Ηλικιωμένοι και τεχνολογια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27503
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Ηλικιωμένοι και τεχνολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Σεπ 2022, 11:31

Κυριακή σήμερα με καλό καιρό και κατεβήκαμε οικογενειακές βόλτα στο λιμάνι.

Εδώ που κάτσαμε να πιούμε τον καφέ μας είναι απέναντι μας μια παρέα ηλικιωμένων (οι μισοι ειναι 80+ τουλαχιστον) που συζητανε για κινητά και τεχνολογία.

Διαλογος:

Ηλικιωμένος Α: Μου έδωσε ο γιος μου ένα τηλέφωνο από αυτά τα καινούρια που είναι χωρίς κουμπιά....

Ηλικιωμένος Β: Χωρίς κουμπιά? Και πως παίρνεις τηλέφωνο βρε?

Ηλικιωμένος Α: Έχει κουμπιά αφής λέει κανεις ένα φσσσ με το δάχτυλο και βγαίνουν.

Ηλικιωμένος Γ: Ναι ξέρω έχει και η κόρη μου τέτοιο.

Ηλικιωμένος Α: Έχει και ίντερνετι αυτό εδώ και ένα πράμα που του λες που θες να πας και σε πάει.

Ηλικιωμένος Γ: Τζιπικιου, Τζιπαες κάπως έτσι το λένε. Αλλά δε δουλεύουν σωστά αυτά τα ρημάδια. Μια φορά το βάλε η κόρη μου να πάμε σε ένα σπίτι στην Αθήνα και από Κολωνό μας έβγαλε Πειραιά. Χαλασμένα πράματα.

Ηλικιωμένος Α: Δεν το δοκίμασα ακόμα ο γιος μου είπε να του μιλάω και αυτό θα μου δείχνει το δρόμο αλλά εγώ του λέω και αυτό δεν απαντά.

Ηλικιωμένος Γ: Δε στο πα χαλασμένο είναι...

Ηλικιωμένος Β: Τι άλλο κάνει τούτο δω?

Ηλικιωμένος Α: Έχει λέει και Γκουγκλ.

Ηλικιωμένος Β: Τι είναι τούτο το Γκογκ?

Ηλικιωμένος Α: Α του γράφεις πράγματα και στα βγάζει. Γράμματα βίντεο φωτογραφίες κτλ. Βλέπω τα εγγόνια μου που το κάνουν συνέχεια.

Ηλικιωμένος Β: Και τα εχει ολα μέσα? Είναι κομπλέ που λένε?

Ηλικιωμένος Α: Ναι ναι. Άμα του γράψεις ας πούμε τη λέξη "μουνι" θα στα δείξει όλα. Μουνια να δει το μάτι σου...

Ηλικιωμένος Γ: Έτσι είναι

Ηλικιωμένος Β: Να πάρω κι εγώ ένα ρε παιδιά τότε. Αλλά πρέπει να μου δείξετε πως δουλεύει... Δεν τα ξέρω αυτά τα ρημάδια.

Anyway από δω και πέρα ακούω τη μιση συζητηση γιατί έχει έρθει δίπλα μας μια παρέα με πιτσιρίκια που χαλάνε τον κόσμο.


Οι Ηλικιωμένοι και τεχνολογία μπορεί να είναι ένα αστείο θέμα. Ακόμα γελάμε με ότι ακούσαμε.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27503
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ηλικιωμένοι και τεχνολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Σεπ 2022, 11:35

Υ.Γ. Τώρα αφήσανε τα κινητά και τσακώνεται ο Ηλικιωμένος Α με τον Ηλικιωμένος Γ για το ΚΚΕ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Ηλικιωμένοι και τεχνολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 18 Σεπ 2022, 12:22

George_V έγραψε:
18 Σεπ 2022, 11:35
Υ.Γ. Τώρα αφήσανε τα κινητά και τσακώνεται ο Ηλικιωμένος Α με τον Ηλικιωμένος Γ για το ΚΚΕ.
γραψ'τους στο πχορουμ
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27503
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ηλικιωμένοι και τεχνολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Σεπ 2022, 12:34

akirav έγραψε:
18 Σεπ 2022, 12:22
George_V έγραψε:
18 Σεπ 2022, 11:35
Υ.Γ. Τώρα αφήσανε τα κινητά και τσακώνεται ο Ηλικιωμένος Α με τον Ηλικιωμένος Γ για το ΚΚΕ.
γραψ'τους στο πχορουμ
Δεν πρόλαβα φύγανε.

Αλλά αρκετούς τέτοιους τύπους δεν έχουμε? Να φέρουμε κι άλλους?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών