Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είναι τεμπέληδες οι Έλληνες..;

α. Ναι
20
48%
β. Όχι
21
50%
γ. δξ/δα
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 42

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27152
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 12:28

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:24
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:06
Λίγο, το βασικό πρόβλημα είναι το χαμηλό iq που οδηγεί σε χαμηλή παραγωγικοτητα.
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Γι αυτό σε διώξανε δυσμοιρε κι ήρθες να πιάσεις τα δύο χιλιάρικα του μπρεην γκεην του Κούλη; :c040:
Δε με διώξανε, έφυγα εν μέσω κλαυθμών και οδυρμών για την απώλεια μου
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 06 Αύγ 2022, 12:29

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:06
Λίγο, το βασικό πρόβλημα είναι το χαμηλό iq που οδηγεί σε χαμηλή παραγωγικοτητα.
ψάχνονται να φύγουν εξωτερικό ώστε να βρουν δουλειά με καλύτερο μισθό
Αυτό όμως είναι άσχετο με τεμπελιά
Η παραγωγικότητα εξαρτάται από τις δομές της οικονομίας και όχι από τους εργαζόμενους.

Αν σ'έναν εργάτη γης δώσεις αλέτρι και σ'έναν άλλον τρακτέρ, ποιος θα είναι παραγωγικότερος;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 06 Αύγ 2022, 12:31

Όλοι.
Έχουμε γεννηθεί τεμπέληδες.
Εγώ συνειδητοποίηση ότι είμαι τεμπέλης μιά μέρα.
Μου είχε πει ένας αξιωματικός να πάω να φέρω δύο πλατφόρμες, από αυτές που τσουλάνε.
Πάω, ήταν κλειστά οι αποθήκη, γυρνάω και λέω "εν έχει πλατφόρμες, το αποθηκούϊ είναιν κλειστόν".
Μου λέει ο άλλος "είσα φλούφλης, έπρεπε να πας να βρεις όποιους κ...τάδες είναι υπεύθυνοι να τους πάρεις τα κλειδιά".
Τότε κατάλαβα ότι όλοι είμαστε εκ γενετής τεμπέληδες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Αύγ 2022, 12:35

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:06
Λίγο, το βασικό πρόβλημα είναι το χαμηλό iq που οδηγεί σε χαμηλή παραγωγικοτητα.
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Ελα παπαριές. Δεν έχετε εκεί Έλληνες γενημμένους εκεί; Μια χαρά τα πάνε όταν ξεκινήσουν τη ζωή τους σε ένα καλό σύστημα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27152
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 12:37

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:35
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:06
Λίγο, το βασικό πρόβλημα είναι το χαμηλό iq που οδηγεί σε χαμηλή παραγωγικοτητα.
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Ελα παπαριές. Δεν έχετε εκεί Έλληνες γενημμένους εκεί; Μια χαρά τα πάνε όταν ξεκινήσουν τη ζωή τους σε ένα καλό σύστημα.
δεν το πάω στο ντιενεϊκό. στο πλαίσιο της συζήτησης που γίνεται, αυτοί που λες δεν λογίζονται έλληνες. έλληνες λογίζονται όσοι παράγονται στην ελλάδα από το ελ σύστημα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Αύγ 2022, 12:43

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:37
Chilloutbuddy έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:35
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18


Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Ελα παπαριές. Δεν έχετε εκεί Έλληνες γενημμένους εκεί; Μια χαρά τα πάνε όταν ξεκινήσουν τη ζωή τους σε ένα καλό σύστημα.
δεν το πάω στο ντιενεϊκό. στο πλαίσιο της συζήτησης που γίνεται, αυτοί που λες δεν λογίζονται έλληνες. έλληνες λογίζονται όσοι παράγονται στην ελλάδα από το ελ σύστημα
Άρα το πρόβλημα δεν είναι οι Έλληνες, είναι το περιβάλλον που μεγαλώνεις. Αν μαθεις από μικρός ότι οι καλές δουλειές γίνονται με γνωριμία, ότι όποιος κλέβει το κράτος είναι μάγκας, και ότι ο βασικός στόχος ενός αφεντικού είναι να κρεβατώνει τις γυναίκες της εταιρίας και να διορίζει τα ανήψια του, τότε προφανώς έχεις υψηλές πιθανότητες να βγεις μαλάκας.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Αύγ 2022, 12:44

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:06
Λίγο, το βασικό πρόβλημα είναι το χαμηλό iq που οδηγεί σε χαμηλή παραγωγικοτητα.
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Μην την ψαχνεις. Ενα ειδος αιγυπτου ειμαστε. Οσοι εχουν συνεργαστει με αιγυπτο καταλαβαινουν

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Αύγ 2022, 12:44

Τεμπέληδες, δεν θα το έλεγα. Τεμπέλη μπορούν να σε πουν αν εργάζεσαι στο δημόσιο ανεξάρτητα από το αν κάνεις παραγωγική εργασία (εκεί σε βάζουν και στο ψυγείο), αν εργάζεσαι πνευματικά και όχι χειρωνακτικά, αν βγάζεις λίγα λεφτά, ανεξάρτητα από το πόσο δουλεύεις.
Εξαρτάται από την δομή της οικονομίας δηλαδή, όπως γράφηκε.
Για το iq δεν συμφωνώ. Θέλουν να μας κρατάνε με σκυφτό κεφάλι, αν μπορούσαν θα μας έκαναν όλους εργάτες και υπηρέτες, νομίζω ότι γίνεται επίτηδες η καταστροφή μιας μορφωμένης αστικής και μεσαίας τάξης κάθε φορά, όταν πάει να σηκώσει κεφάλι με τα γράμματα και τις επιστήμες, όπως έγινε με την γενιά του 1930.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Αύγ 2022, 12:45

Υδράργυρος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:44
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:06
Λίγο, το βασικό πρόβλημα είναι το χαμηλό iq που οδηγεί σε χαμηλή παραγωγικοτητα.
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Μην την ψαχνεις. Ενα ειδος αιγυπτου ειμαστε. Οσοι εχουν συνεργαστει με αιγυπτο καταλαβαινουν
κι απο αιγυπτος λιγδώνεις τ'αντεράκι στην μκο ρε πασόκε? κι απο αίγυπτος?
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 06 Αύγ 2022, 12:47

Δεν υπάρχει περίπτωση, οι Έλληνες είναι άλλωστε από τους πιο αδικημένους λαούς στον κόσμο στην σχέση εργασίας και αμοιβής.
Το ότι είναι οι πολιτικοί τους λαμόγια και τους κλέβουν και τους ξαναψηφίζουν είναι εντελώς ανεξάρτητο θέμα.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27152
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 12:55

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:43
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:37
Chilloutbuddy έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:35

Ελα παπαριές. Δεν έχετε εκεί Έλληνες γενημμένους εκεί; Μια χαρά τα πάνε όταν ξεκινήσουν τη ζωή τους σε ένα καλό σύστημα.
δεν το πάω στο ντιενεϊκό. στο πλαίσιο της συζήτησης που γίνεται, αυτοί που λες δεν λογίζονται έλληνες. έλληνες λογίζονται όσοι παράγονται στην ελλάδα από το ελ σύστημα
Άρα το πρόβλημα δεν είναι οι Έλληνες, είναι το περιβάλλον που μεγαλώνεις. Αν μαθεις από μικρός ότι οι καλές δουλειές γίνονται με γνωριμία, ότι όποιος κλέβει το κράτος είναι μάγκας, και ότι ο βασικός στόχος ενός αφεντικού είναι να κρεβατώνει τις γυναίκες της εταιρίας και να διορίζει τα ανήψια του, τότε προφανώς έχεις υψηλές πιθανότητες να βγεις μαλάκας.
Το ελ περιβάλλον είναι προϊόν έλ. Επίσης, δεν είναι ο νεποτισμός το μόνο πρόβλημα. Υπάρχει οκνηρία, αναβλητικότητα, προχειρότητα, γκρίνια και μίρλα, απέχθεια προς την αριστεία και την αξιολόγηση, χαμηλής ποιότητος εργασιακό ήθος και πολλά άλλα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27152
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 12:56

Υδράργυρος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:44
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:06
Λίγο, το βασικό πρόβλημα είναι το χαμηλό iq που οδηγεί σε χαμηλή παραγωγικοτητα.
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Μην την ψαχνεις. Ενα ειδος αιγυπτου ειμαστε. Οσοι εχουν συνεργαστει με αιγυπτο καταλαβαινουν
Αν και είχα πολλά πάρε δώσε με μέση ανατολή, δεν έχω εμπειρία από αιγύπτιους. Σε πιστεύω πάντως. Γενικά από πετσετοκέφαλους, οι καλύτεροι κατά την γνώμη μου είναι οι ιορδανοί
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14899
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Αύγ 2022, 12:58

Parrot έγραψε:
05 Αύγ 2022, 17:38
Αναφέρομαι κυρίως σε νέους κάτω των 40 ετών. Από νέους που είτε έχουν τελειώσει κάποια σχολή και ψάχνονται να φύγουν εξωτερικό ώστε να βρουν δουλειά με καλύτερο μισθό μέχρι ανθρώπους που αρνούνται πλέον να δουλέψουν στον τουρισμό (εστιατόρια, ξενοδοχεία κλπ.) ή σε αγροτικές εργασίες γιατί θεωρούν λίγα τα λεφτά που πληρώνονται και προσπαθούν να μπουν σε κάποιον άλλο κλάδο με καλύτερη αμοιβή.. Το τελευταίο το είδαμε και φέτος με επιχειρηματίες στον τουριστικό κλάδο να γκρινιάζουν ότι υπάρχουν 50.000 κενές θέσεις εργασίες αλλά δυσκολεύονται να βρουν υπαλλήλους..
Βλακιες , μια χαρά εργατικοί είναι. Ότι υπάρχει μια χριστιανομαρξικη ωχαδερφιστικη θεώρηση των πραγμάτων, ναι , φυσικά υπάρχει λόγω πλύσης εγκεφάλου από την πρώτη μέρα ζωής. Αλλά αυτό που πράγματι.λείπει είναι η αυτοματοποιηση-μαζικοτητα-οργανωση παραγωγής.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14899
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Αύγ 2022, 12:58

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:56
Υδράργυρος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:44
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:18


Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ μετά από πολυετή εμπειρία με αλλοδαπούς και ελ συναδέλφους, προϊσταμένους και υφισταμένους. Στην ελλάδα το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό ακόμη και σε υψηλά αμοιβόμενες θέσεις λευκού κολλάρου
Μην την ψαχνεις. Ενα ειδος αιγυπτου ειμαστε. Οσοι εχουν συνεργαστει με αιγυπτο καταλαβαινουν
Αν και είχα πολλά πάρε δώσε με μέση ανατολή, δεν έχω εμπειρία από αιγύπτιους. Σε πιστεύω πάντως. Γενικά από πετσετοκέφαλους, οι καλύτεροι κατά την γνώμη μου είναι οι ιορδανοί
Συριοι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32633
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είναι οι Έλληνες τεμπέληδες..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Αύγ 2022, 12:59

ναι. οπως και ολοι οι αλλοι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών