Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 9898
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 19 Αύγ 2022, 00:20

Όποιος-α κάνει πανω από 5 δευτερόλεπτα να χτυπήσει-σακουλιασει κάθε προϊόν, είναι αγανάκτηση

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40355
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2022, 00:23

Naida έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:13
Χρησιμοποιήστε αυτό το λεπτό για μια όμορφη σκέψη.
Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2022, 00:25

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:23
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:13
Χρησιμοποιήστε αυτό το λεπτό για μια όμορφη σκέψη.
Εικόνα
Ή απλά μπορούμε να κάνουμε γρήγορα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 00:30

Χρησιμοποιώ το αυτόματο μηχάνημα πάντα. Βέβαια αν κάποιος γεμίσει μεγάλο καρότσι πρέπει να περάσει αναγκαστικά από το ταμείο γιατί τα πράγματα δεν χωράν στη ζυγαριά του αυτόματου μηχανήματος. Εκεί αναγκαστικά θα περιμένεις γιατί και οι υπόλοιποι στην ουρά έχουν γεμάτα μεγάλα καρότσια.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 19 Αύγ 2022, 00:30

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:14
Navis έγραψε:
18 Αύγ 2022, 23:46
Για κοστος δεν γνωριζω, αλλα αυτα τα ρομποτ πιανουν υποπολλαπλασιο χωρο απο τον κλασσικο ταμεια,και χρειαζεσαι εναν ανθρωπο να περιπου δεκα μηχανηματα για περιπτωσεις (οχι τοσο συχνες πλεον, εχουν βελτιωθει δραματικα) που κατι δε σκαναρει καλα ή υπαρχει αλλη παρεξηγηση. Στο σουπερμαρκετ που εχω υποψην εχει εικοσι ρομποτ (με μηδενικη ουρα) και μολις δυο γκισε τα οποια και ειναι αδεια ή εχουν μια γιαγια με ενα καροτσακι γεματο γατοτροφες. Προφανως και οι πελατες πρεπει να ειναι και λιγο σπιρτα (αυτο περνει καιρο αλλα μαθαινεται, οπως μαθαινεται πχ η χρηση καρτας)
Δεν είναι μόνο αυτά που δεν σκανάρουν, είναι ένα κάρο δυσλειτουργίες που μπορεί να προκύψουν, που για εσένα σαν άτομο μπορεί να μην είναι συχνές, αλλά για το κατάστημα συνολικά είναι μετρήσιμο ποσοστό και δεδομένο ότι θα συμβεί πολλαπλές φορές την μέρα ανά μηχάνημα.

Αν αμφιβάλλεις για την σοβαρότητα του θέματος, ξεκίνα από τον βασικό συλλογισμό για να δεις αν ισχύει: αυτά τα μηχανήματα υπάρχουν δεκαετίες. Στοιχημάτισε ό,τι θες αλλά αν όντως ήταν μακράν αποδοτικότερο σύστημα θα είχε ήδη εκλείψει το επάγγελμα του ταμία σε ΣΜ. Καμμιά αλυσίδα δεν θα είχε τον παραμικρό ενδοιασμό να προχωρήσει σε πλήρη αντικατάσταση και να είσαι απολύτως βέβαιος ότι το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές από όλες τις αλυσίδες ΣΜ στον κόσμο.

Αν δεν ήξερα πόσο συχνές είναι οι αστοχίες και πόσο κουλά προβλήματα μπορούν να προκύψουν τόσο συχνά όσο δεν φαντάζεσαι, θα μου ήταν και μένα μυστήριο που δεν έχουν αντικαταστήσει παντού τους ταμίες με αυτόματα check out. Δεδομένου όμως ότι είναι μέρος της δουλειάς μου, ξέρω κάθε πιθανή και απίθανη μαλακία που μπορεί να προκύψει, όπως και τους χίλιους και 4 τρόπους με τους οποίους μπορείς να επιχειρήσεις να κλέψεις ως πελάτης ένα αυτόματο μηχάνημα και το μόνο που σε αποτρέπει είναι οι επιτηρητές.
Αυτο που παρατηρω σαν καταναλωτης ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα αυξανονται ραγδαια (ενω μειωνονται παραλληλα οι κλασσικες θεσεις σε γκισε). Στα μονα σουπερμαρκετ στα οποια ΔΕΝ τα βλεπεις (παουντλαντ, Λινλτ, Αισλαντ - χαμηλου κοστους), η εμπειρια συγκριτικα ειναι τραγικη: πολλαπλασιες ουρες και καθυστερηση. Προφανως εκει δεν εμπιστευονται τον κοσμο.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4413
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 19 Αύγ 2022, 00:38

foscilis έγραψε:
18 Αύγ 2022, 21:05
Navis έγραψε:
18 Αύγ 2022, 21:02
Τους εχω δει στο εξωτερικο. Αντι να σου σκαναρει τα πραγματα που θελεις να αγορασεις στο σουπερμαρκετ ο υπαλληλος, τα σκαναρεις μονος σου (επισης ζυγισμα) και πληρωνεις με καρτα ή μετρητα στο ιδιο μηχανημα.

Αυτο σημαινει οτι μπορουν να στησουν δεκα τετοια μηχανηματα αντι να εχουν δυο τρεια γκισε με κοσμο και ουρα. Τα βρισκω θαυμασια και γενικα μπουκοταρω σουπερμαρκετ που δεν τα εχουν. Απο την αλλη καποιος θα πει οτι τρωνε τις δουλειες των ταμιων. Τι γνωμη εχετε ; τι θα προτιμουσατε;
αυτό το είχαν τα Carrefour πριν 10 χρόνια και το γούσταρα ατελείωτα, τώρα το έβαλαν μερικά ΑΒ σε κυριλέ περιοχές γιατί ρεαλιστικά είναι πολύ δύσκολο να προσφέρεις κάτι τέτοιο στα popular mattresses και να μην κατακλέψουν σαν, χμμ σαν Έλληνες.
Έχουμε και δω σε ΑΒ στου Ζωγράφου. Το θέμα είναι ότι υπάρχει ταμίας (πιθανόν για αποτροπή κλοπής) οπότε έχεις έναν υπάλληλο ταμείου (κανονικού) μείον. Οπότε μια η άλλη έρχεται νομίζω.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8553
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 19 Αύγ 2022, 00:39

Στην Αγγλία τα μεγάλα Σ/Μ έχουν και το άλλο σύστημα: Χρεώνεσαι ένα scanner που συνδέεται στη loyalty card σου και εσύ σκανάρεις μόνος σου ότι βάζεις στο καρότσι. Ανά πάσα στιγμή ξέρεις πόσο λογαριασμό έχεις κάνει. Αν θέλεις να βγάλεις κάτι, το περνάς πάλι από το scanner και αφαιρείται. Στο τέλος πας σε ειδικά γκισέ και "φορτώνεις" τα ψώνια σου απο το scanner στο αυτόματο ταμείο και πληρώνεις χωρίς να τα βγάλεις από το καρότσι.
Για αποφυγή κλοπων, γίνονται τυχαίοι έλεγχοι και ότι πιάσουν...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40355
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2022, 00:41

Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:30
Αυτο που παρατηρω σαν καταναλωτης ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα αυξανονται ραγδαια (ενω μειωνονται παραλληλα οι κλασσικες θεσεις σε γκισε). Στα μονα σουπερμαρκετ στα οποια ΔΕΝ τα βλεπεις (παουντλαντ, Λινλτ, Αισλαντ - χαμηλου κοστους), η εμπειρια συγκριτικα ειναι τραγικη: πολλαπλασιες ουρες και καθυστερηση. Προφανως εκει δεν εμπιστευονται τον κοσμο.
Ραγδαία δεν θα το έλεγα. Μάλλον με ρυθμό σαλιγκαριού. Οι κλασικές θέσεις μειώνονται για να μειωθεί το κόστος. Γι' αυτό και γίνονται όλο και μεγαλύτερο πρόβλημα οι ουρές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 00:42

Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:30

Αυτο που παρατηρω σαν καταναλωτης ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα αυξανονται ραγδαια (ενω μειωνονται παραλληλα οι κλασσικες θεσεις σε γκισε). Στα μονα σουπερμαρκετ στα οποια ΔΕΝ τα βλεπεις (παουντλαντ, Λινλτ, Αισλαντ - χαμηλου κοστους), η εμπειρια συγκριτικα ειναι τραγικη: πολλαπλασιες ουρες και καθυστερηση. Προφανως εκει δεν εμπιστευονται τον κοσμο.
Δεν ξέρω αν είναι αυτός ο (μοναδικός) λόγος. Ενδεχομένως τα μηχανήματα αυτά να έχουν μεγάλο κόστος το οποίο να είναι απαγορευτικό για καταστήματα low cost με μικρό περιθώριο κέρδους.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42515
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Αύγ 2022, 00:43

Έχω δει μερικά καλά τιπς στο ρεντιτ για αυτά τα συστήματα αλλά δεν μου έχει τύχει να τα δω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 00:48

Πτολεμαίος έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:38

Έχουμε και δω σε ΑΒ στου Ζωγράφου. Το θέμα είναι ότι υπάρχει ταμίας (πιθανόν για αποτροπή κλοπής) οπότε έχεις έναν υπάλληλο ταμείου (κανονικού) μείον. Οπότε μια η άλλη έρχεται νομίζω.
Aν έχεις έναν υπάλληλο να επιβλέπει ένα μηχάνημα είναι μάλλον χαζομάρα. Εκεί που πηγαίνω εγώ έχει καμιά 8 μηχανήματα και έναν υπάλληλο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40355
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2022, 00:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:43
Έχω δει μερικά καλά τιπς στο ρεντιτ για αυτά τα συστήματα αλλά δεν μου έχει τύχει να τα δω.
Το πιο εύκολο και το δυσκολότερο να ανιχνευθεί από μηχάνημα + επιβλέποντα από απόσταση είναι η αλλαγή του barcode στο προϊόν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 19 Αύγ 2022, 00:54

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:41
Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:30
Αυτο που παρατηρω σαν καταναλωτης ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα αυξανονται ραγδαια (ενω μειωνονται παραλληλα οι κλασσικες θεσεις σε γκισε). Στα μονα σουπερμαρκετ στα οποια ΔΕΝ τα βλεπεις (παουντλαντ, Λινλτ, Αισλαντ - χαμηλου κοστους), η εμπειρια συγκριτικα ειναι τραγικη: πολλαπλασιες ουρες και καθυστερηση. Προφανως εκει δεν εμπιστευονται τον κοσμο.
Ραγδαία δεν θα το έλεγα. Μάλλον με ρυθμό σαλιγκαριού. Οι κλασικές θέσεις μειώνονται για να μειωθεί το κόστος. Γι' αυτό και γίνονται όλο και μεγαλύτερο πρόβλημα οι ουρές.
Οχι ρε συ τι σαλιγκαριου... μεσα σε πεντε χρονια εχουν μπει σχεδον παντου (+ αεροδρομια πχ βλ whsmith). Παντως για να ειμαστε δικαιοι, ενα παουντλαντ που ειδα τα απεσυρε και εβαλε παλι υπαλληλους. Δε ξερω γιατι, μπορει να κλεβανε. Πως κλεβανε τωρα μαγαζι που ο,τι πουλαει κανει μια λιρα;

Ενα τετοιο συστημα παντως παιζει στα 20κ ευρω ενω ο υπαλληλος φουλ ταιμ θα περνει τοσα και περισσοτερα καθε χρονο.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 19 Αύγ 2022, 00:56

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:43
Έχω δει μερικά καλά τιπς στο ρεντιτ για αυτά τα συστήματα αλλά δεν μου έχει τύχει να τα δω.
Το πιο εύκολο και το δυσκολότερο να ανιχνευθεί από μηχάνημα + επιβλέποντα από απόσταση είναι η αλλαγή του barcode στο προϊόν.
Το μηχανημα περιμενει συγκεκριμενο βαρος απο το προιον που βαζεις στη σακουλα ομως... μπορεις παντως να πεις οτι περνεις 5 πατατες (γιατι καποια δεν εχουν μπαρκοουντ πζλχ χυμα φρουτα) και να εχεις σουφρωσει ενα μπουκάλι βοτκα

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 01:00

Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:56

Το μηχανημα περιμενει συγκεκριμενο βαρος απο το προιον που βαζεις στη σακουλα ομως... μπορεις παντως να πεις οτι περνεις 5 πατατες (γιατι καποια δεν εχουν μπαρκοουντ πζλχ χυμα φρουτα) και να εχεις σουφρωσει ενα μπουκάλι βοτκα
εκτός από επιβλέποντα υπαλληλο τα μηχανήματα αυτά έχουν συνήθως και κάμερα για τη δική μας ασφάλεια. . Οπότε δεν είναι και τόσο απλό να κλέψει κάποιος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών