Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2022, 12:47

Ο ανυποψίαστος πολίτης έδωσε τους προσωπικούς κωδικούς και είδε τις καταθέσεις του να κάνουν «φτερά»

Το ενδεχόμενο να εξασφαλίσει ένα σημαντικό ποσό από την επιδότηση ρεύματος ήταν τόσο δελεαστικό για έναν κάτοικο της Πάτρας, που “θόλωσε” το μυαλό του και δεν σκέφτηκε ότι ο άγνωστος από τον οποίο δέχθηκε τηλεφώνημα ήταν απατεώνας, με αποτέλεσμα να χάσει τις καταθέσεις του.

Ο άγνωστος ο οποίος του τηλεφώνησε, του συστήθηκε ως βοηθός του λογιστή του και του ζήτησε να του δώσει τους κωδικούς του τραπεζικού του λογαριασμού για να μπορέσει να του πιστώσει το ποσό του Power Pass, πείθοντάς τον ότι θα εισέπραττε το ανώτατο ποσό των 600 ευρώ!

Το θύμα του έδωσε τους κωδικούς του λογαριασμού του, αλλά αντί να δει χρήματα να μπαίνουν σε αυτόν, διαπίστωσε έκπληκτος ότι... εξαφανίστηκε το ποσό των 5.400 ευρώ! Όταν διαπίστωσε ότι έπεσε θύμα απάτης, ειδοποίησε την Ασφάλεια που διενεργεί έρευνες για να εντοπίσει τον ή τους δράστες.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... ower-pass/
Πήραν και τον πατέρα μου σήμερα, απο ένα κινητό, του ειπαν οτι "ειμαι ο κυριος ταδε απο ενα λογιστικό γραφειο" και για να κατατεθεί το ποσό των 600€ στον λογαριασμό του, να μπει στο μεηλ του, σε ενα μηνυμα-μέηλ που του σταλθηκε απο την alphabank υποτιθεται, να πατησει ενα λινκ και να δωσει κατι στοιχεία του.
Εγώ οταν του εκανα την αιτηση του παουερ πας εν τω μεταξυ, ειχα βάλει iban άλλης τράπεζας, οχι alpha :lol:
Πηρα και το ανεφερα και στην alpha αυτο το περιστατικο, και θα παρω και την αστυνομία.

Προσέχτε γενικά, γιατι οι μαλάκες τα αρπακτικά εχουν ξεσαλώσει τελείως, δεν εχουν το θεό τους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 12:49

Ωραίος. Πρόλαβαν και έστησαν κομπινα και με αυτό;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Ιούλ 2022, 12:55

vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:47
Ο ανυποψίαστος πολίτης έδωσε τους προσωπικούς κωδικούς και είδε τις καταθέσεις του να κάνουν «φτερά»

Το ενδεχόμενο να εξασφαλίσει ένα σημαντικό ποσό από την επιδότηση ρεύματος ήταν τόσο δελεαστικό για έναν κάτοικο της Πάτρας, που “θόλωσε” το μυαλό του και δεν σκέφτηκε ότι ο άγνωστος από τον οποίο δέχθηκε τηλεφώνημα ήταν απατεώνας, με αποτέλεσμα να χάσει τις καταθέσεις του.

Ο άγνωστος ο οποίος του τηλεφώνησε, του συστήθηκε ως βοηθός του λογιστή του και του ζήτησε να του δώσει τους κωδικούς του τραπεζικού του λογαριασμού για να μπορέσει να του πιστώσει το ποσό του Power Pass, πείθοντάς τον ότι θα εισέπραττε το ανώτατο ποσό των 600 ευρώ!

Το θύμα του έδωσε τους κωδικούς του λογαριασμού του, αλλά αντί να δει χρήματα να μπαίνουν σε αυτόν, διαπίστωσε έκπληκτος ότι... εξαφανίστηκε το ποσό των 5.400 ευρώ! Όταν διαπίστωσε ότι έπεσε θύμα απάτης, ειδοποίησε την Ασφάλεια που διενεργεί έρευνες για να εντοπίσει τον ή τους δράστες.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... ower-pass/
Πήραν και τον πατέρα μου σήμερα, απο ένα κινητό, του ειπαν οτι "ειμαι ο κυριος ταδε απο ενα λογιστικό γραφειο" και για να κατατεθεί το ποσό των 600€ στον λογαριασμό του, να μπει στο μεηλ του, σε ενα μηνυμα-μέηλ που του σταλθηκε απο την alphabank υποτιθεται, να πατησει ενα λινκ και να δωσει κατι στοιχεία του.
Εγώ οταν του εκανα την αιτηση του παουερ πας εν τω μεταξυ, ειχα βάλει iban άλλης τράπεζας, οχι alpha :lol:
Πηρα και το ανεφερα και στην alpha αυτο το περιστατικο, και θα παρω και την αστυνομία.

Προσέχτε γενικά, γιατι οι μαλάκες τα αρπακτικά εχουν ξεσαλώσει τελείως, δεν εχουν το θεό τους.

Πολύ καλά έκανες, κι εμένα δήθεν με e mail προ μηνός ,από την alpha υποτίθεται, στην οποία δεν έχω λογαριασμό! Έκανα ηλεκτρονική καταγγελία, όπως όφειλα στο gov και στην ΑΑΔΕ. Να προστατέψουμε τουλάχιστον γονείς και συνταξιούχους. :102:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 02 Ιούλ 2022, 13:03

Πόσο ζωο πρέπει να είσαι για να δώσεις κωδικους web banking για να σου βαλουν λεφτα?
Ή απλά να δώσεις κωδικους web banking?

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 02 Ιούλ 2022, 13:05

Στην μεταφορα θα σου πει ο απατεωνας "για δωστε μου κύριε και τον κωδικο που μολις λαβατε στο κινητο σας". Μα ποσο μαλακας πρέπει να είναι κανεις :smt005:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 13:07

panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:03
Πόσο ζωο πρέπει να είσαι για να δώσεις κωδικους web banking για να σου βαλουν λεφτα?
Ή απλά να δώσεις κωδικους web banking?
Δεν σου ζητάνε πάντα έτσι χύμα τους κωδικούς. Κάποια emails σου λένε ότι πρέπει να μπεις με τους κωδικούς σου στη σελίδα της τράπεζας για να κάνεις κάποια ενέργεια και προφανώς σε πηγαίνουν σε άλλη σελίδα που μοιάζει με την αρχική της τράπεζας και τους βάζεις εκεί. Τώρα πόσοι πιστεύεις ότι όταν πατήσουν το link θα πάει το μάτι τους να διαβάσουν το url με προσοχή να καταλάβουν ότι δεν είναι της τράπεζας αλλά κάτι που μοιάζει;

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 02 Ιούλ 2022, 13:09

Εμένα μου στέλνουν μηνύματα στο κινητό ότι μπλόκαρε ο τραπεζικός λογαριασμός και έναν σύνδεσμο να ακολουθήσω για ξεμπλοκαρισμα.

Και η μαλακια είναι ότι δεν μπορώ να τους μπλοκάρω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Ιούλ 2022, 13:09

Στον δικό μου λογαριασμό μισθοδοσίας έχω παραχωρήσει κυριότητα στη Στύγαινα :lol:
Των παππούδων ,τον διαχειρίζομαι εγώ και τους αποδίδω κάθε μήνα τα χρήματα της σύνταξης μέχρι σεντ.
Μία φορά "την πάτησε" ο πατέρας μου με την κάρτα και κάτι διαφημιστικά προϊόντα και έχασε 200 ευρώ. Έκτοτε δεν άφησα να ξανασυμβεί.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24349
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Ιούλ 2022, 13:10

panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:03
Πόσο ζωο πρέπει να είσαι για να δώσεις κωδικους web banking για να σου βαλουν λεφτα?
Ή απλά να δώσεις κωδικους web banking?
Δεν έχουν καμία επίγνωση. Θα έπρεπε και η τράπεζα να σε πρήζει πιο πολύ "ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ".

Ωστόσο εγώ αναρωτιέμαι πώς ξεπέρασαν το 2fa.

Αν δεν του έκλεψαν και τη SIM (πολύ απίθανο), ο τύπος πηρε μήνυμα που έλεγε "μεταφορά 5.000 ευρώ στον τάδε, εγκρινετε;"και είπε ναι.

Ή του είχαν κλέψει το κινητό από καιρό και δεν είχε ασχοληθεί να το αλλάξει στην τράπεζα.

Όπως και να'χει μάλλον τα λεφτά πήγαν σε καλύτερα χέρια.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 02 Ιούλ 2022, 13:13

Έχουν φτιάξει ψεύτικες σελίδες τραπεζών. Δίνεις κωδικούς , βάζεις και τον κωδικό SMS, τα οποία βλέπουν οι απατεώνες.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Ιούλ 2022, 13:22

foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:10

Όπως και να'χει μάλλον τα λεφτά πήγαν σε καλύτερα χέρια.
:lol::lol:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26900
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Ιούλ 2022, 13:26

taliban έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:09
Εμένα μου στέλνουν μηνύματα στο κινητό ότι μπλόκαρε ο τραπεζικός λογαριασμός και έναν σύνδεσμο να ακολουθήσω για ξεμπλοκαρισμα.

Και η μαλακια είναι ότι δεν μπορώ να τους μπλοκάρω.
Παιρνω τουλαχιστον 2 μαιηλ ημερησιως με την ιδια κομπινα.

Και πριν απο ενα μηνα με πηραν τηλεφωνο οτι δηθεν η κορη μου χτυπησε σε τροχαιο και θελουν 20000 για εγχειρηση.

Και η απαντηση μου στο μαλακα που επαιζε τον δηθεν γιατρο ηταν η εξης:

"Εαν η νεογεννητη κορη μου μπορει και οδηγει απο τωρα παιρνω τηλ. στο ρεκορ Γκινες τωρα για να βγάλω τα 100πλασια".

Εκει μου το κλεισε. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2022, 13:30

Απο την -υποτιθεμενη- alpha πέφτει πολυ fishing, γενικως. Και εμενα οσα τετοια μαλακισμενα μεηλ μου ερχονται, και του πατερα μου, τα περισσοτερα απο alpha ειναι. Σπανια να δω τετοια μέηλ με πρόσχημα άλλες τραπεζες. Μια φορα μονο μου ειχε ερθει απο eurobank, ολες τις αλλες απο alpha.

Τους το εχω αναφερει χιλιάδες φορες (και δεν θα ειμαι ο μοναδικος λογικα), εχουν το κλασικο μπανερακι-ντισκλέημερ στη σελιδα τους που προειδοποιουν, αλλα μαλλον στα ψιλοπαπάρια τους.

Άβαταρ μέλους
Kostas_Sia_Kostas
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 16:27

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas_Sia_Kostas » 02 Ιούλ 2022, 13:36

vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:47
Προσέχτε γενικά, γιατι οι μαλάκες τα αρπακτικά εχουν ξεσαλώσει τελείως, δεν εχουν το θεό τους.
Μαλάκας είναι αυτός που έδωσε τους κωδικούς της τράπεζας.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πάτρα: Απάτη από «μαϊμού» λογιστή με το Power Pass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Ιούλ 2022, 13:42

George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:26
taliban έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:09
Εμένα μου στέλνουν μηνύματα στο κινητό ότι μπλόκαρε ο τραπεζικός λογαριασμός και έναν σύνδεσμο να ακολουθήσω για ξεμπλοκαρισμα.

Και η μαλακια είναι ότι δεν μπορώ να τους μπλοκάρω.
Παιρνω τουλαχιστον 2 μαιηλ ημερησιως με την ιδια κομπινα.

Και πριν απο ενα μηνα με πηραν τηλεφωνο οτι δηθεν η κορη μου χτυπησε σε τροχαιο και θελουν 20000 για εγχειρηση.

Και η απαντηση μου στο μαλακα που επαιζε τον δηθεν γιατρο ηταν η εξης:

"Εαν η νεογεννητη κορη μου μπορει και οδηγει απο τωρα παιρνω τηλ. στο ρεκορ Γκινες τωρα για να βγάλω τα 100πλασια".

Εκει μου το κλεισε. :003:
Πολύχρονη κι ό,τι επιθυμείς :smt038 . Πατέρα ε πατέρα... :wink

ΣΣ: τη σκατοθύελλα+μπόχα, όταν άλλαζεις πάνα να προσέχεις...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών