Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιούλ 2022, 13:57

panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:05
Στην μεταφορα θα σου πει ο απατεωνας "για δωστε μου κύριε και τον κωδικο που μολις λαβατε στο κινητο σας". Μα ποσο μαλακας πρέπει να είναι κανεις :smt005:
Δυστυχώς, η ψηφιακή εποχή είναι ένα τεράστιο πρόβλημα κυρίως για τους ηλικιωμένους, οι οποίοι δεν μπορούν να αντιληφθούν τι σημαίνει "ηλεκτρονικό ταχυδρομείο", "ψηφιακή θυρίδα", "ηλεκτρονικές συναλλαγές" κλπ.

Προσωπικά έχω ...εκπαιδεύσει τη μητέρα μου να με ενημερώνει για κάθε τι που της λένε και δεν καταλαβαίνει, ή περιλαμβάνει συναλλαγές ή υπογραφές/συμβόλαια κλπ.
Τις προάλλες της τηλεφώνησε κάποιος για επαγγελματικό λόγο (βρήκε το επώνυμό μου στον κατάλογο και πήρε τη μάνα μου) και η καημένη με έπαιρνε τρεις μέρες τηλέφωνο και με ρωτούσε τί ήθελε αυτός κι αν υπάρχει κάτι περίεργο πίσω από το τηλεφώνημα. :D

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12467
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 02 Ιούλ 2022, 14:04

foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:10
panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:03
Πόσο ζωο πρέπει να είσαι για να δώσεις κωδικους web banking για να σου βαλουν λεφτα?
Ή απλά να δώσεις κωδικους web banking?
Δεν έχουν καμία επίγνωση. Θα έπρεπε και η τράπεζα να σε πρήζει πιο πολύ "ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ".

Ωστόσο εγώ αναρωτιέμαι πώς ξεπέρασαν το 2fa.

Αν δεν του έκλεψαν και τη SIM (πολύ απίθανο), ο τύπος πηρε μήνυμα που έλεγε "μεταφορά 5.000 ευρώ στον τάδε, εγκρινετε;"και είπε ναι.

Ή του είχαν κλέψει το κινητό από καιρό και δεν είχε ασχοληθεί να το αλλάξει στην τράπεζα.

Όπως και να'χει μάλλον τα λεφτά πήγαν σε καλύτερα χέρια.
αμα εδωσε κωδικους web banking δεν μπορουν να μπουν στον λογαριασμο και να αλλαξουν και το κινητο που ερχονται τα sms? :smt017
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22937
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιούλ 2022, 14:05

Άκουσα πρόσφατα μια ιστορία απατης που αυτός που την έπαθε είναι ή πολύ χαζός ή πανέξυπνος.
Του έρχεται μήνυμα πως ο λογαριασμός της τράπεζας στην Εθνική έχει κλειδωθεί, ο ίδιος δεν έχει λογαριασμό στην Εθνική. Στέλνει κάπου mail Και τον παίρνει τηλέφωνο κάποιος (?) Πώς επρόκειτο για λογαριασμό μιας ευπορης πεθαμενης θείας που τον είχε και καλά συνδικαιουχο, επίσης του είπε πως αν θέλει να ξεκλειδωθει(Ο λογαριασμός υποτίθεται είχε μέσα γύρω στα 100 μεγάλα) πρέπει να μεταφέρει 10Κ σε ένα λογαριασμό διότι αν το πήγαινε by the book θα είχε πρόβλημα με εφορία και την τράπεζα και δε ξερωγωτιαλλο επειδή η θεία έχει πεθάνει και τέτοια. Ο μορτης μεταφέρει τα λεφτά και εννοείται γίνονται καπνός. Την ιστορία την άκουσα από τη γυναίκα του. Τώρα η αυτός είναι εντελώς μπετοβλακας η έξυπνος που έκανε προφανώς κάποια μούφα και για να τα δικαιολογήσει σκαρφίστηκε την ιστορία. Τείνω προς το δεύτερο γιατί λόγω του ότι είναι χρόνια έμπορος δε τον έχω για τόσο στόκο και απλά ξέπλυνε κάποια μούφα που έκανε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιούλ 2022, 14:08

alekhine έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:04
foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:10
panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:03
Πόσο ζωο πρέπει να είσαι για να δώσεις κωδικους web banking για να σου βαλουν λεφτα?
Ή απλά να δώσεις κωδικους web banking?
Δεν έχουν καμία επίγνωση. Θα έπρεπε και η τράπεζα να σε πρήζει πιο πολύ "ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ".

Ωστόσο εγώ αναρωτιέμαι πώς ξεπέρασαν το 2fa.

Αν δεν του έκλεψαν και τη SIM (πολύ απίθανο), ο τύπος πηρε μήνυμα που έλεγε "μεταφορά 5.000 ευρώ στον τάδε, εγκρινετε;"και είπε ναι.

Ή του είχαν κλέψει το κινητό από καιρό και δεν είχε ασχοληθεί να το αλλάξει στην τράπεζα.

Όπως και να'χει μάλλον τα λεφτά πήγαν σε καλύτερα χέρια.
αμα εδωσε κωδικους web banking δεν μπορουν να μπουν στον λογαριασμο και να αλλαξουν και το κινητο που ερχονται τα sms? :smt017
Η επικαιροποίηση αριθμού κινητού τηλεφώνου γίνεται μόνο επί τόπου σε τραπεζικό κατάστημα και με τα κατάλληλα δικαιολογητικά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Ιούλ 2022, 14:18

mao mao έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:13
Έχουν φτιάξει ψεύτικες σελίδες τραπεζών. Δίνεις κωδικούς , βάζεις και τον κωδικό SMS, τα οποία βλέπουν οι απατεώνες.
Δίνεις προσοχή στο e-mail του αποστολέα.

Πχ εγώ πήρα e-mail από την Ισπανική αστυνομία:

Policia nacional <awadore99@gmail.com>

Αυτό το awadore99@gmail.com πόσο πραγματικό σου φαίνεται;

Και εδώ ένα έγκυρο e-mail της ΑΛΦΑ cards@alpha.gr
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιούλ 2022, 14:19

Μπράβο Νάνδρε!
Χαίρομαι όταν βλέπω πρεσβύτερους να διατηρούν καλή επαφή με την τεχνολογία και γνώση των κινδύνων της.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Ιούλ 2022, 14:26

Καταγγείλτε το, δεν είναι δύσκολο.

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-ka ... ataggelies

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 02 Ιούλ 2022, 14:36

panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:03
Πόσο ζωο πρέπει να είσαι για να δώσεις κωδικους web banking για να σου βαλουν λεφτα?
Ή απλά να δώσεις κωδικους web banking?
άμα είναι κάνας παππούς μωρέ μπορεί να τη πατήσει
το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βρεθεί εύκολα αυτός που το έκανε, θέλω να πω δε μπορούν να τον εντοπίσουν μέσω του λογαριασμού στον οποίο έστειλε τα λεφτά του θύματος;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Ιούλ 2022, 14:41

Μπράβο Νάνδρε!
Χαίρομαι όταν βλέπω πρεσβύτερους να διατηρούν καλή επαφή με την τεχνολογία και γνώση των κινδύνων της.
Θα ήμουν από τους πρώτους που θα αγόραζα pc όταν βγήκαν τα windows, αλλά επειδή γνωρίζω το χούι μου το κωλοβάρεσα μέχρι το '98.
Έπεσα σε κάτι σελίδες που ασχολούνταν με την ασφάλεια στο ιντερνέτ και ξεστραβώθηκα.
Στο γραφείο με έλεγαν χάκερ. Τους πήγαινα διάφορα τσάμπα προγράμματα χρήσιμα για την δουλειά.
Είχα βρει ένα τσάμπα adaware (μετά το αγόρασε η AVG και το έθαψε) το έστησα στο δικό μου μηχανάκι στο γραφείο και αμέσως βρήκε ιούς στο δίκτυο που το Panda δεν τους έπιασε.

Το e-banking είναι σαν τα μεταξωτά βρακιά που κάνουν μόνο στους 'πιδέξιους κώλους.
Όποιος δεν κατέχει το άθλημα να κάτσει στα αυγά του.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 02 Ιούλ 2022, 14:58

Nandros έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:18
mao mao έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:13
Έχουν φτιάξει ψεύτικες σελίδες τραπεζών. Δίνεις κωδικούς , βάζεις και τον κωδικό SMS, τα οποία βλέπουν οι απατεώνες.
Δίνεις προσοχή στο e-mail του αποστολέα.

Πχ εγώ πήρα e-mail από την Ισπανική αστυνομία:

Policia nacional <awadore99@gmail.com>


Αυτό το awadore99@gmail.com πόσο πραγματικό σου φαίνεται;

Και εδώ ένα έγκυρο e-mail της ΑΛΦΑ cards@alpha.gr
.
Φίλε υπάρχουν και πολύ καλοστημενες απάτες. Έμενα με πήραν από αριθμό τηλεφώνου της Lloyds Bank , στην οποία έχω λογαριασμο, ήξεραν και το όνομα μου . Έχουν κόλπο να εμφανίζεται και fake αριθμός καλούντα. Θελω να πω ότι δεν είναι πάντα τόσο προφανής η απάτη.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2022, 18:41

stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:08
alekhine έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:04
foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:10


Δεν έχουν καμία επίγνωση. Θα έπρεπε και η τράπεζα να σε πρήζει πιο πολύ "ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ".

Ωστόσο εγώ αναρωτιέμαι πώς ξεπέρασαν το 2fa.

Αν δεν του έκλεψαν και τη SIM (πολύ απίθανο), ο τύπος πηρε μήνυμα που έλεγε "μεταφορά 5.000 ευρώ στον τάδε, εγκρινετε;"και είπε ναι.

Ή του είχαν κλέψει το κινητό από καιρό και δεν είχε ασχοληθεί να το αλλάξει στην τράπεζα.

Όπως και να'χει μάλλον τα λεφτά πήγαν σε καλύτερα χέρια.
αμα εδωσε κωδικους web banking δεν μπορουν να μπουν στον λογαριασμο και να αλλαξουν και το κινητο που ερχονται τα sms? :smt017
Η επικαιροποίηση αριθμού κινητού τηλεφώνου γίνεται μόνο επί τόπου σε τραπεζικό κατάστημα και με τα κατάλληλα δικαιολογητικά.
Πριν 7 χρονια παντως, οταν χρειάστηκε να αλλάξω κινητό, η αλφαμπανκ ηταν η μονη τραπεζα που κατάφερα να το αλλαξω μεσω γουεμπ μπανκινγκ. Στις αλλες 3 τραπεζες με τις οποίες συνδιαλέγομαι, την ιδια περιοδο και στις τρεις, χρειάστηκε να κλείσω ραντεβου απο κοντά για επικαιροποίηση στοιχείων αριθμου και όλα τα σχετικά.
Η αλφαμπανκ ηταν η μονη που μου επέτρεψε να το κανω αυτο μεσω γουεμπ μπανκινγκ εν μία νυκτί ουσιαστικά. Και τότε τους ειχα πολύ ψηλά μάλιστα επειδη δεν με ταλαιπώρησαν και έκραζα τις αλλες τραπεζες που με εβαζαν να κλεινω ραντεβου. :lol:

Εκτοτε, και ιδίως απο τα τελευταια 2 χρονια και μετα που λόγω κορωνοιου, οι τραπεζες αναγκάστηκαν να παρουν πιο δρακοντεια μετρα ασφαλείας, θελω να πιστεύω πως και η αλφα μπανκ εχει αλλάξει τη συγκεκριμενη πολιτική της, και η αλλαγη αριθμου γινεται μονο διά ζώσης με την τράπεζα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2022, 18:45

Γενικα την αλφα για καποιο λόγο τη θεωρώ ως τη λιγότερο αξιόπιστη, σε συγκριση με τις υπόλοιπες. Για αυτό εχω και σχετικά λίγα χρήματα στη συγκεκριμένη, για συγκεκριμένες πληρωμές μονο.
Ισως παιζει ρόλο στο υποσυνείδητό μου το γεγονός οτι με εχει ταράξει στο fishing.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 18:47

vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:45
Γενικα την αλφα για καποιο λόγο τη θεωρώ ως τη λιγότερο αξιόπιστη, σε συγκριση με τις υπόλοιπες. Για αυτό εχω και σχετικά λίγα χρήματα στη συγκεκριμένη, για συγκεκριμένες πληρωμές μονο.
Ισως παιζει ρόλο στο υποσυνείδητό μου το γεγονός οτι με εχει ταράξει στο fishing.
είναι αλήθεια ότι κι εμένα μου έρχονται τα πιο πολλά email για alpha αλλά δεν μπορώ να βρω πως συνδέεται αυτό με την αξιοπιστία της ίδιας της τράπεζας

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2022, 18:54

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:47
vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:45
Γενικα την αλφα για καποιο λόγο τη θεωρώ ως τη λιγότερο αξιόπιστη, σε συγκριση με τις υπόλοιπες. Για αυτό εχω και σχετικά λίγα χρήματα στη συγκεκριμένη, για συγκεκριμένες πληρωμές μονο.
Ισως παιζει ρόλο στο υποσυνείδητό μου το γεγονός οτι με εχει ταράξει στο fishing.
είναι αλήθεια ότι κι εμένα μου έρχονται τα πιο πολλά email για alpha αλλά δεν μπορώ να βρω πως συνδέεται αυτό με την αξιοπιστία της ίδιας της τράπεζας
Δεν συνδέεται πρακτικά. Μόνο από άποψη κακού μάρκετινγκ, δηλαδή όπως εμένα μου έχει κάτσει υποσυνείδητα στο μυαλο :lol:
Αλλά δεν ξέρω, τι να είναι αυτό που κάνει τους περισσότερους απατεώνες να χρησιμοποιούν την αλφαμπανκ για τις βρωμοδουλειες τους.
Μήπως η πλατφορμα της για τη web banking είσοδο είναι πιο εύκολη, πιο "απλοικη" από τις άλλες και μπορούν και την αντιγράφουν ευκολότερα? Δεν ξέρω τι να υποθεσω ακριβώς, και εμένα μου φαίνεται περίεργο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών