Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 27 Ιουν 2022, 11:57

μπορουν να μπολιαστουν οι ήδη υπάρχουσες και να γινουν βρώσιμα τα φρούτα τους.
το θέμα είναι, ότι μπορεί να χρειάζονται και ψέκασμα.σίγουρα πρέπει να μαζεύονται τα φρούτα τους, για τον κίνδυνο ατυχήματος. στην Ελευσινα, είχαμε γεμίσει ελιές. το τι τούμπες είχαμε φάει, δεν λέγεται....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 27 Ιουν 2022, 11:58

Εν τω μεταξύ το "φυτεύω δέντρα" στην Αττική μεταφράζεται ως "θα γαμήσω όλα τα πεζοδρόμια, ώστε να μην μπορεί να περάσει περαστικός, μάνα με καρότσι ή ανάπηρος".
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Ιουν 2022, 12:01

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:57
Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:52
Εντάξει, δεν λύνεις το πρόβλημα τής πείνας φυτεύοντας οπωροφόρα, αλλά το ερώτημα παραμένει: γιατί να έχουμε νεραντζιές και όχι πορτοκαλιές ή μανταρινιές; Ο μακαρίτης ο Μάργαρης το είχε θέσει κάποτε το θέμα στον Δήμο Αθηναίων και του είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί θα τα έκλεβαν τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια. Και φυσικά, εκείνος απάντησε: "Και λοιπόν;"
Την θυμάμαι πολύ καλά την θέση του Μάργαρη, αλλά όλοι οι γεωπόνοι των Δήμων λένε ότι οι νεραντζιές είναι ασύλληπτα πιο ανθεκτικές από πορτοκαλιές ή μανταρινιές, οι οποίες δεν θα έβγαζαν ούτε δυο χειμώνες
Αν θυμάσαι και ο Μάργαρης το δεχόταν αυτό, αλλά η λύση που πρότεινε ήταν να υιοθετησει κάθε πολυκατοικία τις πορτοκαλιές στο πεζοδρόμιό της και να τις φροντίζει
Ζήσε Μάη μου, δηλαδή
Κοίταξε, γιά Αθήνα δεν ξέρω, αλλά στην Ζαχάρω που έχω εξοχικό τής γυναίκας μου, μιά χαρά πορτοκάλια και λεμόνια έχουμε χωρίς καμμία περιποίηση. Δεν νομίζω οι χειμώνες τής Αθήνας να διαφέρουν τόσο πολύ. Ομολογουμένως, δεν έχουμε μανταρίνια.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10815
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Ιουν 2022, 12:02

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:57
Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:52
Εντάξει, δεν λύνεις το πρόβλημα τής πείνας φυτεύοντας οπωροφόρα, αλλά το ερώτημα παραμένει: γιατί να έχουμε νεραντζιές και όχι πορτοκαλιές ή μανταρινιές; Ο μακαρίτης ο Μάργαρης το είχε θέσει κάποτε το θέμα στον Δήμο Αθηναίων και του είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί θα τα έκλεβαν τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια. Και φυσικά, εκείνος απάντησε: "Και λοιπόν;"
Την θυμάμαι πολύ καλά την θέση του Μάργαρη, αλλά όλοι οι γεωπόνοι των Δήμων λένε ότι οι νεραντζιές είναι ασύλληπτα πιο ανθεκτικές από πορτοκαλιές ή μανταρινιές, οι οποίες δεν θα έβγαζαν ούτε δυο χειμώνες
Αν θυμάσαι και ο Μάργαρης το δεχόταν αυτό, αλλά η λύση που πρότεινε ήταν να υιοθετησει κάθε πολυκατοικία τις πορτοκαλιές στο πεζοδρόμιό της και να τις φροντίζει
Ζήσε Μάη μου, δηλαδή
Εδω εβαζαν καφασια για να καβατζωσουν θεση για παρκινγκ. Φαντασου τι θα γινοταν απο καφασια αν ειχαν πορτοκαλιες...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Ιουν 2022, 12:02

Cecily Anne έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:58
Εν τω μεταξύ το "φυτεύω δέντρα" στην Αττική μεταφράζεται ως "θα γαμήσω όλα τα πεζοδρόμια, ώστε να μην μπορεί να περάσει περαστικός, μάνα με καρότσι ή ανάπηρος".
Κι'αυτό σωστό. Ακόμη κι'εκεί που τα πεζοδρόμια είναι σχετικώς φαρδιά, όοοοοχι το δένδρο δεν είναι στην άκρη, αλλά ακριβώς στην μέση, γιά να προκαλεί την μέγιστη ενόχληση.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Ιουν 2022, 12:03

Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:52
Εντάξει, δεν λύνεις το πρόβλημα τής πείνας φυτεύοντας οπωροφόρα, αλλά το ερώτημα παραμένει: γιατί να έχουμε νεραντζιές και όχι πορτοκαλιές ή μανταρινιές; Ο μακαρίτης ο Μάργαρης το είχε θέσει κάποτε το θέμα στον Δήμο Αθηναίων και του είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί θα τα έκλεβαν τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια. Και φυσικά, εκείνος απάντησε: "Και λοιπόν;"
Το 1840 η Βασίλισσα Αμαλία έφερε ένα καράβι φορτωμένο νεραντζιες, μούριες και άλλα δέντρα για τον Βοτανικό Κήπο της (σημερινός Εθνικός Κηπος) και οτι περισσεψε το χρησιμοποίησε για να διακοσμήσει την πόλη.

Κάποια χρόνια μετά παρατηρήθηκε ότι οι νεραντζιες ήταν πιο ανθεκτικές στην ατμοσφαιρική ρύπανση δεν ήθελαν πολύ νερό και συνεχή φροντίδα σε σχέση με άλλα δέντρα και οι λεπτοί κορμί τους δεν εμπόδισαν τα στενά πεζοδρόμια του κέντρου.

Οπότε γέμισαν το κέντρο της Αθήνας με νεραντζιες.

Και από το 1979 ο τότε Δήμαρχος Δημήτρης Μπέης γέμισε και τις υπόλοιπες περιοχές εκτός του κέντρου με νεραντζιες από Παγκράτι μέχρι Εξάρχεια. Και φυσικά ακολούθησαν το παράδειγμα του και οι άλλοι δήμαρχοι.

Funny story: Όταν μπήκαν οι Γερμανοι στην Αθήνα το 1941 είδαν τις νεραντζιες και τις πέρασαν για πορτοκαλιές οπότε έπεσαν πάνω τους και άρχισαν να καταβροχθιζουν τα νεραντζια.

Σύντομα όμως κατάλαβαν ότι αυτό που τρώνε δεν είναι πορτοκάλια άλλα νεραντζια καθώς ήταν πικροξινα και αηδίασαν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George_V την 27 Ιουν 2022, 12:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 27 Ιουν 2022, 12:05

Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:01
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:57
Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:52
Εντάξει, δεν λύνεις το πρόβλημα τής πείνας φυτεύοντας οπωροφόρα, αλλά το ερώτημα παραμένει: γιατί να έχουμε νεραντζιές και όχι πορτοκαλιές ή μανταρινιές; Ο μακαρίτης ο Μάργαρης το είχε θέσει κάποτε το θέμα στον Δήμο Αθηναίων και του είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί θα τα έκλεβαν τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια. Και φυσικά, εκείνος απάντησε: "Και λοιπόν;"
Την θυμάμαι πολύ καλά την θέση του Μάργαρη, αλλά όλοι οι γεωπόνοι των Δήμων λένε ότι οι νεραντζιές είναι ασύλληπτα πιο ανθεκτικές από πορτοκαλιές ή μανταρινιές, οι οποίες δεν θα έβγαζαν ούτε δυο χειμώνες
Αν θυμάσαι και ο Μάργαρης το δεχόταν αυτό, αλλά η λύση που πρότεινε ήταν να υιοθετησει κάθε πολυκατοικία τις πορτοκαλιές στο πεζοδρόμιό της και να τις φροντίζει
Ζήσε Μάη μου, δηλαδή
Κοίταξε, γιά Αθήνα δεν ξέρω, αλλά στην Ζαχάρω που έχω εξοχικό τής γυναίκας μου, μιά χαρά πορτοκάλια και λεμόνια έχουμε χωρίς καμμία περιποίηση. Δεν νομίζω οι χειμώνες τής Αθήνας να διαφέρουν τόσο πολύ. Ομολογουμένως, δεν έχουμε μανταρίνια.
https://www.aftodioikisi.gr/paraskinia/ ... -lemonies/
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Ιουν 2022, 12:06

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:05
Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:01
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:57
Την θυμάμαι πολύ καλά την θέση του Μάργαρη, αλλά όλοι οι γεωπόνοι των Δήμων λένε ότι οι νεραντζιές είναι ασύλληπτα πιο ανθεκτικές από πορτοκαλιές ή μανταρινιές, οι οποίες δεν θα έβγαζαν ούτε δυο χειμώνες
Αν θυμάσαι και ο Μάργαρης το δεχόταν αυτό, αλλά η λύση που πρότεινε ήταν να υιοθετησει κάθε πολυκατοικία τις πορτοκαλιές στο πεζοδρόμιό της και να τις φροντίζει
Ζήσε Μάη μου, δηλαδή
Κοίταξε, γιά Αθήνα δεν ξέρω, αλλά στην Ζαχάρω που έχω εξοχικό τής γυναίκας μου, μιά χαρά πορτοκάλια και λεμόνια έχουμε χωρίς καμμία περιποίηση. Δεν νομίζω οι χειμώνες τής Αθήνας να διαφέρουν τόσο πολύ. Ομολογουμένως, δεν έχουμε μανταρίνια.
https://www.aftodioikisi.gr/paraskinia/ ... -lemonies/
Μου αρνείται την πρόσβαση. Τι λέει;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 27 Ιουν 2022, 12:06

Ακόμα και να τρώγονται είστε σίγουροι ότι θέλετε να φάτε οτιδήποτε από δέντρο δίπλα σε δρόμο που περνάνε αυτοκίνητα 24/7; Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 27 Ιουν 2022, 12:08

Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:06
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:05
Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:01
Κοίταξε, γιά Αθήνα δεν ξέρω, αλλά στην Ζαχάρω που έχω εξοχικό τής γυναίκας μου, μιά χαρά πορτοκάλια και λεμόνια έχουμε χωρίς καμμία περιποίηση. Δεν νομίζω οι χειμώνες τής Αθήνας να διαφέρουν τόσο πολύ. Ομολογουμένως, δεν έχουμε μανταρίνια.
https://www.aftodioikisi.gr/paraskinia/ ... -lemonies/
Μου αρνείται την πρόσβαση. Τι λέει;
O Δ. Κορυδαλλού εξηγεί γιατί οι νεραντζιές δεν γίνονται λεμονιές!
Η κίνηση του Δήμου Ηρακλείου Αττικής να μπολιάσει τις νεραντζιές στους δρόμους για να δώσουν δωρεάν λεμόνια στον κόσμο έγινε «viral» και οι υπηρεσίες πολλών δήμων δέχτηκαν ανάλογες προτάσεις και «πιέσεις» από κατοίκους.

Ωστόσο, η Διεύθυνση Πάρκων και Κηποτεχνίας του Δήμου Κορυδαλλού σε ανάρτησή του στην επίσημη σελίδα του Δήμου στο facebook, έσπευσε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους λέγοντας τα εξής:

“Σχετικά με τον εμβολιασμό δέντρων επί των πεζοδρομίων και συγκεκριμένα για την αλλαγή του είδους από νεραντζιά σε λεμονιά, οι γεωπόνοι και το επιστημονικό προσωπικό της Διεύθυνσης Πάρκων και Κηποτεχνίας του Δήμου Κορυδαλλού ενημερώνουν τους δημότες τα εξής:

– Σκοπός των αστικών δεντροστοιχιών είναι να βελτιώσουν τις συνθήκες ζωής των κατοίκων, προσφέροντας οξυγόνο, που τόσο έχουμε ανάγκη οι κάτοικοι της Αττικής. Ο εμβολιασμός λεμονιάς πάνω σε νεραντζιά αντενδείκνυται διότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό αποτυχίας, με αποτέλεσμα το δέντρο να ξεραίνεται. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση μαζικών εμβολιασμών, η πόλη μας κινδυνεύει να μείνει χωρίς πράσινο. Εξάλλου, πριν από λίγα χρόνια, ο Δήμος μας προχώρησε σε πιλοτικό εμβολιασμό νεραντζιών σε πάρκο, χωρίς τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

– Ο Κορυδαλλός έχει την τύχη να στολίζεται από 13.250 νεραντζιές, που σκορπίζουν το άρωμα τους σε δρόμους και παρτέρια, βελτιώνοντας τις συνθήκες ζωής μας στο επιβαρυμένο περιβάλλον της μεγαλούπολης.

– Η νεραντζιά ενδείκνυται για δεντροστοιχίες πόλης. Ζει περισσότερο από όλα τα εσπεριδοειδή. Το πλούσιο φύλλωμα της απορροφά τις μεγαλύτερες ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα, συμβάλλοντας στη μείωση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης.

-Είναι το πιο ανθεκτικό σε ασθένειες ανθεκτικό εσπεριδοειδές δέντρο. Αντέχει σε δυσμενείς συνθήκες, στην έλλειψη νερού και δεν χρειάζεται λίπασμα. Έχει μαλακά αγκάθια, ενώ η κόμη της είναι σχετικά μορφοποιημένη και δεν παρουσιάζει την άναρχη ανάπτυξη των άλλων εσπεριδοειδών και ειδικά της λεμονιάς.

– Η λεμονιά δεν είναι κατάλληλη για τα πεζοδρόμια της πόλης μας, που συνήθως έχουν περιορισμένο πλάτος. Δεν αντέχει στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, με αποτέλεσμα σε περίπτωση πάγου, να ξεραίνεται. Έχει σκληρά και επικίνδυνα αγκάθια, γεγονός που την καθιστά επικίνδυνη για τους πεζούς. Απαιτεί συγκεκριμένες λιπάνσεις και αρκετό νερό για να αποδώσει.

– Τέλος, να υπενθυμίσουμε ότι, σύμφωνα με το άρθρο 5 του Κανονισμού Πρασίνου του Δήμου μας, οι αυθαίρετες ενέργειες που ζημιώνουν δέντρα που βρίσκονται σε κοινόχρηστους χώρους και πεζοδρόμια, χαρακτηρίζονται παράνομες και οι υπεύθυνοι τιμωρούνται με πρόστιμο. Οι απόψεις και οι προτάσεις της Διεύθυνσης Πάρκων και Κηποτεχνίας του Δήμου Κορυδαλλού για το συγκεκριμένο θέμα, έχουν αποσταλεί και επιβεβαιωθεί από το Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας”.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Ιουν 2022, 12:10

Εδώ έχει πολλές λεμονιές στο Περιστέρι. Αρκετές γειτονιές έχουν και ελιές. Στον κολωνο βέβαια μόνο νερατζιες, τον Μάρτιο σου σπάει τη μύτη η μυρωδιά, πολύ ωραίο. Για ένα μήνα βέβαια μόνο, μετά χάλια.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Ιουν 2022, 12:11

καλά και ο Τσίπρας υποσχόταν ότι θα λύσει όλα τα προβλήματα της χώρας μια έναν νόμο και ένα άρθρο και κάποιοι ήταν αρκετά τσακάλια ώστε να τον κάνουν πρωθυπουργό

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Ιουν 2022, 12:14

George_V έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:03
Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:52
Εντάξει, δεν λύνεις το πρόβλημα τής πείνας φυτεύοντας οπωροφόρα, αλλά το ερώτημα παραμένει: γιατί να έχουμε νεραντζιές και όχι πορτοκαλιές ή μανταρινιές; Ο μακαρίτης ο Μάργαρης το είχε θέσει κάποτε το θέμα στον Δήμο Αθηναίων και του είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί θα τα έκλεβαν τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια. Και φυσικά, εκείνος απάντησε: "Και λοιπόν;"
Το 1840 η Βασίλισσα Αμαλία έφερε ένα καράβι φορτωμένο νεραντζιες, μούμιες και άλλα δέντρα για τον Βοτανικό Κήπο της (σημερινός Εθνικός Κηπος) και οτι περισσεψε το χρησιμοποίησε για να διακοσμήσει την πόλη.

Κάποια χρόνια μετά παρατηρήθηκε ότι οι νεραντζιες ήταν πιο ανθεκτικές στην ατμοσφαιρική ρύπανση δεν ήθελαν πολύ νερό και συνεχή φροντίδα σε σχέση με άλλα δέντρα και οι λεπτοί κορμί τους δεν εμπόδισαν τα στενά πεζοδρόμια του κέντρου.

Οπότε γέμισαν το κέντρο της Αθήνας με νεραντζιες.

Και από το 1979 ο τότε Δήμαρχος Δημήτρης Μπέης γέμισε και τις υπόλοιπες περιοχές εκτός του κέντρου με νεραντζιες από Παγκράτι μέχρι Εξάρχεια. Και φυσικά ακολούθησαν το παράδειγμα του και οι άλλοι δήμαρχοι.

Funny story: Όταν μπήκαν οι Γερμανοι στην Αθήνα το 1941 είδαν τις νεραντζιες και τις πέρασαν για πορτοκαλιές οπότε έπεσαν πάνω τους και άρχισαν να καταβροχθιζουν τα νεραντζια.

Σύντομα όμως κατάλαβαν ότι αυτό που τρώνε δεν είναι πορτοκάλια άλλα νεραντζια καθώς ήταν πικροξινα και αηδίασαν
εγώ έφαγα μια ήττα στην Αλ Άμπρα στην ισπανία. Έχει ένα παλάτι εκεί από την εποχή που τα μουσλίμια είχαν κανει κατοχή στην ισπανία. Το παλάτι είναι τίγκα στα μανταρίνια, τίγκα όμως. Ε και τσίμπησα μερικά έτσι γιατί ήταν εκει. Δεν ξέρω με τι τα ποτίζουν ή τι έχει το έδαφος αλλά ήταν τα πιο πικρά μανταρίνια που έχω φάει. Ούτε κρέιπ φρουτ να ήταν

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30682
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 27 Ιουν 2022, 12:23

ελιές έχει στην περιοχή μου εκτός απο νεράντζια και πεύκα και είναι σχετικά μπελάς. Εκτός απο μερικούς μερακλήδες συνταξιούχους που μαζευουν και κάθονται και ξεπικρίζουν ή πηγαινουν μακριά σε ελαιοτριβείο οι υπολοιπες πεφτουν κατω και σαπιζουν και γεμιζουν μαυρες σταμπες τα πεζοδρόμια
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ο Τσιτσιπάς με μια μονο δήλωση του έλυσε το πρόβλημα της πείνας.Τεράστιος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Ιουν 2022, 12:39

Δημοκράτης έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:14
George_V έγραψε:
27 Ιουν 2022, 12:03
Leporello έγραψε:
27 Ιουν 2022, 11:52
Εντάξει, δεν λύνεις το πρόβλημα τής πείνας φυτεύοντας οπωροφόρα, αλλά το ερώτημα παραμένει: γιατί να έχουμε νεραντζιές και όχι πορτοκαλιές ή μανταρινιές; Ο μακαρίτης ο Μάργαρης το είχε θέσει κάποτε το θέμα στον Δήμο Αθηναίων και του είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί θα τα έκλεβαν τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια. Και φυσικά, εκείνος απάντησε: "Και λοιπόν;"
Το 1840 η Βασίλισσα Αμαλία έφερε ένα καράβι φορτωμένο νεραντζιες, μούμιες και άλλα δέντρα για τον Βοτανικό Κήπο της (σημερινός Εθνικός Κηπος) και οτι περισσεψε το χρησιμοποίησε για να διακοσμήσει την πόλη.

Κάποια χρόνια μετά παρατηρήθηκε ότι οι νεραντζιες ήταν πιο ανθεκτικές στην ατμοσφαιρική ρύπανση δεν ήθελαν πολύ νερό και συνεχή φροντίδα σε σχέση με άλλα δέντρα και οι λεπτοί κορμί τους δεν εμπόδισαν τα στενά πεζοδρόμια του κέντρου.

Οπότε γέμισαν το κέντρο της Αθήνας με νεραντζιες.

Και από το 1979 ο τότε Δήμαρχος Δημήτρης Μπέης γέμισε και τις υπόλοιπες περιοχές εκτός του κέντρου με νεραντζιες από Παγκράτι μέχρι Εξάρχεια. Και φυσικά ακολούθησαν το παράδειγμα του και οι άλλοι δήμαρχοι.

Funny story: Όταν μπήκαν οι Γερμανοι στην Αθήνα το 1941 είδαν τις νεραντζιες και τις πέρασαν για πορτοκαλιές οπότε έπεσαν πάνω τους και άρχισαν να καταβροχθιζουν τα νεραντζια.

Σύντομα όμως κατάλαβαν ότι αυτό που τρώνε δεν είναι πορτοκάλια άλλα νεραντζια καθώς ήταν πικροξινα και αηδίασαν
εγώ έφαγα μια ήττα στην Αλ Άμπρα στην ισπανία. Έχει ένα παλάτι εκεί από την εποχή που τα μουσλίμια είχαν κανει κατοχή στην ισπανία. Το παλάτι είναι τίγκα στα μανταρίνια, τίγκα όμως. Ε και τσίμπησα μερικά έτσι γιατί ήταν εκει. Δεν ξέρω με τι τα ποτίζουν ή τι έχει το έδαφος αλλά ήταν τα πιο πικρά μανταρίνια που έχω φάει. Ούτε κρέιπ φρουτ να ήταν

Κάπου είχα διαβάσει για αυτό.

Νομίζω ότι ο ίδιος ο Εμιρης είχε ζητήσει τα πορτοκαλια/μανταρίνια στον κήπο του να είναι επίτηδες πικροξινα γιατί τον είχαν ταράξει στις κλοπές οι αυλικοί και οι επισκέπτες του.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών