Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
AOC
Δημοσιεύσεις: 1481
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 23 Νοέμ 2022, 22:06

Στην ίδια συνέντευξη τον ρωτάνε αν γινόταν πόλεμος νιγηρίας ελλάδας ποιόν θα υποστήριζες, και είπε δεν μπορώ να διαλέξω.
Πολύ απλά άνθρωποι είναι δυνατόν να αισθανονταί πως ανήκουν σε παραπάνω από ένα κράτος.
Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβει κανείς αυτό ?
Εγώ είμαι μισός Έλληνας, μισός ρώσος και έχω ζήσει και 25 χρόνια στην Ελλάδα και έναν χρόνο στην Ρωσία και ταυτίζομαι και με τις 2 χώρες.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Νοέμ 2022, 22:10

AOC έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:06
Στην ίδια συνέντευξη τον ρωτάνε αν γινόταν πόλεμος νιγηρίας ελλάδας ποιόν θα υποστήριζες, και είπε δεν μπορώ να διαλέξω.
Βλέπετε λοιπόν ότι το να δίνουμε ιθαγένεια σε ανθρώπους που δεν θα υποστήριζαν την Ελλάδα σε περίπτωση πολέμου είναι αυτοκτονικό και το γεγονός ότι έχουν ίσα δικαιώματα (αν όχι παραπάνω) με αυτούς που θα έδιναν το αίμα τους για την Ελλάδα είναι άδικο.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Νοέμ 2022, 22:12

Γάταρος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:10
AOC έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:06
Στην ίδια συνέντευξη τον ρωτάνε αν γινόταν πόλεμος νιγηρίας ελλάδας ποιόν θα υποστήριζες, και είπε δεν μπορώ να διαλέξω.
Βλέπετε λοιπόν ότι το να δίνουμε ιθαγένεια σε ανθρώπους που δεν θα υποστήριζαν την Ελλάδα σε περίπτωση πολέμου είναι αυτοκτονικό και το γεγονός ότι έχουν ίσα δικαιώματα (αν όχι παραπάνω) με αυτούς που θα έδιναν το αίμα τους για την Ελλάδα είναι άδικο.
Γιατί ρε τυπε, φοβάσαι μη γίνει ελληνονιγηριακος πόλεμος ξέρω γω?

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12507
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 23 Νοέμ 2022, 22:16

Οργισμένος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:00
nyxtovios έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:12
Lord Brum έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:09


στον γιάννη τη δώσαμε και κερδίσαμε από αυτό, καθώς τέτοιες ποιότητας ανθρώπους θέλουμε. Οι υπόλοιποι λαθρο αν δεν τους χρειαζόμαστε να πανε να γ@@ουν
Τι ποιότητας άνθρωπος είναι; :smt005:
Sigoyra δεν ειναι σκουλικι βοθρου σαν καποιους καποιους...
Είπα και εγώ δε φάνηκε σήμερα ο χρήστης Ψεκασμένος

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7694
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Νοέμ 2022, 22:21

Γάταρος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:02
gassim έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:00
Αν πιστεύεις ότι όλα τα παιδιά που γεννιούνται στην Ελλάδα πρέπει να παίρνουν αυτόματα την ελληνική υπηκοότητα και ότι ο άντεντοκουμπο είναι Έλληνας με καταγωγή από την νιγηρία, συμφωνούμε.
Όχι δεν συμφωνούμε σε όλα. Εστιάζω σε αυτά που συμφωνούμε. Δηλαδή στο ότι τα παιδιά των μεταναστών που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα, έχουν μεγαλώσει στην Ελλάδα, έχουν πάει σχολείο στην Ελλάδα, δεν έχουν γνωρίζει άλλη χώρα εκτός από την Ελλάδα και αισθάνονται Έλληνες, από τη στιγμή που δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα όσο και να κοπανάνε τον κώλο τους κάτω ισχυριζόμενοι ότι είναι Έλληνες, δεν είναι Έλληνες.
Ναι απέναντι απέναντι στο κράτος φυσικά και δεν είναι. Όπως και οι ελληνες της Κωνσταντινούπολης που ήρθαν στην Ελλάδα αλλά διατηρούν τουρκική υπηκοότητα.
Συμφωνείς και σε αυτό φαντάζομαι.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34309
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Νοέμ 2022, 22:30

panos291 έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:48
Γάταρος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:21
gassim έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:12


Οχι βέβαια, Έλληνας είναι οποίος έχει ελληνική υπηκοότητα ακόμα και αν αισθάνεται σουηδός.
Άρα πιστεύεις ότι για το τι είναι ένας άνθρωπος δεν έχει σημασία πώς αισθάνεται ο ίδιος, αλλά το τι γράφει ένα δημόσιο έγγραφο. Επομένως παιδιά μεταναστών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα, μεγάλωσαν στην Ελλάδα και αισθάνονται Έλληνες, εσύ προσωπικά δεν τους θεωρείς Έλληνες αν δεν έχουν πάρει την ελληνική υπηκοότητα. Σωστά;
Εγω δεν θεωρω Έλληνες ουτε καποιους σαν τον Πετρο Κωνσταντίνου ή τον Ιασονα Αποστολοπουλο κι ας ειναι και απευθείας απογονοι του Περικλή.
Εντελώς πρακτικά μια και μιλάμε για ....πολέμους ο οποιοσδήποτε μετανάστης που δεν έχει κάποιο ειδικά αρνητικό για την Ελλάδα ταυτοτικό στοιχείο (γειτονική χώρα,θρησκεία κλπ) είναι πολύ πιο πιθανό να πολεμήσει παρά αυτοί. :D
Και δεν είμαστε Αμερική που κάνει πολέμους σε όλο τον κόσμο και έχουν νόημα οι ερωτήσεις για πολέμους με χώρες στην άλλη άκρη της γης.Όλοι ξέρουν ποιοί είναι οι πιθανοί αντίπαλοι της Ελλάδος σε ένα πόλεμο.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Νοέμ 2022, 23:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:12
Γάταρος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:10
Βλέπετε λοιπόν ότι το να δίνουμε ιθαγένεια σε ανθρώπους που δεν θα υποστήριζαν την Ελλάδα σε περίπτωση πολέμου είναι αυτοκτονικό και το γεγονός ότι έχουν ίσα δικαιώματα (αν όχι παραπάνω) με αυτούς που θα έδιναν το αίμα τους για την Ελλάδα είναι άδικο.
Γιατί ρε τυπε, φοβάσαι μη γίνει ελληνονιγηριακος πόλεμος ξέρω γω?
Όχι αλλά εξετάζοντας το θέμα γενικότερα, ελληνοαλβανικός θα μπορούσε να γίνει. Ελληνοτουρκικός θα μπορούσε να γίνει με την Αλβανία ως το τσιμπούκι της Τουρκίας. Ρωσονατοϊκός θα μπορούσε να γίνει.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Νοέμ 2022, 23:09

gassim έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:21
Ναι απέναντι απέναντι στο κράτος φυσικά και δεν είναι.
Όχι μόνο απέναντι στο κράτος. Εγώ ρώτησα τη δική σου άποψη. Μου είπες ότι δεν τους θεωρείς Έλληνες και συμφωνήσαμε.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Νοέμ 2022, 23:14

Τώρα θα εμφανιστεί η Γαλή και θα μας πει "τι σημασία έχει που δεν θα πολεμούσε για την Ελλάδα; Εσείς που χρειάζεστε σκάλα για να βάλετε δίποντο είστε καλύτεροι;". Και τέλος πάντων, τι μπασκετολαγνεία είναι αυτή; Στ' @@ μας και το μπάσκετ και το ποδόσφαιρο.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7694
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Νοέμ 2022, 23:17

Γάταρος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 23:09
gassim έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 22:21
Ναι απέναντι απέναντι στο κράτος φυσικά και δεν είναι.
Όχι μόνο απέναντι στο κράτος. Εγώ ρώτησα τη δική σου άποψη. Μου είπες ότι δεν τους θεωρείς Έλληνες και συμφωνήσαμε.
Και με όλα αυτά τα "συμφωνήσαμε" και τα "α τώρα το είπες", τι έχεις να κερδίσεις; Αφού και οι δύο ξέρουμε ότι ούτε κουπόνια της χρυσής αυγής θα πάρω ούτε έχουμε ίδια οπτική στο θέμα.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Νοέμ 2022, 23:22

gassim έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 23:17
Και με όλα αυτά τα "συμφωνήσαμε" και τα "α τώρα το είπες", τι έχεις να κερδίσεις; Αφού και οι δύο ξέρουμε ότι ούτε κουπόνια της χρυσής αυγής θα πάρω ούτε έχουμε ίδια οπτική στο θέμα.
Τι να κερδίσω; Φόρουμ είναι και κάνουμε διάλογο. Διαφωνούμε στα περισσότερα αλλά χαίρομαι που βρήκαμε κάτι στο οποίο συμφωνούμε.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7694
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Νοέμ 2022, 23:26

Γάταρος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 23:22
gassim έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 23:17
Και με όλα αυτά τα "συμφωνήσαμε" και τα "α τώρα το είπες", τι έχεις να κερδίσεις; Αφού και οι δύο ξέρουμε ότι ούτε κουπόνια της χρυσής αυγής θα πάρω ούτε έχουμε ίδια οπτική στο θέμα.
Τι να κερδίσω; Φόρουμ είναι και κάνουμε διάλογο. Διαφωνούμε στα περισσότερα αλλά χαίρομαι που βρήκαμε κάτι στο οποίο συμφωνούμε.
Εντάξει, όπως νομίζεις.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Νοέμ 2022, 23:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:55
Όταν αισθανόταν Έλληνας ήταν Έλληνας, όταν αισθάνεται Νιγηριανός είναι Νιγηριανός, όσον αφορά την αμπελοφιλοσοφία.
Όσον αφορά τις υπηκοότητες, είναι ότι λέει το χαρτί.
Επίσης όσον αφορά την πραγματικότητα, είναι Έλληνας με καταγωγή από Νιγηρία. Όπου πραγματικότητα είναι ότι η εθνικότητα είναι περιγραφή ηθών και κουλτούρας μιας πληθυσμιακής ομάδας. Ο Γιάννης έχει σαν μητρική του γλώσσα τα ελληνικά, μιλάει καλά μόνο ελληνικά, μιλάει αγγλικά με ελληνική προφορά και ελληνικά λάθη. Έχει ελληνική νοοτροπία, λογικό αφού μεγάλωσε εδώ. Έχει ελληνική παιδεία, καλή και κακή.

Ανεξάρτητα από το τι νιώθει, ο Γιάννης είναι στην υπηκοότητα Έλληνας και στον εθνικό χαρακτηρισμό Έλληνας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7013
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 23 Νοέμ 2022, 23:30

Ο Kauldron είναι Τούρκος.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Αντετοκούνμπο είναι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Νοέμ 2022, 23:32

nyxtovios έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 19:48
Lord Brum έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 19:45
nyxtovios έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 19:42

Τί έκανε;; :smt005:
Έκατσε 30 μέρες μέσα;
Το πιστεύεις σοβαρά αυτό;
γιατί οι αθλητές κάθονται νομίζεις? άδειες ξεκινάνε με το καλημέρα. Το οποίο το θεωρώ ολόσωστο εφόσον μιλάμε είτε για αθλητές που έφεραν μετάλλεια είτε αθλητές που βγάζουν λεφτά (οποτε θα έπρεπε να χρεωόνται 6κ το μήνα και να πηγαίνουν σπίτι τους, να πάρουν 3 ΕΠΟΠ στη θέση τους
Ανέφερα ότι και οι υπόλοιποι επαγγελματίες του θεάματος είναι το ίδιο. Φυσικά και δεν είναι σωστό καθώς όλοι έχουμε καλύτερα πράματα να κάνουμε, παρόλα αυτά αν είσαι επαγγελματίας αθλητής είσαι κάτι σαν ήρωας για τους ελληνιαρηδες με ασυλία στην συνταγματική υποχρέωση.
Κι εγώ συμφωνώ ότι αυτή είναι μια αισχρή διάκριση υπέρ των αθλητών, σαν να λέει το κράτος ότι οι υπόλοιποι έχουμε μικρότερη σημασία για το κράτος, είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών