Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Σεπ 2022, 18:03

Μένω σε πολυκατοικίες πολλά χρόνια. Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή δεν είχα ενημέρωση γι' αυτό.
ΔΥ με σταθερό μισθό και ιδιόκτητο διαμέρισμα; Βλακεία της να μην πληρώνει κοινόχρηστα.
Αν ήταν ΙΥ που απολύθηκε, άνεργη, να την δικαιολογήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Σεπ 2022, 18:06

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
23 Σεπ 2022, 17:49
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 17:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 17:11


Αν βρεις έστω μία τέτοια περίπτωση, να την αναφέρεις.


Το ότι υπάρχει ειδική και ευαισθητοποιημένη (λέμε τώρα) αντιμετώπιση σε τράπεζες ή δημόσιο για όσους ξέρουν δεδικασμένα και νομικά τερτίπια, είναι σίγουρο. Το ότι περνάνε αβρόχοις ποσί, υπεξαιρέσεις μεγάλων ποσών από συγκεκριμένες κατηγορίες, επίσης. Με κρατική/νομική βούλα.


Αλλά για τέτοια ποσά, σαφώς και δεν χάνεις σπίτι.
αν βρω τέτοια περίπτωση να την αναφέρω; η συγκεκριμένη δεν έχασε το σπίτι για 800 ευρώ; θα μου πεις ότι είχε και δεν έδινε (πράγμα δύσκολο γιατί αν φτάσεις σε σημείο να προγραμματιστεί πλειστηριασμός μπορείς να το ανακόψεις εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα), έστω
όπως και να 'χει όμως ακόμα και να είχε, το έχασε το σπίτι για 800 ευρώ
τώρα αν θεωρούμε λογικό το να χαθεί μια περιουσία δεκάδων χιλιάδων ευρώ για 800 ευρώ ε τι να πω κάπου έχουμε χάσει το μέτρο
αύριο θα είναι κάποιος αναξιοπαθής στη θέση της, εδώ θα είμαστε και θα το συζητάμε
η πρώτη κατοικία ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
Δεν έχασε το σύνολο της αξίας του ακινήτου. Αφού πουλήθηκε το ακίνητο και πληρώθηκαν οι λογαριασμοί, αυτή έλαβε το υπόλοιπο.
πουλήθηκε κοψοχρονιά το ακίνητο, τιμή εκκίνησης λέει το δημοσίευμα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 23 Σεπ 2022, 18:11

Συγχαρητήρια σε όλους. Είχε και δύο παιδιά αλλά εσείς δεν λυπάστε γιατί μαλάκες είστε εσείς που πληρώνετε τα κοινόχρηστα;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Σεπ 2022, 18:23

Αν έχασε το σπίτι της για 880 ευρώ και δεν συμβαίνει κάτι απ' όσα έγραψαν οι παραπάνω, το θεωρώ ληστεία.
Αύριο μεθαύριο θα μας ζητήσουν νεφρό (αν είναι σε καλή κατάσταση) ή μάτι, αν βρεθούμε σε μια δύσκολη κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Σεπ 2022, 18:27

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 17:56
stella έγραψε:
23 Σεπ 2022, 09:56
nemo έγραψε:
23 Σεπ 2022, 09:52


ακομη και ετσι! να βρεθει ενας αλλος τροπος για να μην την πληρωνουν οι συγκατοικοι της πολυκατοικιας
σημερα υπαρχει η τεχνολογια
Να μην καθαρίζουν έξω από την πόρτα της ή να της αποκλείσουν την πρόσβαση στο ασανσέρ με φωτοκύτταρο;

ΥΓ: Εμένα ένας Ισραηλινός αγόρασε σπίτι στο κέντρο ρετιρέ και μόλις το αγόρασε συνειδητοποίησε ότι η ταράτσα μπάζει νερά, χοχο.

Κανείς από την πολυκατοικία δεν ήθελε να την επισκευάσει, μονώσει κτλ. Το έκανε μόνος του, γιόλο, και έχει να πληρώσει κοινόχρηστα εδώ και 2 χρόνια. Βέβαια, θα του έρθουν μαζεμένα, αλλά λεφτά υπάρχουν.
νομίζω ότι η ταράτσα είναι ευθύνη του ρετιριούχου
Ο ρετιριούχος, δεν έχει σχέση με την ταράτσα. Αν έχει όλη την έκταση, τότε δεν υπάρχει καν ταράτσα. Αν υπάρχει κανονική ταράτσα είναι σε κάθε περίπτωση, κοινόχρηστος χώρος.

Στις παλιές πολυκατοικίες ρετιρέ :D έλεγαν και τα διαμερίσματα ή δώματα, που ήταν καταγεγραμμένα ως πλυσταριά και είχαν υποστεί μικροεπεμβάσεις :lol: καμμία σχέση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Σεπ 2022, 18:29

άγνωστος γνωστός έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:11
Συγχαρητήρια σε όλους. Είχε και δύο παιδιά αλλά εσείς δεν λυπάστε γιατί μαλάκες είστε εσείς που πληρώνετε τα κοινόχρηστα;
Μα είναι τεκμηριωμένο ότι όποιος πληρώνει, είναι μαλάκας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27189
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Σεπ 2022, 18:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:27
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 17:56
stella έγραψε:
23 Σεπ 2022, 09:56


Να μην καθαρίζουν έξω από την πόρτα της ή να της αποκλείσουν την πρόσβαση στο ασανσέρ με φωτοκύτταρο;

ΥΓ: Εμένα ένας Ισραηλινός αγόρασε σπίτι στο κέντρο ρετιρέ και μόλις το αγόρασε συνειδητοποίησε ότι η ταράτσα μπάζει νερά, χοχο.

Κανείς από την πολυκατοικία δεν ήθελε να την επισκευάσει, μονώσει κτλ. Το έκανε μόνος του, γιόλο, και έχει να πληρώσει κοινόχρηστα εδώ και 2 χρόνια. Βέβαια, θα του έρθουν μαζεμένα, αλλά λεφτά υπάρχουν.
νομίζω ότι η ταράτσα είναι ευθύνη του ρετιριούχου
Ο ρετιριούχος, δεν έχει σχέση με την ταράτσα. Αν έχει όλη την έκταση, τότε δεν υπάρχει καν ταράτσα. Αν υπάρχει κανονική ταράτσα είναι σε κάθε περίπτωση, κοινόχρηστος χώρος.

Στις παλιές πολυκατοικίες ρετιρέ :D έλεγαν και τα διαμερίσματα ή δώματα, που ήταν καταγεγραμμένα ως πλυσταριά και είχαν υποστεί μικροεπεμβάσεις :lol: καμμία σχέση.
Εννοώ για την στεγανότητα, όχι για την χρήση.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Σεπ 2022, 18:39

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:27
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 17:56


νομίζω ότι η ταράτσα είναι ευθύνη του ρετιριούχου
Ο ρετιριούχος, δεν έχει σχέση με την ταράτσα. Αν έχει όλη την έκταση, τότε δεν υπάρχει καν ταράτσα. Αν υπάρχει κανονική ταράτσα είναι σε κάθε περίπτωση, κοινόχρηστος χώρος.

Στις παλιές πολυκατοικίες ρετιρέ :D έλεγαν και τα διαμερίσματα ή δώματα, που ήταν καταγεγραμμένα ως πλυσταριά και είχαν υποστεί μικροεπεμβάσεις :lol: καμμία σχέση.
Εννοώ για την στεγανότητα, όχι για την χρήση.
Ε, όσο είναι υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης του κάθε διαμερίσματος σε όλους τους ορόφους πλην ισόγειου ή πρώτου (αν υπάρχει πυλωτή) για στεγανότητα κλπ είναι κι αυτός. Δηλαδή, δεν έχεις πετύχει σε φάση όπου υπάρχει διαρροή που περνάει από διαμέρισμα του δεύτερου όροφου, στον πρώτο;

Κατασκευαστικό είναι το θέμα. Από πού προκύπτει ότι όποιος αγοράσει ένα ρετιρέ, είναι υπεύθυνος για τη στεγανότητα των κάτω διαμερισμάτων; Αν θέλει να κάνει μόνωση για δική του καθαρά υπόθεση, θα την κάνει. Αν δεν θέλει, η ευθύνη είναι των κατασκευαστών.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27189
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Σεπ 2022, 18:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:39
δεν έχεις πετύχει σε φάση όπου υπάρχει διαρροή που περνάει από διαμέρισμα του δεύτερου όροφου, στον πρώτο;
χοχο επειδή έχω πετύχει το λέω. Αν περάσει στον αποκάτω, έχει πρόβλημα. Οπότε ντε φάκτο είναι ευθύνη του η στεγανοποίηση
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27189
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Σεπ 2022, 18:42

Όχι, για να βλέπουν μερικοί ότι δεν είναι απλό να είσαι ιδιοκτήτης επενδυτικών ακινήτων. Τα πάθη του χριστούλη βιώνουμε
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Σεπ 2022, 18:43

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:39
δεν έχεις πετύχει σε φάση όπου υπάρχει διαρροή που περνάει από διαμέρισμα του δεύτερου όροφου, στον πρώτο;
χοχο επειδή έχω πετύχει το λέω. Αν περάσει στον αποκάτω, έχει πρόβλημα. Οπότε ντε φάκτο είναι ευθύνη του η στεγανοποίηση
Οπότε, δεν είναι θέμα ταράτσας αλλά οποιουδήποτε διαμερίσματος στον οποιονδήποτε όροφο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Σεπ 2022, 18:47

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:42
Όχι, για να βλέπουν μερικοί ότι δεν είναι απλό να είσαι ιδιοκτήτης επενδυτικών ακινήτων. Τα πάθη του χριστούλη βιώνουμε
Ε, όταν αγοράζεις κάτι που βρήκες σε καλή τιμή, οποιασδήποτε περιοχής ή κατασκευής, είναι κάπως να θεωρείς ότι παίζεις στην ελίτ του επενδυτικού ρίαλ εστέιτ. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 23 Σεπ 2022, 18:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:29
άγνωστος γνωστός έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:11
Συγχαρητήρια σε όλους. Είχε και δύο παιδιά αλλά εσείς δεν λυπάστε γιατί μαλάκες είστε εσείς που πληρώνετε τα κοινόχρηστα;
Μα είναι τεκμηριωμένο ότι όποιος πληρώνει, είναι μαλάκας.
Δεν ξέρω άλλο είπα εγώ

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10020
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 23 Σεπ 2022, 19:04

άγνωστος γνωστός έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:29
άγνωστος γνωστός έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:11
Συγχαρητήρια σε όλους. Είχε και δύο παιδιά αλλά εσείς δεν λυπάστε γιατί μαλάκες είστε εσείς που πληρώνετε τα κοινόχρηστα;
Μα είναι τεκμηριωμένο ότι όποιος πληρώνει, είναι μαλάκας.
Δεν ξέρω άλλο είπα εγώ
Λυπόμαστε. Αλλά επίσης δεν είμαστε μαλακες εμείς που πληρώνουμε τα κοινόχρηστα, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Που δεν έχω κοινόχρηστα εγώ, αλλά λέμε ρε παιδί μου, θα μπορούσα να είχα και να μην είμαι κι εγώ μαλακας. Προς το παρόν δεν έχω και άρα είμαι μαλακας (?).
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: Έχασε το σπίτι της σε πλειστηριασμό για χρέος 881 ευρώ σε κοινόχρηστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 23 Σεπ 2022, 19:08

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2022, 19:04
άγνωστος γνωστός έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2022, 18:29


Μα είναι τεκμηριωμένο ότι όποιος πληρώνει, είναι μαλάκας.
Δεν ξέρω άλλο είπα εγώ
Λυπόμαστε. Αλλά επίσης δεν είμαστε μαλακες εμείς που πληρώνουμε τα κοινόχρηστα, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Που δεν έχω κοινόχρηστα εγώ, αλλά λέμε ρε παιδί μου, θα μπορούσα να είχα και να μην είμαι κι εγώ μαλακας. Προς το παρόν δεν έχω και άρα είμαι μαλακας (?).
Δεν το λέω εγώ ότι είναι μαλάκας όποιος πληρώνει τα χρέη του. Άλλος το έθεσε ως ρητορικό ερώτημα για να δικαιολογήσει μάλιστα ότι δεν λυπάται καθόλου απεναντίας χαίρεται.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών