Oι εχθροί του λαού

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34912
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιαν 2023, 14:06

Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55
Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες;
Από αυτό.

Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55
Δύο ηπείρους που βρισκονται αντιμέτωπες όλο και περισσότερο με τις συνέπειες του πολέμου στην Ουκρανια, του νέου Ψυχρού πολέμου και του ανταγωνισμού ΗΠΑ-Κίνας.
Ο νεοδημοκράτης δεν θα σου πει για ένα πόλεμο που έτσι ξέσπασε στην Ουκρανία και δεν ξέρουμε ποιός φταίει (άλλωστε αυτή είναι και η άποψη του Λούλα και του Τσίπρα) αλλά ότι η Ρωσία εισέβαλε στην Ουκρανία.Εκτός φυσικά αν είναι καραμανλικός οπότε όντως δεν τον ξεχωρίζεις αλλά αυτό το ξέρουμε,εξ ου και ο όρος συριζοκαραμανλισμός.

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 01 Ιαν 2023, 14:15

Το Κογκρέσο ρίχνει άκυρα στον πρόεδρο της Βραζιλίας;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιαν 2023, 14:33

Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55

Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες; :-?
Scouser, ο κυριώτερος λόγος που χρησιμοποιώ τον όρο "εθνοζαίοι" είναι γιατί δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ θέμα, στο οποίο να μην δώσετε έμφαση στους νδκράτες. Είτε για πορτοκάλια μιλάμε, είτε για σύνορα, είτε για οτιδήποτε άλλο.

Είναι μια απολύτως μηχανιστική αντίδραση, που είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη είναι, δεν μ' ενδιαφέρει πλέον γιατί είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Οπότε, προτείνω να αφήσετε όλοι την όποια ενασχόληση έχετε με τα εθνικιστικά κόμματα και να ψηφίσετε σύριζα. Γιατί να ξοδεύετε την ενέργεια σας και να μην επικεντρωθείτε σ' αυτό που αποζητά πραγματικά η ψυχούλα σας; :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1585
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 01 Ιαν 2023, 16:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 12:27
Δεν αγωνιζόμαστε πια μόνο για να υπερασπιστούμε την κοινωνία, αλλά και την ίδια τη Δημοκρατία.

Γιατί ο Μπολσονάρο νικήθηκε αλλά ο Μπολσοναρισμός είναι ακόμη εδώ, όπως χαρακτηριστικά μού είπε στη συνάντησή μας.
Για την συνεργασια του Συριζα με τον Καμενο του ειπε καθολου ο Αλεξης,ειμαι σιγουρος οτι ο Λουλα θα εντυπωσιαζοτανε.οπως και για αλλα που εχει πει τo λαικο παιδι απο την Κυψελη...για τον Τραμπ



Τσιπρας στην συναντηση με τον Τραμπ το 2017:
"«Μην ξεχνάτε ότι οι αξίες της δημοκρατίας και της ελευθερίας γεννήθηκαν στην Ελλάδα. Είναι μία από τη βασική αξία που διατρέχει την αμερικάνικη κουλτούρα και την αμερικάνικη παράδοση. Αυτών των αξιών συνεχιστής είναι ο σημερινός πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών"


Λούλα: Χειρότερος από τον Τραμπ ο Μπολσονάρου
χαρακτηρίζοντας τον αντίπαλό του «πιο αγενή», «λιγότερο πολιτισμένο» και «κακέκτυπο» του αμερικανού μεγιστάνα των ακινήτων.
https://www.sofokleousin.gr/loula-xeiro ... polsonarou

Ειναι γνωστο επισης οτι ο Τσιπρας και οι Πολακηδες εχουν κανει αγωνα κατα της πολωσης και του διχασμου αλλα και ο Συριζα γενικα κατα των fake news :lol: Επρεπε να παρει μαζι του στο ταξιδι στην Βραζιλια και τον Πολακη και γιατι οχι και τον "πενταστερο" τον Νικολακη,εχει πολλα ξενοδοχεια εκει καλα

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 12:27
Συμφωνήσαμε να προχωρησουμε την υποθεση της συνεργασίας των αριστερων και προοδευτικών δυνάμεων ειδικά σε επίπεδο Ευρωπης και Λατινικης Αμερικης.
Οι αλλοι αριστεροι της Ευρωπης θελουν να συνεργαστουν με τον Τσιπρα;

Μελανσον:
ΤΣΙΠΡΑΣ, Η «ΕΛΕΕΙΝΟΤΕΡΗ ΦΙΓΟΥΡΑ» ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΣΕ ΝΕΕΣ ΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ…
Άστραψε και βρόντηξε, λοιπόν, ο Μελανσόν: «ο Τσίπρας εξελέγη, υποσχόμενος ένα αριστερό ριζοσπαστικό πρόγραμμα και όταν του παρουσίασαν ένα απαράδεκτο μνημόνιο το έθεσε σε δημοψήφισμα, χωρίς να αποδεχθεί τελικά τη βούληση του λαού του. Πρόδωσε τον λόγο του […] Γιατί ξεπουλά τη δημόσια περιουσία και καταστρέφει τη χώρα του;» αναρωτήθηκε, δηλώνοντας πως δεν θέλει να υπάρχει ούτε ένας Γάλλος πολίτης, που να πιστεύει, πως αν ο ίδιος αναλάβει την εξουσία θα γίνει ένας ακόμη Τσίπρας: «Πώς λέγεται αυτό; Προδοσία του ίδιου του λόγου του… Εγώ δεν θα ήθελα, αν με ψηφίσουν οι Γάλλοι, να γίνω ένας Τσίπρας», μη διστάζοντας να χαρακτηρίσει τον τότε πρωθυπουργό Τσίπρα ως μία από τις ελεεινότερες μορφές της ευρωπαϊκής πολιτικής ζωής.
https://anarchypress.wordpress.com/2022 ... 83-%CE%B5/

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11692
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 01 Ιαν 2023, 17:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 14:33
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55

Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες; :-?
Scouser, ο κυριώτερος λόγος που χρησιμοποιώ τον όρο "εθνοζαίοι" είναι γιατί δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ θέμα, στο οποίο να μην δώσετε έμφαση στους νδκράτες. Είτε για πορτοκάλια μιλάμε, είτε για σύνορα, είτε για οτιδήποτε άλλο.

Είναι μια απολύτως μηχανιστική αντίδραση, που είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη είναι, δεν μ' ενδιαφέρει πλέον γιατί είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Οπότε, προτείνω να αφήσετε όλοι την όποια ενασχόληση έχετε με τα εθνικιστικά κόμματα και να ψηφίσετε σύριζα. Γιατί να ξοδεύετε την ενέργεια σας και να μην επικεντρωθείτε σ' αυτό που αποζητά πραγματικά η ψυχούλα σας; :e045:
Εγω ξέρω γιατί δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ: είμαι ενάντια σε ΟΛΕΣ τις πίπες που είδα σε αυτό το κείμενο. Εσυ ως Νεοδημοκρατισσα, μπορείς να πεις το ίδιο;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42992
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιαν 2023, 17:41

Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 14:33
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55

Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες; :-?
Scouser, ο κυριώτερος λόγος που χρησιμοποιώ τον όρο "εθνοζαίοι" είναι γιατί δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ θέμα, στο οποίο να μην δώσετε έμφαση στους νδκράτες. Είτε για πορτοκάλια μιλάμε, είτε για σύνορα, είτε για οτιδήποτε άλλο.

Είναι μια απολύτως μηχανιστική αντίδραση, που είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη είναι, δεν μ' ενδιαφέρει πλέον γιατί είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Οπότε, προτείνω να αφήσετε όλοι την όποια ενασχόληση έχετε με τα εθνικιστικά κόμματα και να ψηφίσετε σύριζα. Γιατί να ξοδεύετε την ενέργεια σας και να μην επικεντρωθείτε σ' αυτό που αποζητά πραγματικά η ψυχούλα σας; :e045:
Εγω ξέρω γιατί δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ: είμαι ενάντια σε ΟΛΕΣ τις πίπες που είδα σε αυτό το κείμενο. Εσυ ως Νεοδημοκρατισσα, μπορείς να πεις το ίδιο;
Κάτσε να θυμηθώ ποιες ήταν ΟΛΕΣ οι πίπες...
Δε θα αγωνιστεί μόνο για να καταπολεμήσει τις ανισότητες, τη φτώχεια και τον αναλφαβητισμό, αλλά και για να υπερασπιστεί τη Δημοκρατία και να ενώσει τη χώρα του.
Χμμμ...τι σκοπεύεις λοιπόν να ψηφίσεις για να προωθήσεις τις ανισότητες, τη φτώχεια, τον αναλφαβητισμό, να πολεμήσεις τη Δημοκρατία και να διχάσεις τη χώρα σου;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιαν 2023, 18:44

Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 14:33
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55

Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες; :-?
Scouser, ο κυριώτερος λόγος που χρησιμοποιώ τον όρο "εθνοζαίοι" είναι γιατί δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ θέμα, στο οποίο να μην δώσετε έμφαση στους νδκράτες. Είτε για πορτοκάλια μιλάμε, είτε για σύνορα, είτε για οτιδήποτε άλλο.

Είναι μια απολύτως μηχανιστική αντίδραση, που είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη είναι, δεν μ' ενδιαφέρει πλέον γιατί είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Οπότε, προτείνω να αφήσετε όλοι την όποια ενασχόληση έχετε με τα εθνικιστικά κόμματα και να ψηφίσετε σύριζα. Γιατί να ξοδεύετε την ενέργεια σας και να μην επικεντρωθείτε σ' αυτό που αποζητά πραγματικά η ψυχούλα σας; :e045:
Εγω ξέρω γιατί δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ: είμαι ενάντια σε ΟΛΕΣ τις πίπες που είδα σε αυτό το κείμενο. Εσυ ως Νεοδημοκρατισσα, μπορείς να πεις το ίδιο;
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 14:33
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55

Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες; :-?
Scouser, ο κυριώτερος λόγος που χρησιμοποιώ τον όρο "εθνοζαίοι" είναι γιατί δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ θέμα, στο οποίο να μην δώσετε έμφαση στους νδκράτες. Είτε για πορτοκάλια μιλάμε, είτε για σύνορα, είτε για οτιδήποτε άλλο.

Είναι μια απολύτως μηχανιστική αντίδραση, που είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη είναι, δεν μ' ενδιαφέρει πλέον γιατί είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Οπότε, προτείνω να αφήσετε όλοι την όποια ενασχόληση έχετε με τα εθνικιστικά κόμματα και να ψηφίσετε σύριζα. Γιατί να ξοδεύετε την ενέργεια σας και να μην επικεντρωθείτε σ' αυτό που αποζητά πραγματικά η ψυχούλα σας; :e045:
Εγω ξέρω γιατί δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ: είμαι ενάντια σε ΟΛΕΣ τις πίπες που είδα σε αυτό το κείμενο. Εσυ ως Νεοδημοκρατισσα, μπορείς να πεις το ίδιο;
Δεν μ' ενδιαφέρει σε τί είσαι ενάντια και σε τί όχι, καλέ μου. Αυτό που έγραψες ως πρώτο σχόλιο, αφού διάβασες ΟΛΕΣ τις πίπες σχολίασα. Το τί σκέφτεται αλλά δεν γράφει ο καθένας, δεν μ' απασχολεί. Το ότι δεν γράφει αυτό που σκέφτεται και αρχίζει τις μπαλιές στην κερκίδα, επειδή φοβάται ότι θα δώσει πόντους στη νδ -και αυτό τον απασχολεί περισσότερο από ΟΛΑ τα υπόλοιπα- είναι επίσης είναι απολύτως κατανοητό. Απλώς βρίσκω απολύτως γελοία αυτήν τη μηχανιστική αντίδραση.

Οπότε, το αν αυτά τα τυπάκια με θεωρούν νουδουλικό ή τζημερογραφική ή οτιδήποτε άλλο βρίσκουν ευτελές για τη δική τους αισθητική (σε πολιτικό ή μη επίπεδο) είναι το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί. Λέω τη γνώμη μου γι' αυτούς, λένε τη γνώμη τους για μένα και τελειώνει η ιστορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15145
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 01 Ιαν 2023, 18:47

Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 12:27
Δεν αγωνιζόμαστε πια μόνο για να υπερασπιστούμε την κοινωνία, αλλά και την ίδια τη Δημοκρατία.

Ο Λουίς Ιγκνάσιο Λούλα Ντα Σιλβα επέστρεψε.
Αυτή τη φορά το έργο του πιο δύσκολο. Δε θα αγωνιστεί μόνο για να καταπολεμήσει τις ανισότητες, τη φτώχεια και τον αναλφαβητισμό, αλλά και για να υπερασπιστεί τη Δημοκρατία και να ενώσει τη χώρα του. Μια χώρα διαιρεμένη από τον διχασμό, τα fake news, το μίσος και την ακροδεξιά προπαγάνδα των αντιπάλων του.
Γιατί ο Μπολσονάρο νικήθηκε αλλά ο Μπολσοναρισμός είναι ακόμη εδώ, όπως χαρακτηριστικά μού είπε στη συνάντησή μας.

Μια συνάντηση που ήταν προγραμματισμένη για μισή ώρα αλλά κράτησε πάνω από μια ώρα. Γιατί ήθελε να μάθει λεπτομέρειες για τις μάχες μας με την τρόικα, για το πώς ξεπεράσαμε την κρίση, για τη λύση του Μακεδονικού, για την Κύπρο και το Αιγαίο, για τη στάση της Ευρώπης στο Ουκρανικό αλλά και για τη μάχη της ευρωπαϊκής Αριστεράς απέναντι στην άνοδο της Ακροδεξιάς. :D

Μου αφηγήθηκε τις μεγάλες δυσκολίες που πέρασε. Τις δύσκολες μέρες στη φυλακή. Την αδίστακτη στάση των αντιπάλων του, τους 700 χιλιάδες νεκρούς της πανδημίας, το τεράστιο έλλειμμα που του αφήνουν στον δημόσιο προϋπολογισμό.
Και αναλογιστήκαμε πόσο παρόμοια είναι τα συνθήματα των εχθρών του λαού και της Δημοκρατίας, όταν μου ανέφερε το κεντρικό σύνθημα του Μπολσονάρο: Θεός - πατρίδα - οικογένεια. :D

Συμφωνήσαμε να προχωρησουμε την υποθεση της συνεργασίας των αριστερων και προοδευτικών δυνάμεων ειδικά σε επίπεδο Ευρωπης και Λατινικης Αμερικης. Δύο ηπείρους που βρισκονται αντιμέτωπες όλο και περισσότερο με τις συνέπειες του πολέμου στην Ουκρανια, του νέου Ψυχρού πολέμου και του ανταγωνισμού ΗΠΑ-Κίνας.

Συμφωνήσαμε, τέλος, να ξανασυναντηθούμε σύντομα. Ίσως σε μια επίσημη επίσκεψή του στην Ελλάδα, γιατί θαυμάζει τους αγώνες του ελληνικού λαού και την πολιτισμική μας κληρονομιά. :D
Περιττό να πω με ποια ιδιότητα ευχήθηκε να τον υποδεχτώ.
Σημασία έχει ότι ένας σπουδαίος ηγέτης είναι ταυτόχρονα και ένας σπουδαίος φίλος της Ελλάδας.
https://www.avgi.gr/politiki/435023_me- ... oodeytikon

Χωρίς σχόλια.
Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες; :-?
αυτοί μυρίζουν από την απλυσιά
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11692
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 01 Ιαν 2023, 19:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:41
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 14:33


Scouser, ο κυριώτερος λόγος που χρησιμοποιώ τον όρο "εθνοζαίοι" είναι γιατί δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ θέμα, στο οποίο να μην δώσετε έμφαση στους νδκράτες. Είτε για πορτοκάλια μιλάμε, είτε για σύνορα, είτε για οτιδήποτε άλλο.

Είναι μια απολύτως μηχανιστική αντίδραση, που είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη είναι, δεν μ' ενδιαφέρει πλέον γιατί είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Οπότε, προτείνω να αφήσετε όλοι την όποια ενασχόληση έχετε με τα εθνικιστικά κόμματα και να ψηφίσετε σύριζα. Γιατί να ξοδεύετε την ενέργεια σας και να μην επικεντρωθείτε σ' αυτό που αποζητά πραγματικά η ψυχούλα σας; :e045:
Εγω ξέρω γιατί δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ: είμαι ενάντια σε ΟΛΕΣ τις πίπες που είδα σε αυτό το κείμενο. Εσυ ως Νεοδημοκρατισσα, μπορείς να πεις το ίδιο;
Κάτσε να θυμηθώ ποιες ήταν ΟΛΕΣ οι πίπες...
Δε θα αγωνιστεί μόνο για να καταπολεμήσει τις ανισότητες, τη φτώχεια και τον αναλφαβητισμό, αλλά και για να υπερασπιστεί τη Δημοκρατία και να ενώσει τη χώρα του.
Χμμμ...τι σκοπεύεις λοιπόν να ψηφίσεις για να προωθήσεις τις ανισότητες, τη φτώχεια, τον αναλφαβητισμό, να πολεμήσεις τη Δημοκρατία και να διχάσεις τη χώρα σου;
Αυτά αποδίδονται σαν ''θα μοιράσουμε επιδόματα σε ευπαθείς ομάδες, θα βάλουμε τα δικά μας ΜΜΕ να κελαηδάνε μέρα-νύχτα το δικό μας σκοπό και θα διχάσουμε τους πολίτες (αυτό πάει στο θα ενώσουμε τη χώρα) όσο μπορούμε περισσότερο και με κάθε πιθανή αφορμή''. Βλέπω πάντως ανελέητο πόλεμο του δυτικού κατεστημένου προς τον Λούλα, όλοι δεξιά και αριστερά έχουν πέσει πάνω του να τον φάνε από την πρώτη μέρα, ούτε με τον Τραμπ τέτοια εμπάθεια. :giggle:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Ιαν 2023, 19:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:18
Με το "θεός" και "πατρίδα" βρίσκω άκρη.
Οι άθεοι και απάτριδες είναι δημοκράτες.
Το κλείσαμε αυτό.
Στο αντίστοιχο αντώνυμο της "οικογένειας" έχω κολλήσει.
Κάποια ιδέα για έναν μονολεκτικό προσδιορισμό από τους γνώστες της ελληνικής;
Εργενιλίκι.
:102::102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42992
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιαν 2023, 19:12

Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 19:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:41
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:36

Εγω ξέρω γιατί δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ: είμαι ενάντια σε ΟΛΕΣ τις πίπες που είδα σε αυτό το κείμενο. Εσυ ως Νεοδημοκρατισσα, μπορείς να πεις το ίδιο;
Κάτσε να θυμηθώ ποιες ήταν ΟΛΕΣ οι πίπες...
Δε θα αγωνιστεί μόνο για να καταπολεμήσει τις ανισότητες, τη φτώχεια και τον αναλφαβητισμό, αλλά και για να υπερασπιστεί τη Δημοκρατία και να ενώσει τη χώρα του.
Χμμμ...τι σκοπεύεις λοιπόν να ψηφίσεις για να προωθήσεις τις ανισότητες, τη φτώχεια, τον αναλφαβητισμό, να πολεμήσεις τη Δημοκρατία και να διχάσεις τη χώρα σου;
Αυτά αποδίδονται σαν ''θα μοιράσουμε επιδόματα σε ευπαθείς ομάδες, θα βάλουμε τα δικά μας ΜΜΕ να κελαηδάνε μέρα-νύχτα το δικό μας σκοπό και θα διχάσουμε τους πολίτες (αυτό πάει στο θα ενώσουμε τη χώρα) όσο μπορούμε περισσότερο και με κάθε πιθανή αφορμή''. Βλέπω πάντως ανελέητο πόλεμο του δυτικού κατεστημένου προς τον Λούλα, όλοι δεξιά και αριστερά έχουν πέσει πάνω του να τον φάνε από την πρώτη μέρα, ούτε με τον Τραμπ τέτοια εμπάθεια. :giggle:
Άρα είσαι ενάντια, όχι στις πίπες που είδες σε αυτό το κείμενο, αλλά στην ίδια σου την απόδοση. Ενώ αν τα ίδια τα έλεγε κάποιος άλλος θα τα απέδιδες αλλιώς και θα ήσουν υπερ.
Μια χρήσιμη ματιά στο πως λειτουργεί η πολιτική σήμερα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Ιαν 2023, 19:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιαν 2023, 14:33
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:55

Πώς τους ξεχωρίζεις αυτους από τους Νεοδημοκράτες; :-?
Scouser, ο κυριώτερος λόγος που χρησιμοποιώ τον όρο "εθνοζαίοι" είναι γιατί δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ θέμα, στο οποίο να μην δώσετε έμφαση στους νδκράτες. Είτε για πορτοκάλια μιλάμε, είτε για σύνορα, είτε για οτιδήποτε άλλο.

Είναι μια απολύτως μηχανιστική αντίδραση, που είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη είναι, δεν μ' ενδιαφέρει πλέον γιατί είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Οπότε, προτείνω να αφήσετε όλοι την όποια ενασχόληση έχετε με τα εθνικιστικά κόμματα και να ψηφίσετε σύριζα. Γιατί να ξοδεύετε την ενέργεια σας και να μην επικεντρωθείτε σ' αυτό που αποζητά πραγματικά η ψυχούλα σας; :e045:
εγω δεν ειμαι κνδ αλλα :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιαν 2023, 19:14

Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11692
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Oι εχθροί του λαού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 01 Ιαν 2023, 19:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 19:12
Scouser έγραψε:
01 Ιαν 2023, 19:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 17:41

Κάτσε να θυμηθώ ποιες ήταν ΟΛΕΣ οι πίπες...


Χμμμ...τι σκοπεύεις λοιπόν να ψηφίσεις για να προωθήσεις τις ανισότητες, τη φτώχεια, τον αναλφαβητισμό, να πολεμήσεις τη Δημοκρατία και να διχάσεις τη χώρα σου;
Αυτά αποδίδονται σαν ''θα μοιράσουμε επιδόματα σε ευπαθείς ομάδες, θα βάλουμε τα δικά μας ΜΜΕ να κελαηδάνε μέρα-νύχτα το δικό μας σκοπό και θα διχάσουμε τους πολίτες (αυτό πάει στο θα ενώσουμε τη χώρα) όσο μπορούμε περισσότερο και με κάθε πιθανή αφορμή''. Βλέπω πάντως ανελέητο πόλεμο του δυτικού κατεστημένου προς τον Λούλα, όλοι δεξιά και αριστερά έχουν πέσει πάνω του να τον φάνε από την πρώτη μέρα, ούτε με τον Τραμπ τέτοια εμπάθεια. :giggle:
Άρα είσαι ενάντια, όχι στις πίπες που είδες σε αυτό το κείμενο, αλλά στην ίδια σου την απόδοση. Ενώ αν τα ίδια τα έλεγε κάποιος άλλος θα τα απέδιδες αλλιώς και θα ήσουν υπερ.
Μια χρήσιμη ματιά στο πως λειτουργεί η πολιτική σήμερα.
Δεν είναι πλέον δύσκολο να διαβάσεις πίσω από τα γράμματα για να καταλάβεις τι εννοεί ο καθένας, ειδικά μετά από όσα έχουμε δει τα τελευταία χρόνια με τον αντιτραμπισμό ή την αντίδραση προς ευρωπαίους δεξιούς πολιτικούς που σημειώνουν επιτυχίες. Όταν ας πούμε ένας κεντροαριστερός/αριστερός τύπου Λούλα ή Κούλη ή Τσίπρα λέει ότι θα ''υπερασπιστεί τη Δημοκρατία και θα ενώσει τη χώρα'' και στη συνέχεια αναφέρεται στην ιδεολογία του πολιτικού του αντιπάλου, τον οποίο ψήφισε η μισή χώρα, σαν το απόλυτο κακό, αντιλαμβάνεσαι ότι εννοεί πως θα συσπειρώσει τους δικούς του ενάντια στους άλλους μέσω φιλικών ΜΜΕ και οργανωμένων συμφερόντων που τον υποστηρίζουν. Οργουελικές καταστάσεις φυσικά, αλλά έτσι λειτουργεί αυτό που αποκαλούν φιλελεύθερη δημοκρατία.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών