Υπερήλικες οδηγοί

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19518
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Νοέμ 2022, 11:43

Ασέβαστος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 11:38
hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 08:57
foscilis έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 07:26
Τοσα περιστατικα προκαλουν οι 30- σε λιγοτερο απο μια μερα.
Μπορεί, αλλά αυτοί τα προκαλούν γιατί είναι ηλίθιοι, όχι γιατί έχουν βιολογικούς περιορισμούς όσον αφορά την καταλληλότητά τους να οδηγήσουν.

Το ότι προκαλούν περισσότερα ατυχήματα οι Χ δεν σημαίνει ότι είναι οκέι να διαιωνίζεται η πρόκληση ατυχημάτων από τους Υ. Είναι διαφορετικά προβλήματα και αντιμετωπίζονται ξεχωριστά. Θα έπρεπε να υπάρχει ένα απόλυτο όριο ηλικίας και τέλος. Να παίρνει απόφαση ο άνθρωπος ότι από ένα σημείο και ύστερα θα πρέπει να βασίζεται στα ΜΜΜ για μετακίνηση. Δεν είναι διάκριση, είναι φυσιολογική φθορά που όλοι θα υποστούμε.
δεν μπορει να υπαρχει απολυτο οριο ηλικιας.

καθε ανθρωπος γερνα διαφορετικα, και εχει διαφορετικες ικανοτητες σε διαφορετικες ηλικιες.

αυτο που θα επρεπε να υπαρχει, ειναι εξετασεις.

αληθινες εξετασεις, αληθινων ικανοτητων, σε καθε ηλικια.
Εξέταση μετά τα 65 κάθε χρόνο και μετά τα 75 αφαίρεση. Δεν αξίζει το ρίσκο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32630
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Νοέμ 2022, 11:54

Green Dragon έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 11:43
Ασέβαστος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 11:38
hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 08:57


Μπορεί, αλλά αυτοί τα προκαλούν γιατί είναι ηλίθιοι, όχι γιατί έχουν βιολογικούς περιορισμούς όσον αφορά την καταλληλότητά τους να οδηγήσουν.

Το ότι προκαλούν περισσότερα ατυχήματα οι Χ δεν σημαίνει ότι είναι οκέι να διαιωνίζεται η πρόκληση ατυχημάτων από τους Υ. Είναι διαφορετικά προβλήματα και αντιμετωπίζονται ξεχωριστά. Θα έπρεπε να υπάρχει ένα απόλυτο όριο ηλικίας και τέλος. Να παίρνει απόφαση ο άνθρωπος ότι από ένα σημείο και ύστερα θα πρέπει να βασίζεται στα ΜΜΜ για μετακίνηση. Δεν είναι διάκριση, είναι φυσιολογική φθορά που όλοι θα υποστούμε.
δεν μπορει να υπαρχει απολυτο οριο ηλικιας.

καθε ανθρωπος γερνα διαφορετικα, και εχει διαφορετικες ικανοτητες σε διαφορετικες ηλικιες.

αυτο που θα επρεπε να υπαρχει, ειναι εξετασεις.

αληθινες εξετασεις, αληθινων ικανοτητων, σε καθε ηλικια.
Εξέταση μετά τα 65 κάθε χρόνο και μετά τα 75 αφαίρεση. Δεν αξίζει το ρίσκο.
ari vatanen entered the chat.

ναι, τι ελεγες;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13253
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Νοέμ 2022, 12:02

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 02:19
Τροχαία δυστυχήματα στην Ελλάδα

Κάτι πρέπει να γίνει. Όλοι οδηγοί από 80 και πάνω


5 Μαΐου 2020 https://traction.gr/sokaristiko-pigene- ... are-video/
14 Ιανουαρίου 2021 https://kozan.gr/archives/325269
13 Μαΐου, 2022 https://maleviziotis.gr/2022/05/13/%CF% ... %84%CF%8C/
26 Ιουνίου, 2022 https://www.epiruspost.gr/98chronos-odi ... a-sotiria/
25 Οκτωβρίου 2022 https://www.enimerotiko.gr/ellada/thrin ... gios-toys/
30 Οκτωβρίου 2022 https://www.mynews.gr/chalkida-yperilik ... ateleipse/
12 Νοεμβρίου 2022 https://www.alphatv.gr/news/koinonia/ar ... odigos-ih/
16 Νοεμβρίου 2022 https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/vi ... eto-reyma/
27.11.2022 https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... ese-se-ix/
Υπάρχει ένα γαϊτανάκι φταιχτών.
Από κάποιες σχολές που τα παίρνουν αδρα και πηγαίνουν σε γιατρούς, αντ'αυτών. Υπάλληλοι του υπουργείου που εγκρίνουν την ανανέωση, παιδιά των εν δυνάμει εγκληματιών που αντί να κόψουν τα φτερά στους γονείς, τους ''δίνουν ασυλία'', μέχρι να σκοτώσουν τον πρώτο.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13323
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 28 Νοέμ 2022, 12:03

Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 10:53
Πατήρ 85 χρονών,με κινητικά προβλήματα, επιμένει πεισματικά να οδηγήσει. Είδε κι απόειδε ο Στύγιος :102: και του αφαίρεσε τα κλειδιά.Σε έκτακτες περιπτώσεις τού κάνω τον σωφέρ.
Εμένα για τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου, όταν ήταν στα 80+ με ελαφρά ακόμα άνοια και πάρκινσον σε αρχικό στάδιο, μάς είπε ο γιατρός ότι δεν επιτρέπεται να οδηγεί πλέον (δεν χρειαζόταν να μας το πει, το βλέπαμε και μόνοι μας όταν, π.χ. μάθαμε ότι μπήκε ανάποδα στην λεωφ. Αμφιθέας).
Πήγα να τον κουβεντιάσω, μού 'σουρε τα εξ' αμάξης και παραλίγο να με καταχεριάσει. Ήταν και θηρίο ο γέρος, παρά την ασθένεια, πού να τον κοντοζυγώσεις;
Ρε καλέ μου, ρε χρυσέ μου, κι εγώ κι η μάνα μου, "κουμάντο να κάνεις στα βρακοζώνια σου", μού έλεγε.
Ήρθε η αδελφή μου, "μπαμπά, σε παρακαλώ, δώσε μου τα κλειδιά του αυτοκινήτου", τού είπε, "δεν κάνει να οδηγείς πλέον".
"Ό,τι θες ηλιαχτίδα μου", της απάντησε, και τής έδωσε χωρίς άλλη κουβέντα τα κλειδιά του αυτοκινήτου.
Αδυναμίες.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13253
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Νοέμ 2022, 12:03

Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 10:53
Πατήρ 85 χρονών,με κινητικά προβλήματα, επιμένει πεισματικά να οδηγήσει. Είδε κι απόειδε ο Στύγιος :102: και του αφαίρεσε τα κλειδιά.Σε έκτακτες περιπτώσεις τού κάνω τον σωφέρ.
Τίμιο, έκανες πολύ καλά, σε παραδέχομαι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Νοέμ 2022, 12:18

Μηχανάκι οδηγούσα μέχρι το 2015 και το εγκατέλειψα, πριν σαβουριαστώ πουθενά ή με πάρουν παραμάζωμα. Δυστυχώς οι παππούδες νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν "ταρζανιές" στο διηνεκές. Αμ δε γίνεται.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40680
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Νοέμ 2022, 12:31

Ασέβαστος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 11:38
hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 08:57
foscilis έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 07:26
Τοσα περιστατικα προκαλουν οι 30- σε λιγοτερο απο μια μερα.
Μπορεί, αλλά αυτοί τα προκαλούν γιατί είναι ηλίθιοι, όχι γιατί έχουν βιολογικούς περιορισμούς όσον αφορά την καταλληλότητά τους να οδηγήσουν.

Το ότι προκαλούν περισσότερα ατυχήματα οι Χ δεν σημαίνει ότι είναι οκέι να διαιωνίζεται η πρόκληση ατυχημάτων από τους Υ. Είναι διαφορετικά προβλήματα και αντιμετωπίζονται ξεχωριστά. Θα έπρεπε να υπάρχει ένα απόλυτο όριο ηλικίας και τέλος. Να παίρνει απόφαση ο άνθρωπος ότι από ένα σημείο και ύστερα θα πρέπει να βασίζεται στα ΜΜΜ για μετακίνηση. Δεν είναι διάκριση, είναι φυσιολογική φθορά που όλοι θα υποστούμε.
δεν μπορει να υπαρχει απολυτο οριο ηλικιας.

καθε ανθρωπος γερνα διαφορετικα, και εχει διαφορετικες ικανοτητες σε διαφορετικες ηλικιες.

αυτο που θα επρεπε να υπαρχει, ειναι εξετασεις.

αληθινες εξετασεις, αληθινων ικανοτητων, σε καθε ηλικια.
Και κάθε άνθρωπος ωριμάζει ξεχωριστά. Σιγά μην έχουμε εξετάσεις ενηλικίωσης. Δεν έχει νόημα αυτό που λες. Όταν θεσπίζουμε όρια το κάνουμε σε κάποια βάση. Από ένα σημείο και έπειτα ο κίνδυνος να επηρεάζεται η οδηγική ικανότητα από διάφορες ιατρικές παθήσεις αυξάνεται σημαντικά. Δεν μπορούμε να κάνουμε ένα custom σύστημα νόμων για το κάθε άτομο ούτε υπάρχει ρεαλιστικός τρόπος να εκτιμήσεις τον κίνδυνο με απλές εξετάσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13253
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Νοέμ 2022, 13:20

Ασέβαστος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 11:38


δεν μπορει να υπαρχει απολυτο οριο ηλικιας.

καθε ανθρωπος γερνα διαφορετικα, και εχει διαφορετικες ικανοτητες σε διαφορετικες ηλικιες.

αυτο που θα επρεπε να υπαρχει, ειναι εξετασεις.

αληθινες εξετασεις, αληθινων ικανοτητων, σε καθε ηλικια.
Σαφώς και μπορεί, Στο δίνει ο νόμος το όριο. Ξεκάθαρα. ΔΕΝ υπάρχει πιθανότητα ένας άνθρωπος μιας κάποιας ηλικίας, να έχει τα ίδια αντανακλαστικά, την ίδια αντιληπτική ικανότητα, την ίδια περιφερειακή όραση, με κάποιον άλλον μικρότερης ηλικίας.
Το δεύτερο που λες, δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ και ΟΥΤΕ ΠΡΕΠΕΙ. Έκαστος στο είδος του. Όπου θέλουν, ποδαράτοι. Έχεις το λόγο παραπάνω. Τρανό και σου φωνάζει.
Όλοι έχουμε χάσει δικούς μας ανθρώπους από γέροντες που επέλεξαν από εγωϊσμό, να το παίξουν ρέιντζερς. Ούτε να το ακούω, ούτε να το βλέπω, πολλώ δε μάλλον να το βιώνω. Όλα έχουν ένα τέλος. Όλα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 28 Νοέμ 2022, 21:21

Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 12:18
Μηχανάκι οδηγούσα μέχρι το 2015 και το εγκατέλειψα, πριν σαβουριαστώ πουθενά ή με πάρουν παραμάζωμα. Δυστυχώς οι παππούδες νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν "ταρζανιές" στο διηνεκές. Αμ δε γίνεται.
Ε πες μας ρε δικέ μου καμμία ιστορία με το μοτόρι, πώς το σήκωνες καντήλι, πώς το έσκαγες από τους μπάτσους στα στενά, τι εξάτμιση φορούσες και τέτοια.

Μας έχεις φλομώσει στα Corsair και τα εβδομαδιαία προγράμματα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 28 Νοέμ 2022, 23:26

foscilis έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 07:26
Τοσα περιστατικα προκαλουν οι 30- σε λιγοτερο απο μια μερα.
Τρου, τρου. Ειλικρινά αν θέλετε το προφίλ του χάρου, σύμφωνα με τις στατιστικές, είναι ηλικίας 18-30, άντρας, κάτοικος Αττικής. Αν θέλετε το προφίλ του τύπου που θα κάνει τη μαλακια αλλά με μεγαλύτερη πιθανότητα απλά να σκοτωθεί ο ίδιος χωρίς να πάρει άλλους στον λαιμό του, προσθέστε οδηγός δίτροχου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19518
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Νοέμ 2022, 23:31

Ναύτης έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 12:03
Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 10:53
Πατήρ 85 χρονών,με κινητικά προβλήματα, επιμένει πεισματικά να οδηγήσει. Είδε κι απόειδε ο Στύγιος :102: και του αφαίρεσε τα κλειδιά.Σε έκτακτες περιπτώσεις τού κάνω τον σωφέρ.
Εμένα για τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου, όταν ήταν στα 80+ με ελαφρά ακόμα άνοια και πάρκινσον σε αρχικό στάδιο, μάς είπε ο γιατρός ότι δεν επιτρέπεται να οδηγεί πλέον (δεν χρειαζόταν να μας το πει, το βλέπαμε και μόνοι μας όταν, π.χ. μάθαμε ότι μπήκε ανάποδα στην λεωφ. Αμφιθέας).
Πήγα να τον κουβεντιάσω, μού 'σουρε τα εξ' αμάξης και παραλίγο να με καταχεριάσει. Ήταν και θηρίο ο γέρος, παρά την ασθένεια, πού να τον κοντοζυγώσεις;
Ρε καλέ μου, ρε χρυσέ μου, κι εγώ κι η μάνα μου, "κουμάντο να κάνεις στα βρακοζώνια σου", μού έλεγε.
Ήρθε η αδελφή μου, "μπαμπά, σε παρακαλώ, δώσε μου τα κλειδιά του αυτοκινήτου", τού είπε, "δεν κάνει να οδηγείς πλέον".
"Ό,τι θες ηλιαχτίδα μου", της απάντησε, και τής έδωσε χωρίς άλλη κουβέντα τα κλειδιά του αυτοκινήτου.
Αδυναμίες.
Ήμαρτον!

Μακάρι να μην συναντήσω ποτέ τέτοια συμφορά στον δρόμο!

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 28 Νοέμ 2022, 23:42

Το μεγαλύτερο έγκλημα που κάνουν τα μπαρμπαδια (που τιμωρείται με θάνατο στο ελλαδισταν των wannabe ξερολων γκαζοφονιαδων) είναι ότι πάνε σαν τάφοι ειδικά με κάτι μερσεντικα του 1999 που τα πήραν τότε με το εφάπαξ κ αργούν να ξεκινήσουν σε κάνα φανάρι προκαλώντας την ατελείωτη οργή του μέσου wagecuck που θα αργήσει 7 ολόκληρα λεπτά να πάει στο αφεντικό του τον Mr. Noseberg κ θα φάει κατσαδα ή δε θα προλαβει να πιάσει τη γυναίκα του με τον γείτονα ίσως :102:

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 28 Νοέμ 2022, 23:45

Εικόνα

εδω τα παραπονα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 28 Νοέμ 2022, 23:47

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
28 Νοέμ 2022, 23:45

εδω τα παραπονα :102:
Εικόνα

Γνωστός γκαζοφονιας btw

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υπερήλικες οδηγοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Νοέμ 2022, 00:07

Και γιατί να μένουμε σε ημίμετρα;
Καταταγείτε στους HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών