κατά τα άλλα, όσα γράφεις εσύ για τον μακαρίτη δεν θα έλεγα πως τον εγκωμιάζουν, τουλάχιστον δεν τον παρουσιάζουν ως κάτι το μεγαλειώδες και το ιδιαίτερο για το οποίο εμείς οι τσόγλανοι δεν πρέπει να ασκούμε κριτική. Με βάση τα δικά σου γραφόμενα-που δηλώνεις γνώστης,μη ξεχνιόμαστε- ο μακαρίτης ήταν συντηρητικός, άκουγε την τρέντι μουσική της εποχής του και φορούσε κυριλέ ρούχα. Αυτό που περιγράφεις είναι ο
μέσος Δαπίτης των φοιτητικών μου χρόνων.

Υ.Γ Επίσης γράφεις πως ο μακαρίτης ήταν τεμπέλης και δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στην προσωπική και επαγγελματική του ζωή. Το πρώτο ερώτημα είναι εδώ τι θα έγραφες αν δεν τον θαύμαζες :D , το δεύτερο είναι γιατί μετά από αυτούς τους ισχυρισμούς περιμένεις ότι η γνώμη κάποιων από εμάς για το μακαρίτη θα γίνει πιο θετική.
Να, αυτό είναι μια σκέψη πρώτου επιπέδου.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 18:48

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:00
το δεύτερο είναι γιατί μετά από αυτούς τους ισχυρισμούς περιμένεις ότι η γνώμη κάποιων από εμάς για το μακαρίτη θα γίνει πιο θετική.
Και από πού προκύπτει το ότι θέλει να σας πείσει για κάτι;

:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 18:53

Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:42
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:00
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:31

Το μόνο που ζήτησα είναι να ξέρεις για ποιο θέμα μιλάς. Να μην παπαρολογείς
Αυτό το εξέλαβες ως απαξίωση κάθε δυνατότητας κριτικής
Γιατί το "θέμα" μας είναι η Κβαντική Φυσική ή η Φυσιοθεραπεία και πρέπει να μιλάνε "οι έχοντες γνώση"? Όσοι θέλουν δουν τι ήταν και τι δεν ήταν ο μακαρίτης μπορούν να δουν τις συνεντεύξεις του, τις ταινίες ή να διαβάσουν τα βιβλία. Ακόμα και οι εκπομπές του λέει η σύγχρονη λογική θα είναι καταχωρημένες στο αρχείο του σταθμού από όπου εκπέμποταν. Ο μακαρίτης ραδιοφωνικός παραγωγός, ηθοποιός και συγγραφέας ήταν, δεν εργάστηκε ως καθηγητής πανεπιστημίου/ερευνητής για να κρίνουμε το έργο του διαβάζοντας διατριβές.

Κατά τα άλλα, όσα γράφεις εσύ για τον μακαρίτη δεν θα έλεγα πως τον εγκωμιάζουν, τουλάχιστον δεν τον παρουσιάζουν ως κάτι το μεγαλειώδες και το ιδιαίτερο για το οποίο εμείς οι τσόγλανοι δεν πρέπει να ασκούμε κριτική. Με βάση τα δικά σου γραφόμενα-που δηλώνεις γνώστης,μη ξεχνιόμαστε- ο μακαρίτης ήταν συντηρητικός, άκουγε την τρέντι μουσική της εποχής του και φορούσε κυριλέ ρούχα. Αυτό που περιγράφεις είναι ο
μέσος Δαπίτης των φοιτητικών μου χρόνων.

Υ.Γ Επίσης γράφεις πως ο μακαρίτης ήταν τεμπέλης και δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στην προσωπική και επαγγελματική του ζωή. Το πρώτο ερώτημα είναι εδώ τι θα έγραφες αν δεν τον θαύμαζες :D , το δεύτερο είναι γιατί μετά από αυτούς τους ισχυρισμούς περιμένεις ότι η γνώμη κάποιων από εμάς για το μακαρίτη θα γίνει πιο θετική.
Να, αυτό είναι μια σκέψη πρώτου επιπέδου.
Απαντώ σε ό,τι γράφεται από ανθρώπους που δηλώνουν γνώστες περί τα του Τζούμα και εξανίσταται γιατί τον χειρουργεί η γνωστή τσογλανοπαρέα. Το ερώτημα είναι αν αυτοί οι τύποι έχουν καταλάβει πως αυτά που γράψαν για τον θανόντα είναι χειρότερα από όσα
έχουμε γράψει εμείς οι τσόγλανοι και αγνώμονες. Εγώ τουλάχιστον δεν περιέγραψα τον μακαρίτη ως τεμπέλη καλλιτέχνη/συγγραφέα, με άδεια προσωπική ζωή(χωρίς παιδιά και σκυλιά) ούτε τον υπερασπίστηκα περιγράφοντας το τι φορούσε και τι άκουγε. Αν ήμουν θαυμαστής του μπορεί
να έλεγα πως η εκπομπή του μου άρεσε, ο μόνος χρήστης που αποπειράθηκε να το κάνει αυτό είσαι εσύ και πάλι επιδερμικά δια της πλαγίας οδού περιγράφοντας ένα περιστατικό που εγώ τουλάχιστον το βλέπω κομματάκι χαριτωμένο αλλά και κομματάκι ανούσιο αναφορικά με την γενική αποτίμηση των πεπραγμένων του θανόντος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 18:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:48
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:00
το δεύτερο είναι γιατί μετά από αυτούς τους ισχυρισμούς περιμένεις ότι η γνώμη κάποιων από εμάς για το μακαρίτη θα γίνει πιο θετική.
Και από πού προκύπτει το ότι θέλει να σας πείσει για κάτι;

:lol::lol::lol:
Από το ότι γράφει με πάθος τη γνώμη του για κάποιο θέμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών