Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιουν 2022, 19:06

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:53
Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:42
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:00


Γιατί το "θέμα" μας είναι η Κβαντική Φυσική ή η Φυσιοθεραπεία και πρέπει να μιλάνε "οι έχοντες γνώση"? Όσοι θέλουν δουν τι ήταν και τι δεν ήταν ο μακαρίτης μπορούν να δουν τις συνεντεύξεις του, τις ταινίες ή να διαβάσουν τα βιβλία. Ακόμα και οι εκπομπές του λέει η σύγχρονη λογική θα είναι καταχωρημένες στο αρχείο του σταθμού από όπου εκπέμποταν. Ο μακαρίτης ραδιοφωνικός παραγωγός, ηθοποιός και συγγραφέας ήταν, δεν εργάστηκε ως καθηγητής πανεπιστημίου/ερευνητής για να κρίνουμε το έργο του διαβάζοντας διατριβές.

Κατά τα άλλα, όσα γράφεις εσύ για τον μακαρίτη δεν θα έλεγα πως τον εγκωμιάζουν, τουλάχιστον δεν τον παρουσιάζουν ως κάτι το μεγαλειώδες και το ιδιαίτερο για το οποίο εμείς οι τσόγλανοι δεν πρέπει να ασκούμε κριτική. Με βάση τα δικά σου γραφόμενα-που δηλώνεις γνώστης,μη ξεχνιόμαστε- ο μακαρίτης ήταν συντηρητικός, άκουγε την τρέντι μουσική της εποχής του και φορούσε κυριλέ ρούχα. Αυτό που περιγράφεις είναι ο
μέσος Δαπίτης των φοιτητικών μου χρόνων.

Υ.Γ Επίσης γράφεις πως ο μακαρίτης ήταν τεμπέλης και δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στην προσωπική και επαγγελματική του ζωή. Το πρώτο ερώτημα είναι εδώ τι θα έγραφες αν δεν τον θαύμαζες :D , το δεύτερο είναι γιατί μετά από αυτούς τους ισχυρισμούς περιμένεις ότι η γνώμη κάποιων από εμάς για το μακαρίτη θα γίνει πιο θετική.
Να, αυτό είναι μια σκέψη πρώτου επιπέδου.
Απαντώ σε ό,τι γράφεται από ανθρώπους που δηλώνουν γνώστες περί τα του Τζούμα και εξανίσταται γιατί τον χειρουργεί η γνωστή τσογλανοπαρέα. Το ερώτημα είναι αν αυτοί οι τύποι έχουν καταλάβει πως αυτά που γράψαν για τον θανόντα είναι χειρότερα από όσα
έχουμε γράψει εμείς οι τσόγλανοι και αγνώμονες. Εγώ τουλάχιστον δεν περιέγραψα τον μακαρίτη ως τεμπέλη καλλιτέχνη/συγγραφέα, με άδεια προσωπική ζωή(χωρίς παιδιά και σκυλιά) ούτε τον υπερασπίστηκα περιγράφοντας το τι φορούσε και τι άκουγε. Αν ήμουν θαυμαστής του μπορεί
να έλεγα πως η εκπομπή του μου άρεσε, ο μόνος χρήστης που αποπειράθηκε να το κάνει αυτό είσαι εσύ και πάλι επιδερμικά δια της πλαγίας οδού περιγράφοντας ένα περιστατικό που εγώ τουλάχιστον το βλέπω κομματάκι χαριτωμένο αλλά και κομματάκι ανούσιο αναφορικά με την γενική αποτίμηση των πεπραγμένων του θανόντος.
Μα δε προσπαθούμε να κάνουμε κάποιου τύπου αγιογραφία, ούτε ήταν άγιος ούτε και θα το ήθελε ο μακαρίτης.
Όπως είπε ο Μπερια, είχε πολλά ελαττώματα, δεν ήταν εύκολος, μιλούσε από μια άλλη σφαίρα η οποία δε μπορούσε να έρθει σε απόλυτη ταύτιση με τον πολύ κόσμο γιατί πολύ απλά μεγάλωσε και πέθανε ευπορος χωρίς να κοπιάσει, δύσκολος και δυσπεπτος, αντιδραστικός και ριζοσπαστικός, ελιτιστης τα οποία όμως η αστική ευγένεια και η καλλιέργεια του δεν άφησαν στο να γίνει άλλος ένας νεόπλουτος Αθηναίος καραβλαχος. Αυτό όμως που δε μπορεί να του καταλογίσει κάνεις, παρά μόνο η μπανάλ τσογλαναρια και το ελληναριο( by Constantin) είναι πως υπήρξε δήθεν, δηθεν δεν υπήρξε ποτέ(παρά μόνο επιτηδευμένα δήθεν προς σαρκασμό της πανίσχυρης περσονας του), ήταν ο ορισμός του αυθεντικού και φιγούρα του μικρόκοσμου πια της παλιάς αστικής Αθήνας και του Πειραιά, απλά τα 30 χρόνια ΠΑΣΟΚ είναι πολλά σε σημείο που ο Κατσιφαρας και ο Κωστόπουλος να μοιάζουν ξεβλαχεφτες και ο Κωνσταντίνος, δηθεν.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 19:08

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:48
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:00
το δεύτερο είναι γιατί μετά από αυτούς τους ισχυρισμούς περιμένεις ότι η γνώμη κάποιων από εμάς για το μακαρίτη θα γίνει πιο θετική.
Και από πού προκύπτει το ότι θέλει να σας πείσει για κάτι;

:lol::lol::lol:
Από το ότι γράφει με πάθος τη γνώμη του για κάποιο θέμα.
Το πάθος που το είδες; Είναι άλλο να υποστηρίζεις και να διασαφηνίζεις την άποψη ΣΟΥ και άλλο να περιμένεις την έγκριση της από τον οποιονδήποτε.

Κι εσύ έχεις γράψει ολόκληρα κατεβατά, σόου γουάτ; Πιστεύεις ότι επηρέασες τη γνώμη κάποιου που γούσταρε τον Τζούμα; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 19:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:08
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:48


Και από πού προκύπτει το ότι θέλει να σας πείσει για κάτι;

:lol::lol::lol:
Από το ότι γράφει με πάθος τη γνώμη του για κάποιο θέμα.
Το πάθος που το είδες; Είναι άλλο να υποστηρίζεις και να διασαφηνίζεις την άποψη ΣΟΥ και άλλο να περιμένεις την έγκριση της από τον οποιονδήποτε.

Κι εσύ έχεις γράψει ολόκληρα κατεβατά, σόου γουάτ; Πιστεύεις ότι επηρέασες τη γνώμη κάποιου που γούσταρε τον Τζούμα; :lol:
Μπορεί πράγματι να μην επηρέασα κανενός τη γνώμη αλλά αν σου απαντούσα πως τα κατεβατά τα γράφω γιατί απλά θέλω να υποστηρίξω την
άποψή μου ή γιατί θέλω να περάσω την ώρα μου, θα έπρεπε και εσύ με τη σειρά σου να μου πεις "Ε και τι τα γράφεις όλα αυτά μετά, δεν πας για κανά μπάνιο καλύτερα?" Όποιος εκφράζει μία άποψη και απαντάει σε άλλους σημαίνει πως εμπράκτως αναγνωρίζει ότι έστω και ένα ποσοστό των θέσεων του μπορεί να γίνει αποδεκτό η να επηρεάσει τις σκέψεις των άλλων. Τώρα αν κάποιος χτυπιέται για ένα θέμα και δεν τον νοιάζει αν θα επηρεάσει τους άλλους παρά μόνο να πει τα δικά του περιγράφεται σε όλες τις περιοχές του κόσμου με χαρακτηρισμούς διόλου κολακευτικούς. Επίσης όταν κάποιος χρησιμοποιεί φράσεις όπως "τσογλανοπαρέα" μάλλον παθιασμένος είναι με κάτι. Αν τις χρησιμοποιεί ήρεμος, μάλλον λέει πολλά αρνητικά για το χαρακτήρα του αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 19:20

Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:06
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:53
Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:42


Να, αυτό είναι μια σκέψη πρώτου επιπέδου.
Απαντώ σε ό,τι γράφεται από ανθρώπους που δηλώνουν γνώστες περί τα του Τζούμα και εξανίσταται γιατί τον χειρουργεί η γνωστή τσογλανοπαρέα. Το ερώτημα είναι αν αυτοί οι τύποι έχουν καταλάβει πως αυτά που γράψαν για τον θανόντα είναι χειρότερα από όσα
έχουμε γράψει εμείς οι τσόγλανοι και αγνώμονες. Εγώ τουλάχιστον δεν περιέγραψα τον μακαρίτη ως τεμπέλη καλλιτέχνη/συγγραφέα, με άδεια προσωπική ζωή(χωρίς παιδιά και σκυλιά) ούτε τον υπερασπίστηκα περιγράφοντας το τι φορούσε και τι άκουγε. Αν ήμουν θαυμαστής του μπορεί
να έλεγα πως η εκπομπή του μου άρεσε, ο μόνος χρήστης που αποπειράθηκε να το κάνει αυτό είσαι εσύ και πάλι επιδερμικά δια της πλαγίας οδού περιγράφοντας ένα περιστατικό που εγώ τουλάχιστον το βλέπω κομματάκι χαριτωμένο αλλά και κομματάκι ανούσιο αναφορικά με την γενική αποτίμηση των πεπραγμένων του θανόντος.
Μα δε προσπαθούμε να κάνουμε κάποιου τύπου αγιογραφία, ούτε ήταν άγιος ούτε και θα το ήθελε ο μακαρίτης.
Όπως είπε ο Μπερια, είχε πολλά ελαττώματα, δεν ήταν εύκολος, μιλούσε από μια άλλη σφαίρα η οποία δε μπορούσε να έρθει σε απόλυτη ταύτιση με τον πολύ κόσμο γιατί πολύ απλά μεγάλωσε και πέθανε ευπορος χωρίς να κοπιάσει, δύσκολος και δυσπεπτος, αντιδραστικός και ριζοσπαστικός, ελιτιστης τα οποία όμως η αστική ευγένεια και η καλλιέργεια του δεν άφησαν στο να γίνει άλλος ένας νεόπλουτος Αθηναίος καραβλαχος. Αυτό όμως που δε μπορεί να του καταλογίσει κάνεις, παρά μόνο η μπανάλ τσογλαναρια και το ελληναριο( by Constantin) είναι πως υπήρξε δήθεν, δηθεν δεν υπήρξε ποτέ(παρά μόνο επιτηδευμένα δήθεν προς σαρκασμό της πανίσχυρης περσονας του), ήταν ο ορισμός του αυθεντικού και φιγούρα του μικρόκοσμου πια της παλιάς αστικής Αθήνας και του Πειραιά, απλά τα 30 χρόνια ΠΑΣΟΚ είναι πολλά σε σημείο που ο Κατσιφαρας και ο Κωστόπουλος να μοιάζουν ξεβλαχεφτες και ο Κωνσταντίνος, δηθεν.
Αν είναι αυτή η γνώμη η δική σου και του Beria για τον μακαρίτη κάπως αλλάζουν τα πράγματα, αν και εγω διαφωνώ με κάποια θέματα που θίγεις
τα οποία δεν αφορούν αποκλειστικά τον Τζούμα αλλά τέλος πάντων, δε θα την πάω αλλού την κουβέντα. Εξάλλου, μερικά από όσα θα ήθελα να
απαντήσω τα έχω γράψει ήδη, αναφερόμενος στο Τζούμα οπότε δε χρειάζεται να τα επαναλάβω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 19:21

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:08
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:53


Από το ότι γράφει με πάθος τη γνώμη του για κάποιο θέμα.
Το πάθος που το είδες; Είναι άλλο να υποστηρίζεις και να διασαφηνίζεις την άποψη ΣΟΥ και άλλο να περιμένεις την έγκριση της από τον οποιονδήποτε.

Κι εσύ έχεις γράψει ολόκληρα κατεβατά, σόου γουάτ; Πιστεύεις ότι επηρέασες τη γνώμη κάποιου που γούσταρε τον Τζούμα; :lol:
Μπορεί πράγματι να μην επηρέασα κανενός τη γνώμη αλλά αν σου απαντούσα πως τα κατεβατά τα γράφω γιατί απλά θέλω να υποστηρίξω την
άποψή μου ή γιατί θέλω να περάσω την ώρα μου, θα έπρεπε και εσύ με τη σειρά σου να μου πεις "Ε και τι τα γράφεις όλα αυτά μετά, δεν πας για κανά μπάνιο καλύτερα?" Όποιος εκφράζει μία άποψη και απαντάει σε άλλους σημαίνει πως εμπράκτως αναγνωρίζει ότι έστω και ένα ποσοστό των θέσεων του μπορεί να γίνει αποδεκτό η να επηρεάσει τις σκέψεις των άλλων. Τώρα αν κάποιος χτυπιέται για ένα θέμα και δεν τον νοιάζει αν θα επηρεάσει τους άλλους παρά μόνο να πει τα δικά του περιγράφεται σε όλες τις περιοχές του κόσμου με χαρακτηρισμούς διόλου κολακευτικούς. Επίσης όταν κάποιος χρησιμοποιεί φράσεις όπως "τσογλανοπαρέα" μάλλον παθιασμένος είναι με κάτι. Αν τις χρησιμοποιεί ήρεμος, μάλλον λέει πολλά αρνητικά για το χαρακτήρα του αυτό.
Δηλαδή είτε χτυπιέται είναι είναι ήρεμος, αυτός έχει το πρόβλημα και όχι εσύ, έτσι; Σιγουράκι.

Ρε σεις, είναι σχεδόν συγκινητική η κατάθεση ψυχής και σκέψης που κάνετε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 19:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:21
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:08


Το πάθος που το είδες; Είναι άλλο να υποστηρίζεις και να διασαφηνίζεις την άποψη ΣΟΥ και άλλο να περιμένεις την έγκριση της από τον οποιονδήποτε.

Κι εσύ έχεις γράψει ολόκληρα κατεβατά, σόου γουάτ; Πιστεύεις ότι επηρέασες τη γνώμη κάποιου που γούσταρε τον Τζούμα; :lol:
Μπορεί πράγματι να μην επηρέασα κανενός τη γνώμη αλλά αν σου απαντούσα πως τα κατεβατά τα γράφω γιατί απλά θέλω να υποστηρίξω την
άποψή μου ή γιατί θέλω να περάσω την ώρα μου, θα έπρεπε και εσύ με τη σειρά σου να μου πεις "Ε και τι τα γράφεις όλα αυτά μετά, δεν πας για κανά μπάνιο καλύτερα?" Όποιος εκφράζει μία άποψη και απαντάει σε άλλους σημαίνει πως εμπράκτως αναγνωρίζει ότι έστω και ένα ποσοστό των θέσεων του μπορεί να γίνει αποδεκτό η να επηρεάσει τις σκέψεις των άλλων. Τώρα αν κάποιος χτυπιέται για ένα θέμα και δεν τον νοιάζει αν θα επηρεάσει τους άλλους παρά μόνο να πει τα δικά του περιγράφεται σε όλες τις περιοχές του κόσμου με χαρακτηρισμούς διόλου κολακευτικούς. Επίσης όταν κάποιος χρησιμοποιεί φράσεις όπως "τσογλανοπαρέα" μάλλον παθιασμένος είναι με κάτι. Αν τις χρησιμοποιεί ήρεμος, μάλλον λέει πολλά αρνητικά για το χαρακτήρα του αυτό.
Δηλαδή είτε χτυπιέται είναι είναι ήρεμος, αυτός έχει το πρόβλημα και όχι εσύ, έτσι; Σιγουράκι.

Ρε σεις, είναι σχεδόν συγκινητική η κατάθεση ψυχής και σκέψης που κάνετε. :lol:
Δε ξερω τι κάνει ο Μπέρια, γενικά είναι αυτά τα σχόλια. Εγώ σου λέω το προφανές. Ένας άνθρωπος που χτυπιέται υπερασπιζόμενος μία άποψη και
μετά λέει "Ε δεν έχω σκοπό να σε πείσω" θεωρείται προβληματικός από την πλειοψηφία των ανθρώπων. Δεν είναι κατάθεση ψυχής και σκέψης αυτό που γράφω. Βγες με μια φιλενάδα σου για καφέ, τσακωθείτε για τον Τζούμα π.χ και μετά πες της "Εντάξει μωρέ εγώ την άποψη μου ήθελα να αναφέρω, νομίζεις πως ήθελα να σε πείσω?" Αν χρειαστεί να ποντάρεις για το πότε θα ξαναβγείτε για καφέ, μη βάλεις τα λεφτά στο ότι θα ξαναβγείτε σύντομα.

Αν μάλιστα της έχεις πει σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας πως είναι μέρος μίας τσογλανοπαρέας, θα σε εκτιμήσει δεόντως η φιλενάδα σου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 19:37

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:21
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:17


Μπορεί πράγματι να μην επηρέασα κανενός τη γνώμη αλλά αν σου απαντούσα πως τα κατεβατά τα γράφω γιατί απλά θέλω να υποστηρίξω την
άποψή μου ή γιατί θέλω να περάσω την ώρα μου, θα έπρεπε και εσύ με τη σειρά σου να μου πεις "Ε και τι τα γράφεις όλα αυτά μετά, δεν πας για κανά μπάνιο καλύτερα?" Όποιος εκφράζει μία άποψη και απαντάει σε άλλους σημαίνει πως εμπράκτως αναγνωρίζει ότι έστω και ένα ποσοστό των θέσεων του μπορεί να γίνει αποδεκτό η να επηρεάσει τις σκέψεις των άλλων. Τώρα αν κάποιος χτυπιέται για ένα θέμα και δεν τον νοιάζει αν θα επηρεάσει τους άλλους παρά μόνο να πει τα δικά του περιγράφεται σε όλες τις περιοχές του κόσμου με χαρακτηρισμούς διόλου κολακευτικούς. Επίσης όταν κάποιος χρησιμοποιεί φράσεις όπως "τσογλανοπαρέα" μάλλον παθιασμένος είναι με κάτι. Αν τις χρησιμοποιεί ήρεμος, μάλλον λέει πολλά αρνητικά για το χαρακτήρα του αυτό.
Δηλαδή είτε χτυπιέται είναι είναι ήρεμος, αυτός έχει το πρόβλημα και όχι εσύ, έτσι; Σιγουράκι.

Ρε σεις, είναι σχεδόν συγκινητική η κατάθεση ψυχής και σκέψης που κάνετε. :lol:
Δε ξερω τι κάνει ο Μπέρια, γενικά είναι αυτά τα σχόλια. Εγώ σου λέω το προφανές. Ένας άνθρωπος που χτυπιέται υπερασπιζόμενος μία άποψη και
μετά λέει "Ε δεν έχω σκοπό να σε πείσω" θεωρείται προβληματικός από την πλειοψηφία των ανθρώπων. Δεν είναι κατάθεση ψυχής και σκέψης αυτό που γράφω. Βγες με μια φιλενάδα σου για καφέ, τσακωθείτε για τον Τζούμα π.χ και μετά πες της "Εντάξει μωρέ εγώ την άποψη μου ήθελα να αναφέρω, νομίζεις πως ήθελα να σε πείσω?" Αν χρειαστεί να ποντάρεις για το πότε θα ξαναβγείτε για καφέ, μη βάλεις τα λεφτά στο ότι θα ξαναβγείτε σύντομα.

Αν μάλιστα της έχεις πει σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας πως είναι μέρος μίας τσογλανοπαρέας, θα σε εκτιμήσει δεόντως η φιλενάδα σου.
Το προφανές είναι προσωπική και όχι συλλογική υπόθεση. Άλλο το δικό σου "προφανές" άλλο το δικό μου και άλλο του Beria.

Mε λίγα λόγια οι όροι "προφανές", "αυτονόητο" κλπ χρησιμοποιούνται εθιμικά πλέον, δεν σημαίνουν κάτι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 19:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:37
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:21


Δηλαδή είτε χτυπιέται είναι είναι ήρεμος, αυτός έχει το πρόβλημα και όχι εσύ, έτσι; Σιγουράκι.

Ρε σεις, είναι σχεδόν συγκινητική η κατάθεση ψυχής και σκέψης που κάνετε. :lol:
Δε ξερω τι κάνει ο Μπέρια, γενικά είναι αυτά τα σχόλια. Εγώ σου λέω το προφανές. Ένας άνθρωπος που χτυπιέται υπερασπιζόμενος μία άποψη και
μετά λέει "Ε δεν έχω σκοπό να σε πείσω" θεωρείται προβληματικός από την πλειοψηφία των ανθρώπων. Δεν είναι κατάθεση ψυχής και σκέψης αυτό που γράφω. Βγες με μια φιλενάδα σου για καφέ, τσακωθείτε για τον Τζούμα π.χ και μετά πες της "Εντάξει μωρέ εγώ την άποψη μου ήθελα να αναφέρω, νομίζεις πως ήθελα να σε πείσω?" Αν χρειαστεί να ποντάρεις για το πότε θα ξαναβγείτε για καφέ, μη βάλεις τα λεφτά στο ότι θα ξαναβγείτε σύντομα.

Αν μάλιστα της έχεις πει σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας πως είναι μέρος μίας τσογλανοπαρέας, θα σε εκτιμήσει δεόντως η φιλενάδα σου.
Το προφανές είναι προσωπική και όχι συλλογική υπόθεση. Άλλο το δικό σου "προφανές" άλλο το δικό μου και άλλο του Beria.

Mε λίγα λόγια οι όροι "προφανές", "αυτονόητο" κλπ χρησιμοποιούνται εθιμικά πλέον, δεν σημαίνουν κάτι.
Ο καθένας από εμάς έχει τη ζωή του εκεί έξω, όποια και αν είναι αυτή και μπορεί να "μετρήσει" συμπεριφορές και αντιδράσεις. Πιθανοκρατικά, μιλώντας μπορούν να υπάρχουν και αυτοί που αποδέχονται συμπεριφορές που η μεγάλη πλειοψηφία των συνανθρώπων τους θεωρούν αρνητικές.
Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων όντως θεωρεί κάποιες συμπεριφορές ως αρνητικές. Δεν αναφέρω κάτι που είναι Πυρηνική Φυσική και δεν υπάρχει λόγος να επιμείνω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 19:50

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:37
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:31


Δε ξερω τι κάνει ο Μπέρια, γενικά είναι αυτά τα σχόλια. Εγώ σου λέω το προφανές. Ένας άνθρωπος που χτυπιέται υπερασπιζόμενος μία άποψη και
μετά λέει "Ε δεν έχω σκοπό να σε πείσω" θεωρείται προβληματικός από την πλειοψηφία των ανθρώπων. Δεν είναι κατάθεση ψυχής και σκέψης αυτό που γράφω. Βγες με μια φιλενάδα σου για καφέ, τσακωθείτε για τον Τζούμα π.χ και μετά πες της "Εντάξει μωρέ εγώ την άποψη μου ήθελα να αναφέρω, νομίζεις πως ήθελα να σε πείσω?" Αν χρειαστεί να ποντάρεις για το πότε θα ξαναβγείτε για καφέ, μη βάλεις τα λεφτά στο ότι θα ξαναβγείτε σύντομα.

Αν μάλιστα της έχεις πει σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας πως είναι μέρος μίας τσογλανοπαρέας, θα σε εκτιμήσει δεόντως η φιλενάδα σου.
Το προφανές είναι προσωπική και όχι συλλογική υπόθεση. Άλλο το δικό σου "προφανές" άλλο το δικό μου και άλλο του Beria.

Mε λίγα λόγια οι όροι "προφανές", "αυτονόητο" κλπ χρησιμοποιούνται εθιμικά πλέον, δεν σημαίνουν κάτι.
Ο καθένας από εμάς έχει τη ζωή του εκεί έξω, όποια και αν είναι αυτή και μπορεί να "μετρήσει" συμπεριφορές και αντιδράσεις. Πιθανοκρατικά, μιλώντας μπορούν να υπάρχουν και αυτοί που αποδέχονται συμπεριφορές που η μεγάλη πλειοψηφία των συνανθρώπων τους θεωρούν αρνητικές.
Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων όντως θεωρεί κάποιες συμπεριφορές ως αρνητικές. Δεν αναφέρω κάτι που είναι Πυρηνική Φυσική και δεν υπάρχει λόγος να επιμείνω.
Ναι βρε χαρά μου αλλά κάπου έχω την αίσθηση ότι αυτήν την πλειοψηφία την θεωρείτε πλέμπα. Όλο για νοικοικυρέους, μπούμερς, παπαγαλάκια, πρόβατα, συντηρητικούς κλπ κλπ κλπ διαβάζω.

Αν εσύ δεν ανήκεις στους προχώ που μοιράζουν ακτιβιστικό πόνο, συγγνώμη, μάλλον σε είχα παρεξηγήσει.

Μπορεί να φταίει και το νικ σου για την παρεξήγηση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 19:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:50
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:37


Το προφανές είναι προσωπική και όχι συλλογική υπόθεση. Άλλο το δικό σου "προφανές" άλλο το δικό μου και άλλο του Beria.

Mε λίγα λόγια οι όροι "προφανές", "αυτονόητο" κλπ χρησιμοποιούνται εθιμικά πλέον, δεν σημαίνουν κάτι.
Ο καθένας από εμάς έχει τη ζωή του εκεί έξω, όποια και αν είναι αυτή και μπορεί να "μετρήσει" συμπεριφορές και αντιδράσεις. Πιθανοκρατικά, μιλώντας μπορούν να υπάρχουν και αυτοί που αποδέχονται συμπεριφορές που η μεγάλη πλειοψηφία των συνανθρώπων τους θεωρούν αρνητικές.
Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων όντως θεωρεί κάποιες συμπεριφορές ως αρνητικές. Δεν αναφέρω κάτι που είναι Πυρηνική Φυσική και δεν υπάρχει λόγος να επιμείνω.
Ναι βρε χαρά μου αλλά κάπου έχω την αίσθηση ότι αυτήν την πλειοψηφία την θεωρείτε πλέμπα. Όλο για νοικοικυρέους, μπούμερς, παπαγαλάκια, πρόβατα, συντηρητικούς κλπ κλπ κλπ διαβάζω.

Αν εσύ δεν ανήκεις στους προχώ που μοιράζουν ακτιβιστικό πόνο, συγγνώμη, μάλλον σε είχα παρεξηγήσει.

Μπορεί να φταίει και το νικ σου για την παρεξήγηση.
Δεν κατανοώ πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα αλλά δεκτό είναι πως όπως κρίνουμε έτσι και κρινόμαστε. Το νικ, το έχω γράψει αρκετές φορές, μπορεί βέβαια να μην το έχεις προσέξει, δε σημαίνει κάτι. Απλώς θυμόμουν μία φράση που λέγαμε(απολελέ και τρελελέ) όταν απολυόμασταν από το στρατό και πάνω σε μία φάση μαλάκυνσης μου ήρθε κάπως να το παραφράσω για να γραφτώ στο φόρουμ :D Ε οι λέξεις φιλελέ και τρολέλε θύμιζαν τις λέξεις του πρωτότυπου τσιτάτου, μετά σκέφτηκα πως το φιλελέ παραπέμπει κάπου και είπα να βάλω και μία φωτογραφία κάποιου φιλελέ(του Μάνου έκατσε) που είχε κάτι το τρόλ στα δικά μου μάτια.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Ιουν 2022, 10:32

Την Τετάρτη, 29/06, στις 12.00 στο Πρώτο Νεκροταφείο συγγενείς και φίλοι θα πουν το τελευταίο «αντίο» στον Κωνσταντίνο Τζούμα, ο οποίος «έφυγε» το περασμένο Σάββατο. Επιθυμία της οικογένειάς του είναι αντί στεφάνων για την κηδεία, να γίνουν δωρεές στο Κέντρο για τα έμφυλα δικαιώματα και την ισότητα «Διοτίμα»
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Ιουν 2022, 10:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2022, 23:50
Και κάτι τελευταίο.

Ο Beria είναι εστέτ, ο/η Bazoomba δεν είναι.





Από εδώ και πέρα, δικό σας.

Ενστάσεις δεκτές σε όλα.

Αγάπη.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Ιουν 2022, 10:36

Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:06
Και όμως, στο μετρό αυτό
Ο Ρ.Χαραλαμπιδης είναι εστέτ, ο Θ.Αθεριδης δεν είναι
ο Αθεριδης θα ηταν ιδανικος να παιξει τον Κοκκορα του Αρκα κ ο Σταροβας το Γουρουνι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Ιουν 2022, 11:13

Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2022, 10:36
Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:06
Και όμως, στο μετρό αυτό
Ο Ρ.Χαραλαμπιδης είναι εστέτ, ο Θ.Αθεριδης δεν είναι
ο Αθεριδης θα ηταν ιδανικος να παιξει τον Κοκκορα του Αρκα κ ο Σταροβας το Γουρουνι
Αν μη τι αλλο, ευστοχο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23269
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Ιουν 2022, 11:24

Αυτό που έμαθα από το νήμα, είναι ότι εστέτ (δεν την ήξερα τη λέξη) είναι όπως λέμε "πρώτη μούρη" αλλά χαρακτηρίζει καλλιεργημένους κουλτουριάρηδες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών