Τζαμπατζηδες στο μετρό

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 21 Σεπ 2018, 08:58

Ορέστης 35 έγραψε:
20 Σεπ 2018, 09:29
Yochanan έγραψε:
20 Σεπ 2018, 09:03
Juno έγραψε:
19 Σεπ 2018, 18:25
Η επίσημη απάντηση της ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε είναι πως δεν είναι δυνατόν να επιτηρούν κάθε μηχάνημα σε κάθε σταθμό και πως οι επιβάτες έχουν την ευθύνη να μην αφήνουν να περάσει λαθρεπιβάτης!!!

Αυτά τα ωραία!
τι είναι αυτά;;; τι εχει γινει η Ελλαδα;; :a040::a040::a040:
Προτροπη σε αυτοδικια αν ισχυει.
Αυτό που είπε προσπαθώντας να διορθώσει την βλακεία που της είπαν να λεει, ήταν ότι πρέπει να επιτηρούμε για να μην περάσει ο επόμενος μέχρι να κλείσει το χώρισμα.
Αλλά αν ο επόμενος σπρώχνει και βρίζει, δεν ξέρω πως θα το κάνουμε. Με ύπνωση; Με τηλεκίνηση;
Την ρώτησα προτείνοντας αυτές τις λύσεις και αν έχει κάτι καλύτερο να προτείνει και πήρε το βλέμμα stupor "δεν γνωριζω, δεν απαντώ" μέχρι να βαρεθώ και να φύγω. Έτσι κοιταζόμασταν για μερικά δευτερόλεπτα της είπα το γνωστό που λέω πως ελπίζω να πουληθεί και ο ιδιώτης να τους λιώσει και έφυγα.
Yochanan, πρέπει να λείπεις καιρό..


ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Σεπ 2018, 00:28
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στα διόδια. Στους διαδρόμους με e-pass να κολλάνε στο μισό μέτρο για να περάσουν παρέα με τον προηγούμενο.
Εκεί όμως, αν πας αργά μέχρι να πέσει η μπάρα, σούζα ο πίσω. Για να γκαζώσει όπως σπρώχνουν στο μετρό!
Που btw, δεν μου έχει συμβεί μια που δεν το χρησιμοποιώ πολύ, απλώς έχουν περάσει πίσω μου.
Και έχουμε και τον Άρλεκιν να μας λέει Μαρίες Αντουανέτες επειδή δεν μπαίνουμε στο μετρό.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Σεπ 2018, 14:15

Rakomelofronas έγραψε:
21 Σεπ 2018, 07:02
Η είσοδος μόνο από την μπροστινή πόρτα όντως συμβαίνει σε άλλες χώρες πχ ΗΒ αλλά προϋποθέτει την ύπαρξη τακτικών δρομολογίων ώστε να μην χρειάζεται να μπαίνουν 20.000 άτομα σε κάθε στάση στο όχημα.
Εγώ θυμάμαι μικρός που έμπαινες μόνο από μία πόρτα (την πίσω) και έκοβες εισιτήριο σε γκισέ μέσα στο λεωφορείο. Μετά απέλυσαν τους γκισετζήδες και άρχισαν να πουλάνε τα εισιτήρια στα περίπτερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 21 Σεπ 2018, 14:29

Αυτοκίνητο και πάλι αυτοκίνητο.

Αν είναι να χαλάω την ψυχική μου ηρεμία και να κινδυνεύω να με κλέψουν προτιμώ να πάω χαλαρός με το αυτοκίνητο και το AC και να πληρώσω parking.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Σεπ 2018, 23:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2018, 22:05
Beria έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:03
Κάθε τζαμπατζης ανεβάζει το κόστος του δικού μου εισιτηρίου.
Είτε είναι κωλοφρικο που νομίζει ότι του χρωστάει η κοινωνία δικαίωμα στη δωρεάν μετακίνηση, είτε οι γνωστοί βρυκόλακες (συνταξιούχοι στρατιωτικοί, μπάτσοι κλπ) που τους χρωστά το έθνος, είτε ο γνωστός χομο πασοκους που γαμα γενικώς.
Technically δεν είναι έτσι ακριβώς.
Το πρόστιμο είναι 60 φορές η τιμή του εισιτηρίου, άρα το κόστος του εισιτηρίου σου ανεβαίνει μόνο αν πιάνονται λιγότεροι από 1 στους 60 παρανομουντες.
Πρέπει να υπολογίσεις και τους μισθούς των δραγουμάνων. Φούλι λόουντεντ με ίκα σύκα μίκα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Σεπ 2018, 23:35

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Σεπ 2018, 23:00
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2018, 22:05
Beria έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:03
Κάθε τζαμπατζης ανεβάζει το κόστος του δικού μου εισιτηρίου.
Είτε είναι κωλοφρικο που νομίζει ότι του χρωστάει η κοινωνία δικαίωμα στη δωρεάν μετακίνηση, είτε οι γνωστοί βρυκόλακες (συνταξιούχοι στρατιωτικοί, μπάτσοι κλπ) που τους χρωστά το έθνος, είτε ο γνωστός χομο πασοκους που γαμα γενικώς.
Technically δεν είναι έτσι ακριβώς.
Το πρόστιμο είναι 60 φορές η τιμή του εισιτηρίου, άρα το κόστος του εισιτηρίου σου ανεβαίνει μόνο αν πιάνονται λιγότεροι από 1 στους 60 παρανομουντες.
Πρέπει να υπολογίσεις και τους μισθούς των δραγουμάνων. Φούλι λόουντεντ με ίκα σύκα μίκα
Νομίζω ότι απ' αυτά που βρήκα προκύπτει ότι τα πρόστιμα δεν καλύπτουν με καμμιά Παναγία την λαθρεπιβίβαση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 21 Σεπ 2018, 23:42

Εγώ πήγα να μπω σήμερα τζάμπα τρέχοντας γρήγορα πίσω από μία κοπέλα γύρω στα 20 που φορούσε ένα πολύ εφαρμοστό σορτσάκι.
Το έπαιξα λίγο άτσαλα τζαμπατζής, ώστε να μην πείθω και να καρφωθώ ως ανώμαλος που κολλάει στις κοπέλες. Τελικά πράγματι με πέρασαν για τέτοιον και αγνόησαν τον πραγματικό λόγο που πέρασα χωρίς εισητήριο, ότι είμα τζαμπατζής δηλαδή. :003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 22 Σεπ 2018, 16:28

Άθλιο το φαινόμενο των τζαμπατζήδων στα ΜΜΜ αλλά η προσπάθεια να ρίξουν ευθύνες σε αυτούς και όχι στις διοικήσεις για τις τρύπες δεκαετιών στα οικονομικά τους είναι αστεία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Σεπ 2018, 16:31

Όλοι αυτοί που κλαίγονται να πληρώσουν εισιτήριο στο Μετρό, τον Αύγουστο κάνουν 30 μέρες διακοπές.
Ordem e Progresso.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 22 Σεπ 2018, 16:44

Σαν και παρέες που συζητούν για την κρίση και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι ''με την κρίση πεινάμε και υποφέρουμε από την χούντα της ΕΕ''.
Λεπτομέρεια, η συζήτηση λαμβάνει χώρα σε μεζεδοπωλείο στα Πετράλωνα με τσίπουρο και μεζέδες.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Σεπ 2018, 18:01

Δεν κατάλαβα γιατί να μην κάνουμε 30 μέρες διακοπές. Αφού μια χαρά περνάμε. Άμα ζηλεύτε να δουλέψετε πιο πολύ να έχετε πιο πολλά λεφτά ρε. Εμείς τα γλιτώνουμε από τα εισητήρια που δεν πληρώνουμε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4611
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 22 Σεπ 2018, 18:29

hellegennes έγραψε:
21 Σεπ 2018, 14:15
Rakomelofronas έγραψε:
21 Σεπ 2018, 07:02
Η είσοδος μόνο από την μπροστινή πόρτα όντως συμβαίνει σε άλλες χώρες πχ ΗΒ αλλά προϋποθέτει την ύπαρξη τακτικών δρομολογίων ώστε να μην χρειάζεται να μπαίνουν 20.000 άτομα σε κάθε στάση στο όχημα.
Εγώ θυμάμαι μικρός που έμπαινες μόνο από μία πόρτα (την πίσω) και έκοβες εισιτήριο σε γκισέ μέσα στο λεωφορείο. Μετά απέλυσαν τους γκισετζήδες και άρχισαν να πουλάνε τα εισιτήρια στα περίπτερα.
Ναι. Σε κάποια παλιά λεωφορεία του ΟΑΣΘ ακόμα μπορείς να δεις τη θέση του ελεγκτή εκεί στο "ακορντεόν". Νομίζω ότι η διαφορά είναι στην αύξηση των ατόμων που χρησιμοποιούν ΜΜΜ, που δε συνοδεύτηκε από ανάλογη αύξηση των δρομολογίων.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Σεπ 2018, 07:51

Λογικά όμως το φαινόμενο των τζαμπατζήδων θα έχει μειωθεί σε σχέση με πριν τουλάχιστον; Αφού με την τρέχουσα κατάσταση για να περάσεις θα πρέπει να δείξεις κάτι; Κάρτα ανέργου, κάτι, έτσι δεν είναι; Οπότε είναι μια βελτίωση σε σχέση με πριν που όλη τη δουλειά θα την έκαναν τα πρόστιμα κλπ.

Επίσης, ΑΝ θέλουν να τους πιάσουν είναι εύκολο πια. Φαίνεται ο τζαμπατζής από την κάμερα και μπορεί να τον τσακώσει ο ελεγκτής αν θέλει.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 23 Σεπ 2018, 09:32

Ελεγκτης και καμερα στην Ελλαδα του 2020. Τα παπαρια μου μαντολες δηλαδη.

Δεν εχετε καταλαβει οτι ζειτε σε ενα παρηκμασμενο κρατος.

Τσαμπα μεχρι να παγωσει η κολαση.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 24 Σεπ 2018, 19:47

under έγραψε:
19 Σεπ 2018, 18:57
Spiros252 έγραψε:
19 Σεπ 2018, 16:33
Albrecht έγραψε:
19 Σεπ 2018, 16:05
ναι, να μην περασει κανενας τζαμπατζης συριζαιος. Μετα δε σωζεται.
Μόνο οι Συριζαίοι είναι τζαμπατζήδες;
και οι κουκουεδες
Γενικά οι "αριστεροί".

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Τζαμπατζηδες στο μετρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 26 Σεπ 2018, 23:23

Ολοι οσοι συμμετεχουν σε αυτο το νημα και εγραψαν πως δυσανασαχετουν οταν καποιος παει να χωθει μαζι τους, η ακομα χειροτερα, προσπαθουν να τον/την εμποδισουν, ειναι ψυχοπαθεις και τους αξιζουν πολλες σφαλιαρες και καμια καλη φερμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών