Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Ιουν 2022, 23:10

Otto Weininger έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:32
Gherschaagk έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:18

Διακοπές στο σπίτι σου, έστω κι αν είναι δεύτερη κατοικία και το επισκέπτεσαι 3 φορές τον χρόνο και κάθε φορά, πρέπει να βγάλεις και τα φωτιστικά, πριν κοιμηθείς, γιατί σαρανταποδαρούσες και σκορπιοί, και θα μείνεις 10-15 μέρες τον χρόνο, όλο κι όλο, δεν είναι διακοπές είναι μλκια. Τώρα για παραπάνω, με ξεσκονίσματα, πλυσίματα, σφουγγαρίσματα, σιδερώματα, μαγειρέματα, όλα αυτά σε καθημερινή βάση τα λέτε διακοπές; Αν είναι έτσι κάθομαι στην πρώτη κατοικία και γλιτώνω το σιδέρωμα στα μισά ρούχα και βάλε γιατί έχω στεγνωτήριο.
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος κάνει εξοχικό για να πηγαίνει 15 μέρες τον χρόνο και να θεωρεί αγγαρία τη διαμονή.

:lol::lol::lol:
Πραγματικά. Δυο πράγματα δε θα αγόραζα ποτέ. Εξοχικό σε νησί/παραθαλάσσιο τουριστικό μέρος και σκάφος.

Εκτός και αν ήμουν πολυεκατομμυριουχος και είχα 2-3 διάσπαρτα εξοχικά με προσωπικό μέσα να μου τα έχει στην πένα 365 μέρες το χρόνο.
Count me in
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 30 Ιουν 2022, 23:12

mao mao έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:32
Gherschaagk έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:18

Διακοπές στο σπίτι σου, έστω κι αν είναι δεύτερη κατοικία και το επισκέπτεσαι 3 φορές τον χρόνο και κάθε φορά, πρέπει να βγάλεις και τα φωτιστικά, πριν κοιμηθείς, γιατί σαρανταποδαρούσες και σκορπιοί, και θα μείνεις 10-15 μέρες τον χρόνο, όλο κι όλο, δεν είναι διακοπές είναι μλκια. Τώρα για παραπάνω, με ξεσκονίσματα, πλυσίματα, σφουγγαρίσματα, σιδερώματα, μαγειρέματα, όλα αυτά σε καθημερινή βάση τα λέτε διακοπές; Αν είναι έτσι κάθομαι στην πρώτη κατοικία και γλιτώνω το σιδέρωμα στα μισά ρούχα και βάλε γιατί έχω στεγνωτήριο.
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος κάνει εξοχικό για να πηγαίνει 15 μέρες τον χρόνο και να θεωρεί αγγαρία τη διαμονή.

:lol::lol::lol:
τα εξοχικά αξίζουν μόνο για συνταξιούχους ή εκπαιδευτικούς.
Δεν έχω λεφτά , δεν κάνω ιδιαίτερα και διαισθάνομαι ότι μου μένουν λίγα χρόνια ζωής ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Ιούλ 2022, 00:33

Otto Weininger έγραψε:
30 Ιουν 2022, 23:07
Gherschaagk έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:57
Otto Weininger έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:39


Πραγματικά. Δυο πράγματα δε θα αγόραζα ποτέ. Εξοχικό σε νησί/παραθαλάσσιο τουριστικό μέρος και σκάφος.

Εκτός και αν ήμουν πολυεκατομμυριουχος και είχα 2-3 διάσπαρτα εξοχικά με προσωπικό μέσα να μου τα έχει στην πένα 365 μέρες το χρόνο.
Δεν αξίζει να ρίχνεις λεφτά σε ένα σπίτι για να λες πως θα πηγαίνεις μόνο εκεί διακοπές όταν μπορείς να γυρίσεις τον μισό κόσμο. Και να πηγαίνεις και να ασχολείσαι την μισή σου μέρα με μερεμέτια και δουλειές και να λες πως κάνεις διακοπές. Δλδ ότι θα έκανες και στο σπίτι σου χωρίς το πήγαινε - έλα και το ανακάτεμα.
Συμφωνώ. Γι'αυτό είπα ότι μόνο ως miltimillioner θα είχα εξοχικά με το ανάλογο προσωπικό.
Και την βίλα θα την βαριόσουν και το προσωπικό.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29378
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Ιούλ 2022, 00:44

Gherschaagk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:33
Otto Weininger έγραψε:
30 Ιουν 2022, 23:07
Gherschaagk έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:57


Δεν αξίζει να ρίχνεις λεφτά σε ένα σπίτι για να λες πως θα πηγαίνεις μόνο εκεί διακοπές όταν μπορείς να γυρίσεις τον μισό κόσμο. Και να πηγαίνεις και να ασχολείσαι την μισή σου μέρα με μερεμέτια και δουλειές και να λες πως κάνεις διακοπές. Δλδ ότι θα έκανες και στο σπίτι σου χωρίς το πήγαινε - έλα και το ανακάτεμα.
Συμφωνώ. Γι'αυτό είπα ότι μόνο ως miltimillioner θα είχα εξοχικά με το ανάλογο προσωπικό.
Και την βίλα θα την βαριόσουν και το προσωπικό.
Όλα θα τα βαριόμουν ούτως ή άλλως. Θα τα πούλαγα και θα αγόραζα άλλα :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Ιούλ 2022, 00:48

Otto Weininger έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:44
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:33
Otto Weininger έγραψε:
30 Ιουν 2022, 23:07


Συμφωνώ. Γι'αυτό είπα ότι μόνο ως miltimillioner θα είχα εξοχικά με το ανάλογο προσωπικό.
Και την βίλα θα την βαριόσουν και το προσωπικό.
Όλα θα τα βαριόμουν ούτως ή άλλως. Θα τα πούλαγα και θα αγόραζα άλλα :lol:
Μην μπεις καν στον κόπο να αγοράσεις. Πήγαινε όπου θες, μείνε σε ξενοδοχείο να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και άσε τις αγορές και τις πωλήσεις πολυτελών κατοικιών σε τουριστικά σημεία.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29378
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Ιούλ 2022, 01:04

Gherschaagk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:48
Otto Weininger έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:44
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:33


Και την βίλα θα την βαριόσουν και το προσωπικό.
Όλα θα τα βαριόμουν ούτως ή άλλως. Θα τα πούλαγα και θα αγόραζα άλλα :lol:
Μην μπεις καν στον κόπο να αγοράσεις. Πήγαινε όπου θες, μείνε σε ξενοδοχείο να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και άσε τις αγορές και τις πωλήσεις πολυτελών κατοικιών σε τουριστικά σημεία.
Προς το παρόν μου λείπουν μερικές δεκάδες εκατομμύρια γι'αυτό το πρότζεκτ οπότε μην ανησυχείς, δε παίζει να αγοράσω τίποτα :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Ιούλ 2022, 10:20

Feindflug έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:03

Αν υπάρχει και αδήλωτος ημιυπαίθριος χώρος στο οικόπεδο, τύπισσα, λογίζεται για διακοπές η φάση;
:lol:
Aν έχεις άδεια, ακόμη και στο σπίτι να μείνεις, λογίζεται ως διακοπές, για τους υπηκόους του πριγκιπάτου.
Εδώ μας διώχνουν από τα σπίτια μας, τις πόλεις μας, οι διακοπές μας μάραναν.
Τι γυφτοχώρα είναι αυτή, που ήθελε και ευρώ;
Μας έχουν εγκλωβίσει κιόλας να δουλεύουμε για τις βρωμοφάτσες τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 01 Ιούλ 2022, 11:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Ιούλ 2022, 10:24

Otto Weininger έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 01:04
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:48
Otto Weininger έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:44


Όλα θα τα βαριόμουν ούτως ή άλλως. Θα τα πούλαγα και θα αγόραζα άλλα :lol:
Μην μπεις καν στον κόπο να αγοράσεις. Πήγαινε όπου θες, μείνε σε ξενοδοχείο να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και άσε τις αγορές και τις πωλήσεις πολυτελών κατοικιών σε τουριστικά σημεία.
Προς το παρόν μου λείπουν μερικές δεκάδες εκατομμύρια γι'αυτό το πρότζεκτ οπότε μην ανησυχείς, δε παίζει να αγοράσω τίποτα :lol:
Μερικές δεκάδες μύρια ή καθόλου ηθική. Κοιτα τράγκα να μαθαίνεις, ασχετε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29378
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Ιούλ 2022, 10:41

Ερμής έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 10:24
Otto Weininger έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 01:04
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 00:48


Μην μπεις καν στον κόπο να αγοράσεις. Πήγαινε όπου θες, μείνε σε ξενοδοχείο να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και άσε τις αγορές και τις πωλήσεις πολυτελών κατοικιών σε τουριστικά σημεία.
Προς το παρόν μου λείπουν μερικές δεκάδες εκατομμύρια γι'αυτό το πρότζεκτ οπότε μην ανησυχείς, δε παίζει να αγοράσω τίποτα :lol:
Μερικές δεκάδες μύρια ή καθόλου ηθική. Κοιτα τράγκα να μαθαίνεις, ασχετε.
Σωστό και αυτό. Έπαιξε μπαλίτσα ο δάσκαλος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Ιούλ 2022, 09:55

Otto Weininger έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:32
Gherschaagk έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:18

Διακοπές στο σπίτι σου, έστω κι αν είναι δεύτερη κατοικία και το επισκέπτεσαι 3 φορές τον χρόνο και κάθε φορά, πρέπει να βγάλεις και τα φωτιστικά, πριν κοιμηθείς, γιατί σαρανταποδαρούσες και σκορπιοί, και θα μείνεις 10-15 μέρες τον χρόνο, όλο κι όλο, δεν είναι διακοπές είναι μλκια. Τώρα για παραπάνω, με ξεσκονίσματα, πλυσίματα, σφουγγαρίσματα, σιδερώματα, μαγειρέματα, όλα αυτά σε καθημερινή βάση τα λέτε διακοπές; Αν είναι έτσι κάθομαι στην πρώτη κατοικία και γλιτώνω το σιδέρωμα στα μισά ρούχα και βάλε γιατί έχω στεγνωτήριο.
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος κάνει εξοχικό για να πηγαίνει 15 μέρες τον χρόνο και να θεωρεί αγγαρία τη διαμονή.

:lol::lol::lol:
Πραγματικά. Δυο πράγματα δε θα αγόραζα ποτέ. Εξοχικό σε νησί/παραθαλάσσιο τουριστικό μέρος και σκάφος.

Εκτός και αν ήμουν πολυεκατομμυριουχος και είχα 2-3 διάσπαρτα εξοχικά με προσωπικό μέσα να μου τα έχει στην πένα 365 μέρες το χρόνο.
Μου έγινε πρόταση πριν λίγες μέρες για οικόπεδο σε νησί, όλα μαζί με το "οίκημα" θα έβγαιναν γύρω στα 70 χιλιάρικα. Ήταν σε οικισμό, στη μέση του πουθενά, με ωραία παραλία, χωρίς να ξέρω τι σημαίνει αυτό γιατί δεν την είδα ποτέ και μου είπαν πως σε δέκα χρόνια περίπου θα πηγαίνει το παιδί με τους φίλους του. Για οτιδήποτε χρειαστείς βέβαια θέλει αυτοκίνητο, είναι εντελώς απομονωμένο και τα βράδια δεν έχει ούτε φωτισμό. Ένιωσα το χνούδι στον αυχένα να σηκώνεται. Όλα τα θρίλερ που είδα πέρασαν από το μυαλό μου για το τι μπορεί να συμβεί σ' αυτόν τον οικισμό. Εν τω μεταξύ μιλώντας με νύφη εκεί μου είπε πως ότι πάρω από εξοπλισμό, πλυντήρια, κουζίνες, ψυγείο θα τα κλέβουν κάθε χειμώνα που θα λείπω. Οπότε είπα ευχαριστώ δεν θα πάρω κι έληξε το θέμα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24352
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Χωρίς διακοπές φέτος οι μισοί Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Ιούλ 2022, 10:03

Ερμής έγραψε:
30 Ιουν 2022, 23:10
Otto Weininger έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 22:32


Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος κάνει εξοχικό για να πηγαίνει 15 μέρες τον χρόνο και να θεωρεί αγγαρία τη διαμονή.

:lol::lol::lol:
Πραγματικά. Δυο πράγματα δε θα αγόραζα ποτέ. Εξοχικό σε νησί/παραθαλάσσιο τουριστικό μέρος και σκάφος.

Εκτός και αν ήμουν πολυεκατομμυριουχος και είχα 2-3 διάσπαρτα εξοχικά με προσωπικό μέσα να μου τα έχει στην πένα 365 μέρες το χρόνο.
Count me in
Μα όσοι έχουν εξοχικό (αρχαίοι πασόκοι) οι περισσότεροι έχουν και τον τρόπο να περνάνε τουλάχιστον 3 μήνες εκεί.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών