Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για τα όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Ναι
15
36%
Όχι
27
64%
 
Σύνολο ψήφων: 42

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 19 Νοέμ 2022, 20:33

nostromos έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:24
Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:15
nostromos έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:06
τον γονιο δεν μπορεις να τον ελεγξεις αν λεει χοντρομαλακιες στο παιδι ... ο εκπαιδευτικος ομως δεν εννοειται να ασκει παιδεια με βαση τα πολιτικα του κριτηρια ...
Γι αυτό λέω να γίνει σύσταση. Η απόλυση τι είναι; Αυτό που σου είπα είναι και λες ότι λέω πολλά και άσχετα. Μία κωλονοοτροπία είναι που με το ίντερνετ έχει ενισχυθεί. να απομονωθεί ο άλλος, να χάσει τη δουλειά του, να πεινάσει η οικογένειά του για να γουστάρετε εσεις που τα λέτε αυτά και που έχετε αυτη την νοτροπία. Δεξιοί και αριστεροί. Στο δημόσιο λόγο βγάζετε μόνο το γούστο σας. Τον ρόλο του τιμωρού εκδικητή και τα απωθημενα καλά κρατούν. Δεν είναι έτσι φίλε μου. Η ζωή και η ανθρωπότητα ολη και η κοινωνια γενικά δεν είναι το τι περιλαμβανει το θυμικό σου και τίποτα άλλο. Και πες μου ότι δεν είναι έτσι κι ότι δεν είναι θέμα νοοτροπίας αυτά που χρονια γράφετε.
αργια με ερωτημα απολυσης δεν ειναι απολυση ρε φιλε ...
η μονη κωλονοοτροπια ειναι αυτων που δεν κανουνε αυτο για το οποιο πληρωνονται ... οι εκπαιδευτικοι πληρωνονται για να διδαξουνε την υλη του υπουργειου και οχι του καθε κομματος ... πως σου φαινεται να πας σε σουπερ μαρκετ και η ταμιας να σου πασσαρει πολιτικα φυλλαδια ...?
Εγώ ξέρω ότι μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους στο θέμα της διδακτέας ύλης. Αν θες να πούμε που δεν είναι σωστοί κανένα προβλημα να το συζητήσουμε. Αλλά αυτό το πράγμα να δίνεις εικόνα που επειδή ετσί σου έκατσε έτσι είναι δεν μπορώ να το ακολουθήσω.
Κι ο ναζί που λες αν πιάσει κουβέντα εκτός μαθήματος και μιλήσει για τα καλά του Χιτλερ, μια χαρά αποδεκτό είναι. Γνώμη λέει και καλό κάνει σοτυς μαθητές που εκεινη τη στιγνμή ασκούνται στο να ακούν γνώμες κι αν μπορούν θα τις κρίνουν. Δεν θα τη γνώμη του ως ύλη του βιβλιου. Αυτό εύκολα ελέγχεται. Θα την πει σε κάποιο δίλεπτο που δεν θα εχει να κάνει με το μάθημα.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23472
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 19 Νοέμ 2022, 20:38

Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:33
nostromos έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:24
Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:15


Γι αυτό λέω να γίνει σύσταση. Η απόλυση τι είναι; Αυτό που σου είπα είναι και λες ότι λέω πολλά και άσχετα. Μία κωλονοοτροπία είναι που με το ίντερνετ έχει ενισχυθεί. να απομονωθεί ο άλλος, να χάσει τη δουλειά του, να πεινάσει η οικογένειά του για να γουστάρετε εσεις που τα λέτε αυτά και που έχετε αυτη την νοτροπία. Δεξιοί και αριστεροί. Στο δημόσιο λόγο βγάζετε μόνο το γούστο σας. Τον ρόλο του τιμωρού εκδικητή και τα απωθημενα καλά κρατούν. Δεν είναι έτσι φίλε μου. Η ζωή και η ανθρωπότητα ολη και η κοινωνια γενικά δεν είναι το τι περιλαμβανει το θυμικό σου και τίποτα άλλο. Και πες μου ότι δεν είναι έτσι κι ότι δεν είναι θέμα νοοτροπίας αυτά που χρονια γράφετε.
αργια με ερωτημα απολυσης δεν ειναι απολυση ρε φιλε ...
η μονη κωλονοοτροπια ειναι αυτων που δεν κανουνε αυτο για το οποιο πληρωνονται ... οι εκπαιδευτικοι πληρωνονται για να διδαξουνε την υλη του υπουργειου και οχι του καθε κομματος ... πως σου φαινεται να πας σε σουπερ μαρκετ και η ταμιας να σου πασσαρει πολιτικα φυλλαδια ...?
Εγώ ξέρω ότι μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους στο θέμα της διδακτέας ύλης. Αν θες να πούμε που δεν είναι σωστοί κανένα προβλημα να το συζητήσουμε. Αλλά αυτό το πράγμα να δίνεις εικόνα που επειδή ετσί σου έκατσε έτσι είναι δεν μπορώ να το ακολουθήσω.
Κι ο ναζί που λες αν πιάσει κουβέντα εκτός μαθήματος και μιλήσει για τα καλά του Χιτλερ, μια χαρά αποδεκτό είναι. Γνώμη λέει και καλό κάνει σοτυς μαθητές που εκεινη τη στιγνμή ασκούνται στο να ακούν γνώμες κι αν μπορούν θα τις κρίνουν. Δεν θα τη γνώμη του ως ύλη του βιβλιου. Αυτό εύκολα ελέγχεται. Θα την πει σε κάποιο δίλεπτο που δεν θα εχει να κάνει με το μάθημα.
ξερεις πολυ καλα τι εννοω ... δεν αναφερομαι στην γνωμη η την αποψη που θα εκφερει ο καθηγητης για οποιοδηποτε θεμα ... μιλαω για τη μεθοδικη και στρατευμενη πολιτικα εκπαιδευση ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 19 Νοέμ 2022, 20:57

nostromos έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:38
Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:33
nostromos έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 20:24


αργια με ερωτημα απολυσης δεν ειναι απολυση ρε φιλε ...
η μονη κωλονοοτροπια ειναι αυτων που δεν κανουνε αυτο για το οποιο πληρωνονται ... οι εκπαιδευτικοι πληρωνονται για να διδαξουνε την υλη του υπουργειου και οχι του καθε κομματος ... πως σου φαινεται να πας σε σουπερ μαρκετ και η ταμιας να σου πασσαρει πολιτικα φυλλαδια ...?
Εγώ ξέρω ότι μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους στο θέμα της διδακτέας ύλης. Αν θες να πούμε που δεν είναι σωστοί κανένα προβλημα να το συζητήσουμε. Αλλά αυτό το πράγμα να δίνεις εικόνα που επειδή ετσί σου έκατσε έτσι είναι δεν μπορώ να το ακολουθήσω.
Κι ο ναζί που λες αν πιάσει κουβέντα εκτός μαθήματος και μιλήσει για τα καλά του Χιτλερ, μια χαρά αποδεκτό είναι. Γνώμη λέει και καλό κάνει σοτυς μαθητές που εκεινη τη στιγνμή ασκούνται στο να ακούν γνώμες κι αν μπορούν θα τις κρίνουν. Δεν θα τη γνώμη του ως ύλη του βιβλιου. Αυτό εύκολα ελέγχεται. Θα την πει σε κάποιο δίλεπτο που δεν θα εχει να κάνει με το μάθημα.
ξερεις πολυ καλα τι εννοω ... δεν αναφερομαι στην γνωμη η την αποψη που θα εκφερει ο καθηγητης για οποιοδηποτε θεμα ... μιλαω για τη μεθοδικη και στρατευμενη πολιτικα εκπαιδευση ...
Αν υπάρχει κάτι τέτοιο είναι σίγουρα υπέρ των ιδεολογιών που στηρίζουν μονοπώλια και καπιταλισμό. Σιγά μη σου βγάλουν ήρωες το ΕΑΜ. Αλλά δεν υπάρχει. Αν υπηρχε γιατί δεν είναι το ΚΚΕ στην κυβέρνηση; Πόσοι είναι αυτοί οι καθηγηρές και δάσκαλοι, πλειοψηφία; Πούντη στις εκλογές;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34877
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Νοέμ 2022, 21:09

Η ερώτηση προέρχεται από τα συμβαίνοντα στην Αμερική όπου υπάρχει αντίδραση στις επίσημες κρατικές κατευθύνσεις και ο θεσμός του homeschooling εδώ και δεκαετίες.Η αντίδραση αυτή οξύνθηκε πρόσφατα από τη διαμάχη για την Critical Race Theory όπου σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων διώχνουν καθηγητές που θέλουν να τη διδάξουν καθώς είναι μια καθαρά πολιτικοποιημένη θεωρία.
ΟΜΩΣ εκεί υπάρχει τεράστια παράδοση ιδιωτικής παιδείας και φυσικά μέχρι και μεγάλα ιδιωτικά πανεπιστήμια και δεν υπάρχει το κρατικό πρόγραμμα του Υπουργείου που είναι υποχρεωτικό για τους πάντες.
Η Ελλάδα έχει άλλη παράδοση,εντελώς κρατική.Έχει φυσικά και ακόμη περισσότερες πολιτικές συγκρούσεις από την Αμερική.Τι γίνεται λοιπόν όταν σε αμφισβητούμενο πολιτικό θέμα ο καθηγητής λέει πράγματα αντίθετα στις αντιλήψεις των γονέων;Πολύ απλά οι γονείς λένε στο παιδί τους στο σπίτι μην ακούς τι λέει ο ανόητος αυτός για πολιτικά,μάθε τα μαθηματικά και τη γεωγραφία και μην ασχολείσαι με τις πολιτικές μπούρδες και η ζωή συνεχίζεται. :D
Επειδή στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς υπάρχει καχυποψία για αυτά τα θέματα προς τους πάντες πότε τα σχολεία δεν κατόρθωσαν να επηρεάσουν ουσιωδώς τις πολιτικές αντιλήψεις σε πράγματα που ενδιέφεραν την κοινωνία.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 19 Νοέμ 2022, 21:13

πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:09
Η ερώτηση προέρχεται από τα συμβαίνοντα στην Αμερική όπου υπάρχει αντίδραση στις επίσημες κρατικές κατευθύνσεις και ο θεσμός του homeschooling εδώ και δεκαετίες.Η αντίδραση αυτή οξύνθηκε πρόσφατα από τη διαμάχη για την Critical Race Theory όπου σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων διώχνουν καθηγητές που θέλουν να τη διδάξουν καθώς είναι μια καθαρά πολιτικοποιημένη θεωρία.
ΟΜΩΣ εκεί υπάρχει τεράστια παράδοση ιδιωτικής παιδείας και φυσικά μέχρι και μεγάλα ιδιωτικά πανεπιστήμια και δεν υπάρχει το κρατικό πρόγραμμα του Υπουργείου που είναι υποχρεωτικό για τους πάντες.
Η Ελλάδα έχει άλλη παράδοση,εντελώς κρατική.Έχει φυσικά και ακόμη περισσότερες πολιτικές συγκρούσεις από την Αμερική.Τι γίνεται λοιπόν όταν σε αμφισβητούμενο πολιτικό θέμα ο καθηγητής λέει πράγματα αντίθετα στις αντιλήψεις των γονέων;Πολύ απλά οι γονείς λένε στο παιδί τους στο σπίτι μην ακούς τι λέει ο ανόητος αυτός για πολιτικά,μάθε τα μαθηματικά και τη γεωγραφία και μην ασχολείσαι με τις πολιτικές μπούρδες και η ζωή συνεχίζεται. :D
Επειδή στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς υπάρχει καχυποψία για αυτά τα θέματα προς τους πάντες πότε τα σχολεία δεν κατόρθωσαν να επηρεάσουν ουσιωδώς τις πολιτικές αντιλήψεις σε πράγματα που ενδιέφεραν την κοινωνία.
Ποια γεωγραφία ρε φίλε; Που λένε βλακείες στα παιδιά περί σφαιρικής γης; Άσε μας τώρα.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 19 Νοέμ 2022, 21:15

Έχουν ψηφίσει 23. Είναι 3 αυτοί που έχουν παιδιά άραγε ή λιγότεροι; :D

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Νοέμ 2022, 21:47

Μία απορία
Όταν ψηφίζουμε μία πολιτική παράταξη για να έρθει αυτή στην εξουσία , δεν εγκρίνουμε ή απορρίπτουμε έτσι και το πρόγραμμα που έχει για την παιδεία;
Και στο τι διδάσκονται τα παιδιά μας στα σχολεία;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Θα πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Νοέμ 2022, 21:49

southern έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 18:15
Ναι θα έπρεπε να έχουν λόγο οι γονείς για τέτοια θέματα. Φοβάμαι όμως πως η ορθοπολιτικη δικτατορία θα διαφωνεί
Ας ψηφίζει ο γονιός την πολιτική παράταξη ή οποια θα έχει την σωστή πολιτική πάνω στην παιδεία, ως προς το τι διδάσκονται τα παιδιά του στο σχολείο...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Νοέμ 2022, 21:51

Μάλλον θα πρέπει οι γονείς- δοκιμαστικά -να έρθουν να διδάξουν στα σχολεία :smt077

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Νοέμ 2022, 21:53

Στύγιος έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:51
Μάλλον θα πρέπει οι γονείς- δοκιμαστικά -να έρθουν να διδάξουν στα σχολεία :smt077
Εχω την δυνατότητα να φροντίζω για την μόρφωση της κόρης μου πέραν και έξω από αυτά που διδάσκεται στο σχολείο...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Νοέμ 2022, 21:57

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:53
Στύγιος έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:51
Μάλλον θα πρέπει οι γονείς- δοκιμαστικά -να έρθουν να διδάξουν στα σχολεία :smt077
Εχω την δυνατότητα να φροντίζω για την μόρφωση της κόρης μου πέραν και έξω από αυτά που διδάσκεται στο σχολείο...
Δεν κατάλαβες ντιπ για ντιπ, αλλά δεν πειράζει . Αινειάν ήσουν και θα μείνεις.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Νοέμ 2022, 22:00

Στύγιος έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:53
Στύγιος έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:51
Μάλλον θα πρέπει οι γονείς- δοκιμαστικά -να έρθουν να διδάξουν στα σχολεία :smt077
Εχω την δυνατότητα να φροντίζω για την μόρφωση της κόρης μου πέραν και έξω από αυτά που διδάσκεται στο σχολείο...
Δεν κατάλαβες ντιπ για ντιπ, αλλά δεν πειράζει . Αινειάν ήσουν και θα μείνεις.
Και με ΣΥΜΦΈΡΕΙ να είμαι ΑΙΝΕΙΑΝ !!? :smt005:

Και την νοοτροπία και σκέψη του ΑΙΝΕΙΑΝ διδάσκω και στην κόρη μου για δική της χρήση στο σχολείο ...

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 19 Νοέμ 2022, 22:01

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:53
Στύγιος έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:51
Μάλλον θα πρέπει οι γονείς- δοκιμαστικά -να έρθουν να διδάξουν στα σχολεία :smt077
Εχω την δυνατότητα να φροντίζω για την μόρφωση της κόρης μου πέραν και έξω από αυτά που διδάσκεται στο σχολείο...
Ο Στυγιος που φροντίζει κάθε βδομάδα για τη μόρφωση 150 ατόμων όρεξη έχει νομίζετε να τους κάνει πολιτική κατήχηση

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Νοέμ 2022, 22:06

jason0 έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 22:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:53
Στύγιος έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 21:51
Μάλλον θα πρέπει οι γονείς- δοκιμαστικά -να έρθουν να διδάξουν στα σχολεία :smt077
Εχω την δυνατότητα να φροντίζω για την μόρφωση της κόρης μου πέραν και έξω από αυτά που διδάσκεται στο σχολείο...
Ο Στυγιος που φροντίζει κάθε βδομάδα για τη μόρφωση 150 ατόμων όρεξη έχει νομίζετε να τους κάνει πολιτική κατήχηση
256

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πρέπει οι γονείς να έχουν λόγο για όσα διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 20 Νοέμ 2022, 04:44

panos291 έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:05
Scouser έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 18:58
ST48410 έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 18:50


Υπάρχει ακόμα πρόβλημα και δεν έχει να κάνει τόσο με το τι σπουδές/πτυχίο έχουν οι γονείς, αλλά κυρίως με την νοοτροπία τους.
Σωστό. Δεν παραγνωρίζω σε καμία περίπτωση το φαινόμενο του ξερόλα ή κακομαθημένου γονέα, που μεγαλώνει εξίσου κακομαθημένα παιδιά. Για αυτό αναγνωρίζω ότι το ζήτημα είναι σύνθετο και χρήζει προσεκτικής προσέγγισης.
Στα θρησκευτικα παντως μια χαρα μπορεις να πεις.οτι εγω δεν πιστευω στον θεο σας, και δεν θελω το παιδι μου να παρακολουθει το μαθημα.
Γιατί να μην μπορεις να πεις το ιδιο για τις σαχλαμαρες που λενε για το πολυτεχνείο ή σε καποια (πιθανη) ομιλια για το φυλο-κοινωνικο κατασκευασμα?
Η διαφορά είναι ότι τα θρησκευτικά εντάσσονται στο πεδίο της μεταφυσικής ενώ και σύμφωνα με τα άρθρα του συντάγματος για την θρησκευτική ελευθερία και την απαγόρευση του προσηλυτισμού είναι δικαιολογημένο το αίτημα αποχής από το συγκεκριμένο μάθημα. Αντίθετα το Πολυτεχνείο είναι ιστορία/ιστορικά γεγονότα (οι 2-3 μύθοι δεν πρέπει να διδάσκονται προφανώς) και το κοινωνικό φύλο επιστημονική διαπίστωση-παραδοχή. Δεν μπορούν λοιπόν να μπουν στην ίδια "ζυγαριά" με τα θρησκευτικά.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών