Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 26 Ιούλ 2022, 11:17

Πόσο εφικτό είναι ένα πρότζεκτ γενικευμένης ''αποπευκοποίησης'' της χώρας, ή έστω ορισμένων ευαίσθητων περιοχών;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Ιούλ 2022, 11:20

Και καμμια αντιπυρικη ζωνη ρε παιδια!!! ;-)

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19755
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιούλ 2022, 11:23

Unique έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 08:01


Τον ρίχνεις μέσα στην ίδια φωτιά που άναψε αν τον πιάσεις η έχει και αυτός ο άνθρωπος δικαιώματα?
Δεν συμφωνώ με την θανατική ποινή αλλά για τους γαμωεμπρηστές είναι πειρασμός να τους κάψεις ζωντανούς.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19755
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιούλ 2022, 11:26

vantono έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 09:41
foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 11:12
Τώρα για τη γνωστή συζήτηση εμεις κάψαμε λιγότερα από εσάς, γιατί προστάτευαν εκεί και όχι εδω, εμπρηστες ανεμογεννητριες κλπ έχω να πω ότι είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου.

Προσωπικά δεν το συζητώ ότι οι μετεωρολογικές συνθήκες ήταν τέτοιες που αν ξέφευγε μια φωτιά ήταν τρομερά δύσκολο να ελεγχθεί. Και δεν ξεχνώ ότι προχθές αυτή η φωτιά ήταν η τρίτη φορά που ακούσαμε σειρήνες, τις άλλες δύο τις έσβησαν άμεσα. Ε δε γίνεται να έχει χρόνο αντίδρασης τρία λεπτά η πυροσβεστική σε όλα τα βουνά της Αττικής όσες φωτιές και να ανάψουν, πώς να το κάνουμε.

Από εκεί και πέρα οι φωτιές είναι καθημερινό φαινόμενο στην περιοχή. Μαλάκας με μπάρμπεκιου. Μαλάκας με τσιγάρο. Μαλάκας με ηλεκτροκόλληση. Μαλάκας που πετάει το μπουκάλι του και γίνεται φακος. Νυφουλες με πυροτεχνήματα. Κάθε μα κάθε μέρα ξεσπά φωτιά κάπου στην ανατολική Αττική και απλώς δεν την ευνοούν οι συνθήκες. Προχθές την ευνοησανε.

Αν εντοπιζω πολιτικές ευθύνες αυτές είναι πρώτον που δε μπαίνει μια τάξη σε όλο αυτό το μπουρδελο, δηλαδή σας το υπογράφω ότι μόλις ξαναρχισει η περίοδος ζευγαρώματος του ελληνικού σογιου καθε Σάββατο το κτήμα δίπλα στη ΒΙΑΝΕΞ και το μοναδικό ακαφτο κομμάτι της περιοχης πάλι πυροτεχνήματα θα σκάει, ο μεθύστακας αλβανιαρης πάλι θα κόβει σίδερα τρεις η ώρα τα μεσημέρια κλπ.

Αυτές οι περιοχές δεν καίγονται ΓΙΑ ΝΑ χτιστουν. Καίγονται ΕΠΕΙΔΗ έχουν χτιστει και συνακόλουθα έχουν πολλούς Ελ ασυνείδητους υπό την αδιαφορία των αρχων να κάνουν μαλακίες που μόνο μία στις δέκα χιλιάδες οδηγούν σε κάτι χειρότερο άρα όλοι νομίζουν ότι εντάξει και τι έγινε μωρέ για μια ηλεκτροκόλληση.

Δευτερον έχει εγκληματικές ευθύνες οποίος ήταν αρμόδιος για τις ρεματιές. Δεν ξέρω αν ήταν ο δήμος ή η περιφέρεια ή το υπουργείο (νομίζω το δεύτερο) αλλά οι ρεματιές ήταν πυριτιδαποθηκες. Κυριολεκτικα, τα καλάμια συμπεριφέρονται σαν βαρελοτα. Και μπορεί ο δυνατός αέρας να φταίει που εξαπλώθηκε η φωτιά σε όλο το βουνο, όμως για να κατέβει από το βουνό μέσα στον αστικό ιστό του Γέρακα και της Παλληνης χρησιμοποίησε τις ρεματιές. Στη δικιά μας ρεματιά επί της Μαραθώνος την είχαν στήσει πέντε πυροσβεστικά και περίμεναν για να εμποδίσουν τη φωτιά να περάσει κάτω από το δρόμο. Δεν είχαν καμία ελπίδα, πέρασε σαν φλεγόμενο τρένο καίγοντας καλάμια και σκουπίδια.
Εγώ εχω σιχαθεί απίστευτα αυτή τη συνωμοσιολογία με τους εμπρηστές καθε καλοκαιρι (που δεν είναι ακριβώς συνωμοσιολογία δηλαδή γιατί εμπρηστές όντως υπάρχουν, δεν ειναι ξέρω 'γω, τέρας του Λοχ Νες, σαυρόμορφοι που πινουν αδενοχρώμιο, ιδανικός καπιταλισμός κτλ) αλλά αυτή η επίκληση σε εμπρηστές κάθε χρονο δηλαδη, μου μοιάζει σαν να προσπαθούμε να μεταθέσουμε την ευθύνη σε κάποιον άλλον εκτός από εμάς, να την αποτινάξουμε απο πανω μας.
Λες και ξέρω 'γω όταν πετας σκουπίδια με σπασμένα γυαλιά μεσα και 2 κουτιά απο πίτσες και τα παρατάς σε ένα πολύ λαθος σημειο εκτός κάδου, μιλάμε για ένα μείγμα βομβας που ανα πάσα στιγμη μπορει να εκραγει. Δεν μιλάω καν για μπάρμπεκιου με 10 μποφορ, ηλεκτροκολλήσεις, πυροτεχνήματα, τσιγάρα, πεταμένα μπουκαλια στο χωμα κτλ.
Και η φωτια που θα δημιουργηθεί λες και θέλει καποιον εμπρηστή πρακτορα για να επεκταθεί, λες και δεν επεκτείνεται με κουκουνάρια και πευκοβελόνες που εκτοξεύονται, με φλεγόμενα ζωάκια που τρέχουν να σωθούν και ένα σωρό άλλους τρόπους.

Επαναλαμβάνω πως εμπρηστές υπάρχουν, αλλά το ακομα χειρότερο είναι που υπάρχουμε εμείς.
Οι περισσότερες φωτιές μπαίνουν από πυρομανείς.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Ιούλ 2022, 11:42

Green Dragon έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:26
vantono έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 09:41
foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 11:12
Τώρα για τη γνωστή συζήτηση εμεις κάψαμε λιγότερα από εσάς, γιατί προστάτευαν εκεί και όχι εδω, εμπρηστες ανεμογεννητριες κλπ έχω να πω ότι είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου.

Προσωπικά δεν το συζητώ ότι οι μετεωρολογικές συνθήκες ήταν τέτοιες που αν ξέφευγε μια φωτιά ήταν τρομερά δύσκολο να ελεγχθεί. Και δεν ξεχνώ ότι προχθές αυτή η φωτιά ήταν η τρίτη φορά που ακούσαμε σειρήνες, τις άλλες δύο τις έσβησαν άμεσα. Ε δε γίνεται να έχει χρόνο αντίδρασης τρία λεπτά η πυροσβεστική σε όλα τα βουνά της Αττικής όσες φωτιές και να ανάψουν, πώς να το κάνουμε.

Από εκεί και πέρα οι φωτιές είναι καθημερινό φαινόμενο στην περιοχή. Μαλάκας με μπάρμπεκιου. Μαλάκας με τσιγάρο. Μαλάκας με ηλεκτροκόλληση. Μαλάκας που πετάει το μπουκάλι του και γίνεται φακος. Νυφουλες με πυροτεχνήματα. Κάθε μα κάθε μέρα ξεσπά φωτιά κάπου στην ανατολική Αττική και απλώς δεν την ευνοούν οι συνθήκες. Προχθές την ευνοησανε.

Αν εντοπιζω πολιτικές ευθύνες αυτές είναι πρώτον που δε μπαίνει μια τάξη σε όλο αυτό το μπουρδελο, δηλαδή σας το υπογράφω ότι μόλις ξαναρχισει η περίοδος ζευγαρώματος του ελληνικού σογιου καθε Σάββατο το κτήμα δίπλα στη ΒΙΑΝΕΞ και το μοναδικό ακαφτο κομμάτι της περιοχης πάλι πυροτεχνήματα θα σκάει, ο μεθύστακας αλβανιαρης πάλι θα κόβει σίδερα τρεις η ώρα τα μεσημέρια κλπ.

Αυτές οι περιοχές δεν καίγονται ΓΙΑ ΝΑ χτιστουν. Καίγονται ΕΠΕΙΔΗ έχουν χτιστει και συνακόλουθα έχουν πολλούς Ελ ασυνείδητους υπό την αδιαφορία των αρχων να κάνουν μαλακίες που μόνο μία στις δέκα χιλιάδες οδηγούν σε κάτι χειρότερο άρα όλοι νομίζουν ότι εντάξει και τι έγινε μωρέ για μια ηλεκτροκόλληση.

Δευτερον έχει εγκληματικές ευθύνες οποίος ήταν αρμόδιος για τις ρεματιές. Δεν ξέρω αν ήταν ο δήμος ή η περιφέρεια ή το υπουργείο (νομίζω το δεύτερο) αλλά οι ρεματιές ήταν πυριτιδαποθηκες. Κυριολεκτικα, τα καλάμια συμπεριφέρονται σαν βαρελοτα. Και μπορεί ο δυνατός αέρας να φταίει που εξαπλώθηκε η φωτιά σε όλο το βουνο, όμως για να κατέβει από το βουνό μέσα στον αστικό ιστό του Γέρακα και της Παλληνης χρησιμοποίησε τις ρεματιές. Στη δικιά μας ρεματιά επί της Μαραθώνος την είχαν στήσει πέντε πυροσβεστικά και περίμεναν για να εμποδίσουν τη φωτιά να περάσει κάτω από το δρόμο. Δεν είχαν καμία ελπίδα, πέρασε σαν φλεγόμενο τρένο καίγοντας καλάμια και σκουπίδια.
Εγώ εχω σιχαθεί απίστευτα αυτή τη συνωμοσιολογία με τους εμπρηστές καθε καλοκαιρι (που δεν είναι ακριβώς συνωμοσιολογία δηλαδή γιατί εμπρηστές όντως υπάρχουν, δεν ειναι ξέρω 'γω, τέρας του Λοχ Νες, σαυρόμορφοι που πινουν αδενοχρώμιο, ιδανικός καπιταλισμός κτλ) αλλά αυτή η επίκληση σε εμπρηστές κάθε χρονο δηλαδη, μου μοιάζει σαν να προσπαθούμε να μεταθέσουμε την ευθύνη σε κάποιον άλλον εκτός από εμάς, να την αποτινάξουμε απο πανω μας.
Λες και ξέρω 'γω όταν πετας σκουπίδια με σπασμένα γυαλιά μεσα και 2 κουτιά απο πίτσες και τα παρατάς σε ένα πολύ λαθος σημειο εκτός κάδου, μιλάμε για ένα μείγμα βομβας που ανα πάσα στιγμη μπορει να εκραγει. Δεν μιλάω καν για μπάρμπεκιου με 10 μποφορ, ηλεκτροκολλήσεις, πυροτεχνήματα, τσιγάρα, πεταμένα μπουκαλια στο χωμα κτλ.
Και η φωτια που θα δημιουργηθεί λες και θέλει καποιον εμπρηστή πρακτορα για να επεκταθεί, λες και δεν επεκτείνεται με κουκουνάρια και πευκοβελόνες που εκτοξεύονται, με φλεγόμενα ζωάκια που τρέχουν να σωθούν και ένα σωρό άλλους τρόπους.

Επαναλαμβάνω πως εμπρηστές υπάρχουν, αλλά το ακομα χειρότερο είναι που υπάρχουμε εμείς.
Οι περισσότερες φωτιές μπαίνουν από πυρομανείς.
Διαφωνώ. Από τις συνθήκες μπαίνουν. Ακόμα και τους πυρομανείς, οι συνθήκες τους ευνοούν.
Επίσης ο πυρομανής ειναι ψυχική νόσος, όπως ο κλεπτομανής, που συνήθως δεν αποκομίζει καποιο απτό συμφέρον απο αυτο που κάνει. Πυρομανείς μπορει να ειναι και μια παρέα απο πιτσιρίκια που τους ήρθε να παίξουν με σπίρτα. Ο εμπρηστής είναι ο εγκάθετος, αυτός που δεν βρισκει καποια ψυχική ικανοποίηση με το να βαλει μια φωτια, αλλά το κάνει για καποιο συγκεκριμένο συμφέρον.

Εγραψα παραπάνω οτι δεν αγνοώ την υπαρξη εμπρηστών ή πυρομανών κτλ, τις αναγνωρίζω, αλλά δεν μπορω να καθομαι να τα ρίχνω όλα στους καποιους εμπρηστές πράκτορες γενικα και αοριστα, την ιδια ωρα που ψήνω μπριζολίδια στο bbq με 35 βαθμους και 10 μποφορ και το θεωρώ απολύτως οκ.
Η μετατόπιση της ευθύνης μονίμως στους κάποιους εμπρηστές/πυρομανεις ολα αυτα τα χρονια, μας εχει κανει σταρχιδιστές και απροσεκτους.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Ιούλ 2022, 11:50

κατω τα χερια απο τα καλοκαιρινα μπαρμπεκιου
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Ιούλ 2022, 11:52

Green Dragon έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:26

Οι περισσότερες φωτιές μπαίνουν από πυρομανείς.
Τα στατιστικά της πυροσβεστικής λένε ότι οι συντριπτικά περισσότερες μπαίνουν από μαλάκες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Ιούλ 2022, 11:53

Scouser έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:17
Πόσο εφικτό είναι ένα πρότζεκτ γενικευμένης ''αποπευκοποίησης'' της χώρας, ή έστω ορισμένων ευαίσθητων περιοχών;
Πάρα πολύ, τουλάχιστον για τις κατοικημένες περιοχές. Αυτό κάνουν στην Πορτογαλία: σε επιδοτούν να αντικαταστήσεις τα πεύκα στην περιουσία σου με άλλα είδη. Εδώ τα προστατεύουν λες και είναι το Υγκντραζίλ. Οι ζωόφιλοι είναι γατάκια μπροστά στους μαλάκες με τα πεύκα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Ιούλ 2022, 11:58

Αγις έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:50
κατω τα χερια απο τα καλοκαιρινα μπαρμπεκιου
Είμαι λάτρης των μπιμπικιούζ :g094:
Αλλά όταν αντιλαμβάνομαι διαολεμένο αέρα στην περιοχή μου σε συνδυασμό με πουτσόζεστη, δεν θα κατσω να περιμενω κάποια Πολιτική Προστασια για να μου στείλει sms να με προειδοποιήσει για αυξημένο κινδυνο πυρκαγιάς. Το εχω καταλάβει απο μονος μου και το μπιμπικιού πάρτυ ακυρώνεται, θα παραγγείλουμε.
Όποιος δεν το κάνει αυτό, ειναι απο συνένοχος έως και ηθικός αυτουργός σε ό,τι συμβεί στην περιοχή.
Και αφου κανει που κανει ολα αυτά, μετά να κατηγορεί και εμπρηστές/πυρομανείς/Ερντογάν/Σόρος κτλ, ειναι για ξύλο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Ιούλ 2022, 12:02

foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:53
Scouser έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:17
Πόσο εφικτό είναι ένα πρότζεκτ γενικευμένης ''αποπευκοποίησης'' της χώρας, ή έστω ορισμένων ευαίσθητων περιοχών;
Πάρα πολύ, τουλάχιστον για τις κατοικημένες περιοχές. Αυτό κάνουν στην Πορτογαλία: σε επιδοτούν να αντικαταστήσεις τα πεύκα στην περιουσία σου με άλλα είδη. Εδώ τα προστατεύουν λες και είναι το Υγκντραζίλ. Οι ζωόφιλοι είναι γατάκια μπροστά στους μαλάκες με τα πεύκα.
:+1:

Άβαταρ μέλους
MasterofDope
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 15 Οκτ 2019, 00:06

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MasterofDope » 26 Ιούλ 2022, 12:12

Μαδουραίος έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 22:55
Aνικανοι δεξιοί.


[img]https://i.postimg.cc/gJ5CYxbZ/fwti ... .jpg[/img]
Είδαμε και τους ικανούς Αριστερούς στο ΜΑΤΙ και στην Μάνδρα :P
Have you seen the writing on the wall?
Have you seen that writing?
Can you see the riders on the storm?

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Ιούλ 2022, 12:13

φυτεψτε χαρουπιες παντου - παραπλευρη ωφελεια- θα εχουμε το καλυτερο κρεας αγριογουρουνου στον κοσμο
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19755
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιούλ 2022, 17:09

foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:53
Scouser έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:17
Πόσο εφικτό είναι ένα πρότζεκτ γενικευμένης ''αποπευκοποίησης'' της χώρας, ή έστω ορισμένων ευαίσθητων περιοχών;
Πάρα πολύ, τουλάχιστον για τις κατοικημένες περιοχές. Αυτό κάνουν στην Πορτογαλία: σε επιδοτούν να αντικαταστήσεις τα πεύκα στην περιουσία σου με άλλα είδη. Εδώ τα προστατεύουν λες και είναι το Υγκντραζίλ. Οι ζωόφιλοι είναι γατάκια μπροστά στους μαλάκες με τα πεύκα.
Τα πεύκα είναι η φυσική χλωρίδα της χώρας πλην βουνών και αρκετά πιο μέσα από την θάλασσα στα βόρεια, άσε που στα κατσάβραχα δεν φυτρώνει και τίποτ' άλλο. Π.χ. στα Γεράνεια όρη δεν υπάρχει άλλο δέντρο που θα μπορούσε να επιβιώσει.

Τώρα στο σπίτι σου δίπλα εξαρτάται αν και πιο λογικό είναι να πάρει ο κάθε κοπρίτης την καταραμένη την τσουγκράνα και να μάσει χορτάρια και πευκοβελόνες, είναι τόσο απλό. Και αν είναι πολύ κοπρίτης και βαριέται να καθαρίσει 100 τ.μ. κήπου ας πληρώσει έναν εργάτη να το κάνει. Θα δώσει 50-100 ευρώ και θα είναι προστατευμένος για έναν χρόνο, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο!

Πέρσι σε κάποια φωτιά της Αττικής έδειχνε η τηλεόραση έναν τύπο μπροστά από το σπίτι του όπου είχε φτάσει η φωτιά και να τα χόρτα 1,5 μέτρο στις πρασιές γύρω γύρω. Ε δεν του φταίει το κράτος γι' αυτό!

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2760
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 26 Ιούλ 2022, 17:47

vantono έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:58
Αγις έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:50
κατω τα χερια απο τα καλοκαιρινα μπαρμπεκιου
Είμαι λάτρης των μπιμπικιούζ :g094:
Αλλά όταν αντιλαμβάνομαι διαολεμένο αέρα στην περιοχή μου σε συνδυασμό με πουτσόζεστη, δεν θα κατσω να περιμενω κάποια Πολιτική Προστασια για να μου στείλει sms να με προειδοποιήσει για αυξημένο κινδυνο πυρκαγιάς. Το εχω καταλάβει απο μονος μου και το μπιμπικιού πάρτυ ακυρώνεται, θα παραγγείλουμε.
Όποιος δεν το κάνει αυτό, ειναι απο συνένοχος έως και ηθικός αυτουργός σε ό,τι συμβεί στην περιοχή.
Και αφου κανει που κανει ολα αυτά, μετά να κατηγορεί και εμπρηστές/πυρομανείς/Ερντογάν/Σόρος κτλ, ειναι για ξύλο.
απο 1 Μαιου-31 Οκτωβρίου απαγορευονται οι φωτιές στην υπαιθρο εξοχη κήπο εξοχικου κλπ φυσάει δεν φυσάει. Μόνο σε κλειστό χώρο με καμινάδα με συλλέκτη ή κατι τέτοιο σπινθήρων.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2760
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 26 Ιούλ 2022, 18:02

foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:53
Scouser έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 11:17
Πόσο εφικτό είναι ένα πρότζεκτ γενικευμένης ''αποπευκοποίησης'' της χώρας, ή έστω ορισμένων ευαίσθητων περιοχών;
Πάρα πολύ, τουλάχιστον για τις κατοικημένες περιοχές. Αυτό κάνουν στην Πορτογαλία: σε επιδοτούν να αντικαταστήσεις τα πεύκα στην περιουσία σου με άλλα είδη. Εδώ τα προστατεύουν λες και είναι το Υγκντραζίλ. Οι ζωόφιλοι είναι γατάκια μπροστά στους μαλάκες με τα πεύκα.
κανενα δασικό δεν επιτρεπεται να κόψεις ουτε καν θάμνους τύπου σκίνος.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών