Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 23:10

John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:50
Feindflug έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:43
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:40


Μπορεις να διπλασιασεις την αντιδραση
Trans Women Rappers
Τρανς που διαβάζουν παραμυθάκια σε παιδιά, τρανς στρατηγοί, τρανς ελεγκτές λεωφορείων, τρανς ρουμτολετάδες...

Τέρμα αντίδραση οι τρανς φάσεις, δικέ μου.
Παλι καλα. Δηλαδη πιο παλια, οταν το ευρυ κοινο δεν ειχε ιδεα, και αυτοι οι ανθρωποι πασχιζαν να εξηγησουν τι ειναι και ελαχιστοι καταλαβαιναν και δεν εβρισκαν καμια θεση στον κοσμο, και συχνα αυτοκτονουσαν, ηταν καλυτερα;
Nομίζω ότι και σήμερα αυτοκτονούν, ακόμη και όταν γίνονται αποδεκτοί από τον κόσμο. Γιατί το κόνσεπτ "δεν με καταλαβαίνουν οι άλλοι" ήταν τελικώς μια δικαιολογία. Στην τελική τζόνι μου, ποτέ το πραγματικό ζητούμενο των εξτρίμ λόατκι δεν ήταν να τους καταλάβουν αλλά να τους γουστάρουν ερωτικά. Και όλως τυχαίως και οι λοατκι αντιμετωπίζουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα που αντιμετωπίζουν και οι στρέιτ σ' αυτό το θέμα. Αν είσαι γέρος, φτωχός και άσχημος, είτε είσαι γκέι είτε είσαι στρέιτ, το ίδιο είναι. Αν είσαι γέρος και πλούσιος, μπορείς να έχεις όσους γκέι ή στρέιτ θαυμαστές θέλεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 27 Ιουν 2022, 23:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 23:10
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:50
Feindflug έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:43

Τρανς που διαβάζουν παραμυθάκια σε παιδιά, τρανς στρατηγοί, τρανς ελεγκτές λεωφορείων, τρανς ρουμτολετάδες...

Τέρμα αντίδραση οι τρανς φάσεις, δικέ μου.
Παλι καλα. Δηλαδη πιο παλια, οταν το ευρυ κοινο δεν ειχε ιδεα, και αυτοι οι ανθρωποι πασχιζαν να εξηγησουν τι ειναι και ελαχιστοι καταλαβαιναν και δεν εβρισκαν καμια θεση στον κοσμο, και συχνα αυτοκτονουσαν, ηταν καλυτερα;
Nομίζω ότι και σήμερα αυτοκτονούν, ακόμη και όταν γίνονται αποδεκτοί από τον κόσμο. Γιατί το κόνσεπτ "δεν με καταλαβαίνουν οι άλλοι" ήταν τελικώς μια δικαιολογία. Στην τελική τζόνι μου, ποτέ το πραγματικό ζητούμενο των εξτρίμ λόατκι δεν ήταν να τους καταλάβουν αλλά να τους γουστάρουν ερωτικά. Και όλως τυχαίως και οι λοατκι αντιμετωπίζουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα που αντιμετωπίζουν και οι στρέιτ σ' αυτό το θέμα. Αν είσαι γέρος, φτωχός και άσχημος, είτε είσαι γκέι είτε είσαι στρέιτ, το ίδιο είναι. Αν είσαι γέρος και πλούσιος, μπορείς έχεις όσους γκέι ή στρέιτ θαυμαστές θέλεις.
Και πολυ νοημα ναουμ.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 27 Ιουν 2022, 23:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 23:10
John Brown Gun Club έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:50
Feindflug έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:43

Τρανς που διαβάζουν παραμυθάκια σε παιδιά, τρανς στρατηγοί, τρανς ελεγκτές λεωφορείων, τρανς ρουμτολετάδες...

Τέρμα αντίδραση οι τρανς φάσεις, δικέ μου.
Παλι καλα. Δηλαδη πιο παλια, οταν το ευρυ κοινο δεν ειχε ιδεα, και αυτοι οι ανθρωποι πασχιζαν να εξηγησουν τι ειναι και ελαχιστοι καταλαβαιναν και δεν εβρισκαν καμια θεση στον κοσμο, και συχνα αυτοκτονουσαν, ηταν καλυτερα;
Nομίζω ότι και σήμερα αυτοκτονούν, ακόμη και όταν γίνονται αποδεκτοί από τον κόσμο. Γιατί το κόνσεπτ "δεν με καταλαβαίνουν οι άλλοι" ήταν τελικώς μια δικαιολογία. Στην τελική τζόνι μου, ποτέ το πραγματικό ζητούμενο των εξτρίμ λόατκι δεν ήταν να τους καταλάβουν αλλά να τους γουστάρουν ερωτικά. Και όλως τυχαίως και οι λοατκι αντιμετωπίζουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα που αντιμετωπίζουν και οι στρέιτ σ' αυτό το θέμα. Αν είσαι γέρος, φτωχός και άσχημος, είτε είσαι γκέι είτε είσαι στρέιτ, το ίδιο είναι. Αν είσαι γέρος και πλούσιος, μπορείς να έχεις όσους γκέι ή στρέιτ θαυμαστές θέλεις.
Έχω μια τραγική εικόνα

Κάποτε που πήγαινα το πρωί για δουλειά με τον ηλεκτρικό στην Αθήνα, κατέβηκα στον υπόγειο τής Ομονοίας και εκεί κάπου ήταν κάτι παλέτες στη σειρά σε μια γωνιά που επάνω βρίσκονταν σε άθλια κατάσταση, χρήστες.
Ήταν 2 κυρίες (μάλλον τού Ερυθρού Σταυρού) που περιποιούνταν τις πληγές από ένα πρεζάκι με γκριζαρισμένα γένια και μαλλιά, λίγα με καράφλα, τζιν παντελόνι, μάλλινο πουλόβερ και τζιν μπουφάν, ο οποίος εκείνη την ώρα που περνούσα είχε κατεβάσει το παντελόνι για να τού καθαρίσουν τις πληγές που είχε ανάμεσα στα πόδια από τη χρήση. Αυτός ο γενειοφόρος με τα γκριζαρισμένα γένια και όσα γκριζαρισμένα μαλλιά, δεν είχε αρσενικά γεννητικά όργανα αλλά θηλυκά.
Αποκρουστικό θέμα.
Ποιος ξέρει γιατί κατέληξε σε αυτή την ηλικία σε αυτή την κατάσταση, αλλά τραγικό όπως και να 'χει
Πραγματικό περιστατικό

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 28 Ιουν 2022, 00:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:36

Ο Φύλακας δεν έγινε ταινία και δεν έχει σχέση με τα παραπάνω.

Και είναι πολύ καλό βιβλίο.
Το ξέρω.
Μου αρέσει και το hype σχετικά με τον JD Salinger.

Και φυσικά έχει σχέση με τα παραπάνω και το πως χρησιμοποιούνται.
Αλλά δεν έχω όρεξη να μπλεχτώ σε περαιτέρω σχετική κουβέντα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιουν 2022, 00:28

BigChiefWahoo έγραψε:
28 Ιουν 2022, 00:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:36

Ο Φύλακας δεν έγινε ταινία και δεν έχει σχέση με τα παραπάνω.

Και είναι πολύ καλό βιβλίο.
Το ξέρω.
Μου αρέσει και το hype σχετικά με τον JD Salinger.

Και φυσικά έχει σχέση με τα παραπάνω και το πως χρησιμοποιούνται.
Αλλά δεν έχω όρεξη να μπλεχτώ σε περαιτέρω σχετική κουβέντα.
Κανένα πρόβλημα.

Απλώς ήταν σχεδόν ενστικτώδης η αντίδραση γιατί πραγματικά μου είχε κάνει κλικ αυτό το βιβλίο, εδώ και πολλά χρόνια. Μη μου τους κύκλους τάραττε, κάτι τέτοιο. :lol:

Τα λέμε σε άλλη φάση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιουν 2022, 00:36

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:02
Σύντομα και στα δημοτικά, παιδικούς σταθμούς και κέντρα δημιουργικής απασχόλησης της περιοχής σας.

Εστέ έτοιμοι ρεμάλια. :P
Δεν πήγαν, πάντως, σε δημοτικό σχολείο ή παιδικο σταθμό της περιοχής μας
Πήγαν στο χώρο της ΜΚΟ Πολύχρωμο Σχολείο, που είναι για ομόφυλα ζευγάρια

Είναι σαν να γκρινιάζω εγώ που στο Κατηχητικό των Αγιων Πάντων έκαναν κατήχηση κάτι μουρλές του Σωτήρα
Και να γράφω στο τέλος: Συντομα και στις κερκίδες του γηπέδου της περιοχής σας

Πάει; Δεν πάει
Άουτς. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Ιουν 2022, 01:03

hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 00:36
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:02
Σύντομα και στα δημοτικά, παιδικούς σταθμούς και κέντρα δημιουργικής απασχόλησης της περιοχής σας.

Εστέ έτοιμοι ρεμάλια. :P
Δεν πήγαν, πάντως, σε δημοτικό σχολείο ή παιδικο σταθμό της περιοχής μας
Πήγαν στο χώρο της ΜΚΟ Πολύχρωμο Σχολείο, που είναι για ομόφυλα ζευγάρια

Είναι σαν να γκρινιάζω εγώ που στο Κατηχητικό των Αγιων Πάντων έκαναν κατήχηση κάτι μουρλές του Σωτήρα
Και να γράφω στο τέλος: Συντομα και στις κερκίδες του γηπέδου της περιοχής σας

Πάει; Δεν πάει
Άουτς. :lol:
Εσύ γιατί πονεσες;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιουν 2022, 01:09

Ήταν τόσο πετυχημένο που ένιωσα τον πόνο τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 28 Ιουν 2022, 01:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 10:42
Kαλή εβδομάδα είπαμε; Δεν είπαμε. :lol:


Εικόνα

Πολλές ήταν οι παράλληλες εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Thessaloniki Pride, που ολοκληρώθηκε στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο το βράδυ με την παρέλαση υπερηφάνειας.

Σε μία από τις δράσεις, την περασμένη Πέμπτη στην πλατεία Ναυαρίνου, Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε μικρά παιδιά, έως 13 ετών. Η δράση υποστηριζόταν από το ActionAid Youth Centre και ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν «Ανάγνωση παραμυθιών για παιδιά έως 13 ετών από Drag Queens».

Σε φωτογραφία που αναρτήθηκε στα social media μικρά παιδιά εμφανίζονται να ακούν παραμύθια από δύο Drag Queens, που κάθονται μπροστά από την πολύχρωμη σημαία της ΛΟΑΤΚΙΑ+ κοινότητας.

Στην ίδια ανάρτηση υπήρχε ο σχολιασμός: «Ένα παραμυθάκι ακόμα, κυρία...» και hashtags #ThessPride2022, #drag και #τα_παιδιά_είναι_το_μέλλον.

Η ΜΚΟ «Πολύχρωμο Σχολείο – Rainbow Families» διοργανώνει δράσεις που αφορούν ομόφυλα ζευγάρια και ομόφυλες οικογένειες με παιδιά και προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει σε θέματα διαφορετικότητας τους ανήλικους, ακόμη και από τη νηπιακή ηλικία.


https://www.voria.gr/article/pride-drag ... oniki-foto
Για την υιοθεσεια των παιδιων απο τα ομοφυλα ζευγαρια ειμαι εξαιρετικα επιφυλακτικος και φυσικα την βλεπω αρνητικα.

Καλο θα ηταν τα παιδια στο σχολειο να λαμβανουν την καταλληλη ενημερωση ωστε να εχουν ξεκαθαρη μεσα τους την ταυτοτητα του φυλου τους χωρις να προχωραμε σε φραμπαλαδες και υπερβολες οπως αυτες που διαβαζουμε στην ειδηση.

Οταν φυσικα τα παιδια φτασουν στην καταλληλη ηλικια τοτε μπορουν να ειναι ενημερα και για τα ατομα που ειναι
παρενδυτικοι.

Νομιζω πως ολα αυτα ειναι ενας εντιμος και δικαιος συμβιβασμος δεν νομιζεις;

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 28 Ιουν 2022, 03:14

kongrosian έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:08
είναι εντυπωσιακό το πόσο αποδέχονται τα παιδιά ανθρώπους με ιδιαιτερότητες και καταστάσεις ιδιαίτερες, αρκεί να τους δωθεί αγάπη, ενδιαφέρον και επικοινωνία. :g030:

το βλέπω με τις ανιψιές μου. πως έχουν αποδεχτεί εμένα για παράδειγμα. που είμαι ιδιαίτερος και σπάνιος. :102:


από την άλλη, είναι κρίμα τα παιδιά, λόγω γονέων με κόμπλεξ, όπως η ΓΑΛΗ ας πούμε, να διαιωνίζουν αυτά τα κόμπλεξ. :e040:
Πράγματι. Να θυμιθούμε άλλη μια πρόσφατη περίπτωση που τρανς καθηγήτρια φροντιστηρίου αγαπήθηκε από τους μαθητές της.

Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 28 Ιουν 2022, 03:37

Για το θέμα τώρα, μια χαρά πρωτοβουλία αυτή στο pride Θεσσαλονίκης. Αν τα παιδιά ενημερωθούν από νωρίς, ψύχραιμα και απροκατάληπτα για τις πολλαπλές περιπτώσεις σεξουαλικών προσανατολισμών και ταυτότητας φύλου, θα μάθουν να σέβονται την διαφορετικότητα και θα μειωθούν οι σεξιστικές και ομοφοβικές συμπεριφορές στο μέλλον. Διότι η προκατάληψη προς τα άτομα του "μη παραδοσιακού" πλαισίου συντηρείται λόγω των βαθιά ριζωμένων στερεοτύπων που διδάσκεται και αφομοιώνει ο άνθρωπος από νεαρή ηλικία. Και μετά θέλει μεγάλο και συνεχή εσωτερικό αγώνα για να γίνεις άνθρωπος τον οποίο πολλοί, δυστυχώς, εγκαταλείπουν ή δεν αρχίζουν καν (ζωντανό παράδειγμα το φόρουμ).
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Ιουν 2022, 09:15

Οι υποστηρικτές της ανωμαλίας.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιουν 2022, 10:44

Jimmy81 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 03:37
Για το θέμα τώρα, μια χαρά πρωτοβουλία αυτή στο pride Θεσσαλονίκης. Αν τα παιδιά ενημερωθούν από νωρίς, ψύχραιμα και απροκατάληπτα για τις πολλαπλές περιπτώσεις σεξουαλικών προσανατολισμών και ταυτότητας φύλου, θα μάθουν να σέβονται την διαφορετικότητα και θα μειωθούν οι σεξιστικές και ομοφοβικές συμπεριφορές στο μέλλον. Διότι η προκατάληψη προς τα άτομα του "μη παραδοσιακού" πλαισίου συντηρείται λόγω των βαθιά ριζωμένων στερεοτύπων που διδάσκεται και αφομοιώνει ο άνθρωπος από νεαρή ηλικία. Και μετά θέλει μεγάλο και συνεχή εσωτερικό αγώνα για να γίνεις άνθρωπος τον οποίο πολλοί, δυστυχώς, εγκαταλείπουν ή δεν αρχίζουν καν (ζωντανό παράδειγμα το φόρουμ).
Μα οι κατ' εξοχήν επηρεασμένοι από το παραδοσιακό/σεξιστικό/συντηρητικό πλαίσιο είναι οι εξτρίμ λοατκι. Γιατί όλοι συνήθως φωνάζουν ότι τα παιδιά πρέπει να ξεφύγουν από τη νοοτροπία των παραδοσιακών παραμυθιών, με βασιλοπούλες, ιππότες κλπ και πάνε να διδάξουν ισότητα ντυμένοι βασιλοπούλες.

Εμείς τον θέλουμε παιδιά τον βασιλιά
εμείς τον θέλουμε παιδιά τον βασιλιά
με περούκες, τακουνάκια,
με κραγιόν και με στρασάκια
να διδάσκει αδελφότης στα παιδιά.


Και άντε να εξηγήσεις μετά στα παιδιά γιατί όσους έμοιαζαν με τις δασκάλες, τους αποκεφάλιζαν οι επαναστάτες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιουν 2022, 11:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 10:42
Kαλή εβδομάδα είπαμε; Δεν είπαμε. :lol:

Εικόνα


Πολλές ήταν οι παράλληλες εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Thessaloniki Pride, που ολοκληρώθηκε στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο το βράδυ με την παρέλαση υπερηφάνειας.

Σε μία από τις δράσεις, την περασμένη Πέμπτη στην πλατεία Ναυαρίνου, Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε μικρά παιδιά, έως 13 ετών. Η δράση υποστηριζόταν από το ActionAid Youth Centre και ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν «Ανάγνωση παραμυθιών για παιδιά έως 13 ετών από Drag Queens».

Σε φωτογραφία που αναρτήθηκε στα social media μικρά παιδιά εμφανίζονται να ακούν παραμύθια από δύο Drag Queens, που κάθονται μπροστά από την πολύχρωμη σημαία της ΛΟΑΤΚΙΑ+ κοινότητας.


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Drag Queens διάβασαν παραμύθια σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιουν 2022, 11:46

Μα αν δεν κάνω λάθος φόσι μου, όλοι οι γονείς έχουν τη δυνατότητα να ζητήσουν εξαίρεση από τη συγκεκριμένη διδασκαλία, που παραθέτεις.

Αν όμως κάνουν το ίδιο όταν καθιερωθεί ο νέος τρόπος εκπαίδευσης θα τους κατηγορήσουν οι σύλλογοι γονέων αβγ+άπειρο για τρανσοφοβία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών