Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Σεπ 2022, 13:13

Συμφωνούμε σε αυτό Σέλευκα.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14582
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Σεπ 2022, 13:22

Τόσο χυδαία λέξη είναι ο πατέρας, που πρέπει να την γράφουν όπως τα αρχίδια που τα λέμε γενετήσιους αδένες;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21474
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Σεπ 2022, 13:24

wooded glade έγραψε:
30 Σεπ 2022, 12:43
Εγώ θα άλλαζα τα πεδία με κορεκτίνη.
:smt005:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Σεπ 2022, 13:26

Σύριζα δαγκωτό θα ρίχνουν πάντως τα "παιδάκια" του αδελφάτου.
Χωρίς έξοδα, διορισμούς και τέτοια μάλιστα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9147
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Σεπ 2022, 13:26

Ζενίθεδρος έγραψε:
30 Σεπ 2022, 13:22
Τόσο χυδαία λέξη είναι ο πατέρας, που πρέπει να την γράφουν όπως τα αρχίδια που τα λέμε γενετήσιους αδένες;
:+1:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 30 Σεπ 2022, 13:27

Μπράβο στο γουντυ. Πολύ σωστά τον βρίσκω
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Σεπ 2022, 13:28

γιατι δεν εχει κενο αποκατω να προστεθει γονεας 3, 4, κλπ;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13622
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 30 Σεπ 2022, 13:30

Ζενίθεδρος έγραψε:
30 Σεπ 2022, 13:22
Τόσο χυδαία λέξη είναι ο πατέρας, που πρέπει να την γράφουν όπως τα αρχίδια που τα λέμε γενετήσιους αδένες;
Γιατί, είναι χυδαία λέξη το γονέας; Υπάρχουν μονογονεϊκές οικογένειες, υπάρχουν ορφανά που τα μεγαλώνουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες ή οι θείοι και οι θείες τους και επίσης υπάρχουν παιδιά που μεγαλώνουν με γκέι γονείς.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21474
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Σεπ 2022, 13:32

Εμένα με ενόχλησε που κατήργησαν τον θεσμοθετημένο όρο του κηδεμόνα. Το σχολέιο ενδιαφέρεται για το ποιος κηδεμονεύει το παιδί. Μπορεί να είναι υιοθετημένο, να έχει πεθάνει ο πατέρας του ή να είναι διαζευγμένος, σε διάσταση κλπ και να μην ενδιαφέρεται.
Για να μην περιπλέκεται το ζήτημα υπάρχει ο όρος του κηδεμόνα και αν το έγραφαν έτσι κανείς δεν θα διαμαρτυρόταν. Επειδή όμως οι νεοέλληνες δεν τα πάνε καλά με τα Ελληνικά, μεταφράζουν τα πάντα από τα Αγγλικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 30 Σεπ 2022, 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43433
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Σεπ 2022, 13:33

foscilis έγραψε:
30 Σεπ 2022, 12:53
Εγώ διόρισα τη CEO γονέα Α για να μη χρειάζεται να κοιτάω μέηλ από το σχολείο και γενικά να μην ασχολούμαι καθόλου.

Μας γυρίσανε την αίτηση πίσω διευκρινίζοντας ότι αν υπάρχει γονέας β πρέπει να δηλωθεί κι έτσι αναγκαστικά γράφτηκα. Πάντως ο αρχικός μου στόχος επετεύχθη, δεν παίρνω καθόλου mail, όλα η Α.
Ορίστε, πραγματικό use case, ένα user experience journey που δείχνει ότι το νέο σύστημα έχει οφέλη και για τα παραδοσιακά ζευγάρια. Με το πατέρας και μητέρα άντε να καταλάβεις σε ποιον θα έρχονται τα email.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21474
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Σεπ 2022, 13:33

Σέλευκας έγραψε:
30 Σεπ 2022, 12:46
γιατί γονέας όμως; Ας τον λένε κηδεμόνα ταξης Α κηδεμόνα τάξης Β κλπ .
Ας τον λένε επικεφαλής του οικιακού συστήματος τον ένα και υπαρχηγό τον δεύτερο.
Τώρα είδα ότι το έγραψε κι άλλος.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Σεπ 2022, 13:38

Μουσείο material ξεκάθαρα. Εγώ λάτρεψα το εμφατικό "ΤΕΛΟΣ" στο δεύτερο, δίκασε ο Βολιότης μπαστουνόβλαχος τόσο ακραία.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24621
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Σεπ 2022, 13:52

sharp έγραψε:
30 Σεπ 2022, 13:33
Σέλευκας έγραψε:
30 Σεπ 2022, 12:46
γιατί γονέας όμως; Ας τον λένε κηδεμόνα ταξης Α κηδεμόνα τάξης Β κλπ .
Ας τον λένε επικεφαλής του οικιακού συστήματος τον ένα και υπαρχηγό τον δεύτερο.
Τώρα είδα ότι το έγραψε κι άλλος.
Ναι εμάς έλεγε κηδεμόνας.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 30 Σεπ 2022, 13:54

Αυτή ήταν μια νομοθετική ρύθμιση που προώθησε ο Μακρόν το 2019 -και δεν ξέρω καν αν εφαρμόστηκε: η αντικατάσταση δηλ. του πατέρας/μητέρα με Γονέας 1/Γονέας 2

Είναι δυνατόν να εφαρμόστηκε εδώ στην Ελλάδα και να μην το πήραμε πρέφα;
Όντως υφίσταται επίσημη φόρμα Υπεύθυνης Δήλωσης εκπορευόμενη από το Υπουργείο Παιδείας που έχει τυποποιηθεί έτσι στο σημείο αυτό;;; :smt017
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24621
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μην ξαναδώ τέτοιες αηδίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Σεπ 2022, 14:00

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
30 Σεπ 2022, 13:54
Αυτή ήταν μια νομοθετική ρύθμιση που προώθησε ο Μακρόν το 2019 -και δεν ξέρω καν αν εφαρμόστηκε: η αντικατάσταση δηλ. του πατέρας/μητέρα με Γονέας 1/Γονέας 2

Είναι δυνατόν να εφαρμόστηκε εδώ στην Ελλάδα και να μην το πήραμε πρέφα;
Όντως υφίσταται επίσημη φόρμα Υπεύθυνης Δήλωσης εκπορευόμενη από το Υπουργείο Παιδείας που έχει τυποποιηθεί έτσι στο σημείο αυτό;;; :smt017
Όχι, το υπουργείο ζητά απλά Υπεύθυνη Δήλωση Νόμιμης Άσκησης Κηδεμονίας από όλους τους κηδεμόνες ή εκτελώντες χρέη κηδεμόνα και αφήνει το wording στο διευθυντή κάθε σχολείου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών