Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 18 Αύγ 2022, 14:07

Εισαι αναμεσα σε 100αδες ανθρωπους αλλα νιωθεις μοναξια.

Ψυχικη μοναξια. Δεν υπαρχει ανθρωπος να μιλησεις, να πειτε διαφορα και να χαρεις τη παρεα.

Το εχετε νιωσει ποτε;

Ζουμε στην εποχη που εχουμε ολα τα μεσα επικοινωνιας αλλα εχει χαθει η ουσιαστικη επικοινωνια.

Δοκιμαζεις μια νεα φιλια, δινεις οτι καλο εχεις και διαπιστωνεις μετα απο χ χρονικο διαστημα τη πονηρια εκ μερους του αλλου. Συνηθως, υποκρινονται κατι, θελουν κατι, παντα κατι θα υπαρξει ωστε να δηλητηριασει οτι πιο ομορφο υπαρχει, τη φιλια!

Θεωρω οτι η φιλια, ειναι οτι ανωτερο και πιο σημαντικο, να χεις εναν ανθρωπο που να ειστε αληθινοι φιλοι, αξια ανεκτιμητη!

Σαφως καποιοι θα τα χουν καταφερει και θα ειναι αληθινοι φιλοι μεταξυ τους, χαιρομαι οταν βλεπω τετοιες περιπτωσεις.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Αύγ 2022, 14:09

Αν είσαι από 30 και πάνω και σου αρέσουν οι φιλίες και δεν έχεις φίλους κάτι κάνεις πολύ λάθος στην ζωή σου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 18 Αύγ 2022, 14:17

To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 18 Αύγ 2022, 14:18

Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:09
Αν είσαι από 30 και πάνω και σου αρέσουν οι φιλίες και δεν έχεις φίλους κάτι κάνεις πολύ λάθος στην ζωή σου.
Πολύ απόλυτη σε βρίσκω.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 18 Αύγ 2022, 14:18

mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Εν μέρει έχεις δίκιο.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 18 Αύγ 2022, 14:21

mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Ο καπιταλισμός υπάρχει αιώνες, δεν είδα να επηρεάζει τις κοινωνικές σχέσεις με αυτόν τον τρόπο απο τότε. Το δυτικό πρότυπο μετά τον Β’ ΠΠ είναι αντικοινωνικό και προωθείται απο νεοφιλελεύθερους και αριστεριστές που πέσανε με τα μούτρα στην φάκα.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 18 Αύγ 2022, 14:25

mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Μπορεις να το αναλυσεις; Να δωσεις καποια παραδειγματα;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 18 Αύγ 2022, 14:26

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:21
mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Ο καπιταλισμός υπάρχει αιώνες, δεν είδα να επηρεάζει τις κοινωνικές σχέσεις με αυτόν τον τρόπο απο τότε. Το δυτικό πρότυπο μετά τον Β’ ΠΠ είναι αντικοινωνικό και προωθείται απο νεοφιλελεύθερους και αριστεριστές που πέσανε με τα μούτρα στην φάκα.
η νεοφιλελεύθερη φιλοσοφία ευθύνεται που έχει επικρατήσει στη Δύση και που νομιμοποιεί και εκθειάζει τον άκρατο ατομικισμό και δημιουργεί κοινωνίες αποτελούμενες κατά κύριο λόγο από εγωπαθείς νάρκισσους
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Αύγ 2022, 14:27

Σταματά να είσαι μουνοδουλος για αρχή

Αντιλαμβάνομαι οτι για τον μέσο ελ αυτό είναι σαν να του πεις να μονάσει για μια εβδομαδα στο Ορος :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 18 Αύγ 2022, 14:27

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:26
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:21
mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Ο καπιταλισμός υπάρχει αιώνες, δεν είδα να επηρεάζει τις κοινωνικές σχέσεις με αυτόν τον τρόπο απο τότε. Το δυτικό πρότυπο μετά τον Β’ ΠΠ είναι αντικοινωνικό και προωθείται απο νεοφιλελεύθερους και αριστεριστές που πέσανε με τα μούτρα στην φάκα.
η νεοφιλελεύθερη φιλοσοφία ευθύνεται που έχει επικρατήσει στη Δύση και που νομιμοποιεί και εκθειάζει τον άκρατο ατομικισμό και δημιουργεί κοινωνίες αποτελούμενες κατά κύριο λόγο από εγωπαθείς νάρκισσους
Δηλαδη;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Αύγ 2022, 14:27

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:26
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:21
mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Ο καπιταλισμός υπάρχει αιώνες, δεν είδα να επηρεάζει τις κοινωνικές σχέσεις με αυτόν τον τρόπο απο τότε. Το δυτικό πρότυπο μετά τον Β’ ΠΠ είναι αντικοινωνικό και προωθείται απο νεοφιλελεύθερους και αριστεριστές που πέσανε με τα μούτρα στην φάκα.
η νεοφιλελεύθερη φιλοσοφία ευθύνεται που έχει επικρατήσει στη Δύση και που νομιμοποιεί και εκθειάζει τον άκρατο ατομικισμό και δημιουργεί κοινωνίες αποτελούμενες κατά κύριο λόγο από εγωπαθείς νάρκισσους
:g094:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 18 Αύγ 2022, 14:33

Volk έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:25
mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Μπορεις να το αναλυσεις; Να δωσεις καποια παραδειγματα;
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που είχα στο μυαλό μου. Να ξεκάθαρίσω οτι δεν απορρίπτω το δυτικό μοντέλο. Δεν είναι πολιτικό στο ποστ.

Οι γονείς μου ήταν Δ/Υ. Όλοι οι φίλοι τους προέρχονταν από τους χώρους εργασίας. Κράτησαν οι φιλίες μέχρι τα γεράματα. Ο λόγος ήταν μάλλον οτι βρίσκονταν κοινωνικά στο ίδιο επίπεδο, και δεν υπήρχαν σοβαρά θέματα ανταγωνισμού. Όλοι γρανάζια μιας γραφειοκρατικής μηχανής , χωρίς εργασιακό άγχος, με ίδιες αμοιβές και χωρίς περιθώρια ανέλιξης.

Στη σημερινή εποχή στο ιδιωτικό τομέα ο θάνατος σου είναι η ζωή μου. Δεν μπορούν να ανελιχθούν όλοι, κάποιοι θα μείνουν πίσω και κάποιοι θα απογειωθούν. Ο καθένας έχει στρατηγική ελιγμών για το προσωπικό συμφέρον, αυτό το ξέρουν όλοι και έτσι δεν δημιουργούνται σχέσεις εμπιστοσύνης και συνεπώς φιλίες.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Αύγ 2022, 14:37

Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:09
Αν είσαι από 30 και πάνω και σου αρέσουν οι φιλίες και δεν έχεις φίλους κάτι κάνεις πολύ λάθος στην ζωή σου.
Σωστο αλλά μετά είναι αργά για να αλλάξεις κάποια πράγματα. Ή τουλάχιστον είναι πιο δύσκολο. Δλδ αν δεν έχεις κρατήσει ήδη φίλους από σχολείο, γειτονιά, πανεπιστήμιο, στρατό κτλ είναι δύσκολο πια να κάνεις νέους φίλους. Στο καλύτερο σενάριο να βρεις κάναν άνθρωπο με χ κοινά ενδιαφέροντα για κάνα καφέ. Φίλους να κάνεις ΙΜΟ δύσκολο. Ειδικά αν δουλεύεις σε δουλειές χωρίς δυνατότητα για νέες γνωριμίες

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 18 Αύγ 2022, 14:40

mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:33
Volk έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:25
mao mao έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:17
To δυτικό μοντέλο ζωής και ο καπιταλισμός δεν ευνοούν τις φιλίες.
Μπορεις να το αναλυσεις; Να δωσεις καποια παραδειγματα;
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που είχα στο μυαλό μου. Να ξεκάθαρίσω οτι δεν απορρίπτω το δυτικό μοντέλο. Δεν είναι πολιτικό στο ποστ.

Οι γονείς μου ήταν Δ/Υ. Όλοι οι φίλοι τους προέρχονταν από τους χώρους εργασίας. Κράτησαν οι φιλίες μέχρι τα γεράματα. Ο λόγος ήταν μάλλον οτι βρίσκονταν κοινωνικά στο ίδιο επίπεδο, και δεν υπήρχαν σοβαρά θέματα ανταγωνισμού. Όλοι γρανάζια μιας γραφειοκρατικής μηχανής , χωρίς εργασιακό άγχος, με ίδιες αμοιβές και χωρίς περιθώρια ανέλιξης.

Στη σημερινή εποχή στο ιδιωτικό τομέα ο θάνατος σου είναι η ζωή μου. Δεν μπορούν να ανελιχθούν όλοι, κάποιοι θα μείνουν πίσω και κάποιοι θα απογειωθούν. Ο καθένας έχει στρατηγική ελιγμών για το προσωπικό συμφέρον, αυτό το ξέρουν όλοι και έτσι δεν δημιουργούνται σχέσεις εμπιστοσύνης και συνεπώς φιλίες.
Δηλαδή, μόνον κρατικοί υπάλληλοι, δίχως φιλοδοξίες ανέλιξης όμως, έχουν την δυνατότητα για μια κοινωνική ζωή και φίλους.
Κοιτά να δεις πράματα που μαθαίνει κανείς….
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λίνο Βεντούρα την 18 Αύγ 2022, 14:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Μοναξια αναμεσα σε εκατονταδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 18 Αύγ 2022, 14:43

Κατα καιρους που πηγαινω στον γιατρο μου για το θεμα υγειας που εχω, μου λεει να μη τα σκεφτομαι αυτα διοτι χειροτερευει η κατασταση.

Δηλαδη, να πατησω καποιο πληκτρο; Δεν υπαρχει!

Μοιραια, μεσα στη καθημερινοτητα, τα σκεφτομαι και με στενοχωρει το ολο θεμα.

Θεωρω οτι συμβαινει και σε αλλους ανθρωπους, οτι και αλλοι ανθρωποι σκεφτονται και βλεπουν το τι υπαρχει γυρω τους και αν ειναι αληθινο ή οχι.

Ειχα δοκιμασει στο παρελθον να κανω παρεα με διαφορους ανθρωπους προκειμενου να μην ειμαι μονος μου αλλα δεν με γεμισε χαρα αυτο, στη πορεια ειδα οτι δεν ηταν κατι το γνησιο και το ανιδιοτελες εκ μερους τους.

Ολοι στην αρχη, παρουσιαζονται ως κατι αλλο και στη πορεια προκυπτει κατι αλλο μεσα στις διαφορες περιστασεις.

Πχ, ειχα γνωρισει ενα τυπο, καναμε παρεα κτλπ, με ειχε καλεσει και σπιτι του για φαγητο με την οικογενεια του. Βγαιναμε εξω ολοι μαζι σε ταβερνες κτλπ ολα καλα. Μια μερα, μου δειχνει στο ξεκαρφωτο στο κινητο του κατι φωτο απο μια τυπισσα. Μου λεει, σου αρεσει; Του λεω τι ειναι αυτα, γιατι με ρωτας; Μου απαντησε, ειναι να βγω μαζι της αυριο το βραδυ, θα πω οτι θα μαστε μαζι, θα με καλυψεις; Σηκωθηκα και εφυγα. Φευγοντας, με βρισε ασχημα. Δηλαδη, αυτο τωρα θα ηταν σωστο; Ειχα γνωρισει την γυναικα του, την οικογενεια του, πως να τον καλυψω; Να πω ψεματα στην γυναικα αν τυχον με ρωτησει στο μελλον; Δεν εχω μαθει να λειτουργω ετσι.

Μια αλλη γυναικα, ειχαμε γνωριστει σε ενα παρκο, ειχε βγαλει το σκυλο της, ειχα παει για περπατημα. Καναμε παρεα, βγηκαμε για καφε, για φαγητο κτλπ. Σε καποια φαση, μου λεει θελω να σταματησουμε να βλεπομαστε, απο οτι βλεπω δεν ενδιαφερεσαι. Δηλαδη, δεν γινεται να κανουμε παρεα χωρις να υπαρχει κατι το ερωτικο στη μεση; Δεν μου απαντησε και εφυγε. Εως εκεινη τη στιγμη που ειπε αυτο που ειπε, περνουσαμε τελεια, γελουσαμε, πηγαιναμε βολτες, δεν καταλαβα γιατι το πηρε ετσι.


Διαφορα πολλα παραδειγματα πολλα, δεν καταλαβαινω γιατι φερονται ετσι οι ανθρωποι.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών