Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2022, 01:00

Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:54
hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:41
Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:30
Αυτο που παρατηρω σαν καταναλωτης ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα αυξανονται ραγδαια (ενω μειωνονται παραλληλα οι κλασσικες θεσεις σε γκισε). Στα μονα σουπερμαρκετ στα οποια ΔΕΝ τα βλεπεις (παουντλαντ, Λινλτ, Αισλαντ - χαμηλου κοστους), η εμπειρια συγκριτικα ειναι τραγικη: πολλαπλασιες ουρες και καθυστερηση. Προφανως εκει δεν εμπιστευονται τον κοσμο.
Ραγδαία δεν θα το έλεγα. Μάλλον με ρυθμό σαλιγκαριού. Οι κλασικές θέσεις μειώνονται για να μειωθεί το κόστος. Γι' αυτό και γίνονται όλο και μεγαλύτερο πρόβλημα οι ουρές.
Οχι ρε συ τι σαλιγκαριου... μεσα σε πεντε χρονια εχουν μπει σχεδον παντου (+ αεροδρομια πχ βλ whsmith). Παντως για να ειμαστε δικαιοι, ενα παουντλαντ που ειδα τα απεσυρε και εβαλε παλι υπαλληλους. Δε ξερω γιατι, μπορει να κλεβανε. Πως κλεβανε τωρα μαγαζι που ο,τι πουλαει κανει μια λιρα;

Ενα τετοιο συστημα παντως παιζει στα 20κ ευρω ενω ο υπαλληλος φουλ ταιμ θα περνει τοσα και περισσοτερα καθε χρονο.
Δεν είναι μόνο η αρχική επένδυση, είναι η συντήρηση, το υποστηρικτικό προσωπικό, τα άτομα που επιβλέπουν (που μπορεί να είναι και σε camera room), το ρεύμα που ξοδεύει, η αναγκαία αντικατάστασή τους μετά από κάποια χρόνια και φυσικά το γεγονός ότι είναι πιο αργά από έναν παραδοσιακό ταμία.

Πολλές αλυσίδες είχαν και τα ξεφορτώθηκαν, κυρίως γιατί είναι μπελάς όταν παρουσιάζουν συχνά τεχνικά προβλήματα και χρειάζεσαι υποστηρικτικό προσωπικό, συντήρηση και φυσικά γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να κλέψεις. Έδωσα μια πολύ κοινή μέθοδο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 19 Αύγ 2022, 01:02

Αλυσιδες στην Ελλαδα ή αλλου;

θα ειχε ενδιαφερον μια συγκριση κοστους ανα ετος με τον κλασσικο ταμια, θα ψαξω

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2022, 01:04

Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:56
hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:43
Έχω δει μερικά καλά τιπς στο ρεντιτ για αυτά τα συστήματα αλλά δεν μου έχει τύχει να τα δω.
Το πιο εύκολο και το δυσκολότερο να ανιχνευθεί από μηχάνημα + επιβλέποντα από απόσταση είναι η αλλαγή του barcode στο προϊόν.
Το μηχανημα περιμενει συγκεκριμενο βαρος απο το προιον που βαζεις στη σακουλα ομως... μπορεις παντως να πεις οτι περνεις 5 πατατες (γιατι καποια δεν εχουν μπαρκοουντ πζλχ χυμα φρουτα) και να εχεις σουφρωσει ενα μπουκάλι βοτκα
Αυτό είναι από τα πιο παλιά κόλπα. Ήταν ιδιαίτερα δημοφιλές σε εποχές ελλιπούς μηχανογράφησης ή που η τεχνολογία δεν επέτρεπε στον ταμία να βλέπει πλήρη περιγραφή αυτού που σκανάρει. Σήμερα έχει δυσανάλογο ρίσκο απέναντι σε άνθρωπο. Αλλά έγινε παιχνιδάκι απέναντι σε μηχάνημα. Ακριβώς επειδή η μέθοδος είναι η ζύγιση και το μηχάνημα δεν έχει ιδέα τι είναι αυτό που ζυγίζει, μπορείς πανεύκολα να αντικαταστείς τα barcode προϊόντων με ίδιο βάρος, το οποίο είναι γελοίο γιατί όλα τα προϊόντα αναγράφουν το βάρος τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10140
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 19 Αύγ 2022, 01:09

mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:00
Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:56

Το μηχανημα περιμενει συγκεκριμενο βαρος απο το προιον που βαζεις στη σακουλα ομως... μπορεις παντως να πεις οτι περνεις 5 πατατες (γιατι καποια δεν εχουν μπαρκοουντ πζλχ χυμα φρουτα) και να εχεις σουφρωσει ενα μπουκάλι βοτκα
εκτός από επιβλέποντα υπαλληλο τα μηχανήματα αυτά έχουν συνήθως και κάμερα για τη δική μας ασφάλεια. . Οπότε δεν είναι και τόσο απλό να κλέψει κάποιος.
Γιατί, τι θα γίνει αν σε παρει η κάμερα να μην έχεις χτυπήσει τις ντομάτες; δεν είναι καζίνο να σαι φακελωμενος, δεν ξέρουν ποιός είσαι

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 01:11

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:04


Αυτό είναι από τα πιο παλιά κόλπα. Ήταν ιδιαίτερα δημοφιλές σε εποχές ελλιπούς μηχανογράφησης ή που η τεχνολογία δεν επέτρεπε στον ταμία να βλέπει πλήρη περιγραφή αυτού που σκανάρει. Σήμερα έχει δυσανάλογο ρίσκο απέναντι σε άνθρωπο. Αλλά έγινε παιχνιδάκι απέναντι σε μηχάνημα. Ακριβώς επειδή η μέθοδος είναι η ζύγιση και το μηχάνημα δεν έχει ιδέα τι είναι αυτό που ζυγίζει, μπορείς πανεύκολα να αντικαταστείς τα barcode προϊόντων με ίδιο βάρος, το οποίο είναι γελοίο γιατί όλα τα προϊόντα αναγράφουν το βάρος τους.
πως μπορείς να αντικαταστήσεις το barcode που βρίσκεται πάνω στη συσκευασία;

Αν πάλι πας στο μηχάνημα , σκανάρεις πάκο μακαρόνια και αφήσεις αντί για τα μακαρόνια κάποιο ακριβό τυρί ίδιου βάρους, θα γίνεις αντιληπτός είτε από τον επιβλέποντα είτε από τις κάμερες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2022, 01:15

mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:11
πως μπορείς να αντικαταστήσεις το barcode που βρίσκεται πάνω στη συσκευασία;
Κολλώντας σε οποιοδήποτε σημείο ένα άλλο. Δεν χρειάζεται καν να είναι στο ίδιο σημείο.
mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:11
Αν πάλι πας στο μηχάνημα , σκανάρεις πάκο μακαρόνια και αφήσεις αντί για τα μακαρόνια κάποιο ακριβό τυρί ίδιου βάρους, θα γίνεις αντιληπτός είτε από τον επιβλέποντα είτε από τις κάμερες.
Ο επιβλέποντας δεν βλέπει τι σκανάρει το μηχάνημα. Ούτε η κάμερα το βλέπει. Δηλαδή δεν υπάρχει κάμερα που βλέπει ταυτόχρονα τι έχει σκανάρει το μηχάνημα και τι έχεις αφήσει εσύ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10140
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 19 Αύγ 2022, 01:15

mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:11
hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:04


Αυτό είναι από τα πιο παλιά κόλπα. Ήταν ιδιαίτερα δημοφιλές σε εποχές ελλιπούς μηχανογράφησης ή που η τεχνολογία δεν επέτρεπε στον ταμία να βλέπει πλήρη περιγραφή αυτού που σκανάρει. Σήμερα έχει δυσανάλογο ρίσκο απέναντι σε άνθρωπο. Αλλά έγινε παιχνιδάκι απέναντι σε μηχάνημα. Ακριβώς επειδή η μέθοδος είναι η ζύγιση και το μηχάνημα δεν έχει ιδέα τι είναι αυτό που ζυγίζει, μπορείς πανεύκολα να αντικαταστείς τα barcode προϊόντων με ίδιο βάρος, το οποίο είναι γελοίο γιατί όλα τα προϊόντα αναγράφουν το βάρος τους.
πως μπορείς να αντικαταστήσεις το barcode που βρίσκεται πάνω στη συσκευασία;

Αν πάλι πας στο μηχάνημα , σκανάρεις πάκο μακαρόνια και αφήσεις αντί για τα μακαρόνια κάποιο ακριβό τυρί ίδιου βάρους, θα γίνεις αντιληπτός είτε από τον επιβλέποντα είτε από τις κάμερες.
Τώρα κάνω υποθεσεις, δεν μπορώ να παρω το αυτοκόλλητο απ το 1,5 το ζαγόρι απ το περίπτερο και να το τυλίξω στο καρντου το 30αρι να το χτυπήσω με αυτό;

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 01:16

jason0 έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:09
mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:00
Navis έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:56

Το μηχανημα περιμενει συγκεκριμενο βαρος απο το προιον που βαζεις στη σακουλα ομως... μπορεις παντως να πεις οτι περνεις 5 πατατες (γιατι καποια δεν εχουν μπαρκοουντ πζλχ χυμα φρουτα) και να εχεις σουφρωσει ενα μπουκάλι βοτκα
εκτός από επιβλέποντα υπαλληλο τα μηχανήματα αυτά έχουν συνήθως και κάμερα για τη δική μας ασφάλεια. . Οπότε δεν είναι και τόσο απλό να κλέψει κάποιος.
Γιατί, τι θα γίνει αν σε παρει η κάμερα να μην έχεις χτυπήσει τις ντομάτες; δεν είναι καζίνο να σαι φακελωμενος, δεν ξέρουν ποιός είσαι
έχω δουλέψει σε σούπερ. Στους διαδρόμους πάνω στα γραφεία έχουν φωτό από κάμερες ασφαλείας ανθρώπων που έκλεβαν. Καλά αν πας να το κάνει σε αυτόματο μηχάνημα είναι καθαρή τρέλλα γιατί εκεί σε έχουν σε απίστευτη ευκρίνεια βίντεο και μπορούν να βρούν πανεύκολα ποιος είσαι με συνδρομή αστυνομίας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2022, 01:17

mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:16
έχω δουλέψει σε σούπερ. Στους διαδρόμους πάνω στα γραφεία έχουν φωτό από κάμερες ασφαλείας ανθρώπων που έκλεβαν. Καλά αν πας να το κάνει σε αυτόματο μηχάνημα είναι καθαρή τρέλλα γιατί εκεί σε έχουν σε απίστευτη ευκρίνεια βίντεο και μπορούν να βρούν πανεύκολα ποιος είσαι με συνδρομή αστυνομίας.
Ναι, σ' αυτήν την περίπτωση μπορεί να μην σου επιτρέψουν ξανά την είσοδο. Να σου κάνουν κάτι αν δεν σε πιάσουν στα πράσα δεν γίνεται. Πρέπει να σε πιάσουν όσο είσαι στο κατάστημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10140
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 19 Αύγ 2022, 01:21

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:17
mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:16
έχω δουλέψει σε σούπερ. Στους διαδρόμους πάνω στα γραφεία έχουν φωτό από κάμερες ασφαλείας ανθρώπων που έκλεβαν. Καλά αν πας να το κάνει σε αυτόματο μηχάνημα είναι καθαρή τρέλλα γιατί εκεί σε έχουν σε απίστευτη ευκρίνεια βίντεο και μπορούν να βρούν πανεύκολα ποιος είσαι με συνδρομή αστυνομίας.
Ναι, σ' αυτήν την περίπτωση μπορεί να μην σου επιτρέψουν ξανά την είσοδο. Να σου κάνουν κάτι αν δεν σε πιάσουν στα πράσα δεν γίνεται. Πρέπει να σε πιάσουν όσο είσαι στο κατάστημα.
Που και πάλι θα πει νόμιζα το χτυπησε το μηχανημα σας, μισό να το χτυπήσω
Θα του κλάσουν τα @@

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4498
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 19 Αύγ 2022, 01:21

mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:48
Πτολεμαίος έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:38

Έχουμε και δω σε ΑΒ στου Ζωγράφου. Το θέμα είναι ότι υπάρχει ταμίας (πιθανόν για αποτροπή κλοπής) οπότε έχεις έναν υπάλληλο ταμείου (κανονικού) μείον. Οπότε μια η άλλη έρχεται νομίζω.
Aν έχεις έναν υπάλληλο να επιβλέπει ένα μηχάνημα είναι μάλλον χαζομάρα. Εκεί που πηγαίνω εγώ έχει καμιά 8 μηχανήματα και έναν υπάλληλο.
Νομίζω 2 έχει στην ίδια ουρα/γραμμή.
Καλό είναι άμα έχεις 4-5 πραγματάκια και θες να γλιτώσεις από τις καριολες που γεμίζουν ένα καρότσι, κάνουν 15 λεπτά στο ταμείο (πραγματικός χρόνος, μου έτυχε μόλις χτες), βάζουν τα πράγματα στις σακούλες, ξανά μέσα στο καρότσι, πληρώνουν με κάτι κωδικούς, γραφουν/υπογράφουν κάτι κωλοχαρτα και μετά αφήνουν το καρότσι στην είσοδο του σούπερ μάρκετ.
Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό, αν ταΐζουν φτωχούς, άστεγους, σπόρους, κοινωνικό παντοπωλείο ή ότι άλλο αλλά επειδή δεν διακρινομαι για τις ευαισθησίες μου και ο χρόνος μου είναι πολύτιμος, μπορούνε να πάνε να γαμηθουνε κιόλας.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 01:34

jason0 έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:15


Τώρα κάνω υποθεσεις, δεν μπορώ να παρω το αυτοκόλλητο απ το 1,5 το ζαγόρι απ το περίπτερο και να το τυλίξω στο καρντου το 30αρι να το χτυπήσω με αυτό;
έτσι όπως το θέτεις ίσως μπορείς να το κάνεις χωρίς να γίνεις αντιληπτός. Δύσκολα με μπουκάλα αλκοολ βέβαια γιατί αν δουν να φευγεί κάποιος με ουίσκι χωρίς να έχει πάρει εγκριση από υπάλληλο που βεβαιώνει οτι είσαι ενήλικας, θα κινηθούν υποψίες.

Για να καταλάβεις στο μηχάνημα μου πηγαίνω εγώ βλέπεις μπροστά σου τον εαυτό σου σε μια έγχρωμη οθόνη. Όλες οι κινήσεις σου φαίνονται. Ο κίνδυνος είναι να πέσεις σε δειγματοληπτικό έλεγχο και να σε τσακώσουν. Σίγουρα δεν θα σε βρουν τις πρώτες 5-10 φόρες αλλά αν το κάνεις σύστημα κάποια στιγμή θα σε τσακώσουν.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10140
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 19 Αύγ 2022, 01:41

mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:34
jason0 έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:15


Τώρα κάνω υποθεσεις, δεν μπορώ να παρω το αυτοκόλλητο απ το 1,5 το ζαγόρι απ το περίπτερο και να το τυλίξω στο καρντου το 30αρι να το χτυπήσω με αυτό;
έτσι όπως το θέτεις ίσως μπορείς να το κάνεις χωρίς να γίνεις αντιληπτός. Δύσκολα με μπουκάλα αλκοολ βέβαια γιατί αν δουν να φευγεί κάποιος με ουίσκι χωρίς να έχει πάρει εγκριση από υπάλληλο που βεβαιώνει οτι είσαι ενήλικας, θα κινηθούν υποψίες.

Για να καταλάβεις στο μηχάνημα μου πηγαίνω εγώ βλέπεις μπροστά σου τον εαυτό σου σε μια έγχρωμη οθόνη. Όλες οι κινήσεις σου φαίνονται. Ο κίνδυνος είναι να πέσεις σε δειγματοληπτικό έλεγχο και να σε τσακώσουν. Σίγουρα δεν θα σε βρουν τις πρώτες 5-10 φόρες αλλά αν το κάνεις σύστημα κάποια στιγμή θα σε τσακώσουν.
Τι έγκριση ρε, νομίζεις είμαι κάνα 15χρονο; Σιγά μην ζητήσω και άδεια απ τον ΑΒ αν θα παρω ουίσκι :lol:
Δειγματοληπτικο ελέγχου που λες δεν το χω δει ποτε στη ζωή μου και αν το έβλεπα και κλέφτης να ήταν δεν θα ξαναπατουσα στο σουπερμάρκετ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jason0 την 19 Αύγ 2022, 01:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 19 Αύγ 2022, 01:45

jason0 έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:41


Τι έγκριση ρε, νομίζεις είμαι κάνα 18χρονο; Σιγά μην ζητήσω και άδεια απ τον ΑΒ αν θα παρω ουίσκι :lol:
το μηχάνημα όμως δεν ξέρει την ηλικία σου, οπότε για να φύγεις με αλκοολ πρέπει να έρθει στο μηχάνημα ένα υπάλληλος και να πιστοποιήσει οτι είσαι ενήλικας.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10140
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αυτοματοι / ρομποτικοι πωλητες σε σουπερμαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 19 Αύγ 2022, 01:47

mao mao έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:45
jason0 έγραψε:
19 Αύγ 2022, 01:41


Τι έγκριση ρε, νομίζεις είμαι κάνα 18χρονο; Σιγά μην ζητήσω και άδεια απ τον ΑΒ αν θα παρω ουίσκι :lol:
το μηχάνημα όμως δεν ξέρει την ηλικία σου, οπότε για να φύγεις με αλκοολ πρέπει να έρθει στο μηχάνημα ένα υπάλληλος και να πιστοποιήσει οτι είσαι ενήλικας.
Μόνο που παίρνω τουλάχιστον 3 χρόνια αλκοόλ στο μηχάνημα και φευγω χωρίς να ασχολείται κανείς

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών