Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιουν 2022, 00:06

Και όμως, στο μετρό αυτό
Ο Ρ.Χαραλαμπιδης είναι εστέτ, ο Θ.Αθεριδης δεν είναι
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 27 Ιουν 2022, 00:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2022, 23:39
Οκ, θα κάνω κι εγώ μια πρόχειρη λίστα "εστετισμού".

Όχι της κλάσης του Τζούμα φυσικά, μιλάμε για άλλα συγκριτικά λέβελς επώνυμων.



Ο Ψινάκης είναι εστέτ, ο Καπουτζίδης δεν είναι.

Ο Χατζηφωτίου είναι εστέτ, ο Κωστόπουλος δεν είναι.

Ο Χατζηστεφάνου με τον τρόπο του είναι εστέτ, ο Βαλλιανάτος (αν και πιο κομψός) δεν είναι.

Ο Γαβαλάς είναι εστέτ, ο Κωστέτσος δεν είναι.

Η Μαλβίνα ήταν εστέτ, η Ακρίτα δεν είναι.

Ο Νικόλαος Γλύξμπουργκ είναι εστέτ, ο Χάρυ της Αγγλίας δεν είναι.

Ο Πικιώνης ήταν εστέτ, ο Καλατράβα δεν είναι.

Ο Καστοριάδης ήταν εστέτ, ο Σαρτρ δεν ήταν.

Ο Αρμάνι είναι εστέτ, οι Ντόλτσε Καμπάνα δεν είναι.

Ο Καβάφης ήταν εστέτ, ο Παλαμάς δεν ήταν.

Ο Πετρόπουλος ήταν εστέτ, ο Χαριτόπουλος δεν είναι.

Ο Λεωνίδας Χρηστάκης ήταν εστέτ, ο Σάββας Μιχαήλ δεν είναι.





Στο τελευταίο περιμένω συντονιστική παρέμβαση. :P
Διαφωνώ στο Γλύξμπουργκ,ίδιος πάτος με το Χάρρυ είναι.
Τα υπόλοιπα τα βρίσκω εύστοχα.
Και στον Πετρόπουλο ίσως,που μου είναι βαθιά αντιπαθής ως ανθρωπότυπος.
Τους δύο τελευταίους δεν τους ξέρω καν :102:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιουν 2022, 00:19

John Brown Gun Club έγραψε:
26 Ιουν 2022, 22:29
Σε απλα ελληνικα αυτο το ειδος ανθρωπου το λεμε ΦΛΩΡΟ.

Δεν ηθελα να τοποθετηθω επειδη εδω ειναι νεκρολογια και δεν το χω να σκασω με την αποψαρα μου, αλλα επειδη με προγκας, θα τα πω: για μενα ο Τζουμας ηταν ενα μηδενικο, ενα πληρως αταλαντο πλουσιοπαιδο και μεγιστα αλαζονικος επειδη ειχε επιγνωση της μετριοτητας του. Επαιξε κομπαρσιλικια σε δυο τρεις ταινιες που σε επιπεδο καλλιτεχνικης σημασιας κυμαινονταν απο το "καλη για ελλαδα" ως "πιπες". Ολη την υπολοιπη ζωη του, πασχιζε να πεισει τους παντες ποσο γαματος ηταν. Ακομα ομως και ως φατσα ηταν κοινος και αδιαφορος. Λιγο πριν το τελος εδειξε ποσο εκτος τοπου και χρονου, ποσο παρωχημενος και ποσο αδειος στην πραγματικοτητα ηταν.

Τωρα λογικο που τα αθηναικα σαλονια αλλα κι εσυ εσυ τον θεωρειτε μεγιστη προσωπικοτητα, ετσι κι αλλιως απο τον ιδιο κουβα με σκατα ειστε: μηδενικα που γινατε νουμερα.

Οποτε αιντε παρα περα που θα τολμησεις να συγκρινεις τον ατακαδορο με τον ενα απο τους δυο μεγαλυτερους καλλιτεχνες της συγχρονης τεχνης.
E. πες τα ρε μαλάκα, ν' αγιάσει το στόμα αγιάσουν τα δάχτυλά σου.
Έντιτ: Στον Γουόρχολ τα χαλάμε. Τον θεωρώ αυτόν που έφερε τον καρκίνο του μεταμοντερνισμού στα σαλόνια, αλλά αυτά που είπες για τον Τζούμα είναι που με άγγιξαν.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70092
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 00:24

Από εδώ και πέρα θα προσθέτω ό,τι θυμάμαι και ό,τι χαίρομαι.

Ο Γιώργος Χειμωνάς ήταν εστέτ, ο γιος του δεν είναι.



Η αλήθεια είναι ότι αυτό το πράγμα με τον εστετισμό που αντέχει μόνον μια γενιά, ποτέ δεν το κατάλαβα.

Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε, να τους στειρώνουμε; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 27 Ιουν 2022, 00:36

Βλήμα έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:19
John Brown Gun Club έγραψε:
26 Ιουν 2022, 22:29
Σε απλα ελληνικα αυτο το ειδος ανθρωπου το λεμε ΦΛΩΡΟ.

Δεν ηθελα να τοποθετηθω επειδη εδω ειναι νεκρολογια και δεν το χω να σκασω με την αποψαρα μου, αλλα επειδη με προγκας, θα τα πω: για μενα ο Τζουμας ηταν ενα μηδενικο, ενα πληρως αταλαντο πλουσιοπαιδο και μεγιστα αλαζονικος επειδη ειχε επιγνωση της μετριοτητας του. Επαιξε κομπαρσιλικια σε δυο τρεις ταινιες που σε επιπεδο καλλιτεχνικης σημασιας κυμαινονταν απο το "καλη για ελλαδα" ως "πιπες". Ολη την υπολοιπη ζωη του, πασχιζε να πεισει τους παντες ποσο γαματος ηταν. Ακομα ομως και ως φατσα ηταν κοινος και αδιαφορος. Λιγο πριν το τελος εδειξε ποσο εκτος τοπου και χρονου, ποσο παρωχημενος και ποσο αδειος στην πραγματικοτητα ηταν.

Τωρα λογικο που τα αθηναικα σαλονια αλλα κι εσυ εσυ τον θεωρειτε μεγιστη προσωπικοτητα, ετσι κι αλλιως απο τον ιδιο κουβα με σκατα ειστε: μηδενικα που γινατε νουμερα.

Οποτε αιντε παρα περα που θα τολμησεις να συγκρινεις τον ατακαδορο με τον ενα απο τους δυο μεγαλυτερους καλλιτεχνες της συγχρονης τεχνης.
E. πες τα ρε μαλάκα, ν' αγιάσει το στόμα αγιάσουν τα δάχτυλά σου.
Έντιτ: Στον Γουόρχολ τα χαλάμε. Τον θεωρώ αυτόν που έφερε τον καρκίνο του μεταμοντερνισμού στα σαλόνια, αλλά αυτά που είπες για τον Τζούμα είναι που με άγγιξαν.
Χαιρομαι που συμφωνεις. Για το δευτερο σκελος, δυο ειναι οι σημαντικοτεροι καλλιτεχνες της συγχρονης τεχνης: Αντυ Γουορχολ και Γιοζεφ Μποιζ. Μεταξυ πολλων αλλων και για τον λογο που αναφερεις, αν και οχι μονο στα αστικα σαλονια. Ο δε μεταμοντερνισμος δεν ηταν καρκινος, ηταν αναποφευκτη εξελιξη.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιουν 2022, 00:42

John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:36
Βλήμα έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:19
John Brown Gun Club έγραψε:
26 Ιουν 2022, 22:29
Σε απλα ελληνικα αυτο το ειδος ανθρωπου το λεμε ΦΛΩΡΟ.

Δεν ηθελα να τοποθετηθω επειδη εδω ειναι νεκρολογια και δεν το χω να σκασω με την αποψαρα μου, αλλα επειδη με προγκας, θα τα πω: για μενα ο Τζουμας ηταν ενα μηδενικο, ενα πληρως αταλαντο πλουσιοπαιδο και μεγιστα αλαζονικος επειδη ειχε επιγνωση της μετριοτητας του. Επαιξε κομπαρσιλικια σε δυο τρεις ταινιες που σε επιπεδο καλλιτεχνικης σημασιας κυμαινονταν απο το "καλη για ελλαδα" ως "πιπες". Ολη την υπολοιπη ζωη του, πασχιζε να πεισει τους παντες ποσο γαματος ηταν. Ακομα ομως και ως φατσα ηταν κοινος και αδιαφορος. Λιγο πριν το τελος εδειξε ποσο εκτος τοπου και χρονου, ποσο παρωχημενος και ποσο αδειος στην πραγματικοτητα ηταν.

Τωρα λογικο που τα αθηναικα σαλονια αλλα κι εσυ εσυ τον θεωρειτε μεγιστη προσωπικοτητα, ετσι κι αλλιως απο τον ιδιο κουβα με σκατα ειστε: μηδενικα που γινατε νουμερα.

Οποτε αιντε παρα περα που θα τολμησεις να συγκρινεις τον ατακαδορο με τον ενα απο τους δυο μεγαλυτερους καλλιτεχνες της συγχρονης τεχνης.
E. πες τα ρε μαλάκα, ν' αγιάσει το στόμα αγιάσουν τα δάχτυλά σου.
Έντιτ: Στον Γουόρχολ τα χαλάμε. Τον θεωρώ αυτόν που έφερε τον καρκίνο του μεταμοντερνισμού στα σαλόνια, αλλά αυτά που είπες για τον Τζούμα είναι που με άγγιξαν.
Χαιρομαι που συμφωνεις. Για το δευτερο σκελος, δυο ειναι οι σημαντικοτεροι καλλιτεχνες της συγχρονης τεχνης: Αντυ Γουορχολ και Γιοζεφ Μποιζ. Μεταξυ πολλων αλλων και για τον λογο που αναφερεις, αν και οχι μονο στα αστικα σαλονια. Ο δε μεταμοντερνισμος δεν ηταν καρκινος, ηταν αναποφευκτη εξελιξη.
Δεν είμαι από τους κατάλληλους να κρίνουν τον Γουόρχολ, δεν ανήκω στο τάργκετ γκρουπ του. Η σκοπιά μου σε ό,τι αφορά την τέχνη είναι συγκεκριμένη και στρατευμένη, ούτε γεια δεν θα μου έλεγε. Όχι ότι αυτό με εμποδίζει να τον βρίζω όταν έρχεται η ευκαιρία εντός πχόρουμ, αλλά λέμε. Από την άλλη ο μεταμοντερνισμός είναι ένα κίνημα που έχει ξεπεράσει τον μικρόκοσμο της τέχνης κι έχει επηρεάσει ακόμα και την πολιτική. Δεν αντιλαμβάνομαι τον αφορισμό σου, εγώ εξακολουθώ να τον θεωρώ πολύ κακή εξέλιξη στην ανθρώπινη ιστορία.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70092
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 00:46

Ρίξε λίγο Γιόζεφ Μπόιζ στο κοινό σου ρε Τζόνι.

Μην τους αφήνεις στα σκοτάδια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 27 Ιουν 2022, 00:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:46
Ρίξε λίγο Γιόζεφ Μπόιζ στο κοινό σου ρε Τζόνι.

Μην τους αφήνεις στα σκοτάδια.
Ατυχησες. Δεν εχω σκοπο να κανω κανενος εδω μεσα τη ζωη καλυτερη.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70092
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 00:58

John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:46
Ρίξε λίγο Γιόζεφ Μπόιζ στο κοινό σου ρε Τζόνι.

Μην τους αφήνεις στα σκοτάδια.
Ατυχησες. Δεν εχω σκοπο να κανω κανενος εδω μεσα τη ζωη καλυτερη.
Είσαι πολύ σκληρός τζόνι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιουν 2022, 00:58

:smt038:smt038:smt038

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 27 Ιουν 2022, 01:04

Βλήμα έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:42
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:36
Βλήμα έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:19


E. πες τα ρε μαλάκα, ν' αγιάσει το στόμα αγιάσουν τα δάχτυλά σου.
Έντιτ: Στον Γουόρχολ τα χαλάμε. Τον θεωρώ αυτόν που έφερε τον καρκίνο του μεταμοντερνισμού στα σαλόνια, αλλά αυτά που είπες για τον Τζούμα είναι που με άγγιξαν.
Χαιρομαι που συμφωνεις. Για το δευτερο σκελος, δυο ειναι οι σημαντικοτεροι καλλιτεχνες της συγχρονης τεχνης: Αντυ Γουορχολ και Γιοζεφ Μποιζ. Μεταξυ πολλων αλλων και για τον λογο που αναφερεις, αν και οχι μονο στα αστικα σαλονια. Ο δε μεταμοντερνισμος δεν ηταν καρκινος, ηταν αναποφευκτη εξελιξη.
Δεν είμαι από τους κατάλληλους να κρίνουν τον Γουόρχολ, δεν ανήκω στο τάργκετ γκρουπ του. Η σκοπιά μου σε ό,τι αφορά την τέχνη είναι συγκεκριμένη και στρατευμένη, ούτε γεια δεν θα μου έλεγε. Όχι ότι αυτό με εμποδίζει να τον βρίζω όταν έρχεται η ευκαιρία εντός πχόρουμ, αλλά λέμε. Από την άλλη ο μεταμοντερνισμός είναι ένα κίνημα που έχει ξεπεράσει τον μικρόκοσμο της τέχνης κι έχει επηρεάσει ακόμα και την πολιτική. Δεν αντιλαμβάνομαι τον αφορισμό σου, εγώ εξακολουθώ να τον θεωρώ πολύ κακή εξέλιξη στην ανθρώπινη ιστορία.
Δεν ηταν ιστορικη εξελιξη αλλα θεωρητικη διαπιστωση μιας σειρας ιστορικων εξελιξεων που σηματοδοτησαν τον θανατο της νεωτερικοτητας, οπως το Αουσβιτς, η Χιροσιμα, οι δικες της Μοσχας, η εισβολη στην Τσεχοσλοβακια κλπ Το μελλον που υποσχεθηκε ο μοντερνισμος δεν ηρθε ποτε και στη θεση του ηρθε κατι χειροτερο. Αυτο μοναχα διαπιστωσε ο μεταμοντερνισμος.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 27 Ιουν 2022, 01:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:58
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 00:46
Ρίξε λίγο Γιόζεφ Μπόιζ στο κοινό σου ρε Τζόνι.

Μην τους αφήνεις στα σκοτάδια.
Ατυχησες. Δεν εχω σκοπο να κανω κανενος εδω μεσα τη ζωη καλυτερη.
Είσαι πολύ σκληρός τζόνι.
το αντιθετο, ειμαι πολυ ευαισθητος και γι αυτο πολυ ευθικτος.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιουν 2022, 09:57

Αλλο ένα.
Ο Μαυροβασίλης είναι εστέτ, ο μαυρομπογιας ακα τσονι δεν είναι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιουν 2022, 12:45

Ποσο Constantin αυτο το κείμενο, παρόλο που είναι απο το κουλούρι.

https://www.tokoulouri.com/opinions/edem_city/

Θα μας λείψεις και θα λείψεις, το μόνο σίγουρο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Πέθανε ο Κωνσταντίνος Τζούμας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 27 Ιουν 2022, 13:15

Ερμής έγραψε:
27 Ιουν 2022, 09:57
Αλλο ένα.
Ο Μαυροβασίλης είναι εστέτ, ο μαυρομπογιας ακα τσονι δεν είναι.
:smt005:
εαν ο μαυρομπιλ ειναι προτυπο εστετ, ναι ασφαλως και σαφως εγω δεν ειμαι. Αλλα θα στο χαλασω, δεν ειναι προτυπο. Η επιδειξη ακριβων καταναλωτικων προτιμησεων και η υπεροψια δεν σε κανουν εστετ, αλλα απλως σνομπ.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών